Bezludna wyspa

The Island
literatura młodzieżowa
Maciej Potulny
thriller młodzieżowy zagadka władca much

Książka zasługująca na dziesięć gwiazdek z wielu powodów.
Po pierwsze, jest bardzo dobrze napisana. Podoba mi się styl narracji i sarkastyczny, lekko humorystyczny sposób widzenia świata przez głównego bohatera.
Po drugie, fabuła jest genialnie skonstruowana. Czytelnik naprawdę nie wie, czego się spodziewać. To znaczy podejrzewa, że ma do czynienia ze zwykłą powieścią...

Po książki z patronatem Lubimy Czytać sięgam w ciemno. Raczej nigdy się nie zawodzę. I tu tez się nie zawiodłam.
Bezludna wyspa jest książka z gatunku Young Adult, trochę wzorowaną na Władcy much, ale bardzo współczesną, wartką i pełną odniesień do kultury masowej.
Bardzo podobała mi się kreacja głównego bohatera, który początkowo nudzi współczucie, potem zaczyna budzić...

Po S.T.A.G.S. bardzo chętnie sięgnęłam po kolejną książkę tej autorki i nie zawiodłam się. Bardzo odpowiada mi jej styl pisania i sposób prowadzenia fabuły. Zawsze na końcu czytelnik dostanie jak obuchem takim zwrotem akcji, którego się w najśmielszych przewidywaniach nie spodziewał.
W tej książce też tak jest. Początkowo myślałam, że będzie chodziło wyłącznie o survival....

Miało być intrygująco, tajemniczo, groźnie - było poplątanie z pomieszanym pogmatwanie i przegadanie.
Generalnie, to była taka bzdurka o jajogłowym nerdzie, który dostał od losu szansę na zemstę po tym, jak w szkole był ofiarą i znęcali sie nad nim rówieśnicy.
Ja osobiście uważam, że to był mały perwers i psychopata. Prześladowanie wyzwoliło w nim dzikie żądze,...

Przyjemna lektura, dużo ciekawych inspiracji muzycznych i kilka zaskoczeń :)

Wciągająca, ale trochę przewidywalna.

"Bezludna wyspa" zaskakuje nowym spojrzeniem na problem, w dodatku jest bogatą skarbnicą odniesień do kultowych filmów i książkowej klasyki.

Niesamowita powieść, która przyciągnęła mnie okładką i pięknym wnętrzem i nie pozwoliła się odłożyć aż do ostatniej strony. Bardzo wciągająca i pełna zaskoczeń. Na żadne z nich nie byłam przygotowana ;)

Młodzieżówki to nie jest mój ulubiony typ literatury ;) Jednak o tej książce usłyszałem jakiś czas temu, i kiedy wpadła mi wczoraj(!) w ręce, pochłonąłem ją w całości, nawet nie wiedząc kiedy!
1. Bardzo wciąga!
2. Kilka fajnych twistów + psychologicznych zawiłości,
3. Mnóstwo odwołań literackich i popkulturowych,
4. Kilka muzycznych inspiracji wartych uwagi.
Słowem:...

"Władca much" zrobił na mnie kiedyś wielkie wrażenie. Jednak to, czy "Bezludna wyspa" aspiruje do bycia współczesną wersją powieści Goldinga okazało się mniej ważne od przebiegu akcji i licznych jej zwrotów. Bo akcji z pewnością tam nie brakuje. Główny bohater początkowo wtłoczony w ramy stereotypu zaskakuje nas kilkukrotnie. A dodatkowo z wielką przyjemnością śledzimy...

• Kolejka
  • Pod naszym patronatem