rozwińzwiń

Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle

Okładka książki Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle Izolda Kiec
Okładka książki Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle
Izolda Kiec Wydawnictwo: Instytut Kultury Popularnej biografia, autobiografia, pamiętnik
771 str. 12 godz. 51 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle
Wydawnictwo:
Instytut Kultury Popularnej
Data wydania:
2022-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-01
Liczba stron:
771
Czas czytania
12 godz. 51 min.
Język:
polski
ISBN:
9788396045485
Tagi:
felicja kruszewska izolda kiec
Średnia ocen

10,0 10,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wesoły rajski ptak. Ostatnia rozmowa. Artykuły. Wywiady Wiktor Bater, Jarema Jamrożek, Izolda Kiec
Ocena 8,2
Wesoły rajski ... Wiktor Bater, Jarem...
Okładka książki Poezje zebrane (1931–1944) Zuzanna Ginczanka, Izolda Kiec
Ocena 8,9
Poezje zebrane... Zuzanna Ginczanka, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
10,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
391
352

Na półkach:

Dzień dobry Kochani,
Z jaką książką rozpoczynacie tydzień?
Ja potrzebuję chwili, przed następną lekturą… bo jeszcze rozmyślam o książce „Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle”. To wnikliwy portret zapomnianej Poetki, która mimo swych zasług… dla świata kultury jest niewidoczna, nie funkcjonuje w dyskusjach o literaturze. Teksty Kruszewskiej zostały przysypane gruzem niepamięci. Jednak dzięki Izoldzie Kiec pojawił się promyk nadziei na ocalenie.
„Felicja Kruszewska była nieśmiała i milcząca. Pragnęła przezroczystości.
Ten jeden wszakże raz w książce, w której moim przywilejem jest reprezentowanie nieobecnej, nie podążę za głosem poetki, choć bliska mi jest jej postawa, zrozumiałe próby ucieczki. Wiele lat bowiem poprzez lekturę słów mojej bohaterki, wiele miesięcy w przeszukiwaniu zasobów bibliotek i archiwów, wydobywałam portret pisarki z zakurzonej ramy, z szarości, milczenia, nieśmiałości. By pozbawić go etykiety zapomnienia.”
Mnie oczarowało pióro Poetki.
Opowieść Kruszewskiej o dzieciństwie to jak wejście do innego świata… świata subtelnych zachwytów, wspólnoty z przyrodą, niecodziennej codzienności, nienazwanych doznań i emocji. Z kart tej części książki wyziera niesamowita delikatność, zwiewność, ulotność. Czas sielanki niestety mija, nadciągają ciemne chmury… rewolucja w Rosji, pierwsza wojna światowa, wojna polsko-bolszewicka i II wojna światowa. „Strata – jest w gruncie rzeczy prawdziwą bohaterką wspomnień Felicji Kruszewskiej. Jej pisarski wysiłek skupia się na tym, by wpisana w melancholijną świadomość figura nicości nie pochłonęła całkowicie jej błękitnego świata, by pozostał nienaruszony i choć na poziomie słów nie rozsypał się doszczętnie w szczelinach żalu.”
„Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle” to niesamowity obraz wielkiej miłości do świata, lekcja uważności, „wyławiania szeptów, krzyków, zgrzytów i poruszeń, gładzenie powierzchni rzeczywistości i zatapiania palców w gęstości materii, aż do pełnego wzajemnego zanurzenia”.
Gorąco polecam lekturę książki, gdyż to ważny głos wyłaniający z zapomnienia postać pokrytą milczeniem. Na uwagę zasługuje perfekcyjne dopracowanie tekstu, niesamowita dokumentacja zdjęciowa, rzetelny obraz przedwojennych Kresów, biografia napisana językiem niezwykłym, poetyckim, przepięknym.
Miałam wrażenie, że Izolda Kiec szepcze o Felicji Kruszewskiej z delikatnością adekwatną do delikatności wyłaniającej się z twórczości Kruszewskiej.
Wielkie słowa uznania. Gorąco polecam lekturę wszystkim wrażliwym duszyczkom.
We współpracy z Instytutem Kultury Popularnej.

Dzień dobry Kochani,
Z jaką książką rozpoczynacie tydzień?
Ja potrzebuję chwili, przed następną lekturą… bo jeszcze rozmyślam o książce „Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle”. To wnikliwy portret zapomnianej Poetki, która mimo swych zasług… dla świata kultury jest niewidoczna, nie funkcjonuje w dyskusjach o literaturze. Teksty...

więcej Pokaż mimo to

avatar
781
523

Na półkach: ,

21/2023
Biograficzny portret Felicji Kruszewskiej wraz z opracowaniem wybranej twórczości - poezji, prozy i dramatu - to wydawnictwo absolutnie monumentalne.
Blisko osiemset stron wypełnionych opowieścią o zaginionym świecie przedwojennych Kresów, skorelowaną z utworami bohaterki, wzbogaconą o nader obfitą dokumentację zdjęciową - to owoc tytanicznej pracy Autorki.

