Wieczny początek. Warmia i Mazury

Sulina
Czarne
2020-03-04
2020-03-04
asymilacja historia Polski literatura faktu Mazury PRL regiony reportaż tolerancja tożsamość tradycja transformacja ustrojowa Warmia Ziemie Odzyskane

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 5 (65) / 2023 Nora Bossong, Natasha Brown, Ulrike Draesner, Magdalena Kicińska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Artur Kurasiński, Karolina Lewestam, Emilie Pine, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady
Pismo. Magazyn... Nora Bossong, Natas...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (59) 2022 Joanna Bator, Karolina Breguła, Edyta Bystroń, Maria Cyranowicz, Gaja Grzegorzewska, Tomasz Grzyb, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marcin Napiórkowski, Wojciech Plewiński, Kacper Pobłocki, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Karol...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 8 (56) / sierpień 2022 Sylwia Chutnik, Bernardine Evaristo, Katarzyna Kazimierowska, Iza Klementowska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Aleksandra Lipczak, Maciej Marcisz, Jarosław Mikołajewski, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady
Pismo. Magazyn... Sylwia Chutnik, Ber...

Gdzie jest drugi taki kraj?

Ziemia pamięta i pamiętać będzie.

Warmia i Mazury są podobne do Śląska. Naleciałości różnych kultur zostały na tych terenach i będa już na zawsze Nam towarzyszyć.

Pozycja w bardzo przystępny sposób pokazuje różnice między Warmią a Mazurami. Tak bliskie a tak odległe etnograficzne rejony.

Ziemia pamięta i pamiętać będzie.

Niby Polskie nasze te Mazury, a jednak jakieś inne. Po lekturze książki uświadomiłem sobie, że są jednak nie nasze. O ile w ogóle można mówić, że coś „nasze” czy „nie-nasze”. Są wiec Mazury krainą swoistą o historii złożonej, gdzie o polskości można zaczynać mówić dopiero od końca ostatniej wojny światowej. Do tego momentu Mazury i Warmia też były krainą swojską, właściwą sobie samej, o silnych kulturowych wpływach niemieckich i własnym języku, a raczej gwarze. Autorka kapitalnie pokazuję tą różnorodność, rozdzielając przy tym historię obu krain. Wykonała świetną pracę cofając się ze swoją opowieścią, aż do końca XIX w. Może lektura mnie nie porwała, ani nie wciągnęła ale uruchomiła wyobraźnią – czytając ciągle miałem przed oczami piękno tej krainy.

Mazury o których powinniśmy wiedzieć więcej niż wiemy... Mazury, których początek sięga znacznie dalej niż nam, rodzonym po II wojnie światowej, się wydaje... Opisywane historie czasem nużą, albo irytują, ale warto je znać...

Nie przebrnąłem. Każda z historii na tyle podobna do siebie, że znudziło mi się.

Prowadzi po Krainie Warmii i Mazur, pokazuje ich granice ale nie rozdziela. Mówi o róznorodnosci, wplatając w to jedność. Piękna historyczna przygoda połaczona z teraźniejszością. Wzrusza, zasmuca, bawi i inspiruje. Polecam, kazdemu, kto choc raz był na Warmii i Mazurach ;)

Jeden z najlepszych reportaży, jakie czytałam. Spora dawka wiedzy o Warmii i Mazurach w bardzo ciekawej formie. Są tu zarówno historie rodzinne, jak i historie miejsc i zmieniających się krajobrazów. Świetna lektura dla tych, którzy na Warmii i Mazurach już byli lub się tam dopiero wybierają, ale myślę, że również dla mieszkańców tych terenów.

Abstrahując od treści, bardzo mi się podoba, jak pani Szady pisze. Treściwie, nie rozwlekle, a ładnie.

Ciekawa, choć zbyt jednostronna. Za dużo komentarzy autorki (osłabiły mnie już przy wzmiance o Gietrzwałdzie, a później było jeszcze ciekawiej),wystarczyłoby oddać głos bohaterom. Zabrakło wyjaśnienia trudnej historii osób przesiedlonych, które musiały mierzyć się z taką samą traumą jak miejscowi. Trudno oczekiwać entuzjazmu i dbałości o poniemieckie dobra u ludzi, którzy zostali siłą zmuszeni do opuszczenia rodzinnych stron. Mimo to niektóre historie bardzo poruszające. Dobrze, że powstają takie książki. Cała seria jest bardzo potrzebna, mogłaby jednak być bardziej neutralna światopoglądowo.

Świetny reportaż! Dowiedziałam się wielu faktów, o których nie miałam pojęcia. Autorka wykonała kawał dobrej roboty!

Świetnie napisana, żywym językiem książka o świecie, który już przeminał, ale który wciąż pozostawia blizny. Dodatkowo wypełnia lukę pomiędzy, taki istotny, potrzebny dialog polsko-niemiecki w kontekście trudnej, wspólnej historii i wspólnego zrozumienia.

• Reportaż