Z rzeczy pierwszych

Karakter
2020-06-30
2020-06-30
Mikołaj Denderski

Okładka książki Literatura na świecie nr 1-2/1995 (282-283) Donald Davie, Jerzy Jarniewicz, Hugh Kenner, James Laughlin, Amos Oz, Martin Pollack, Ezra Pound, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Krystyna Rodowska, Wacław Sadkowski, Richard Sieburth, Andrzej Sosnowski, Eliot Weinberger
Literatura na ... Donald Davie, Jerzy...

Ta niewielka, ładnie wydana przez Karakter książeczka skrywa króciutkie eseje przede wszystkim o zwyczajach w różnych niewspółczesnych kulturach, o starożytnych Chinach, wierzeniach dawnych Inuitów, wyznawcach zapomnianych religii. Kilka z nich dało mi do myślenia, chociażby o chrześcijańskim męczennictwie albo o obsesji na punkcie tygrysów w Anglii czasów kolonializmu. Większość z nich jednak jak dla mnie była zbyt "sucha". Cały zbiorek przypomina nieco pudełko szalonego zbieracza, do którego nie ma żadnego klucza i trudno stwierdzić, co ta kolekcja właściwie znaczy. Najwięcej być może rozjaśnia w tej kwestii esej o gwiazdach, w którym zostały wymienione po kolei wszelkie sposoby, na jakie rozumiano świat nocnego nieba, po przecinku, bez oceniania, które z nich są lepsze albo gorsze.

Trochę fenomenalnego czytadełka do tramwaju, trochę notatnik zapisany przez czarodzieja.

Starałam się czytać powoli, hamować apetyt, dawkować z umiarem. Ciągle wracam.

Nie jest to do końca pozycja dla wszystkich. To raczej lekko fabularyzowany plik dokumentów, notatek historycznych i mitów. Osoba która dotknęła antropologii, mitoznawstwa, religioznawstwa oraz historii dawnych kultur będzie zachwycona. To jak autor za pomocą pewnych słów-kluczy łączy wątki oddalone o tysiące kilometrów i lat przypomina szalony kolaż w stylu Aby Warburga.

Starałam się czytać powoli, hamować apetyt, dawkować z umiarem. Ciągle wracam.

Zmęczyłem te książkę, ale okres w życiu nie nadawał się na taką literaturę. Piękne eseje o świecie i kulturze. Wiele inspiracji do kolejnych odkryć.
Perełka:
z sutry o nosorożcu
"Nie zadając gwałtu stworzeniom żywym, nawet jednemu spośród nich, wędruj samotnie jak nosorożec.
Z towarzystwa ludzi pochodzi uczucie, z uczucia pochodzi niedola, ty wędruj samotnie jak nosorożec.
Stary bambus jest skrępowany, młody pęd wolny od przywiązań, wędruj samotnie jak nosorożec.
Łania jada tam, gdzie chce jeść, ty wędruj samotnie jak nosorożec.
Pozostaw dzieci i żony, i pieniądze swoje, wędruj samotnie jak nosorożec.
Wszyscy chcą twojej uwagi, ty wędruj samotnie jak nosorożec.
Dwie połyskliwe bransolety na ręku dźwięczą, pojedyncza bransoleta milczy, wędruj samotnie jak nosorożec.
Ptak, który rozdarł sieć, wędruj samotnie jak nosorożec.
Ogień nie powraca do miejsca, które strawił, wędruj samotnie jak nosorożec.
Tygrysa nie płoszą odgłosy w lesie, wędruj samotnie jak nosorożec.
Z oczami obróconymi na ziemię, wędruj samotnie jak nosorożec.
Wszędzie u siebie w domu, wędruj samotnie jak nosorożec.

Perełka:
z sutry o nosorożcu

Prawdziwa Perła! Subtelna, intelektualna, skromna, bez typowego dla wielu współczesnych eseistów samouwielbienia, bez wiecznego "ja", mnie" "mój" podróż po świecie literatury, sztuki, obyczajów, religii, historii. Dałem małżonce do przeczytania i była zachwycona, co chwila pytając znad książki, jak do diabła, odkryłem takiego Autora! Z pewnością nie jest to lektura dla wszystkich i na pewno nie do czytania w pociągu.

Gwiazdy - czym są? To cząstki lodu odbijające słońce; to światła unoszące się na powierzchni wód poza przezroczystą kopułą; to gwoździe przybite do nieboskłonu; to dziury w wielkiej kurtynie rozpiętej między nami a morzem światła, to córki słońca; to posłańcy bogów; mają kształt kół i są zagęszczeniami powietrza, w których pomiędzy szprychami huczą płomienie; to dusze zmarłych dzieci, które na niebie przemieniły się w kwiaty; to błyszczące skupiska tchnienia ducha, utworzone z pozostałości po stworzeniu słońca i księżyca; zwiastują wojnę, śmierć, zarazę, dobre i złe zbiory, narodziny królów; regulują ceny soli i ryb; to nasiona wszystkich stworzeń na ziemi; są trzodą księżyca rozproszoną po niebie jak owce po łące, a on prowadzi je niczym pasterz; to kryształowe sfery , a ich ruch tworzy muzykę w niebiosach; stoją w miejscu a my się poruszamy; stoimy w miejscu a one się poruszają, to myśliwi polujący na foki, którzy pobłądzili; to ślady stóp Wisznu, kroczącego przez nieboskłon; to światła pałaców zamieszkanych przez duchy; są różnej wielkości; to świece żałobne, a śnić o nich to śnić o śmierci; to jedyni bogowie a słońce jest najwyższym spośród nich; rosa i szron opadają z gwiazd ; wiatry ciepłe i zimne przychodzą z gwiazd; są w stanie nieprzerwanych zmian; trzeba składać im ofiary by spadł deszcz; to Te, Które Nigdy Nie Znikają pod postacią jaskółek karmiących się owocami z Drzewa Nieśmiertelności, rosnącego na wyspie na jeziorze Zielonego Sokoła, lśnią migoczą, skrzą się, błyszczą; są zachwycające; niebo jest jak baldachim powozu, a gwiazdy są jak pozawieszane na nim koraliki; niebo to lapis-lazuli, poprzetykany ziarnami pirytu, gwiazdami; każda nosi imię oraz sekretne imię; jedynym słowem jakie od nich dostajemy jest ich światło; z nich na ziemię spływają dobro i miłość; ich bezmiar popycha nas do ich liczenia; w ich cudowną regularność nie sposób uwierzyć i świadczy ona o boskiej inteligencji, która je zamieszkuje; jest tam córka wiatru, rozpaczająca po swoim mężu, który przepadł na morzu; jest Rwąca Rzeka, a także Pałac Pięciu Cesarzy, Buda Szczekających Psów, Słomiana Droga, Ptasi Droga, Wężowa Rzeka Mieniącego się Pyłu; Kasjopeja królowa etiopska a także jej nieszczęsna córka Andromeda; tam w górze są Ręka Zabarwiona Henną, Jezioro Pełni, Pusty Most, Egipskie X; z kolei pewnego razu była sobie dziewczyna, która poślubiła niedźwiedzia, tak że jej ojciec i bracia tak się tym zgorszyli, że zabili niedźwiedzia, a wówczas ona sama przemieniła się w niedźwiedzia, zabiła rodziców i ścigała braci przez góry i strumienie, aż przyparła ich do drzewa, a najmłodszy z braci wycelował w niebo swój magiczny łuk, a każdy z pozostałych chwytał się strzały i był przenoszony do nieba i tam w górze zamieniał się w gwiazdę, tam w górze; są tam Morska Koza, Duński Słoń, Długi Błękitny Rekin Pożerający Chmury oraz Wąż o Białych Kościach; a tam Dwie Bramy; przez jedną dusze zstępują, kiedy są gotowe wejść w ludzkie ciała, a przez drugą wstępują, wznosząc sę po śmierci; tam wysoko jest chmura pyłu wznieconego przez bizona grzebiącego kopytem i mulista woda, zmącona przez żółwia przepływającego skroś nieba; tam świecą Gwiazda o tysiącu kolorach, Ręka Sprawiedliwości, Równina i Prosta Droga; tam widać Podwójnie Podwójną; tam Przydrożną Gospodę a tam Chatę Pasterza a tam Sępa a tu Rosnące Małe; tam. o. Boski Dwór, tam Przepiórczy Ogień o, Łódź Piotrowa i Gwiazda Morza; tam; spójrz; o tam; gwiazdy

Dobrnęłam (i to ledwo!) do połowy. Nic z tego nie rozumiem. Nie potrafię powiedzieć o czym była ta połowa. Zarzucam dalsze czytanie, bo na samą myśl, że mam dokończyć książkę - jestem zniechęcona do kolejnych podejść (a było ich sporo, żeby choć do tej połowy dociągnąć).

Piękna okładka!

Piękna okładka!

Eseje Weinbergera to urzekająca podróż w czasie i przestrzeni. Podczas lektury zbioru kilkakrotnie okrążymy świat zaglądając w rozmaite jego zakątki: do Chin, Indii, Włoch, Peru, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, na Grenlandię i do wielu innych miejsc. Cofniemy się w minione wieki i podejrzymy życie bogatych i biednych z różnych epok i kultur. Zobaczymy dzikie zwierzęta i zanurzymy się w ciszę klasztorów. Kalejdoskop obrazów ukazujących się na stronach książki stanowi zachętę do samodzielnej eksploracji wybranych motywów.

Oj, chyba jednak ktoś musi to powiedzieć głośno - ten zbiór esejów to jedna wielka wydmuszka. Kilkustronicowe historie z różnych zakątków świata podanych w formie anegdot bez ładu i składu.

Najciekawsze jednak są reakcje na tę książkę, szczególnie dłuższe recenzje krytyczne: właściwie każda podkreśla niejasność tekstu jako jego zaletę i ukrytą wewnątrz zagadkę, jaką czytelnik musi rozwiązać sam, jednak nikt nie odważa się wyjawić rozwiązania owej zagadki. Dziwna sprawa, intelektualizm na popis. Mocno odradzam, bardzo duże rozczarowanie. Plus za oprawę graficzną.

Oczywiste arcydzieło. Aby nie mieć poczucia straty czasu, tak naprawdę powinno się czytać tylko takie książki, czyli eseistykę najwyższych lotów. Odwołującą się do przeszłości ludzkiej cywilizacji, z typowym dla wzorcowego eseisty umiłowaniem szczegółu.

Weinberger od razu skojarzył mi się z esejami Herberta oraz - ze znanymi mi tylko z omówień w innych książkach wytworami mistrza tego gatunku Charlesa Lamba (nb. skandalem jest, że wciąż nie jest on zdaje się tłumaczony na polski - z wyjątkiem arcydzielnej "Rozprawy o pieczonym prosięciu", dostępnej na Dwutygodnik.pl. UWAGA: Nie dla wegetarian...!)

• Eseje
  • Esej