Someone new

Okładka książki Someone new Laura Kneidl
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Someone new
Laura Kneidl Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Someone (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Someone (tom 1)
Someone New
Jaguar
2020-06-17
2020-06-17
Joanna Grzelak
new adult tajemnica przeszłość miłość
Inne

Patronaty LC

Okładka książki Magia krwi Bianca Iosivoni, Laura Kneidl
Ocena 7,7
Magia krwi Bianca Iosivoni, La...
Okładka książki Moc amuletu Bianca Iosivoni, Laura Kneidl
Ocena 6,7
Moc amuletu Bianca Iosivoni, La...

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Jak znaleźć odwagę do bycia sobą?

2783 258 91

W skrócie mamy tu:
• slow burn
• romans uniwersytecki
• motyw LGBT

INSTAGRAM @co_przeczytac

"Someone new" zauroczyło mnie swoim klimatem od pierwszych stron Relacja pomiędzy głównymi bohaterami rozwija się powoli, co bardzo mi się podobało. Micah i Julian poznają się w przypadkowy sposób i od razu pojawia się między nimi chemia. Gdy Julian traci przez Micah pracę, sytuacja nieco się komplikuje. A żeby było jeszcze ciekawiej, Micah zostaje nową sąsiadką Juliana....

Nie przekonała mnie do siebie ta książka.
Jest, to z całą pewnością wyróżniająca się historia, ale te tajemnice do samego końca i zakończenie, nie mogłam się w czuć w, to wszystko. I początek ciągnie się bardzo. Relacja głównych bohaterów toczy sie po woli, a na koniec, gdy powinien potrzebny być czas na przetworzenie pewnych rzeczy, to są one zakceptowane przez główną bohaterkę od razu.
Liczyłam, że będzie to lepsza lektura.

Nie przekonała mnie do siebie ta książka.

📖🐲
Mój główny problem z tą książką jest taki, że przeczytałam wcześniej zaspojlerowane rozwiązanie zagadki Juliena i od razu przez to zapałałam do niego niechęcią. Po prostu moim zdaniem nie wolno nikogo, kto jest dla nas ponoć ważny, tak długo trzymać w nieświadomości i doprowadzać do takiej konfrontacji, jak na pogrzebie ojca Juliena, która następnie spływa po Micah jak woda po kaczce. Soreczka, ale to jest totalnie nieprawdopodobne. Nie tak szybko po prostu. Na przepracowanie takich rewelacji potrzeba czasu. A niepodzielenie się z bliską osobą tak zasadniczym faktem o sobie jest nieuczciwe, chociaż rozumiem, że może być trudne. Poza tym scena seksu to też czysta bajeczka na tym etapie, ponieważ obecna medycyna nie pozwala na odtworzenie genitaliów w takim stopniu i to po prostu nie wygląda tak różowo.

Przekartkowałam, ale nie byłam w stanie przełamać się do przeczytania całości. Być może będzie pokrzepiająca dla kogoś, kto jest w takiej sytuacji, ale mnie nie przekonała.

