Ok, amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów

Okładka książki Ok, amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów Nina Solomin
Okładka książki Ok, amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów
Nina Solomin Wydawnictwo: Otwarte reportaż
2020-09-17
Ewa Wojciechowska
Żydzi Nowy Jork chasydzi tradycje zwyczaje

W chasydzkim sąsiedztwie

Jestem ciekawa hermetycznie zamkniętych społeczności , dlatego z wielką chęcią ,ciekawością i niecierpliwością sięgnęłam po ten reportaż .
Autorka przenika do świata nowojorskich chasydów ,zamieszkuje w ich dzielnicy, stara się poznać i zrozumieć ich ortodoksyjność. Spędza ze swoimi rozmówcami wiele chwil życia codziennego oraz celebruje ich czas świąteczny.
Czy będąc niereligijną Żydówką autorka nawróci się na głęboką religijność ,czy może z ulgą opuści świat nowojorskich chasydów ??? Chcecie wiedzieć ,przeczytajcie :)

Czy będąc...

Elektryzują nas zamknięte społeczności. W przypadku chasydów ta ciekawość jest podwójna, bo w końcu są oni ważną częścią polskiej historii. Nowojorska enklawa jest jeszcze ciekawsza. W końcu ci, którzy odcinają się od cywilizacji, żyją w samym centrum konsumpcyjnego, kapitalistycznego świata.

Autorka całkiem nieźle poradziła sobie z tematem. Zarysowała tło historyczne, ale nie przytłoczyła ilością faktów. Doceniam, że pokazała świat chasydów od środka. Zabrakło mi jednak ogólnych wniosków. Książka jest zbiorem indywidualnych historii, a nie głosem całej grupy. Dobre wprowadzenie do tematu. Polecam też tym, którzy wybierają się do NYC i mają zamiar odwiedzić Brooklyn.

Ta książka jest reportażem, ciekawym, autorka opisuje jak weszła do świata ortodoksyjnych Żydów, fajna narracja, lekko czyta, ciekawie. Z serii tego typu klimatów polecam jeszcze serial „ Shtisel” - kino izraelskie, piękne zdjęcia, liryka, bohaterowie… zarówno książka jak i serial polecam osobom młodym, wchodzącym w życie dorosłe.

Zdecydowanie dla osób które nie wiedzą nic na temat chasydów. Bardzo podstawowa i do tego bardzo minimalna wiedza - zwłaszcza biorąc pod uwagę objętość książki. Jedyną nową dla mnie wiedzą był opis jak bardzo skłóceni wewnętrznie są chasydzi w Nowym Jorku.
Bardzo nierówny reportaż. Dobry początek, nudny, przeciągnięty środek i bardzo dobra końcówka(rozmowa z Samem).
Dodatkowo strasznie mnie drażnił, dający się odczuć na każdej stronie, brak zaangażowania autorki. Rozumiem, że ciężko wniknąć w zorganizowaną, odseparowaną od świata strukturę, ale poziom "wdupiemania" był zdecydowanie za duży. Myślę, że chasydzi wyczuwali też jej niechęć, a sama Nina Solomin zapomniała, że muchy łapie się na miód, nie na ocet.

Ciekawa pozycja, szczególnie po obejrzeniu "Unorthodox", która pokazuje szerszy kontekst obecności chasydów w Nowym Jorku. Wzbogacającym treść jest fakt, że mamy do czynienia z perspektywą osób z różnych poziomów "wtajemniczenia": przez niepraktykującą Żydówkę, świeżo nawróconych chasydów, tradycyjną szanowaną rodzinę, po chasyda, który korzysta ze zdobyczy XXI wieku.

Czytając tę książkę przenosiłam się do jednej z sal w Muzeum Żydów Polskich w Warszawie, w której z głośników słychać nagranie męskiego głosu wypowiadającego słowa modlitwy. Były jednostajne ale hipnotyzujące. Oczami wyobraźni widzę: chałaty, sztrajłmy, peruki i długie spódnice. I to wszystko to fasada, a wewnątrz: "(...) chasydzi tłamszą w dzieciach tę naturalną otwartość i ciekawość świata, z jaką rodzi się każdy człowiek. Od małego jesteś nieustająco karcony i upominany. Nie wolno Ci robić tego i tamtego, tysiące rzeczy są zabronione. Prawda jest taka, że chasyd nie może dokonać ani jednego wolnego wyboru - od kołyski aż po grób!".

