Chciałbym nigdy cię nie poznać

Okładka książki Chciałbym nigdy cię nie poznać Wiktor Krajewski
Okładka książki Chciałbym nigdy cię nie poznać
Wiktor Krajewski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2020-07-16
2020-07-16
Literatura polska

Okładka książki Lulla La Polaca Wiktor Krajewski, Andrzej Szwan
Lulla La Polaca Wiktor Krajewski, A...
Okładka książki Wiem, jak wygląda piekło Alina Dąbrowska, Wiktor Krajewski
Wiem, jak wygl... Alina Dąbrowska, Wi...
Okładka książki Kobiety pistolety. Maria Kowalska w rozmowie z Wiktorem Krajewskim Maria Kowalska, Wiktor Krajewski
Kobiety pistol... Maria Kowalska, Wik...

Żałoba po stracie babci.

Autor dzieli się swoimi wspomnieniami i uczuciami związanymi z ukochaną opiekunką. Ta króciutka książka ma niesamowity ładunek emocjonalny. Humorystyczne anegdotki mieszają się z rozpaczą po śmierci bliskiej osoby.

Relacja tych dwojga była doprawdy niezwykła. Jedyna w swoim rodzaju. Tak jak i ich nietuzinkowe osobowości. Jest tu trochę rodzinnych sekretów, a trochę podkoloryzowania przeszłości. Dużo szczerości, aż do bólu i kłamania prosto w oczy. Cięte dialogi i celne riposty. Nic nie jest czarno-białe.

Zachwyciło mnie ile sprzeczności można zamieścić w takiej krótkiej formie. Książka nieco podobna tematyką do "Bezmatek" i "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", ale jednak zupełnie odmienna.

Żałoba po stracie babci.

Książkę doprowadzi do siebie tylko osoba, która przechodziła podobną sytuacje. Napisana chaotycznie, czuć, że jest pisana prosto od serca.

Tej książki nie da się zaspojlerować bo autor robi to sam na pierwszych stronach. Spodziewałam się pięknej historii miłości w rodzinie a dostałam przypalony klops dysfunkcji w sosie pierwszych etapów żałoby. Szkoda czasu

świetna ksiazka.

świetna ksiazka.

Mam mieszane uczucia, raczej neutralno-negatywne niż pozytywne.

Mam mieszane uczucia, raczej neutralno-negatywne niż pozytywne.

,,Wychodziła, gdy w mojej głowie pojawiło się nurtujące pytanie.
- Babciu...
Jej ręka zawisła na klamce.
- Słucham cię, syneczku.
- ... a ty nigdy nie umrzesz.
To nie było pytanie.
- Nigdy.
- Przyrzekasz?
- Przyrzekam.
- Na co?
- Na cały świat.
Znowu dzięki niej zasnąłem spokojny. Dziś czuję się przez nią oszukany. I nie potrafię jej wybaczyć tego kłamstwa. Wielokrotnie próbowałem, cały czas próbuję. W moim sercu zostanie już kłamczuchą. Oszustką, która ze mnie zakpiła''.
Wiktor Krajewski napisał książkę, która uderza w serducho. Już podczas czytania pierwszych stron wyczułam, że autor ma w sobie duże pokłady wrażliwości. To uzmysłowiło mi, że ja też je mam, tylko dobrze ukryte.
Każdy z nas w swoim życiu ma choćby jedną osobę, której wykrzyczałby w twarz: chciałabym nigdy cię nie poznać. W moim przypadku jest to wujek. Miałam 8 lat kiedy umarł mój wujek. Dzień przed jego śmiercią, odwiedziłam go w szpitalu i prosiłam go, by mnie nie zostawiał. Obiecał, że tego nie zrobi. W bezczelny sposób mnie oszukał!!! Kłamca! Oszust! Choć nigdy wcześniej mnie nie okłamał, ten jeden jedyny raz to zrobił. To kłamstwo bolało, boli i będzie boleć już do końca! Nienawiść zamienia się w żal, tęsknotę, ból, poczucie niesprawiedliwości. Chciałabym nigdy cię nie poznać, bo wtedy twoja strata nie byłaby aż tak bolesna. Ode mnie 9/10.

,,Wychodziła, gdy w mojej głowie pojawiło się nurtujące pytanie.
- Babciu...
Jej ręka zawisła na klamce.
- Słucham cię, syneczku.
- ... a ty nigdy nie umrzesz.
To nie było pytanie.
- Nigdy.
- Przyrzekasz?
- Przyrzekam.
- Na co?
- Na cały świat.

Wzruszająca. Miniatura napisana lekko, nieraz poetycko, bardzo zwięźle i przystępnie. Pean, choć nie szczędzący niekoniecznie wygodnych faktów. Miłość i dojrzała akceptacja narcystycznej, ale mimo to najważniejszej w życiu postaci. Z przekąsem dodam, że bycie wnuczkiem, a nie synem ,,ułatwia sprawę" w uwolnieniu się od zadr, żalu... choć narrator i tak pozostaje w dużej zależności emocjonalnej. Polecam i to bardzo, choć pewnie nie wszystkich poruszy.

Oczekiwałam czegoś więcej od tej książki. Jednak mimo wszystko uważam, że warto ją przeczytać ze względu na poruszany temat śmierci i cierpienia oraz wiele pięknych cytatów.
„Ale postanowiła umrzeć, a więc dalej mam długi. Największy dług to dług wdzięczności. Że ją miałem”.
„Ja umarłem w dniu jej śmierci. Razem z nią, ale jednak osobno”.

„Ja umarłem w dniu jej śmierci. Razem z nią, ale jednak osobno”.

te litery po prostu przeleciały.
jeśli ktoś ma/miał podobną relację to pewnie będzie zalewał się łzami, bo treść działa na wrażliwe tkanki w człowieku.

W innym wypadku przeczytasz, westchniesz i pójdziesz dalej.

te litery po prostu przeleciały.

W innym wypadku przeczytasz, westchniesz i pójdziesz dalej.

Biblia straty.

Biblia straty.