Rozdarta zasłona

Okładka książki Rozdarta zasłona Maryla Szymiczkowa
Okładka książki Rozdarta zasłona
Maryla Szymiczkowa Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Profesorowa Szczupaczyńska Zofia (tom 2) Seria: Czarny kryminał kryminał, sensacja, thriller
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Profesorowa Szczupaczyńska Zofia (tom 2)
Seria:
Czarny kryminał
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2016-10-12
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-12
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324036875
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
854 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
57
57

Na półkach:

Autorzy cały czas trzymają wysoki poziom. U bohaterów widać pasję i życzliwość wobec innych. Profesorowa o dziwo polubiła swoją służącą. W CAŁYM TEKŚCIE DULSKOŚĆ W PEŁNYM ROZKWICIE. Profesorowa Szczupaczyńska CUDOWNA

Autorzy cały czas trzymają wysoki poziom. U bohaterów widać pasję i życzliwość wobec innych. Profesorowa o dziwo polubiła swoją służącą. W CAŁYM TEKŚCIE DULSKOŚĆ W PEŁNYM ROZKWICIE. Profesorowa Szczupaczyńska CUDOWNA

Pokaż mimo to

avatar
912
912

Na półkach: , ,

Szczerze powiedziawszy nadspodziewanie dobra lektura. Obsadzenie profesorowej Szczupaczyńskiej w roli detektywa-amatora przywodzi w pierwszej chwili na myśl przygody wszędobylskiego Ojca Mateusza, ale w dekoracjach XIX-wiecznego Krakowa ten literacki zabieg okazał się udany. Może sama zagadka kryminalna nie jest szczególnie wysublimowana, ale wprowadzenie na karty książki prawdziwych postaci, autentycznych artykułów prasowych, przydało lekturze kolorytu. Zresztą intryga kryminalna nie jest tutaj najważniejsza, to raczej pretekst do ukazania Krakowa u schyłku XIX wieku, tamtych czasów i tamtych ludzi. Niespodziewanie ciekawym okazało się partie książki poświęcone badaniom nad seksualnością oraz problemem prostytucji – chyba nie zdajemy sobie do końca sprawę jak wielkim przeobrażeniom na tych polach uległ świat na przestrzeni ponad 120 lat… W sumie bardzo udana literacka próba autorskiego duetu (jak widać Marianna Świeduchowska doczekała się kuzynki Maryli Szymiczkowej :-)

Szczerze powiedziawszy nadspodziewanie dobra lektura. Obsadzenie profesorowej Szczupaczyńskiej w roli detektywa-amatora przywodzi w pierwszej chwili na myśl przygody wszędobylskiego Ojca Mateusza, ale w dekoracjach XIX-wiecznego Krakowa ten literacki zabieg okazał się udany. Może sama zagadka kryminalna nie jest szczególnie wysublimowana, ale wprowadzenie na karty książki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
35
32

Na półkach:

To nie intryga kryminalna walorem tego gatunku, ale Kraków lat 1895-86 z całą mozaiką urbanistyczną i społeczną, Kraków galicyjski pod auspicjami Austro-Węgier, jako hermetyczny mieszczański zaścianek z obok za Wisłą podrzędnym miastem Podgórze i bez liku okolicznych wsi naokoło, obecnie enklaw dzielnicowych.
To czasy kiedy na zakolu wiślanym cztery lata wstecz, w miejscu prawie królewskim na wprost Wawelu, burząc kanony urbanistyczne wyrosła koneksją neogotycka Willa Rożnowskich z wieżyczką i plażą, z inicjatywy prominentnych magnatów, i w tym miejscu autorzy ulokowali początek fabuły.

Kraków był bardzo autonomiczny otoczony plantami, z zasługi plantowych z zadbaną zielenią i zadbanym ciągiem spacerowym. To w tej enklawie wrzało życie, sklepy, restauracje, kawiarnie, cukiernie: Mauritza, Rehmana w Sukiennicach.
Wtedy już anektowano Ogrody Krzyżanowskiego na Wesołej ( obecnie ulica Kopernika ),grunty Jabłonowskich naprzeciw Uniwersytetu, wzdłuż rozgałęzień: trzy ulice z każdej pierzei rynkowej na styl magdeburski urbanizowano wakaty; to kamienica prominenta, to znowuż pałac arystokraty ( na Wielopolu ordynator szpitala przy ulicy Łazarza co dopiero zakupił pałac z ogrodem obok poczty) to willa w dekoracji i stylu snobizmu. Na rynku w trakcie realizacji był pomnik Mickiewicza podług weny rzeźbiarza Rygiera, stał już cokół a miasto czekało na figuralny posąg. Młody Wyspiański malował i restaurował Kościół Franciszkański, wtedy jeszcze ciągle stanie restytucji po pożarze w 1850 roku.

Kraków jeszcze nie był zinfrastrukturyzowany, nie było wodociągów i w konsekwencji pełnej funkcjonalności kanalizacji ( chociaż sieć kanalizacyjna istniała od XVI wieku),a ten ważny element w higienizacji pociągał skutki; więc gdzieś w ubocznych uliczkach jeszcze rynsztoki, wygódki zamiast toalet, nawyki wyrobione wieki temu i środki zaradcze nie na miarę tych lat.
Jeszcze nie dostąpił zalet i wygody elektryfikacji, wzdłuż ulic zielonkawe światło z latarni gazowych lub na naftę.
Zamiast Urzędu Pracy praktykowano co czwartek koło Sukiennic Targ Usług, gromadzili się prowincjusze poszukujący pracy w służbie, w pomocy kuchennej, w każdej doraźnej pracy.
Kraków jako region znany był z kulinariów domowych, wynikało to z potrzeby lansu przepychu na obiadach okazjonalnych, celebracjach, spotkaniach. Hrabina Potocka zasłynęła z konfitur różanych, profesorowa Rydlowa z malinowych, lwowski sok ostrężynowy miał sekretną recepturę nie do podrobienia.
Nie wspomnieć o markowych sklepach, sprzedających modę i wykwintność; sklep z kapeluszami Marii Prauss, krawaty z fabryki Jadwigi Rypsowej.

Osobliwe było miasteczko Podgórze w kontrapunkcie do Krakowa, izolowanego biegiem Wisły stanowiło inny schemat urbanistyczny, z potrzeby egzystencji, z szybkiej potrzeby chronienia biednych ludzi i ich około-domowego rzemiosła wyrosły: chałupy, ciżby, baraki, szopy, zaplecza, wi dla okrasy piętrowe kamienice bez stylizacji niby chluba architektoniczna tego dystryktu. Był to obraz getta, zapachy codzienności: ekskrementów, pleśni, gotowania, prania...,
W tym miasteczku z warsztatów różnorodnego pokroju w bliskości Traktu Izdebnickiego ( ulica Kalwaryjska) : kaletnicy, szczotkarze, modyści, rękawicznicy… szły zasoby na sterylny Kraków, przez most Józefa Franciszka. Mostem biegł trakt konnego tramwaju aż do ulicy Franciszkańskiej, albo raczej jego prowizorium : zamiast szyb okiennych zasłonki , aczkolwiek wyróżniona była pierwsza klasa z 6-ma miejscami siedzącymi, a czas przejazdu uzależniony był sprawnością wymiany koni na wyznaczonych sekcjach.
Podgórze w analogii do Krakowa miało swój rynek, ale zamiast w konfrontacji do Krakowa coś na kształt kościoła Mariackiego był prymitywny kościółek z dzwonnicą, zamiast kwiecistej zieleni zaschłe drzewa, zamiast porządku nieład i brud. To z tego podgórskiego plebsu pochodziła ofiara zabójstwa, Karolcia, służąca Zofii Szczupaczyńskiej.

Miasto Kraków miało swoje dwa symptomaty, było miastem uniwersyteckimi i garnizonowym, a wiec hulanki i swawole preferencyjnej młodzieży były na porządku dziennym. W imię manifestacji odrębności powstało pierwsze w Krakowie gimnazjum żeńskie na Floriańskiej, otwarto w dniu 8 maja 1985 roku czytelnię dla kobiet na ulicy Poselskiej, kobiety zaczęto dopuszczać na studia do wiedzy egalitarnej, w ogóle szumna była koncepcja zakładania szkół żeńskich w każdym wymiarze jako
wyraz już ukonstytuowanej zgody na emancypację, od lat działały „Wyższe kursy dla kobiet” .
Krakowska kasta społeczna był zróżnicowana: pospolite mieszczaństwo jako większość, rody arystokratyczne, luminarze sztuki, ludzie nauki, bohem krakowska… ale w tym wszystkim był paradoks społeczny: świat arystokratyczny był nietykalny, niekrytykowany a jeżeli to nigdy pejoratywnie, zawsze w wyniosłości i pysze, jakby to urodzenie z antenatu zachowało swoją stałą przednią pozycję w hierarchii, w zamian krytyce poddawano wszystkich mieszczan łącznie z ich elitą.

Zarzucono by tej narracji pewien niuans nieadekwatności tych czasów. To czasy pozbawienia suwerena, czasy okupacji austriackiej, licznych obcych i niewspółmiernych nakazów i i dekretów, które niejako w mniejszy czy większy sposób ograniczały pełny zakres swobód narodowych, i tym samym była ustawiczna aspiracja na niepodległość i niezależność. Sam opis faktu przejazdu cesarza Franciszka Józefa przez Karków we wrześniu 1896 roku, kiedy społeczność wręcz kornie składała hołd, tłumnie na dworcu łaknęła emanacji majestatu, jak chociażby Ignacy fanatyk tej anarchii, niejako kłóci się z wymową zbiorowego patriotyzmu i tęsknoty za wolnością, która w rzeczy samej musiała istnieć i zajmować umysły. W tym akcie opisanego powitania nie ma cienia zawistności, manifestu niechby symbolicznie swoich praw do samostanowienia, jest strojność okien, urzeczenie, posmak sensacji.
Na domiar w prozie nie ma sygnału aby mieszczaństwu ten ładnie pokryty kamuflażem stan zniewolenia jakoś przeszkadzał, wręcz nie ma niezadowolenia w aspekcie jego statusu. Życie toczy się pod auspicjami jakby swoimi, magistrat nie obcy tylko swój, kler w swojej autonomii pozbawiony świadomości tego stanu rzeczy robi swoje, życie kulturalne w swoich przejawach nie stawia na protest, obudzenie z letargu, nie podsyca żaru wolności, nie inspiruje do czynu, czy aby realia tych czasów tak się zbiegały, że tej wolności było w nadmiarze i zbyteczny był dla wielu format państwowości?.

Aczkolwiek autorzy urealniają czasy krakowską bohemą i kulturą.
Wzmianka o Asnyku mieszkającym nieopodal rynku, jest młodzian Boy Żeleński jeszcze nie jako w pełni wykształtowany publicysta, literat, tłumacz francuszczyzny, aczkolwiek z wzmianką o dziewiczej próbie na tym gruncie w postaci publikacji sonetów w „Świecie”, ale jako student lekarz, w dalszej seriach sportretowany jako lubiący poswawolić, chroniony patronatem znanej hrabiny Żeleńskiej; jest i Ignacy Daszyński socjalista, aktywista w organizowanych wiecach, nieraz awanturnik, redagujący kontrowersyjny „Naród” w kamienicy na Szewskiej; nadmienia się wizytę Paderewskiego, który przyjechał w 1896 roku na ślub swojej uczennicy Szumowskiej z wiolonczelistą Adamowskim przyjacielem; jest o Estreicherze dyrektorze Wszechnicy Jagiellońskiej (biblioteka) znany ze swojej fanaberii jakim był pies Dżimuś,; wspomnienie o śmierci profesora Rydla w wieku 40-stu lat..

Kreśląc te czasy nie podobna przedstawić trywialności codziennej, czym wszak żyli ci Krakowianie, co stanowiło dopełnienie do ich codziennego życia. Na ten przykład były konkursy kwiatowe, Zofia Szczupaczyńska hodowała rododendrony na ekspozycję w Ogrodzie Strzeleckim, był klub cyklistów preferujący wycieczki rowerowe do Alwerni, których uczestnikiem był sam Ignacy, kwestowano z obsesją już nie na biednych i chromych ale na remont katedry, remont wieży Srebrnych Dzwonów, na szkoły ludowe, renowacje budynków; były odczyty naukowe w tematach, które bulwersowały np: odczyt o Amazonkach.
Dominantą mass mediów w Krakowie był dziennik „Czas”, czytany powszechnie. Najbardziej wiarygodny i rzetelny, w aspekcie wydarzeń codziennych w dziedzinie polityki krajowej, zagranicznej, z vademecum bieżącym o gospodarce: rolnictwie, przemyśle, wydarzeniami kultury, bezlikiem ciekawostek i sensacji. Ignacy rozkoszował się czytaniem „Czasu”, i dobyte nań informacje zawsze przedkładał na stół polemiki z żoną Zofią.

Przez całą serię intryg kryminalnych ( dotychczas pięć) przewija się niezmienna czwórka: Zofia detektyw z pasji, jej mąż Ignacy, służąca Franciszka i sędzia śledczy Klossowitz.
Ewenementem jest fakt, że mąż nigdy nie wie o pasji swojej żony, jest zawsze sprowadzony na manowce, ilekroć pojawi się jakaś sugestia cichych jej knowań. Ona działa incognito przed rodziną i znajomymi, zawsze w kooperacji z Klossowitzem i zawsze z wyprzedzeniem podająca rozwiązanie na biurko jego urzędu. Franciszka jest zwykle wtajemniczona e w każde podjęte wyzwanie przez Zofię, nieraz wykorzystywana , tam gdzie chodzi o zachowanie reputacji Zofii i utrzymanie w tajemnicy sekretu. Tak i tutaj w tej intrydze służąca Franciszka odgrywa zadaną rolę w zdobyciu cennych informacji o Karolci, aby posunąć naprzód śledztwo Zofii.
Rys postaci Zofii Szczupaczyńskiej jest wyjątkowo zadbany przez autorów, w każdej nowej części serii dopisuje się coraz nowsze jego identyfikacje. Tak i w tej części Zofia spostrzegana jest jako osoba racjonalna, oszczędna ( preferuje tramwaj zamiast drogiej dorożki),znająca się na etykiecie i ludziach ( zawsze uważna wobec prominencji i arystokracji ),sprytna i i zdeterminowana gdy chce osiągnąć progres swojego śledztwa, potrafi arogancko zagrać vabank, ma w sobie dar organizacji i aranżacji, dar radzenia sobie nie będąc w tym malkontentem lecz szukając w tym sens i spełnienie,
Aczkolwiek z tej codziennej próżnej bezczynności, jako nie mająca potrzeby pracy profesorowa musi się czymś zająć, to ona jest napędem kariery męża, tam gdzie okazja aby publicznie pokazać jego status zawsze obecna, to rzuca się w wir filantropijnego modnego kwestowania, to fanaberyjnie hoduje rododendrony na konkurs za ogólną krakowską manią, cały dom trzyma w garści zwalniając męża od każdej trywialności, stając się z krwi i kości mieszczuchą ale nie tą kołtunerską.
Jej mąż Ignacy wyrysowany adekwatnie do swojej szacownej profesji, zapewniającej budżet i i pozycję, i z tej racji zyskujący snobistyczny przywilej aby cały dom koło niego skakał, dogadzając mu kulinarnie, wdając się nieraz na siłę w jego dyskursy zaczepne, słuchając usłużnie jego uwag nie znoszących afrontu. Żyje jakby wyizolowany, nie zwracający uwagi na niuanse życia (jak on może nie wiedzieć o pasji swojej zony) tylko praca, dziennik Czas dla relaksu, od czasu do czasu jakieś uboczne zajecie: klub cyklistów, wycieczki rowerowe.
Ten tandem spreparowany dosyć groteskowo, bezdzietny, nie ekstatyczny w uczuciach, mariaż bardziej jako proforma z profitami, niż żar miłości, dużo w nim skostniałego konwenansu, karmiącego się wyświechtanymi wzorcami, wiele na pokaz, wiele tak gdyż nie wypada inaczej, wiele tak bo tego wymaga otoczenie i status.
Służąca Franciszka od zarania w posłudze, jest prawą ręką Zofii, ratująca dom w opresji , zaradna, sprawdzona i darzona zaufaniem, panna niewiadomej urody, a sama postać pozbawiona wiarygodności poprzez odjęcie jej wszelkiego prawa do młodości, dziewczęcej afektacji.
Żadnej wzmianki skąd jest, nic o jej perypetii miłosnej, ale gdy potrzeba zadania wyznaczonego przez Zofię okaz sprytu, aktorstwa i śmiałości. Jeżeli służąca to plebejski mental, stąd jej wiara w przesądy, proste nawyki, dialekt i patrzenie na rzeczywistość okiem wiejskiej prowincjuszki z mądrością wyszłą z surowego życia, naznaczonego walką o egzystencję.
Sędzia Klossowitz z Mikołajskiej wobec kreatywności Zofii, musi być tym kontekście drugiego sortu, ten który zawsze do tyłu w w kwestii śledztwa, musi być nieporadny, niebłyskotliwy, obligowany urzędem i procedurami, nieraz musi brnąć w ślepą uliczkę aby dedukcja Zofii, osnowa rozwijanej fabuły była górą, wszystkim nagle otwarła oczy.

Chwała autorom za dialogi, lingwistykę tych czasów tkniętą autentyzmem i naturalnością , jędrnej potoczności wylazłej z ulicy, z domostw, restauracji, z konwenansów. Zapewne ten kierat wertowania archiwum, aby pokazać historyczną wiarygodność, tamte klimaty i tamten Kraków, nie tylko ten jego urbanistyczny profil ale jego bohemę i luminarzy, wymagał nie lada zachodu, aranżacji myślowej, pewnej dyscypliny tworzenia, ale nic nie poszło na marne.

To nie intryga kryminalna walorem tego gatunku, ale Kraków lat 1895-86 z całą mozaiką urbanistyczną i społeczną, Kraków galicyjski pod auspicjami Austro-Węgier, jako hermetyczny mieszczański zaścianek z obok za Wisłą podrzędnym miastem Podgórze i bez liku okolicznych wsi naokoło, obecnie enklaw dzielnicowych.
To czasy kiedy na zakolu wiślanym cztery lata wstecz, w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
108
108

Na półkach:

Cześć w Stronisku!

Pamiętacie może książkę Maryli Szymiczkowej „Tajemnica Domu Helclów”? Jakiś czas temu Kamil czytał ją w ramach wyzwania, a dziś przychodzimy do Was z drugim tomem cyklu o przygodach Profesorowej Szczupaczyńskiej! 🕵️‍♀️

Akcja „Rozdartej zasłony” dzieje się kilka lat po wydarzeniach z poprzedniego tomu. W kręgach policyjnych jest już wiadome to, że pani Szczupaczyńska to nie tylko osoba nietuzinkowa, ale i wyborowy detektyw-amator! Gdy okazuje się, że niedawno zamordowaną dziewczyną, której zwłoki znaleziono nad Wisłą, jest dawna służąca z domu profesorostwa, która to jakiś czas wcześniej zniknęła bez śladu, nasza bohaterka wkracza do akcji. Jak można się łatwo domyślić, pomoc wnikliwej i uważnej pani domu okazuje się nieoceniona w toku śledztwa. Profesorowa ma już „wtyki” w policji, która chętnie z jej pomocy korzysta.🎀

