Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna

powieść historyczna
Znak Literanova
2020-06-22
2020-06-22
literatura polska wojna miłość lekarz
Inne

Wyróżniona opinia i

Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna

przeczytanych książek 1446 napisanych opinii 393

Wciągająca, pokazująca jakąś cząstkę tamtych lat powstania, życia w Warszawie, Polsce, poprzez życie bohaterki i jej otoczenia. Wzruszająca, warto przeżyć ją z bohaterką.

Przepiękna kolejna lektura z cyklu ,,Biografie kobiet’’ , którą napisała Katarzyna Droga.
Wydaje mi się ,że jest to najlepsza, najciekawsza ze wszystkich z tej serii.

Fabularyzowana tak jak poprzednie ,biografia Ireny Ćwiertni- Sitowskiej , na tle historycznych wydarzeń z II wojny światowej. Jej młodość, marzenia, realia i radość z życia, okupacja, wojna , powstanie, życie po wojnie.

Irena w maju 1939 roku zdała maturę i 5 września złożyła papiery na Uniwersytet Warszawski.
Pragnęła zostać lekarzem. Konspiracyjne nauczanie trwało do 1941 roku. W tym czasie powstała szkoła chirurga dr Zaorskiego dla personelu pomocniczego – felczerzy, położne, na którą zgodzili się Niemcy, którzy panicznie bali się tyfusu , rozprzestrzeniającego się w getcie.
Program był w niej bardzo zbliżony do studiów medycznych.

Życie w okupowanej Warszawie zobrazowano świetnie, wręcz drobiazgowo. Wniknięcie w psychikę młodych zaangażowanych w konspirację, którzy gotowali się z jednej strony do walki a z drugiej chcieli żyć normalnie.
Pokazano dwutorowość psychiki. Byli zdolni do heroicznych przedsięwzięć, mieli swoje idee, wierzyli w wyzwolenie, a to drugie ja mówiło o ślubach, miłości, potańcówkach.
Na tle tych smutnych wydarzeń kształtowały się sylwetki młodych osób.
Doskonale oddany zarys powstania , tragiczny los młodych ludzi , którzy stanęli do walki. Wędrówki powstańców kanałami, życie cywilów chowających się w piwnicach.

Irka okazała się niezbędna w czasie powstania, ratowała życie na każdym kroku. Nie tylko zszywała rany i wyjmowała kule, nawet amputowała kończyny. Każdego dnia patrzyła śmierci w oczy i nie poddawała się. Brak podstawowych środków medycznych często niweczył wszystko, ale pomocy udzielała i przeżywała ból cierpiących. Gdzieś głęboko w jej głowie utkwiły słowa
,, Przetrwam to’’. Zaciskała zęby i dalej czyniła, to co robiła. Może to pomagało jej przeżyć jak zaparcie i siła woli gdy dookoła czaiła się śmierć, powalone ciała zalane krwią, brud, głód i zmęczenie ponad wszystko.

Mamy tu też wątek miłosny, ale nie on w tej lekturze jest najważniejszy. Miłość do ojczyzny jest priorytetowa i najważniejsza.

Katarzyna Droga napisała powieść na podstawie autentycznych pamiętników dr. Ireny , które się zachowały i przetrwały powstanie.

Cudowna książka, wzruszająca, bogaty wachlarz emocji.
Polecam! Jest to jedna z najlepszych książek , poświęconych Powstaniu Warszawskiemu.

Wydaje mi się ,że jest to najlepsza, najciekawsza ze wszystkich z tej serii.

Często sięgam po literaturę wojenną, ale tak namacalnego, wyrazistego opisu powstania warszawskiego dotąd nie spotkałam. Bardzo wartościowa to książka. Łamie serce, ale zmusza do refleksji. Czy warto było? Co było dobra decyzją? Jak cofnąć historię?

Wspaniała książka o młodych bohaterskich ludziach

Wspaniała książka o młodych bohaterskich ludziach

Piękna książka o młodzieży, która w czasie wojny, w ukryciu, studiowała medycynę. Z poświęceniem, w podziemiu i bezpośrednio, walcząca
o Polskę.
Irena, główna bohaterka, która przeżyła wojnę, opowiada swoją historię
z tamtego okresu. Ciężkie i trudno wyobrażalne były to czasy, kiedy wokoło zgliszcza, głód, ludzie pozabijani, leżący na ulicach, a przy tym strach o najbliższych.
W książce są fragmenty mocno chwytające za serce, bardzo realistycznie opisane, tragedie warszawskich mieszkańców tamtych lat .

o Polskę.
Irena, główna bohaterka, która przeżyła wojnę, opowiada swoją historię

Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę, bo autorka nawiązuje w niej do tragicznych losów rodziny Korompay, a że miałam okazję w 2007 roku rozmawiać z Panią Iloną Korompay to powróciły wspomnienia tych rozmów i pewna refleksja. Otóż, Pani Ilona spisała historię swojej rodziny, ale niestety próby opublikowania tego opracowania nie powiodły się, bo żadne wydawnictwo nie było zainteresowane. Szkoda, że losy tej rodziny przewijają się jedynie na kartach innych książek, ale może i wspomnienia Ilony Korompay zostaną kiedyś zbeletryzowane tak jak historia doktor Ireny.

Wspaniała . Majstersztyk . Autorka za pomocą opisu życia kilku bohaterów zwykłych młodych ludzi pokazuje jaki wpływ miała wojna , powstanie na ich los. Opisując nie tylko wielkie wydarzenia historyczne ale umiejętnie zestawiając je z życiem codziennym i często błahymi problemami dnia codziennego uzyskujemy obraz ludzi z którymi łatwo się zidentyfikować, zrozumieć. Dzięki temu zestawieniu nie ma obcości czy poczucia ze mówi o ludziach nierealnych a wręcz przeciwnie czujemy ze ich znamy i ich przeżycia stają się naszymi. Żadna pozycja literatury tamtych czasów tak do mnie nie przemówiła jak ta powieść .

Naprawdę polecam. Zupełnie niesztampowa historia, choć na pozór wydaje się inaczej.

9/10

9/10

Książka cudowna - jeżeli można tak określić książka o takiej tematyce. Czytając byłam tam, czułam to co bohaterowie. Polecam.

• Przeczytane 2021

Dodaj cytat z książki Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna