Gniew.

Okładka książki Gniew. Tomasz Szymon Markiewka
Okładka książki Gniew.
Tomasz Szymon Markiewka Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Poza serią
Czarne
2020-05-13
2020-05-13
9788381910163
III RP historia społeczeństwo gniew emocje polityka

Kilka słów o gniewie

Chyba nie ma osoby, która nie byłaby narzędziem własnego lub ofiarą cudzego gniewu. Gniew jest nam dobrze znany, ale w tym przypadku możemy być zaskoczeni, gdyż rzecz dotyczy gniewu w polityce.
Zaskoczeni tym bardziej, gdyż jak twierdzi autor, ów gniew jest aktualnie, jeśli nie jedyną, to z całą pewnością główną siłą napędzającą naszą, jak i zagraniczną politykę.
I to właśnie o permamantnym wpływie gniewu na politykę będzie się można z tej książki dowiedzieć. O gniewie, który może być konstruktywną przesłanką inicjującą pożądane zmiany i gniewie destruktywnym, takim który nigdzie nie prowadzi, a jeśli już to na manowce.
W roli głównej występują dwie centroprawicowe partie PiS i PO, które z gniewu, poprzez i dla niego organizują nasze życie.
Bolesną konstatacją tej książki jest świadomość, że nie ma już możliwości ucieczki od polityki, że wszystko co nas otacza, z/w czym przychodzi nam żyć jest jej treścią.
Okazuje się również, że szczęście jednostki jest teraz bardziej niż kiedykolwiek przedtem uzależnione od mądrych lub szczęśliwych decyzji przy wyborze politycznych reprezentantów. A te dezycje aktualnie są niefortunne, bo podejmowane w gniewie lub dla zaspkojenia gniewu.
Lektura na jeden wieczór czytania i kilka dni główkowania.
Z wieloma rzeczami trudno się zgodzić, w sprawie podatków degresywnych sprawa jest nieaktualna, w mocy jednak pozostaje wiele innych intrygujących spraw.

I to...

Bardzo trafna diagnoza polskiej kultury politycznej i jej przyczyn.

Bardzo trafna diagnoza polskiej kultury politycznej i jej przyczyn.

Książka ciekawa ze względu na temat, ale niestety bardzo jednostronna. Sama będąc osobą o raczej lewicowych poglądach, nie mogę nie zauważyć, jak bardzo autor faworyzuję tę stronę sporu politycznego. I nie poradzą na to ciągłe wtręty o tym, że to nie jest tak jednoznaczne czy że nazywanie wszystkich ludzi głosujących na prawicę zmanipulowanymi nie jest dobrą strategią. To oczywiście prawda, ale osoby przekonane o własnej racji nadal będą to robić. Książka zawiera wiele ciekawych przemyśleń na temat tego, dlaczego ludzie wybierają populistyczne hasła prawicowych partii, natomiast kompletnie pomija lewicową bańkę, która również ulega bardzo prostym i prymitywnym emocjom. Trzeba mieć jednak na uwadze, że książka ma już kilka lat, więc siłą rzeczy pewne rzeczy nie mogły się w niej znaleźć, jak choćby narastający problem cancel culture, który również jest przykładem źle ukierunkowanego i destrukcyjnego gniewu. Ciekawa jestem, czy autor dzisiaj również napisałby tę książkę w tym samym tonie, czy jednak poświęciłby choć jeden rozdział przypadkom z drugiej strony barykady.

Esej o sile gniewu, wpływającym na politykę i społeczeństwo , na przemiany na arenie światowej i polskim podwórku.
Celne i ciekawe obserwacje przyczyn i skutków zjawisk, których gniew spoleczny, jest głównym motorem.

Ciekawa, als trochę już nieaktualna

Ciekawa, als trochę już nieaktualna

Zapraszam :)

Zapraszam :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Wszystko jest fajnie, dopóki Tomasz Markiewka krytykuje kapitalizm. Co prawda nie robi tego w sposób odkrywczy, bo bazuje na skądinąd ciekawej książce amerykańskiej socjolog "Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy", tym niemniej celnie punktuje ekonomiczne bzdury rozpowszechnione za pośrednictwem FOX News wśród wyborców Partii Republikańskiej. Pisze również celnie o tym, że politycy w Polsce od początku tzw. transformacji gospodarczej stali się... oazą apolityczności, co zawsze budzi we mnie uśmiech politowania.

Schody zaczynają się wtedy, gdy autor "Gniewu" zaczyna swoje ideologiczne tyrady. Lewicowo rozumiane prawa kobiet, ruch LGBT i tym podobne są dla niego istną świętością, której kwestionowanie niechybnie musi skończyć się zarzutami o "skrajną prawicowość". Już myślałem zaś, że nie dokończę tej książki, kiedy Markiewka zaczął wychwalać Gretę Thunberg...

Tym samym publikacja jest ciekawa w połowie, natomiast drugą połowę należałoby wywalić do kosza. Jednocześnie nie jest też specjalnie odkrywcza.

Przyznam, że myślałem, że będzie nieco lepsza. Brakowało mi trochę bardziej rozbudowanej faktografii, może jakiegoś genealogicznego/foucaultowskiego podejścia do zjawiska gniewu.
Markiewka ma lekkość pióra jeśli chodzi o pisanie felietonów, ale żeby napisać naprawdę dobrą książkę jednak potrzeba nieco więcej.

Tyleż lekko napisane, co nudne. Stopniowo jakby się zagęszcza, ale pierwszych kilkadziesiąt stron zdecydowanie nazbyt wodniste, jak na mój gust...
Nic odkrywczego, ani oryginalnego, momentami nudne mielenie tego samego mięcha...
Przeczytałem około 1/3 książki i zostawiam, bo mnie to nie ciekawi... Szkoda mi czasu.

Treść książki pochłania się błyskawicznie, było to moje pierwsze spotkanie z lekturą autorstwa Tomasza Markiewki. Dobry tytuł dla kogoś, kto szuka lekkiego pióra o ważnych treściach. Wcześniej miałam szczęście poznać autora jako wykładowcę akademickiego - ta relacja stanowiła dla mnie rodzaj zapowiedzi tego, czego mogę się spodziewać stylistycznie w jego książkach. Nie zawiodłam się.

• Polityka