Podobnie jak w poprzednim tomie, także i tutaj znajdziemy pokaźną dawkę błyskotliwego humoru, celnego języka i barwnych opisów Krakowa z przełomu wieków osiemnastego i dziewiętnastego. W tle przewijają się postaci historyczne, jak na przykład Jan Matejko, oraz rozgrywają się autentyczne, historyczne wydarzenia, a wśród nich to najważniejsze – wizyta cesarza Austro-Węgier, które okupują polską Galicję. Na tę wizytę czeka cały Kraków! Trzeba więc przypilnować, aby nie doszło do skandalu w związku z morderstwem, które odkrywa to mniej wystawne, brudne oblicze miasta…

Kolejna część tej ciekawej serii nie odbiega w żaden sposób od pierwszego tomu, co nie jest tak często spotykane. Kamil po kolejne części (są jeszcze dwie) z pewnością jeszcze sięgnie 😊. Polecamy zwłaszcza osobom, które lubują się w kryminałach. Ta seria to powiew świeżości, dzięki której można na chwilę oderwać się od ciężkich i mrocznych powieści z tego gatunku, zwłaszcza jeśli lubi się również aspekt historyczny.🔍

Cześć w Stronisku!

Pamiętacie może książkę Maryli Szymiczkowej „Tajemnica Domu Helclów”? Jakiś czas temu Kamil czytał ją w ramach wyzwania, a dziś przychodzimy do Was z drugim tomem cyklu o przygodach Profesorowej Szczupaczyńskiej! 🕵️‍♀️

Akcja „Rozdartej zasłony” dzieje się kilka lat po wydarzeniach z poprzedniego tomu. W kręgach policyjnych jest już wiadome to, że pani...

więcej Pokaż mimo to

avatar
353
353

Na półkach:

Świetna ksiązka. Wątek kryminalny jest bardzo ciekawy, bardzo ciekawe jest także tło obyczajowe końca XIX wieku, którego wiele wątków można by przenieść do naszych czasów. Język jest doskonały - nieco stylizowany na tamten czas.

Świetna ksiązka. Wątek kryminalny jest bardzo ciekawy, bardzo ciekawe jest także tło obyczajowe końca XIX wieku, którego wiele wątków można by przenieść do naszych czasów. Język jest doskonały - nieco stylizowany na tamten czas.

Pokaż mimo to

avatar
187
110

Na półkach: , ,

Lepsza niż poprzednia część, zagadka kryminalna i tło obyczajowe ciekawsze. Bardzo przyjemna lektura i świetnie napisana.

Lepsza niż poprzednia część, zagadka kryminalna i tło obyczajowe ciekawsze. Bardzo przyjemna lektura i świetnie napisana.

Pokaż mimo to

avatar
61
58

Na półkach:

Zachęcona atrakcyjnością pierwszego tomu, sięgnęłam po drugi. Ten sam klimat starego Krakowa i jego koltunskiego mieszczaństwa, któremu narrator przygląda się z sympatią okraszoną trochę politowaniem, trochę ironią. (Uwielbiam ten język). Świetnie się czyta, dość powiedzieć, że zarówno pierwszy jak i drugi tom przeczytałam w jeden dzień.

Zachęcona atrakcyjnością pierwszego tomu, sięgnęłam po drugi. Ten sam klimat starego Krakowa i jego koltunskiego mieszczaństwa, któremu narrator przygląda się z sympatią okraszoną trochę politowaniem, trochę ironią. (Uwielbiam ten język). Świetnie się czyta, dość powiedzieć, że zarówno pierwszy jak i drugi tom przeczytałam w jeden dzień.