Felicja Kruszewska to kolejna postać ważna dla polskiej kultury, jaką nie tylko przybliża, ale wręcz odkrywa przed czytelnikiem Izolda Kiec.
Na próżno szukać Kruszewskiej w szkolnej dydaktyce, w programie zajęć akademickich (jeśli jej nazwisko pojawia się na wykładach z dwudziestolecia -
to pewnie tylko w ramach wyliczenia literatów z danego okresu). Nie sposób znaleźć wydań poezji czy prozy Kruszewskiej na księgarskich półkach, a pytanie o nią księgarzy powoduje co najwyżej uniesienie brwi. Nieobecna jest we współczesnych mediach: nie jest bohaterką audycji, filmów dokumentalnych, nie sięgają po jej teksty artyści estrady.
W tym kontekście: publikacja Instytutu Kultury Popularnej stanowi swoiste literackie "odkrycie archeologiczne", a dzięki Izoldzie Kiec Felicja Kruszewska może pod strzechy nie trafi, ale zawita do bibliotek, będzie tematem audycji, wykładów i spotkań autorskich. A i powstały piosenki do tekstów Kruszewskiej, na razie dwie - ale kto wie, może będzie więcej :)

Twórczość literacką Kruszewskiej można odbierać i przyjmować różnie, różnie oceniali ją już współcześni jej odbiorcy. Kompilacje takie, stanowiące kondensację dorobku danego artysty, należy czytać niespiesznie, właściwie - bardziej przeżywać niż czytać, zwłaszcza lirykę.
Dla mnie osobiście - najpiękniejsza część tej książki to opowieść o dzieciństwie, opisywanym zarówno przez samą Poetkę, jak i objaśnianym przez Autorkę publikacji.
Bez wątpienia to moje lekturowe upodobanie wiąże się z osobistymi doświadczeniami i jest wynikiem moich własnych przeżyć.
Sam wychowałem się bowiem na arkadyjskiej wsi, sielskiej i anielskiej, i odnoszę wrażenie, że minęło od tamtego czasu całe sto lat...
Z wielkim wzruszeniem czytałem zatem opowieści o ogrodach i ogródkach, o lesie, o zwierzętach - o świecie przyrody, w którym nurzało się dzieciństwo Kruszewskiej i jej rodziny. Rozdziały temu poświęcone stawały się niejako mą własną autobiograficzną opowieścią.
A później owa sielankowość okazała się swoistym kontrapunktem, niczym w scenariuszu filmowym - stanowiła preludium do dramatycznych wydarzeń, jakie stały się udziałem rodziny Kruszewskich i które zmieniły na zawsze obraz świata: rewolucja w Rosji, pierwsza wojna światowa, odzyskanie niepodległości, wojna polsko bolszewicka.
I ta ostateczna dla Felicji Kruszewskiej apokalipsa drugiej wojny światowej, która unicestwiła samą Poetkę, jak i sporą część jej twórczości zatraconą w wojennej zawierusze.

Wielkim walorem tej publikacji jest, wspomniana już wyżej, skorelowana z tekstem właściwym dokumentacja.
Rodzinne i portretowe fotografie, artykuły prasowe, listy, afisze - plon poszukiwań Autorki w archiwach państwowych i zbiorach prywatnych. Wszystko to uzupełnia i wzbogaca lekturę, pogłębia kontekst, ale także działa na wyobraźnię, pomaga "ustawić" elementy układanki, na która składają się rozdziały i akapity poświęcone życiu Poetki oraz Jej utwory literackie.

Nie wiem, na ile "Pisane wiatrem na skórze" wpłyną na recepcję i pamięć o Kruszewskiej, ale Autorka może mieć satysfakcję, że w tej mierze uczyniła wszystko, co tylko możliwe.
Dzięki Izoldzie Kiec szczeliny istnienia i szmery codzienności Felicji Kruszewskiej mają możliwość zarezonować wzruszeniem wśród współczesnych wrażliwców.

21/2023
Biograficzny portret Felicji Kruszewskiej wraz z opracowaniem wybranej twórczości - poezji, prozy i dramatu - to wydawnictwo absolutnie monumentalne.
Blisko osiemset stron wypełnionych opowieścią o zaginionym świecie przedwojennych Kresów, skorelowaną z utworami bohaterki, wzbogaconą o nader obfitą dokumentację zdjęciową - to owoc tytanicznej pracy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4
  • Chcę przeczytać
    2
  • __Poczekalnia biografia
    1
  • Biografia/Autobiografia/Wspomnienia
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także