Księża z Katynia

Znak Horyzont
2020-03-09
2020-03-09
literatura polska Katyń

Okładka książki CzasyPismo nr 2 (18) 2020 Zbigniew Bereszyński, Adam Dziuba, Adam Dziurok, Zbigniew Gołasz, Konrad Graczyk, Ryszard Mozgol, Patryk Pleskot, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Bogusław Tracz, Dariusz Węgrzyn
Ocena 0,0
CzasyPismo nr ... Zbigniew Bereszyńsk...
Okładka książki Migawki z okupowanej Warszawy: 1939 Mariusz Bechta, Jerzy Eisler, Elżbieta Kowalczyk, Kazimierz Krajewski, Urszula Kraśnicka-Zajdler, Tomasz Łabuszewski, Wojciech Jerzy Muszyński, Bartłomiej Noszczak, Patryk Pleskot, Tomasz Roguski, Konrad Rokicki, Tadeusz Ruzikowski, Robert Spałek, Michał Zarychta, Maciej Żuczkowski
Ocena 6,0
Migawki z okup... Mariusz Bechta, Jer...
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Ocena 6,8
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Z jednej strony ciekawa i straszliwa - pozwala uchylić rąbka tajemnicy na temat tego, jak wyglądało życie (a raczej egzystencja) w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Z drugiej strony może się wydać monotonna, jeśli kogoś mniej interesują wątki biograficzne, które w przypadku większości "bohaterów" książki są podobne. Oczywiście zamysł autora jest jasny - upamiętnić konkretne osoby, które stały się ofiarami zbrodni katyńskiej. Osoby, które prawdopodobnie z punktu widzenia osadzonych pełniły bardzo szczególną funkcję, bo dawały pocieszenie, wsparcie i nadzieję na lepszą przyszłość - jeśli nie w tym życiu, to w następnym. Trudno to czytać jednym ciągiem, raczej jest to lektura do zapoznawania się w odcinkach, by pomiędzy poszczególnymi sekcjami odpocząć i poświęcić chwilę na refleksję. Tak czy owak - warto przeczytać, jeśli ktoś choć trochę interesuje się tematami związanymi z obozami i ogólnie II Wojną Światową.

Patryk Pleskot "Księża z Katynia",

W kozielskim obozie krążyło powiedzenie, że najważniejszy jest kucharz i ksiądz. Ten pierwszy daje rozgrzeszenie dla ciała, drugi natomiast - dla ducha. Znalezione w katyńskim lesie strzępki obozowych zapisków stanowią jedne z niewielu śladów, potwierdzających prawdziwość słów dotyczących spraw duchowych. Pomiędzy nimi można odczytać informacje: o mszy świętej jak w katakumbach w smutnym nastroju, zabraniu dwóch księży za odprawianie mszy bądź komunikaty typu: msza św. - spowiedź - katakumby, życie duchowe... grobowe, nabożeństwo i spowiedź - samotnie. Dramat jeńców, w tym osadzonych w obozach radzieckich duchownych różnych wyznań, rozgrywał się każdego dnia.

Odprawienie mszy świętej w obozach było zadaniem niezwykle trudnym. Należało najpierw zorganizować sobie miejsce i potrzebne akcesoria, wreszcie uczynić to niepostrzeżenie, kryjąc się przed czujnym okiem strażników, bowiem religia i życie duchowe były przez Rosjan surowo zakazane. I w tym wypadku chichot losu dawał o sobie znać, ponieważ wiele jenieckich obozów, więzień mieściło się w opuszczonych, zarekwirowanych dla działań radzieckich, cerkwiach.