Pokaż mimo to

avatar
229
113

Na półkach:

Profesorowa Szczupaczyńska znów na tropie. Druga część serii podobała mi się bardziej, akcja może mogłaby toczyć się nieco bardziej wartko, ale pod koniec nabiera tempa i ciężko się było oderwać od lektury. A czyta się naprawdę przyjemnie, powieść ma swój niezaprzeczalny urok, świetnie oddany obraz Krakowa dawnych czasów, humor, barwni bohaterowie. Tym razem duży plus za kontekst społeczno-obyczajowy.

Profesorowa Szczupaczyńska znów na tropie. Druga część serii podobała mi się bardziej, akcja może mogłaby toczyć się nieco bardziej wartko, ale pod koniec nabiera tempa i ciężko się było oderwać od lektury. A czyta się naprawdę przyjemnie, powieść ma swój niezaprzeczalny urok, świetnie oddany obraz Krakowa dawnych czasów, humor, barwni bohaterowie. Tym razem duży plus za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1056
546

Na półkach:

Książki Szymiczkowej to literacka uczta - na każdej stronie widać kunszt pisarski autorów. Uwielbiam ich styl, to jak portretują Kraków i jego mieszkańców u schyłku XIX wieku.
Lekko popsułam sobie zabawę po przeczytaniu dedykacji (Martinowi Polackowi za "Cesarza Ameryki"),bo już zaczęło mi świtać, jaki będzie temat przewodni tej części.

Genialna jest metamorfoza, jaką przechodzi główna bohaterka, Zofia Szczupaczyńska, która przestaje być typową panią domu, a w jej miejsce rodzi się kobieta bardziej świadoma społecznie.

Książki Szymiczkowej to literacka uczta - na każdej stronie widać kunszt pisarski autorów. Uwielbiam ich styl, to jak portretują Kraków i jego mieszkańców u schyłku XIX wieku.
Lekko popsułam sobie zabawę po przeczytaniu dedykacji (Martinowi Polackowi za "Cesarza Ameryki"),bo już zaczęło mi świtać, jaki będzie temat przewodni tej części.

Genialna jest metamorfoza, jaką...

więcej Pokaż mimo to

avatar
411
206

Na półkach: , ,

Jest to moim zdaniem pozycja rewelacyjna w swojej kategorii. Panom Maryla Szymiczkowa udało się w tym tomie zawiązać naprawdę bardzo ciekawą zagadkę kryminalną, która jest wielowątkowa, ale zarazem spójna. Podoba mi się też świetnie przeprowadzone stopniowe odkrywanie i odsłanianie kolejnych aspektów sprawy.
Nie można tu też nie wspomnieć o bardzo ciekawym tle społeczno-historycznym. Panowie nawiązują do krakowskich realiów i przemian w społeczeństwie, a także postaci ówczesnego Krakowa takich jak Tadeusz Żeleński czy Ignacy Daszyński.
Ponadto widać też pewną przemianę i rozwój naszej eleganckiej i dociekliwej matrony, profesorowej Szczupaczyńskiej. Jej zaangażowanie w sprawę zaczyna przekraczać konwenanse i tak ważną dla niej etykietę. Aż miło na to popatrzeć, a raczej o tym poczytać;).
Wszystko razem tworzy bardzo udaną całość.

Jest to moim zdaniem pozycja rewelacyjna w swojej kategorii. Panom Maryla Szymiczkowa udało się w tym tomie zawiązać naprawdę bardzo ciekawą zagadkę kryminalną, która jest wielowątkowa, ale zarazem spójna. Podoba mi się też świetnie przeprowadzone stopniowe odkrywanie i odsłanianie kolejnych aspektów sprawy.
Nie można tu też nie wspomnieć o bardzo ciekawym tle...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  1 023
 • Chcę przeczytać
  551
 • Posiadam
  217
 • 2018
  39
 • Ulubione
  22
 • 2019
  20
 • Kryminał
  19
 • Kryminały
  14
 • Literatura polska
  11
 • Teraz czytam
  10

Cytaty

Więcej
Jacek Dehnel Rozdarta zasłona Zobacz więcej
Jacek Dehnel Rozdarta zasłona Zobacz więcej
Jacek Dehnel Rozdarta zasłona Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także