Zachęcam przeczytać książkę i wyrobić sobie własne zdanie na temat ultraortodoksyjnych Żydów z nowojorskiego Williamsburga.

Doczytałam do 2/3 zasypiając za każdym podejściem, a to mi się nie zdarza często, niby ok, ale nic porywającego. Radykalizm mnie nie pociąga...

Poprawna książka wprowadzająca w świat nowojorskich chasydów z uwzględnieniem różnych punktów widzenia, bardziej i mniej ortodoksyjnych, a nawet wcale nieortodoksyjnych (buntowniczy "bum" Sam, którego płomienna tyrada przeciwko rytualizmowi i zamknięciu chasydów stanowi przedostatni akord książki). Autorka na początku sprawia dosyć głupie wrażenie, coś jak tęskniący za egzotyką narrator "Boga Rekina". Czułam lekkie zażenowanie przy niektórych przytoczonych dialogach. Potem na szczęście było lepiej i można parę ciekawych rzeczy wyciągnąć z tej książki. Autorka nie ogłasza wprawdzie swojego zamiaru, ale skupia się przede wszystkim na sztywnych rolach płciowych. Dosyć smutne jest obsesyjne założenie, że na mężczyznę na każdym kroku czekają straszliwe pokusy.
Paradoksalnie sporą wartością książki jest to, że autorka przyznaje, że nie mogła tak naprawdę w pełni wniknąć w to hermetyczne - choć w pewnych granicach serdeczne - środowisko. W tym celu musiałaby rzeczywiście przyjąć ich sposób bycia i wszystkie obyczaje. Jest to więc tylko spojrzenie z zewnątrz - ale uczciwe spojrzenie z zewnątrz.

1974

Takie książki mogłabym czytać na okrągło,dlatego wolę je mieć na własność.
Od dawna jestem zafascynowana opowieściami o ortodoksyjnych Żydach,ich codziennym życiem,ubiorem,kulturą,poglądami i tradycjami.
Czytałam już wiele takich historii,ale wciąż mi mało...
Za każdym razem dowiaduję się czegoś nowego i zastanawiam się ,czy rzeczywiście można tak żyć i być szczęśliwym.
Moim marzeniem jest poznać tę kulturę od środka(nie tylko z książek) ,dlatego zazdroszczę autorcę,że miała to szczęście i mogła wejść w głąb tego nieznanego i "egzotycznego" dla nas świata,zamieszkała wśród nich i zaprzyjaźniła się nie z jedną ortodoksyjną osobą,była zapraszana na śluby,różne uroczystości i święta.
Pani Nina stworzyła na prawdę przyjemny i bardzo ciepły reportaż, a ja wraz z nią przemierzałam ulicami Williamsburga, poznałam ciekawe osoby i brałam udział w niezwykłych uroczystościach-czytałam z dużym zaciekawieniem i wypiekami na twarzy.Szczerze POLECAM.

Takie książki mogłabym czytać na okrągło,dlatego wolę je mieć na własność.
Czytałam już wiele takich historii,ale wciąż mi mało...

Książka, która średnio nadaje się dla czytelnika, który o Żydach ma niewielką wiedzę. Ogromny minus - brak słowniczka. Nie każdy musi znać pewne określenia czy zwyczaje tej kultury - po to właśnie miała być ta ksiazka i z taką nadzieją się po nią sięga. Pierwsza połowa zdecydowanie mnie nudziła - rzucone są fakty mające przybliżyć historię Żydów, z drugiej strony jest to bardzo spłycone. Wiem, że to nie encyklopedia, ale zdecydowanie brakuje tam najważniejszych wydarzeń.

• Reportaż
  • Przeczytane w 2020
  • Literatura faktu

Nina Solomin Ok, amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów Zobacz więcej