Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna

powieść historyczna
Znak Literanova
2020-06-22
2020-06-22
literatura polska wojna miłość lekarz
Inne

Wyróżniona opinia i

Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna

przeczytanych książek 1330 napisanych opinii 288

Ciekawa książka o życiu i nauczaniu medyków podczas wojny.

Ciekawa książka o życiu i nauczaniu medyków podczas wojny.

„Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna” to książka oparta na prawdziwej historii Ireny Ćwiertni. Pokazująca czasy wojenne z perspektywy miłości, marzeń, ambicji, nauki, ale też walki, gdyż Powstanie Warszawskie zostało opisane. Pojawiają się również fragmenty dotyczące konspiracji. W książce jest dość sporo postaci, ale to dobrze, że upamiętniono wszystkich, nie tylko Irkę.

Irka marzyła o dostaniu się na medycynę. Udało się. Uczęszczała do tzw. szkoły doktora Jana Zaorskiego. Oficjalnie kształcono felczerów czy sanitariuszy, a potajemnie studenci przygotowywali się do zawodu lekarza. To na studiach poznała swoją pierwszą i jedyną prawdziwą miłość. Książka mimo iż opowiadająca o strasznych czasach wojny, wiecznego ryzyka utraty życia, problemów z jedzeniem czy ubraniem pokazuje, że Ci młodzi ludzie chcieli przeżywać miłość, bawić się, uczyć, śmiać. Chcieli odczuwać namiastkę normalnego życia. Udawało im się to. Komuś może się wydawać, że w tamtych czasach nie było miejsca na takie rzeczy, ale po tej historii powinien zmienić zdanie. Nawet w obozach koncentracyjnych więźniowie i więźniarki starali się wprowadzać elementy normalnego życia.

Autorka bardzo wyraźnie pokazała jak odbywały się flirty, podrywy, starania w tamtych czasach. Nie jestem ekspertem w tym temacie, ale nawet ja wiem, że w porównaniu z dzisiejszym światem to jest przepaść. Nie oceniam, który sposób jest lepszy, niech każdy sam zdecyduje. Zauważam tylko kolosalną różnicę.

Po przeczytaniu książki ciężko nie mieć skojarzeń z inwazją na Ukrainę. Wojna to straszna rzecz, której wielu z nas nie zrozumie. Giną niewinni ludzie w imię chorych poglądów i bestialskich działań. Niczego nie nauczyliśmy się z historii, nie wyciągnęliśmy żadnych wniosków. Na świecie cały czas są wojny, poniżenie i brak szacunku. Jak każdy z nas zachowałby się w obliczu wojny? Tak naprawdę nie wiemy na pewno. Musielibyśmy się przekonać, ale mam nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie.

Książka ta przedstawia sytuację o Powstaniu Warszawskim jak walczyli. Książka mi się podobała, ale może nie każdemu. Aczkolwiek ja polecam.

Książka z " klimatem" jeśli można w tym wypadku użyć takiego określenia. Styl przedstawienia histori także robi swoje.
Gdy wczytasz się, poczujesz tamten czas...
Tyle ideologi i patriotyzmu przyświecało, każdemu działaniu.

Gdy wczytasz się, poczujesz tamten czas...
Tyle ideologi i patriotyzmu przyświecało, każdemu działaniu.

Na półkach: , , , ,

Bardzo polecam.

Jestem pod dużym wrażeniem opowieści o dr Irce, niby kolejna opowieść wojenna a jednak jakaś inna.

Pewnie też dlatego, że pokazuje wyraźnie, że ludzie byli kiedyś inni, urzekły mnie bardzo zaloty Jerzego i Irki, takie romantyczne, nieśmiałe w niepewności i oczekiwaniu.

Jak rzadko teraz się zdarza, że chłopak codziennie odprowadza swoją dziewczynę do domu czy też przychodzi po nią, żeby sama nie musiała chodzić po mieście :)
Już nie mówię nawet o niewinności dziewcząt, dla których pocałunek był wyzwaniem.
Narzeczeństwo trwało tyle czasu, że młodzi mogli się upewnić w swoich uczuciach, utwierdzić, że to właśnie z Nią/Nim chcę spędzić resztę życia.
Bo kiedyś małżeństwa trwały do końca życia, nie był to pusty frazes powtarzany przed Bogiem.

Okrucieństwo wojny, Powstania Warszawskiego, ginący młodzi ludzie lub okaleczeni do końca życia fizycznie i psychicznie, tak to jest również w książce, jednak przebija tam nadzieja, radość, wiara w zwycięstwo. Tak naprawdę chyba pierwszy raz zrozumiałam dlaczego to Powstanie musiało się odbyć, nie było innego wyjścia.

Piękna książka i jeszcze ta świadomość że to są wspomnienia, że Ci ludzie naprawdę żyli, kochali, cierpieli i umierali, Ta Halina, Ta Ela, Ten Jerzy czy Ta Irka nie fikcyjny Józek, Zbyszek.
Prawdziwi, z krwi i kości, młodzi bohaterowie.

Bardzo polecam.

Poruszająca do głębi, pozostająca w sercu i umyśle. Świetnie napisana. Prowadząca do nieuniknionego pytania o słuszność decyzji o wybuchu powstania warszawskiego...

Na półkach: , , , ,

Ta książka wywarła na mnie dużo emocji,rozdziera serce na kawałki,opowieść zainspirowana prawdziwą historią Doktor Ireny,w czasie powstania,i bolesnej,okrutnej wojny walczyła i zajmowała się rannymi ryzykując własnym życiem.
Cudna i wzruszająca powieść wzruszyłam się czytając tą książkę.

Cudna i wzruszająca powieść wzruszyłam się czytając tą książkę.

Wiele książek na faktach wojennych przeczytałam ale takiego poziomu nieprzerwanej adrenaliny przez wiekszą część nie pamiętam. Od czasu śmierci mojego ulubionego młodego poety miałam pod powiekami łzy...do ruin W-wy w '45.Gorąco polecam tą pięknie napisaną historyczną powieść.

Lubię takie książki.

Lubię takie książki.

Miłość, walka. Nie ważne w jakich czasach. Młodość rządzi się swoimi prawami. Pewne sprawy dla niektórych to poważna sprawa dla innych błahostka.
Szczerze polecam.

Szczerze polecam.