Poezje zebrane (1931–1944)

Okładka książki Poezje zebrane (1931–1944) Zuzanna Ginczanka, Izolda Kiec
Okładka książki Poezje zebrane (1931–1944)
Zuzanna GinczankaIzolda Kiec Wydawnictwo: Marginesy poezja
poezja
Marginesy
2019-11-27
2014-01-01
poezja cyganeria Kresowianka Zuzanna Ginczanka

Genialna poetka, której nie dane było rozwinąć skrzydeł...

Genialna poetka, której nie dane było rozwinąć skrzydeł...

Trochę Poświatowska w wojennym wymiarze

Trochę Poświatowska w wojennym wymiarze

Piękna, mało znana poezja.

Piękna, mało znana poezja.

Kobieta wybitna. Śmiem twierdzić - młodopolska feministka. Ginczanka za epicentrum siły witalnej (tutaj można byłoby odwołać się do Bergsona - czy nie będzie to mimo wszystko zbyt naciągane?) uznawała kobietę. Co więcej, kobietę istniejącą w jedności z otaczającą ją naturą (za szczególnie ,,kobiecy żywioł" Ginczanka upatrzyła sobie wodę).

Poezja niezwykle dojrzała, szczególnie biorąc pod uwagę, że stosunkowo znaczna część przedstawionych dzieł powstała, kiedy główna oskarżona miała 14 lat (często nie mogłam znieść tej informacji - trochę to przytłaczające).

Ginczanka była niekwestionowalną mistrzynią przedstawiania ciała kobiecego oraz procesów w nim zachodzących (szczególnie tych związanych z okresem stawania się ,,przed przebiśniegiem").

Poezja niezwykle dojrzała,...

Przepiękna, melancholijna poezja.
A samo opracowanie - wybitne!

Przepiękna, melancholijna poezja.
A samo opracowanie - wybitne!

Najpełniejszy dotąd zbiór utworów Ginczanki, skompilowany w ramach antologii - moim zdaniem - idealnej.
A idealna, w moim odczuciu, to taka wykraczająca poza możliwość obcowania z samymi tekstami, ewentualnie opatrzonymi przypisami i/lub przedmową.

W tym przypadku mamy do czynienia ze zbiorem utworów poetyckich wraz z równoległym do konkretnych wierszy tekstem osadzającym tę twórczość w rzeczywistym kontekście, np. informacjami o wydarzeniach, miejscach czy ludziach ważnych zarówno w kontekście danego utworu, jak i życia czy twórczości Zuzanny.

W przedmowie do całości prof. Izolda Kiec wyjaśnia, iż antologia ta stanowi próbę rekonstrukcji intelektualnej biografii Poetki, próbę spojrzenia na świat z jej - a nie naszej - perspektywy.
Dowiemy się zatem jakie były Jej lektury, podręczniki, zabawy z dzieciństwa. Zobaczymy ilustracje z wydawnictw i czasopism lat dwudziestych i trzydziestych. Słowem: dotkniemy świata, który miał wpływ na kształtowanie się światopoglądu i wiedzy Poetki na przestrzeni całego krótkiego życia, w Równem, Warszawie i Lwowie.

Jestem pod wielkim wrażeniem tytanicznej pracy prof. Izoldy Kiec.
Życzyłbym sobie więcej antologii w TAKIM opracowaniu.

Deszczowy dzień i ciepła, sucha księgarnia sprawiają, że jak zwykle daję książkom więcej czasu niż sama posiadam. Podchodzę do półki wypełnionej poezją i mój wzrok przyciąga ten właśnie zbiór, ubrany w kredowobarwną okładkę. Nazwisko Ginczanki dźwięczy znajomo, ale nigdy wcześniej nie zdecydowałam się poznać jej bliżej. Może chciałam zaczekać na właściwy moment? Chyba się udało, bo po przeczytaniu kilku napisanych jej dłonią strof - przyszło olśnienie. Cudowna i wyczerpująca temat antologia prawdziwie poruszającej, błyskotliwej poezji.

• Poezja
  • Mam
  • Poezja
  • POSIADAM

Dodaj cytat z książki Poezje zebrane (1931–1944)