rozwiń zwiń

Wydawnictwo Kobiece
2020-08-26
2020-08-26

Na półkach: , , , ,

Historia przejmująca,prawdziwa oparta na prawdziwej historii,opowieść opowiada o Lily i Julii dwóch dziewczynkach w dwóch przedziałach czasowych się dzieje książka.
Lily będąc małą dziewczynką była zamykana na strychu przed światem zewnętrznym,przez swoich rodziców wstydzili się własnej córki,że ktoś zobaczy jak ona wygląda.
Dziewczynka wycierpiała przez nich bardzo dużo i krzywd zadali jej.
Pewnej nocy Lily kazała matka jej wyjść z domu została ona sprzedana właścicielowi cyrku była w cyrku źle traktowana,natomiast Julia więcej szczęścia miała żyła w altruizmie,ale nie czuła się kochana przez matkę,nieszczęśliwa była nie dostała miłości matczynej,troski i ciepła ogniska domowego,zaniedbywana przez matkę.
Rozdarła mnie powieść na wiele kawałków,z przerażeniem czytałam tę książkę jak można tak traktować okrutnie własne dziecko,bez uczuć pozbawionym być osobą i serce z kamienia mieć,bezduszną osobą jest ta matka Julii nie tolerowałam jej zachowania złego i postępowania wobec córki,zimna to kobieta była.
Denerwowała mnie ona tak jak matka Lily okropna,bezwzględna i zła dla swojego dziecka była egoistyczne zachowanie było jej.
Poruszyła moje najwrażliwsze struny serca mego ta powieść obyczajowa,wzruszyłam się czytając ją chwytała mnie za serce moje,z zainteresowaniem śledziłam losy tych dwóch bohaterek smutne,ciężkie życie miały mnóstwo złego,cierpień i krzywd przeżyły w swym życiu.
Pióro pisarki wspaniałe,pierwsze spotkanie z pisarką wypadło w moich oczach świetnie,przypadła mi do gustu lektura.
Czyta się dobrze,pełno tu emocji niesamowitych,prawdziwych i mocnych,wzruszeń było sporo w książce,bólu,smutku oraz cierpień młodych dziewczyn,które miały smutne dzieciństwo własne.
Bohaterki pokochałam natychmiast od początku
gdy zaczęłam czytać książkę były skrzywdzone przez swoich rodziców,nie poczuły szczęścia i miłości w życiu,były wspaniałymi,sympatycznymi,ciekawymi bohaterkami.
Porywająca to powieść obyczajowa,cudna,życiowa i emocjonalna.

Dziewczynka wycierpiała przez nich bardzo dużo i...

Podobnie jak w poprzedniej książce autorki, którą niedawno czytałam, tu też akcja się toczy dwutorowo.
Jest mała dziewczynka Lilly, którą rodzice- dla jej dobra- ukrywają przed światem na strychu.
A w kolejnym wątku: młoda kobieta Julia, która uciekła od rodziców i pewnego dnia otrzymała, w spadku po nich, posiadłość wraz ze stadniną koni.
W pierwszym przypadku są to lata trzydzieste, w kolejnym pięćdziesiąte.
Czy coś jeszcze łączy obie dziewczyny, oprócz fanatyzmu religijnego matki?
Pomysł ciekawy, ale tak jak poprzednio- mam wrażenie, że im dłużej czytałam, tym coraz mniej mi się podobało...
Brakowało logiki, było przewidywalne i ciągneło się jak flaki z olejem.

W pierwszym przypadku są to lata...

NIE CZYTAJCIE OPISU Z OKŁADKI!

To moja druga książka od Wiseman i niestety trochę słabsza od pierwszej. Akcja znowu biegnie dwutorowo - z punktu widzenia Lilly, która pewnym niefortunnym splotem wydarzeń rozpoczyna pracę w cyrku, oraz nastoletniej Julii, która dziedziczy wielki dom rodzinny razem ze stadniną koni. Kobiety są ze sobą związane, jednak jak, to trzeba odkryć na kartach książki.

Jak wspominałam wyżej - początek bardzo mocny i budzący wiele sprzecznych emocji w czytelniku. Później, połowa książki trochę nudnawa z dość powolnie rozwijającą się fabułą, a końcówka mimo że przewidywalna to całkiem wciągająca.