"Księża z Katynia" to trudna dwojako książka. Po pierwsze, ze względu na podejmowaną tematykę obozową, opisy codziennego życia jeńców, wreszcie na tragiczny ich finał. Po drugie, nie jest łatwo napisać książkę, bazując na bardzo skromnym materiale wspomnieniowym i archiwalnym. Nielicznym osobom duchownym udało się wydostać z obozowego piekła. To, między innymi kleryk i salezjanin, Leon Musielak, który zamiast znaleźć się w transporcie wiozącym jeńców do Smoleńska, trafił jako pomocnik obsługi domu sanatoryjnego w Bereziczach. Drugi, o którym pisze autor, to Zdzisław Peszkowski, wtedy jeszcze podchorąży WP, który 12 maja 1940 roku, wraz z dwustu pięćdziesięcioma innymi jeńcami Kozielska został wywieziony do sanatorium w miejscowości Pawliszem Bór, a stamtąd po jakimś czasie do kolejnego obozu w Griszowcu pod Wologdą, w którym doczekał tworzącej się w ZSRR polskiej armii. Świecenia kapłańskie przyjął już po wojnie.

W trzech największych obozach przeznaczonych dla oficerów znalazło się kilkudziesięciu kapelanów różnych wyznań oraz grupa księży i zakonników, którzy podczas wojny ten funkcji nie pełnili, dołączając prawdopodobnie we wrześniu 1939 roku do oddziałów polskiego wojska. Ta książka poświęcona jest kilkunastu z nich. Napisana w formie biogramów, często dość niepełnych, ponieważ przedwojenne losy bohaterów książki są często dość trudne do odtworzenia. Te zaś autor stara się uzupełnić o dostępne informacje dotyczące codziennego obozowego życia, a także ostatnią drogę, którą przeszedł każdy z nich. Zakończoną strzałem w tył głowy i często bezimiennym grobem.

Lubię sięgać po książki, dzięki którym mogę wiedzieć więcej. I chociaż w tym przypadku nie do końca usatysfakcjonowała mnie jej forma, to z pewnością stanowi świadectwo niezwykłej ludzkiej odwagi tych, którym należy się nasza pamięć.

Patryk Pleskot "Księża z Katynia",

Tematyka jaką porusza ta książka do tej pory była dla mnie niestety obca. Dlatego też propozycja recenzji "Księży z Katynia" zrobiła na mnie duże wrażenie. Warto było spróbować!

W tej książce znajdziecie historie księży, osób duchownych, którzy zostali w Katyniu zamordowani. Ale nie wszyscy, niektórzy z nich ocaleli dlatego możemy poznać tę historię.
Wspierali oni walczących wówczas Polaków, dodawali im otuchy, wsparcia, odpuszczali grzechy tym którzy z rozkazów musieli zabijać oraz udzielali ostatniego namaszczenia.

Książka wzbogacona jest też biografiami duchownych przez co można bardziej zagłębić się w ten temat, wyszukać też dodatkowe informacje, które trochę tu zostały pominięte.

Moim zdaniem warto jest zagłębić się w tę książkę . Na naszym rynku jest dość dużo publikacji na temat obozów i wojny, a tak naprawdę mało nadal wiemy o Katyniu. Książka Pana Pleskota choć w małym stopniu przybliża nam to co się wtedy działo !

Gorąco polecam po nią sięgnąć !

Wspierali oni...

Książka "Księża z Katynia" to historie osób duchownych zamordowanych w zbrodni katyńskiej. Znajdziemy tu również przykłady ludzi ocalałych. Literatura wojenna w zdecydowanej większości skupia się na ofiarach nazizmu i obozie Auschwitz. Dlatego tak chętnie sięgnęłam po pozycję, która na warsztat bierze zbrodnie popełniane przez Sowietów. W kwietniu i maju 1940 roku ponad dwadzieścia tysięcy przedstawicieli polskich elit strzałem w tył głowy zakończyło swoje życie. I choć książka skupia się wyłącznie na księżach,to daje ona obraz ogólnej sytuacji panującej w okupowanej Polsce. Mnie samą nieco nużyły biograficzne wątki poszczególnych postaci, odnoszące się do opisu posługi kapłańskiej danej postaci. Za to z dużym zainteresowaniem wczytywałam się w "wątki obozowe". Poszczególne rozdziały poprzedzone były statystycznymi opisami zbrodni katyńskiej, co również działało na plus tej książki. Wszystkich zainteresowanych wojenną historią Polski zachęcam do przeczytania.

Mój bookstagram: my.books.shelf

Dodaj cytat z książki Księża z Katynia