📖🐲

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przez pierwsze rozdziały myślałam, że będę zagłębiała się w jakąś klasyczną studencką miłostkę w grupce przyjaciół, która będzie pełna zawirowań i problemów, jakie rzucać będzie bohaterom nie tylko los, ale i rodzina. W szczególności, kiedy poznajemy bohaterkę tej części – Micah, która jest dziewczyną z bogatego domu, gdzie poprzeczka jest postawiona bardzo wysoko, a rodzice wydają się wiecznie być z niej niezadowoleni. Gdzie poziom dysfunkcyjności jest tak bardzo odstrzelony, że rodzice wyrzekają się własnego syna, a najbardziej na tym cierpi rodzeństwo. W tym wszystkim dość szybko poznajemy oczywiście Juliana, który jak możecie się domyślać jest naszym bohaterem. I tutaj, kochani chciałam Wam powiedzieć, że chyba jeszcze nigdy nie przeżyłam takiego zaskoczenia podczas czytania książki, jak wtedy, kiedy wraz z Micah odkryłam jego tajemnicę. Byłam w tak ogromnym szoku, że nie jesteście w stanie sobie tego nawet wyobrazić. I tego właśnie się nie spodziewałam. Pobocznymi bohaterami w tej części są Cassie i Auri oraz Aliza i Lucien, – ale ich przygody i perypetie poznajemy w drugiej i trzeciej części serii „Someone”.
Autorka w tej części poruszyła i przedstawiła bardzo ważny temat samoakceptacji, orientacji oraz poczucia przynależności. I myślę, że to właśnie, dlatego też, nie byłam w stanie przeczytać tej książki jak leci za jednym razem. Ponieważ skłaniała mnie ona do przemyśleń. L. Kneidl ukazuje nam jak na niektórych bohaterów reaguje otoczenie czy ich najbliższa rodzina. Myślę, że ta książka dla wielu osób jest takim głosem „hej, jeśli czujesz coś innego niż Twoi rówieśnicy to jest to okey, nie wstydź się. Masz prawo poszukiwać własnego sposobu, aby wyrazić to, jaką osobą jesteś!” Chciałabym, aby po świecie chodziło jak najwięcej tak wyrozumiałych osób jak nasza bohaterka, która świetnie poradziła sobie z sekretem Juliana. Z całego serca polecam Wam tę książkę, bo nie jest to typowa książka new adult, którą przeczytacie i zapomnicie za kilka dni.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Skończyłam ją czytać wczoraj w nocy i przyznam, że ciężko było mi zasnąć nie myśląc o tej powieści.
Poznajemy Micah, osiemnastolatę z zamożnej rodziny. Jej rodzice mają własną kancelarię i nie widzą niczego poza swoim wyidealizowanym światem i czubkiem własnego nosa. Micah ma również brata, który musiał opuścić rodzinny dom ze względu na swoją niezaakceptowaną przez rodziców orientację. Micah, którą niezbyt interesują pieniądze postanawia się wyprowadzić do swojego mieszkania i zacząć studia prawnicze, z którymi jest jej nie po drodze. Po przeprowadzce okazuje się, że jej sąsiadem jest Julian, chłopak który jakiś czas wcześniej stracił przez nią pracę. Micah chciałaby się zbliżyć do swojego sąsiada, jednak on skrywa tajemnicę, przez którą nie dopuszcza do siebie prawie nikogo.
Myślałam, że to kolejna książka z tym samym schematem, ale oj, jak bardzo się pomyliłam.
Z początku historia toczyła się powoli, przedzierałam się przez kolejne kartki i czekałam na ten jeden punkt, kiedy coś zaskoczy i wciągnę się bez pamięci. Przeczytałam sto stron i miałam w głowie - o, zaraz się coś zacznie. Ale przeczytałam kolejne sto i dalej nie było tego czegoś. Na szczęście nie musiałam długo czekać na ten moment, bo gdzieś w połowie już nie mogłam się oderwać. A rozwiązanie tajemnicy Juliana? Wow! No nie spodziewałam się takiego obrotu spraw... Musiałam na chwilę odłożyć książkę i ochłonąć, żeby czytać dalej. No muszę przyznać że autorka niesamowicie mnie zaskoczyła.
Bardzo ciekawa pozycja, porusza naprawdę trudne tematy i serdecznie ją polecam. Chociaż ciężko było się wciągnąć na początku i trochę się ciągnęła to było warto poczekać, żeby zobaczyć jak wszystkie wątki się rozwiązują.

Kompletnie mnie do siebie nie przekonała. Porzuciłam tą książkę ze względu na to,że mnie męczyła od samego początku. Fabuła jest dla mnie zbyt wolna i monotonna.Może kiedyś podejmę próbę dokończenia jej, jednak póki co leży na półce i się kurzy.

„Someone New” Laury Kneidl

Z początku książka wydaje się taka sama jak wiele innych, ale porusza bardzo ważne tematy i istotne wątki. Bogata rodzina mająca swoje problemy, rodzice nieakceptujący syna geja i córka, które chce wszystkich zadowolić, choć przez to traci prawdziwą siebie.
Uwielbiam historie typu New Adult, opowiadają o problemach osób które tak naprawdę dopiero wkraczają do świata dorosłych. Micah, główna bohaterka jest osobą, którą pragniemy poznać bliżej i więcej się o niej dowiedzieć. Podoba mi się w niej to, że przedstawia prawdziwą osobę, nie wyidealizowaną dziewczynę z bogatej rodziny, która ma wszystko na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie jest „perfekcyjna”. Wszyscy wiemy, że tacy ludzie po prostu nie istnieją. Micah ma swoje wady, które są doskonale przedstawione: nie potrafi zrobić prania, nienawidzi gotować, a jej zdecydowanie największą wadą jest to, że stara się „uratować” świat. Stara się za wszelką cenę pogodzić swoją rodzinę, choć nie może dostrzec, że nie da się już nic zrobić w tym kierunku. Jej rodzice są nietolerancyjni i konserwatywni, z tego powodu wyrzucili swojego syna za swoją orientacje.

To jest właśnie jeden z najważniejszych tematów poruszonych w książce.
Młodzi ludzie odkrywający swoją orientacje, którzy sami są przerażeni pewnymi rzeczami, pragną podzielić się tym z najbliższymi, a spotykają się z krytyką i brakiem akceptacji. To samo spotyka Adriana, zostaje wyrzucony z domu, bez jakichkolwiek środków do życia. To wtedy odcina się od rodziny oraz od siostry, która nie może się z tym pogodzić i za wszelką cenę chce o niego walczyć, lecz nie poddaje się również, gdy chodzi o jej nową znajomość z Julianem…

Jest bardzo tajemniczy i skrywa wiele sekretów, które stara się stopniowo odsłaniać przed Micah. Jednak największy z nich może postawić ich relacje pod wielkim znakiem zapytania…. Wątek Juliana przedstawia wiele ważnych kwestii, które nie są dla niego łatwe, ale z całą pewnością należy je poruszać.

Książka z całą pewnością mnie urzekła. Porusza istotne tematy i problemy, z jakimi muszą się spotykać młodzi ludzie w dzisiejszych czasach. Pokazuje jak mieć odwagę do bycia sobą, prawdziwym sobą. By móc mieć siłę, by wykrzyczeć całemu światu: „Jestem sobą i nie wstydzę się tego”. Serdecznie polecam tą książkę od Wydawnictwa Jaguar. Warto po nią sięgnąć.

„Someone New” Laury Kneidl

Książka porwała mnie niesamowicie! A tajemnica skrywana przez Juliana... WOW. Kompletnie się tego nie spodziewałam. Oprócz tego, że książka sama w sobie bardzo mi się podobała, to daje jeszcze do myślenia.

Polecam!

Polecam!

Na półkach: , , , ,

Ta książka wzięła mnie kompletnie z zaskoczenia. Na samym początku wydawało się, że będzie to kolejna typowa książka z gatunku new adult. Taka, w której bez wątpienia się zakocham, ale która ni będzie wyróżniała się nie wiadomo jak na tle innych. Och, jakże ja byłam w błędzie.

Micah na początku trudno jest lubić. Jest rozpuszczona, bogata, niesamowicie uparta i kompletnie nie interesują ją pieniądze jej rodziców. Nie bardzo zważa na innych, a jej lekkomyślne zachowanie doprowadza do zwolnienia jednego z kelnerów. Ale Micah ma też drugą stronę - desperacko pragnie odnaleźć swojego brata bliźniaka, który po ujawieniu swojej orientacji przed rodzicami został przez nich wyrzucony z domu i zapadł się pod ziemię, a dziewczyna nie wie, czy chłopak po prostu się, czy całkowicie wykreślił ją ze swojego życia, a może nawet gorzej - czy w ogóle jeszcze żyje?

Tak naprawdę już od pierwszych stron nie potrafiłam się oderwać od powieści i spędziłam z nią dosłownie cały dzień, olewając inne książki. Dla mnie był o to do przewidzenia, bo mam ogromną słabość do new adult i uwielbiam je całą sobą. Ta jednak jest trochę inna, porusza tematy, z którymi się nie spotkałam (nie mówię tu o byciu gejem, chociaż to też ważna część powieści i świetny wątek). Duża część historii kręci się wokół tajemnic, okłamywania bliskich, zatajania przed nimi prawdy. Mamy też bardzo dużą rolę akceptacji innych - ich orientacji, wyborów, nawet zdania. Nie mogę powiedzieć, co jeszcze, bo byłby to ogromny spoiler, a dla mnie to było naprawdę duże zaskoczenie, bo tego się nie spodziewałam (może były jakieś znaki, ale w tej kwestii byłam równie ślepa jak Micah i dopóki nie rzucono mi rozwiązaniem w twarz zwyczajnie tego nie widziałam!).

Autorka do poruszanych tematów podeszła z dużą wrażliwością, rozpisała je naprawdę dobrze, a z podziękowań możemy się dowiedzieć, że zadbała o research i dogłębnie przekopała temat. To książka dobra, ważna, którą powinien przeczytać każdy, ale koniecznie podejść do niej z otwartą głową. Oby na świecie było więcej tak otwartych i wyrozumiałych osób jak Micah, świat ich potrzebuje :)

Daje dodatkowy punkt za sposób w jaki zostały poruszone trudne tematy w tej książce. Czują lekki niedosyt w końcówce historii Juliana i Micah. Uważam, że rozwinięcie wątku ich związku, bo odkryciu tajemnicy, naprawdę wiele wniosłoby do opowieści.

Laura Kneidl Someone new Zobacz więcej
Laura Kneidl Someone new Zobacz więcej