NIE CZYTAJCIE OPISU Z OKŁADKI!

Chciałabym, żeby podobała mi się bardziej. Ale im dalej czytałam tym bardziej na siłę lub nielogiczne robiły się wątki. Zachowanie Lilly i reszty bohaterów jest niekonsekwentne, ale najbardziej rozczarował mnie koniec, który miał chyba być tajemniczy, ale brak konkretnego zamknięcia mnie wyłącznie zirytował. Czytało się szybko i momentami przyjemnie, ale niestety nie jestem w stanie wczuć się w klimat historii, w której bohaterów nie wierzę.

Lilly była małą dziewczynką Bojącą się wielkiego, szerokiego świata Dorastała .....na strychu uwięziona przez swoich rodziców.
Powieść toczy się jak to bywa w przypadku Ellen Wiseman dwutorowo. Jest czas obecny i czas przeszły. ,,Dla jej dobra '' jest historią małej dziewczynki która urodziła się albinosem , historia dziewczynki która swoje pierwsze dziesięć lat spędza uwięziona na strychu własnego domu.
Autorka opisała tutaj wszystko. Jest fanatyzm religijny. Jest psychoza, jest trauma kobiety która po raz któryś już z rzędu cierpi po poronieniu dziecka i tak go pragnie, mocno.....jest także wzmianka o rodzicach bez uczuć, egoistycznie nastawionych do całego świata. Jest odmienność, jest miłość do zwierząt, jest cierpienie zwierząt i ludzi, wykorzystywanie brutalnie jednych i drugich, przez chciwość, ślepe przywiązanie..........jest ślepa furia pogarda wobec życia, uczuć, współczucia. Jest tragedia. Płacz. Szczęście. W tej dość obszernej powieści jest wszystko co składa się na prawdziwe życie, smutne , momentami przelatane, z rzadka szczęściem, uśmiechem. Mamy zatem tutaj wszystko.
To jest moje drugie spotkanie z tą autorką i prawdę mówiąc obie powieści są do siebie podobne, czas przeszły czyli czas Lilly jest lepiej opisany, bardziej życiowo , bliżej to wszystko jest prawdy i tak jak w poprzedniej książce autorka popełniła ten sam błąd. Julia wydaje się infantylna, jej ,,czas '' jest jakby tutaj momentami na siłę wplatany w ogólną historię. Szczęśliwe zakończenie nie przemawia do mnie. Owszem ma on sens. Trzeba zmierzyć się ze wszystkim demonami , otworzyć wrota mroku i otchłani i spojrzeć demonom w oczy i splunąć, zmierzyć się i pokonać inaczej nie dadzą nam spokoju już do końca życia, inaczej nic się nie odmieni już na stałe. Feniks z popiołów również jest ciekawy i ma zastosowanie, ale tutaj jest to jakby napisane trywialnie, naprędce na kolanie byle jak. Autorka przedłuża wątki żeby na samym końcu szybko i z happy endem zakończyć opowieść. Czas który opisuje życie Lilly rewelacja, czas Julii....czegoś zabrakło....dużo zabrakło......
Mimo wad jakie książka posiada stwierdzam fakt, że warto jest ją przeczytać chociażby dla historii życia Lilly.... oczy robią się często mokre.....

Na półkach: , , , , ,

Książka trzymająca w napięciu, z zawrotną akcją. Autorka bardzo fajnie pisze. Lekko i przyjemnie się czyta jej powieści. Uważam że książka była trochę inspirowana "kwiatami na poddaszu" ale tylko trochę. Mimo to czyta się ją z zapartym tchem by dowiedzieć się wszystkich tajemnic jak najszybciej. Bardzo lubię gdy książka ma dwie narracje i opisuje co się działo kiedyś i teraźniejszość co rozdział. Zakończenie książki wbija w fotel, dosłownie jest nieprzewidywalne... tyle informacji na raz jaką dostaje czytelnik i bohaterka to istne szaleństwo. Mi bardzo się podobała i miałam ogromny niedosyt po jej zakończeniu. Mam nadzieje że będą w Polsce dostępne inne książki tej autorki bo jest warta uwagi. Polecam!

