Mock

Okładka książki Mock
Marek Krajewski Wydawnictwo: Edipresse, Znak Cykl: Eberhard Mock (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Eberhard Mock (tom 6)
Edipresse, Znak
2019-08-22
2019-08-22
kryminał retro Mock Krajewski Czarny kryminał

Okładka książki Umarli mają głos Jerzy Kawecki, Marek Krajewski
Ocena 7,2
Umarli mają głos Jerzy Kawecki, Mare...
Okładka książki Róże cmentarne Mariusz Czubaj, Marek Krajewski
Ocena 6,5
Róże cmentarne Mariusz Czubaj, Mar...

Bardzo wciągający tom oraz sprawa. Początek XX wieku, zbrodnia, policja, masoneria, bandyci i prostytutki...mieszanka, która nigdy mi się nie nudzi.

Masoneria- really???. A już było tak dobrze, ostatnie książki po które sięgnęłam były całkiem, całkiem. Ta jest duszna, plugawa, wydziwiona, nie odpowiada mi ten klimat.

Uwielbiam słuchać Pana Marka w wywiadach czy rozmowach. Dlatego sięgnąłem po książkę. Książka to nie to samo. Pan Marek powinien publikować swoje rozmowy...

To było moje pierwsze spotkanie z autorem.
Książka mi się bardzo dłużyła. Zupełnie nis mój klimat.

To było moje pierwsze spotkanie z autorem.
Książka mi się bardzo dłużyła. Zupełnie nis mój klimat.

Że też wczesniej nie trafiłem na tą mega klimatyczna pozycje! Bardzo fajny klimat Wrocławia przed I wojna światowa, brudne ulice, furmanki, alkohol i śledztwo w cieniu masonskich znaków. Gotowy scenariusz na film!

Dużo się dzieje. Najbardziej rozrywkowa część przygód Mocka.
Jest klimat, zagadka, zwroty akcji i tym razem bez zbędnych wstawek.
Jak dla mnie fabuła książki to dobry pomysł na film.

Dużo się dzieje. Najbardziej rozrywkowa część przygód Mocka.
Jest klimat, zagadka, zwroty akcji i tym razem bez zbędnych wstawek.
Jak dla mnie fabuła książki to dobry pomysł na film.

Jest ogień, zakończenie, zaskoczenie, pozytywnie, zaczynam z kolejnym tomem.

Jest ogień, zakończenie, zaskoczenie, pozytywnie, zaczynam z kolejnym tomem.

Ufff.... Skończyłem. Nudna.

Ufff.... Skończyłem. Nudna.

Fabuła książki jest bardzo ciekawie poprowadzona. W pewnych momentach, gdy rozchodziło się o symbolikę nasuwały mi się lekkie skojarzenia z cyklem o Langdonie Dana Browna. Marek Krajewski zdecydowanie dużo pracy włożył, aby odwzorować Wrocław, czy raczej Breslau z ostatnich lat cesarstwa. Pozycja godna polecenia.

To moje pierwsze zetknięcie się z postacią E. Mock'a. Zaintrygowała mnie okładka z zarysem wrocławskiej Hali Stulecia i opis.
Autor napisał dobry kryminał. Akcja jest wartka, wciąga czytelnika i nie pozwala oderwać się od książki na dłużej. Postaci w niej przedstawione to cała mozaika społeczna; prostytutki i drobni kryminaliści, wrocławska elita i biedota, Niemcy, Czesi, Polacy i Żydzi, wymieszani jak w wielkim tyglu.
Dodatkowym atutem jest możliwość przeniesienia się w czasie do przedwojennego Wrocławia, przemierzenie jego uliczek (także tych już nieistniejących) i zajrzenie do różnych miejsc, tj. małe knajpki, burdele, czy łaźnia parowa.
Tytułowy Mock jest policjantem próbującym rozwikłać tajemnicę makabrycznego morderstwa, w którym ginie aż pięć osób. Swoje śledztwo prowadzi nieoficjalnie, ryzykuje posadę, ale jeśli odnajdzie sprawcę, może zyskać awans i przeniesienie do wydziału kryminalnego, o którym marzy.
To pozycja dobra na wakacje, szybko się ją czyta, ma zgrabnie napisaną fabułę, a główny bohater przeważnie budzi sympatię.
Minusem jest (dla mnie) wulgarny język.