Piętno

Okładka książki Piętno Przemysław Piotrowski Patronat LC
Okładka książki Piętno
Przemysław Piotrowski Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Igor Brudny (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Igor Brudny (tom 1)
Czarna Owca
2020-05-06
2020-05-06
kryminał literatura polska manipulacja mistyfikacja obsesja policjant polski kryminał seryjny zabójca śledztwo Zielona Góra

Dużo oczekiwałam od tej książki i chyba jednak za dużo.
Zaczęło się bardzo dobrze, mroczna historia i ciekawy główny bohater, ale czegoś zabrakło.
Sama fabuła na plus. Bardzo brutalna i momentami obrzydliwa. Skomplikowana i nieoczywista, praktycznie do samego końca nie domyśliłam się jakie będzie rozwiązanie śledztwa.
Główny bohater świetny, do reszty postaci też nie mogę się przyczepić. Momentami irytowały mnie tylko sztuczne dialogi, szczególnie pomiędzy Brudnym, a inspektorem Czarneckim. Po co to Panowanie sobie w dosłownie każdym zdaniu?!
Największe ale mam do zakończenia, a w zasadzie do kilkudziesięciu ostatnich stron. Dla mnie za dużo, za bardzo. Wszyscy ranni i ledwo żyjący, ale nadal mają siłę uciekać i zabijać innych. Fantazja trochę za bardzo poniosła autora.

Dużo oczekiwałam od tej książki i chyba jednak za dużo.
Główny bohater świetny, do reszty postaci też nie...

Co za historia 😱😱
Igor Brudny (co za nazwisko.. co za facet 😁), komisarz ze stolicy, musi się zmierzyć ze swoją przeszłością, aby oczyścić się z zarzutów o wyjątkowo brutalne morderstwo..
Wiele książek już czytałam, ale takiego motywu jak tutaj jeszcze nigdzie nie widziałam. Autor potrafi zaskoczyć. I to nie raz!!
Czyta się bardzo przyjemnie, a wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach (opisy są na tyle realistyczne, że aż czuje się ból ofiar 🙈)..

Co za historia 😱😱
Czyta się bardzo przyjemnie, a wyobraźnia pracuje na...

Pierwsze co mi się nasuwa po przeczytaniu to, że ta książka była dziwna. Ale po kolei...

Byłam jej ciekawa, bo często o niej słyszałam. Wiedziałam, że zbiera dobre opinie, co jednocześnie mnie do niej przyciągało i odpychało, ponieważ często takie "głośne" pozycje zwyczajnie rozczarowują.

Dodatkowo okładka mnie osobiście nie zachęcała, bo sugerowała, że lektura będzie zawierać dużo brutalnych scen (tak potwierdzam zawierała), co może niektórzy czytelnicy sobie cenią, uważając taką pozycję za "mocną", ja osobiście nie lubię czytać szczegółowych opisów zwłok, wydłubywania komuś oczu żywcem itp., raczej lubię kryminały za zagadkę, tajemnicę.

Tu prawdę mówiąc już prawie na początku, dosłownie w 1/4 książki, się domyśliłam co autor wymyślił - kto morduje. Można też było się domyślić jakie są mniej więcej motywacje mordercy, ale co ciekawe książka i tak była tak napisana, że nadal trzymała w napięciu. Coś w stylu, że wie się z dużym prawdopodobieństwem kto, domyślasz się dlaczego, ale wciąga cię ta obława i jednak chcesz zobaczyć jak to się finalnie rozegra. Tylko im dalej w las...

...tym bardziej klimat książki zaczyna się zmieniać. Ogólnie cały czas mamy dużo mroku, bo ciężki tematy pedofili, brutalne morderstwo - obrazowo zwłoki w stylu filmu "siedem" z Bradem Pittem, tyle że w/w film to moim zdaniem dobre kino a tu, owszem, widać dużą inspirację filmem (końcowe rozdziały) ale horrorem w stylu Piła czy Strach na wróble przez co zaczyna być niby strasznie ale parodiowo.

Doprawdy nie wiem co o tym dziele myśleć. Z pewnością było to coś innego niż ostatnio przeze mnie czytane kryminały.

Z książką pana Przemysława Piotrowskiego zapoznałam się pod postacią audiobooka (dostępnego na Legimi). Jest to moje pierwsze spotkanie z Autorem.
Powieść od jakiegoś czasu czekała, na półce "do przeczytania", a że podchodziłam do niej trochę "jak do jeża", to wcale nie dziwne, że odkładałam ją na później.
Zacznę od tego, że okładka tej książki napawała mnie niepokojem, może nawet odrobinę i strachem. Najbardziej mroczna z okładek, jaką do tej pory widziałam....
Sama powieść zrobiła na mnie dość dobre wrażenie, choć miejscami była mocno nierówna.
Historia zawarta w "Pętli" niektórym może się wydać tak wynaciągana, że aż niedorzeczna. Do puli minusów dorzucę część dialogów, które w rzeczywistości pewnie by niegdy nie padły.
Sama powieść jest krwawa, brutalna, mroczna, sadystyczna. Nie nadaje się dla wszystkich. Jeśli jesteś wrażliwcem i nie przepadasz za potwornościami, to sobie ją odpuść.
W związku z tym, że jest to debiut pana Piotrowskiego i że nie tylko ja uważam, że kontynuacja przygód komisarza Brudnego będzie bardziej doszlifowania, daję pełne 6 ⭐, a na słuchawkach mam już "Sforę".
Polecam :) #lubimyczytac, #igorbrudny, #zielonagora, #kryminal, #przemyslawpiotrowski,

Zacznę od tego, że okładka tej książki napawała mnie niepokojem,...

Igor Brudny musi powrócić do miejsca, którego nigdy nie chciał ponownie odwiedzać, aby pomóc schwytać mordercę wyglądającego jak on. Śledztwo jest tu poprowadzone z kilku perspektyw, a z rozdziału na rozdział tajemnice zostają powoli odkrywane, aby na koniec móc wszystko połączyć w logiczną całość. Jest brutalnie i makabrycznie, jednak wszystko jest wyważone i spójne. Im bliżej ostatnich stron tym szybciej chce się dotrzeć do końca i poznać rozwiązanie sprawy. A jest ono naprawdę intrygujące.

Na półkach: , , , , ,

Głównym bohaterem "Piętna" jest komisarz Igor Brudny, jego nazwiskiem można trafnie opisać klimat tej powieści. Jest cały czas ponuro, brutalnie, mocno pesymistycznie. Świat jest przedstawiony trochę jak w krzywym zwierciadle, nie ma chyba postaci, która w jakiś sposób nie byłaby skrzywdzona albo nieszczęśliwa. Brudny chodzi po tym mrocznym mieście w płaszczu, ukrywa się przed ludźmi, bo bliźniaczo podobną twarz posiada poszukiwany seryjny morderca. Zielona Góra już już prawie zamienia się w Gotham i do końca nie wiemy, czy na pewno nie postawimy tego jednego kroku więcej i z kryminału nie przeniesiemy się do niebezpiecznego demonicznego horroru.

Schematów znanych z innych dzieł popkultury zresztą jest więcej, ale nie powiem, żeby mi to przeszkadzało. Dopóki fabuła przykuwała moją uwagę, dopóty wybaczałam chodzenie na łatwiznę. Można by np. wytknąć, że bohaterowie byli jednowymiarowi, ale i tak wszystko mi ze sobą dobrze grało, byłam ciekawa ciągu dalszego, aż chciało się mi się czytać. A potem nastąpiło zakończenie...

Czy było bardzo źle? Nie tak bym to ujęła. Po prostu wydarzenia popłynęły w takim kierunku, że wszelka powaga zniknęła i zamiast wstrzymywać oddech ze strachu, zaczęłam się śmiać. Nie wmówicie mi, że ten węgorz był na serio! I to jeszcze w takim dramatycznym momencie! (Kto przeczytał, ten zrozumie). Jestem przekonana, że sam autor wie, że przesadził, stąd żarcik Czarneckiego o dawaniu gwarancji. A dosłownie ostatnia strona z cliffhangerem do kolejnej części? To było tak... z czapy, że aż nabrałam ochoty na czytanie dalej, żeby przekonać się, co tym razem wyskoczy z książki.

Zaczęłam od zachwytu, które przeszło w zniechęcenie, a skończyło się na ubawieniu - nie wiem, czy na pewno o takie odczucia chodziło autorowi, ale w sumie bawiłam się dobrze. Przymrużyłam oko na niektóre niedoskonałości i dałam się porwać opowieści.

Polecam miłośnikom kryminałów i literatury grozy, patrząc na ilość pozytywnych recenzji, jest duża szansa, że was również uwiedzie komisarz Brudny.

Bardzo dobra książka, wciąż trzymająca w napięciu bez niepotrzebnych przestoi.

Bardzo dobra książka, wciąż trzymająca w napięciu bez niepotrzebnych przestoi.

Do tej pory z przymrużeniem oka patrzyłem na ludzi mówiących o przeżywaniu czytania horroru. Nie rozumiałem jak można bać się czy dać się przestraszyć czytając, gdy masz kontrolę nad całym światem. Dla mnie ta książka jest niesamowita! Opisy są celne i przemyślane.
Zastanawiałem się co było tak przerażającego i dlaczego i przypomniała mi się wypowiedź pana Jacka Braciaki - czym różni się polski film wojenny od amerykańskiego. Idealnie tą atmosferę oddaje fragment pod koniec historii, gdy giną wędkarze. Jednemu z nich zostaje odcięta głowa, która ląduje w wodzie. Zamiast szczegółowego opisu jak ta głowa została odcięta i emocji które temu towarzyszyły mamy opis spokoju jaki panował na łące, opis ryby która zainteresowała się tą odciętą głową i głosu ptaków temu towarzyszący.
Książka bardzo mi się podobała. Sięgam po kolejny tom.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rewelacyjna, wciągająca i zaskakująca

Rewelacyjna, wciągająca i zaskakująca

Co z lektura!!! Rewelacja. Od samego początku do końca trzyma w napięciu. Nie ma ani jednego zdania i słowa nudnego. No dosłownie petarda! Bardzo polecam!!! Dobrze ze kupiłam książki w trzypaku, lecę dalej.