,,Dla jej dobra", to nie byle jaka powieść, a wstrząsająca do granic możliwości historia o więzionej na strychu przez rodziców dziewięcioletniej Lilly, która pragnęła poznać ukazujący się zza szyby strychu świat, lecz matka psychopatka znęcała się nad nią każąc katowac jej Biblię i nie tylko - Można spróbować się sprzeciwić, a mogłoby się tego gorzko pożałować. Matka wmawiała jej, że jest upiorem z najgorszych koszmarów i wyjście groziloby dla niej wyrządzeniem krzywdy przez złych ludzi. Lecz po krótce kobieta dostaje olśnienia  i postanawia zabrać córkę do pobliskiego cyrku ,,Braci Barlowów", a tam pod osłoną nocy sprzedaje ją właścicielowi...

Poznajemy też drugą część książki, w której ukazano dziewiętnastoletnią Julię Blackood, która w spadku po rodzicach otrzymuje całą posiadłość wraz ze stadniną koni i majątkiem. Dla Julii dom to istne wspomnienia surowych zakazów i zasad matki. Wówczas odnajduje pełno tajemnic skrywanych przez rodziców, w tym pewną fotografie przedstawiającą dziewczynę z cyrku i należący do niej aparat. Za wszelką cenę Julia postanawia się dowiedzieć o co w tym wszystkim chodzi i kim była dla jej rodziców cyrkowa dziewucha.

Nieskazitelnie szokujaca, piorunująca i wstrząsająca do granic możliwości książka, pozostawiająca rysy i ból w sercu, zapadająca głęboko w pamięć. Powieść od której nie da się oderwać, która sprawia, że Twoje receptory zmysłu pracuja na pełnych obrotach, odczucia emocjonalne są ogromne. Ja osobiście czułam przygnębienie, ból, rządzę nienawiści.. Nie mogłam pojąć jakim trzeba być potworem (bo raczej nie można nazwać człowiekiem), żeby więzić swoje dziecko na strychu, a później jak jakiś towar sprzedać je, jeszcze do cyrku! Zdarzyło mi się uronić łzy, w najgłębszych snach nie chciałabym sobie wyobrazić co te dziecko musiało przechodzić! Mną osobiście to wstrząsnęło, choć te określenie to mało powiedziane. Można się już ciutke domyślić, że książka jest świetna, fabuła dopracowana, sama autorka popisała się  swoją wyobraźnią 🙊 Dla miłośników takiej tematyki, lubiących dreszcze emocji - daje wam słowo, że ta  książka was nie zawiedzie 😉
@coffeeandbooksofmylife

Lata 30. XX wieku
Lily Blackwood jest inna niż wszystkie dzieci. Jej inność jest pozornie potworna, przerażająca. Zaniedbywana przez okrutną matkę, namiastkę miłości otrzymuje tylko od ojca i swojej kotki.
Dla jej dobra została umieszczona przez rodziców na strychu, bez kontaktu z ludźmi.
Dla jej dobra nikt nie wie, że dziewczynka żyje.
Dla jej dobra matka, podczas nieobecności ojca, sprzedaje własną córkę do cyrku.

Lata 50. XX wieku
Julia Blackwood powraca do rodzinnej posiadłości po śmierci despotycznej matki.
W końcu wolna od zakazów, nakazów i obwiniania jej o całe zło tego świata.
Musi nauczyć się zarządzać rodzinną stadniną, chociaż dla jej dobra matka trzymała ją z daleka od koni.

Początkowo cyrk braci Barlow był dla Lily kolejnym więzieniem. Poniżana i bita dziewczynka została gwiazdą gabinetu osobliwości. Jej biała skóra i białe włosy robią furorę, jest nazywana księżniczką i wykorzystywana ponad siły.
Jej przyjaciółmi zostają słonie i ich opiekun. Lily odkrywa w sobie niepowtarzalny dar, na jej skinienie słonie robią cyrkowe sztuczki, nawet te, których nie znoszą. Ich występy osiągają wielki sukces, dopóki nie dojdzie do tragedii.

