Kepler 62. Część druga: Odliczanie

Okładka książki Kepler 62. Część druga: Odliczanie Timo Parvela, Bjørn Sortland
Okładka książki Kepler 62. Część druga: Odliczanie
Timo ParvelaBjørn Sortland Wydawnictwo: Widnokrąg Cykl: Kepler62 (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Kepler62 (tom 2)
Widnokrąg
2020-05-26
2020-05-26
9788395732058
Marta Dybula

W drugiej części historii lądujemy w Norwegii i śledzimy losy Marie - samotnego dziecka multimilionera, które niesamowicie przypominało mi młodego Batmana i faktycznie w pewnym momencie pada nawet takie porównanie. Zdecydowanie jest to moja najmniej ulubiona część, głównie przez wzgląd na główną bohaterkę, której nie udało mi się polubić. I bardzo tęskniłam za moimi ulubieńcami z pierwszej części, których przez większą część historii brakowało.

Kolejna część, kolejna historia, kolejne zakończenie, które potrzebuje najlepiej natychmiastowego sięgnięcia po następną książkę

1970

Spodziewałam się, że druga część serii będzie po prostu kontynuacją przygód Joniego i Ariego. A tu niespodzianka! Pojawia się zupełnie nowa postać i cała opowieść toczy się już z jej perspektywy. W końcu nie tylko dwójka braci zdołała przejść do końca tajemniczą i arcytrudną grę. Potencjalnych członków wyprawy na planetę Kepler 62 jest znacznie więcej. A Marie - córka producenta broni - jest jedną z nich.

No i fajnie, opowieść robi się coraz ciekawsza. Klimat jest dość niepokojący i mroczny, pojawia się coraz więcej pytań o prawdziwy sens wyprawy i moralne podstawy całej akcji. Cała historia wciąga, czyta się bardzo szybko. Do tego ilustracje świetnie uzupełniają opowiadany tekst.

Cóż, zabieram się za kolejne części ;)

"Leży za gwiazdami, za wzgórzami, wypełniając puste przestrzenie,
Przychodzi przed i jest zaraz po. I kończy życie, i śmiech.”

W drugim tomie atmosfera zagadek i sekretów zagęszcza się, pojawiają się intrygujące czynniki, które trzeba poddać interpretacji. Oprócz ciekawości włącza się niepokój, ślad niebezpieczeństwa, rys nieuchwytnego zagrożenia. Zaledwie na chwilę spotykamy się z bohaterami poprzedniej odsłony serii („Zaproszenie”),Arim i Jonim, gdyż kontynuacja opiera się na przygodzie czternastoletniej Marie, pochodzącej z niezwykle bogatej norweskiej rodziny. Jej matka zmarła, zaś ojciec jest szychą wśród producentów broni. I znów kluczowa postać wywodzi się z niepełnej rodziny, izoluje się od ludzi, cierpi na samotność, a przy tym poszukuje ekscytujących przygód. Spoiwem łączącym wątki jest gra komputerowa Kepler62, jej nazwa odpowiada układowi słonecznemu z planetą o warunkach podobnych do ziemskich. Coraz więcej dowiadujemy się o grze, zarysowują się frapujące wizje przyszłości, w tym alternatywa mogąca przynieść ratunek ludzkości.

Marie wkracza w świat tajnych projektów, mega tajemniczej organizacji, dających do myślenia teorii spiskowych. Przeżywa zajmujące podróże, przygody i spotkania, w tym z diametralnie osobliwymi istotami, w podziemnym kompleksie wojskowym. Co jest wielką tajemnicą Keplera62? Jakie odliczanie zaczęło się? Dokąd podąża wyobraźnia Marie? Autorzy płynnie przeprowadzają przez strony książki, zgrabnie wprowadzają elementy zaskoczenia i nagłego obrotu spraw. Fabuła trzyma równy poziom zaciekawienia, nie ma opcji, aby nudzić się przy atrakcyjnie i dynamicznie rozpisanym scenariuszu zdarzeń. Klimat fantastyki podgrzewa atmosfera czegoś okrytego wielkim sekretem, ubranego w szaty super inteligencji, trudno wytłumaczalnego, jednocześnie szalenie przyciągającego. Po książkę sięga się z przyjemnością, frajdę sprawia odbywanie podróży po rozdziałach, śledzenie dziwacznych losów sympatycznej bohaterki z mocnym charakterkiem. Drzemiące we mnie dziecko chętnie poddało się jej urokowi i magnetyzmowi. Z uśmiechem wyczekuję kontynuacji, seria ma w sobie coś, co łatwo przekonuje i przyciąga.

bookendorfina.pl

"Leży za gwiazdami, za wzgórzami, wypełniając puste przestrzenie,
Przychodzi przed i jest zaraz po. I kończy życie, i śmiech.”

Seria Kepler 62 to bardzo intrygująca historia, fantastyczna i surrealistyczna, a przy tym skrywająca w sobie problemy realnego świata. Opowieść prawi bowiem o tym, że jest nas za dużo na ziemi, nie dbamy o środowisko, przez co zmienia się klimat, że ludzie prowadzą za dużo wojen, a wszelkiego rodzaju bakterie stają się odporne na działanie antybiotyków. Ogólnie rzecz ujmując dzieje się źle i ludzkość zmierza w złym kierunku, przez co coraz częściej i coraz głośniej mówi się o zagrażającej nam zagładzie.

A skoro grozi nam wyginięcie, trzeba szukać ratunku i miejsca do życia gdzieś indziej, na innej planecie. I tym właśnie zajmują się bohaterowie książek Kepler 62 – przyznajcie więc sami, że to ciekawy pomysł na literaturę dziecięcą i niewątpliwie zmuszający do pewnych refleksji, które warto przedyskutować wraz z dziećmi.
...
Cała recenzja znajduje się na portalu W Roli Mamy -> https://wrolimamy.pl/recenzja/kepler-62-zaproszenie-i-odliczanie/

Ciekawa fabuła, gdzie wpleciono ważne tematy dotyczącej naszej pięknej, biednej planety.
Ta seria to nie tylko rozrywka.

Ta seria to nie tylko rozrywka.

Trzyma poziom 1 części. Więcej wyjaśnia. Jest intrygująca, bardzo polityczna jak na książkę dla dzieci, ale przez to niezmiernie fascynująca. Zawiera również inteligentnych i przecudownych bohaterów. Polecam.

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam