Polscy szpiedzy 2

Okładka książki Polscy szpiedzy 2 Sławomir Koper
Okładka książki Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper Wydawnictwo: Bellona Cykl: Polscy szpiedzy (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Polscy szpiedzy (tom 2)
Bellona
2020-02-26
2020-02-26

Okładka książki Historia Do Rzeczy 135 (05/2024) Agnieszka Cubała, Łukasz Czarnecki, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Antoni Łapiński, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Matthew Parker, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Marek Węcowski, Piotr Włoczyk, Radosław Wojtas, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Agnieszka Cubała, Ł...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 134 (04/2024) Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Tomasz Łabuszewski, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Historia Do Rz... Łukasz Czarnecki, M...
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...

Kolejna książka Pana Sławomira, której poświęciłam swój czas. Ciekawa pozycja pokazująca losy kilku polskich szpiegów. No cóż, gdy szpiegują dla nas to wszystko jest ok, gdy szpiegują nas to już przestępstwo, które czasami zasługuje nawet na najwyższy wymiar kary. Nie mniej jednak uważam, że dobrze jest mieć jakieś pojęcie, nawet i blade, o tej profesji.

Książka podobnie jak pierwsza część ciekawa. Autor skupił się na losach głównie informatorów służb i robi to współczesnym językiem, co wychodzi mu dość zgrabnie. Nie boi się wyrazić swojego zdania na daną postać. Dużym plusem książki jest spora ilość charakterów oraz fakt, że twórca idzie chronologicznie przez to książka ma charakter uporządkowanej a nie chaotycznej. Lektura w sam raz dla osób chcących poczytać sobie dla relaksu.

Fantastyczna kontynuacja niesamowitych przygód polskich szpiegów. Tym razem nie wszyscy byli mi znani, a ich historie wprawiały mnie w osłupienie. Niby wydają się niemożliwe, a jednak to były ich prawdziwe życia. 📖🤫

To powinna być lektura szkolna

To powinna być lektura szkolna

"Polscy szpiedzy 2" to z pewnością pochłaniająca lektura dla historycznych znawców i pasjonatów przeszłości XX wieku. Z czym się można zetknąć w książce?Pranie brudów, konspiracje, teorie spiskowe, zakazane działalności, motywy, cele przedstawionych osób przez autora, który ze smakiem i wyczuciem literackim obrazuje wycinki z historii, jakiej w szkole się nie poznaje. Wydawało mi się, że przemówi do mnie takowa forma przemycania faktów i przestanę być ignorantką zieloną zupełnie w tej dziedzinie. Wciąż jednak nie zrodziła się we mnie pasja do historii, a "Polskich szpiegów" odłożyłam po dobrnięciu do końca ze znudzeniem.

Kontynuacja pierwszej części "Polskich szpiegów" napisana wyłącznie przez Sławomira Kopera. Konstrukcyjnie podobna do jedynki. Autor wybrał i opisał kilkanaście sylwetek szpiegów. Niestety nie podzielił się z czytelnikiem, jakim kluczem kierował się przy ich wyborze. Poza opisami sylwetek, Sławomir Koper opisał również kulisy operacji "Żelazo". Książka ze sporą ilościa detali i szczegółowych informacji, częściowo wzbogaconych zdjęciami. Cześć sylwetek zarówno z pierwszej jak i drugiej części znajduje się również w innej książce autora "Wielcy szpiedzy PRL", która również warta jest polecenia. Prosty i przystępny język sprawia, że "Szpiegów" szybko się czyta. Dla fana tematyki wywiadowczej pozycja obowiązkowa.

Polscy szpiedzy 2 to obowiązkową lektura dla fanów Jamesa Bonda w naszym polskim wydaniu. Może nie znajdziecie tu skrojonych od Pierre Cardin garniaków, fur żywcem wyjętych z ekranowych Fast & Furious czy też gorących romansów za to przeczytacie tu świetne historie i życiorysy naszych rodzimych szpiegów. Wtargniecie do ich życia i poznacie pobudki jakimi prawdopodobnie mogli się kierować przy swoich wyborach.

Autor wybrał szpiegów działających zarówno w czasie wojny, jak i w czasach PRLu. Każda historia jest ciekawym źródłem wiedzy i wtargnięciem do świata pełnego afer, układów, szantaży i zbrodni.
Afera Żelazko, szpieg, który jak już zaczynał gadać, to wpadał w "rodzaj umysłowej biegunki" czy też niesamowity życiorys szpiega, którego całe życie wyglądało jakby było zaplanowane przez wywiad.
Żeby was zachęcić dodam tylko że współorganizował wizytę Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku i obecnie pisze książki o tematyce szpiegowskiej.

"Niektóre historie pokazują, że życie zdecydowanie przerasta wyobraźnię i pisze najciekawsze scenariusze". Część z tych osób wyparowało, część prawdopodobnie przeszło operacje plastyczne. Jedni uciekli, inni zostali skazani.
Każdą z tych historii czyta się świetnie i myślę, że niejedna z nich nadawałaby się na kinową ekranizację.

Czekam na kolejne sylwetki Polskich Szpiegów!

• E-Booki
  • 01 Literatura Faktu