Akcja rozgrywa się w dwóch osiach czasu naprzemiennie. Poznajemy dwie młode kobiety, które są dręczone i krzywdzone przez matkę.
Lily dorasta na naszych oczach, z zahukanej dziewczynki przeobraża się w piękną i wartościową kobietę.
Julia, która miała zakaz zbliżania się do koni, musi poradzić sobie z prowadzeniem stadniny i zagłuszyć echa zmarłej matki. A przede wszystkim odkryć rodzinne tajemnice...

Pełna bólu i smutku piękna historia.
Niespełna 100 lat temu osoby, które są całkowicie zdrowe, po prostu wytwarzają mniej melaniny, nadawały się tylko do cyrku... serce pęka. 💔
Rodzinne tajemnice i intrygi nigdy nie wróżą nic dobrego, tak też było w tym wypadku. A tłumaczenie, że to "dla jej dobra" jest najgorszą wymówką pod słońcem. Jak to mówią... dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane.
8/10

Lata 30. XX wieku
Dla jej dobra nikt nie wie, że dziewczynka żyje.
Dla jej dobra matka, podczas...

Historia miała potencjał. Niestety sposób w jaki jest opisywana pozostawia wiele do życzenia. 2 narracje. Postawa jednej z bohaterek szalenie irytująca. Wątek ciągnie się jak flaki z olejem niewiele z niego wynika. :/ Na plus opis zycia w cyrku. To kolejna książka tej autorki na mojej polce i zdecydowanie poznałabym juz jej styl wszędzie gdyż damy maja ciagle "oczy pelne łez" "wnikają w glad swojej duszy" itp itd... :/

Kto z Was lubił w dzieciństwie chodzić do cyrku?
Moja mama zawsze mówiła, że jeśli o mnie chodzi, to ja raczej wolę urządzać cyrk niż do niego chodzić 😂 I tak było naprawdę.
Łatwa w obsłudze jako dziecko nie byłam na pewno, a cyrku nigdy nie lubiłam, bo żal mi było zwierząt. W zasadzie byłam tylko raz i to raczej ze względu na popcorn...
Lipiec 1931
Rodzice dziewięcioletniej Lilly Blackwood ukrywają swoją córkę na strychu, całkowicie izolując ją od świata. A ona tak bardzo chciałaby przejść się boso po łące pełnej dmuchawców i stokrotek, poczuć wilgoć pod stopami, usłyszeć śpiew ptaków i szelest liści. Rozkoszować się ciepłym słońcem i powiewem wiatru na skórze, niestety.
Wokół czuje tylko zapach stęchlizny starego drewna, kurzu i pajęczyn. Dlaczego dwie osoby, które powinny kochać Lilly najbardziej na świecie, skazały ją na niewolę? Podobno dla jej dobra...
Przełom następuje w momencie, kiedy matka postanawia sprzedać swoją córkę właścicielowi cyrku. Wtedy dziewczynka po raz pierwszy wychodzi z domu. Czy teraz będzie już tylko lepiej?
Listopad 1956
Dziewiętnastoletnia Julia Blackwood otrzymuje w spadku rodzinną posiadłość wraz ze stadniną koni. Wspomnienia o despotycznej matce i pełnym obojętności ojcu, sprawiają, że ten powrót nie jest dla niej szczęśliwy. To w jej odczuciu nie jest prawdziwy dom, to jedynie
gniazdo najgorszych wspomnień i mrocznych, rodzinnych tajemnic. Kiedy Julia pozna ich niszczycielską siłę, już nic nie będzie takie samo.
___
Oś fabuły stanowią ukazane naprzemiennie losy obu bohaterek. Co jest elementem wspólnym tej historii? To jedna z najpiękniejszych i najbardziej wciągających powieści, jakie czytałam. Jednocześnie pełna ludzkiego dramatu i ogromnego bólu.
To była naprawdę piękna historia. Dla mnie niezwykła, niebanalna i absolutnie magiczna. Naprawdę ❤️
To opowieść, która wzrusza, przeraża, a nawet momentami boli. Uważam, że tę historię powinien poznać każdy.To moim zdaniem absolutny #mustread, który zostanie ze mną już na zawsze.

Kto z Was lubił w dzieciństwie chodzić do cyrku?
Lipiec 1931
Rodzice...