Dary bogów

Okładka książki Dary bogów Witold Jabłoński
Okładka książki Dary bogów
Witold Jabłoński Wydawnictwo: Genius Creations Cykl: Saga Słowiańska (tom 1) fantasy, science fiction
Saga Słowiańska (tom 1)
Genius Creations
2019-01-01
2018-09-25
myth fantasy Słowianie legendy mity podania bogowie jasne bóstwa mroczne bóstwa demony opiekuńcze literatura polska

Fajna baza podstawowej wiedzy o wierzeniach Słowian ( wstęp oraz dodatki ) oraz wciągające opowiadania przetwarzające słowiańskie motywy. Bardzo mi się podobalo, że na końcu każdego z opowiadań jest wyjaśnienie autora, skąd wziął dany motyw, w jaki sposób go zmodyfikował, a co jest wytworem jego wyobraźni. Jedyny zgrzyt to pojawienie się w kilku momentach tekstów, które wyrażają lekceważący stosunek do kobiet, typu "co ja mam z tymi babami" albo " kobietom to w głowie nic tylko śluby" itp. Nie wiem po co autor wkładał w usta bohaterów tego typu teksty, które nie dość, że nic nie wnoszą do rozwoju fabuły to jescze dodatkowo bardzo kłują podczas czytania.

Wszyscy znamy mitologię grecką, a prawie nic nie wiemy o mitach słowiańskich. Ta książka może to zmienić. Po przeczytaniu będziecie naprawdę dużo wiedzieć o mitologii naszych przodków. Poznacie słowiańskie bóstwa, święta i wierzenia.

Polecam przeczytanie tej książki. We wstępie autor zawarł wiele rzeczowych informacji na temat pogańskich wierzeń Słowian oraz wyjaśnił powody zniknięcia tej religii.
Na końcu w dodatkach zawarte zostały ciekawe informacje o bogach i świętach słowiańskich. Bogata bibliografia i częste odwołania autora do innych pisarzy pozwolą wszystkim zainteresowanym na pogłębienie wiedzy w tym temacie.

Zasadnicza część książki to baśniowe opowieści o powstaniu świata i przygodach bogów i bohaterów. Mają formę swobodnej gawędy. Czyta się je świetnie. Myślę, że niektóre z nich bardzo zainteresowałyby dzieci w wieku szkolnym.
Mnie bardzo się spodobały.

Czytajcie. Poznajcie przygody Swaroga, Czarnoboga, Welesa, Chorsa, Śwarożyca, Trygława, Trojana, Jarowita i Matki Mokoszy.
Poznajcie wierzenia naszych przodków.
Bardzo polecam.
Naprawdę warto!

Już sam wstęp jest bardzo ciekawy. Ciągle uczę się i dowiaduję czegoś nowego o słowiańskości. Przyznam, że jeszcze do niedawna sądziłam, jak to określił autor, że nasi przodkowie byli "wąsatymi, płowowłosymi, beztrosko pląsającymi po łąkach matołkami". Ten fakt wynikał z braku wiedzy, bo przecież nie uczą nas o tym w szkole. A zdecydowanie powinien być przedmiot o nazwie słowiańskość, tak jak mamy religię czy etykę.

Jeśli chcecie poznać tę tematykę zapisaną w przystępny, gawędziarski sposób to "Dary bogów" to idealna pozycja. Wyobraźcie sobie, że siedzicie przy ognisku i słuchacie starego bajarza, który opowiada Wam piękne historie.

Cudowna jest ta książka. Drugi raz się nią zachwycam. Książka papierowa ma przewagę nad audiobookiem dzięki dopiskom autora oraz ciekawym wyjaśnieniom merytorycznym na końcu.

2064

Dla tych, którzy do tej pory żadnych legend słowiańskich nie znają baśniowa o nich gawęda z wyjaśnieniem autora co skąd "pożyczył" a co zmyślił.

Rozczarowująca i męcząca książka. Ciekawa tematyka mitów słowiańskich została stłamszona przez okropny, infantylny styl pisania. Zdecydowanie lepiej czyta się końcowy indeks niż same opowieści.

Zawiera interesujące fragmenty. Bardzo ciekawy wstęp.

Zawiera interesujące fragmenty. Bardzo ciekawy wstęp.

Myślę, że "Dary bogów" spokojnie mogłyby pojawić się na liście lektur obok "Mitologii"Jana Parandowskiego - w całości albo chociaż w formie skróconej, wybranych fragmentów (przykładowo słowiańska kosmogonia lub walka Białoboga z Czarnobogiem). Już sam "Epilog" byłby godny uwagi! Odnoszę wrażenie, że więcej osób zaintrygowałyby historie wierzeń miejscowych niż greckich. Te drugie są oczywiście często potrzebne do interpretacji twórczości poetów, ale raczej nie wzbudzają większego zainteresowania u młodzieży. Wracając pamięcią do czasów szkolnych, osobiście wolałabym poczytać o mitach słowiańskich.
Co do samej książki - uważam to za dobrą pozycję dla osób, które nie szukają przy czytaniu... wrażeń. Mamy tu do czynienia z kompozycją szkatułkową, z bajarzem, który snuje opowieści o dawnych dziejach. Na szczęście nie przypomina on o sobie zbyt często. Same historie zaspokajają raczej potrzebę uzupełnienia wiedzy niż rozrywki.
Z chęcią sprawdzę następną część - również w formie audiobooka.

Mitologia słowiańska podana w nowy sposób, gdzie narratorem jest bajarz, snujący swoją opowieść. Wychowałam się na bajkach, więc ta forma szczególnie mi odpowiada, ponieważ ma swój klimat, w którym z przyjemnością się zanurzam.
Każdy rozdział kończy merytoryczny komentarz autora, odwołujący się do innych opracowań.

Witold Jabłoński podjął się niełatwego zadania przedstawienia mitologii słowiańskiej w przystępnej dla szerokiego grona czytelników formie. Po lekturze mogę spokojnie powiedzieć, że swojemu celowi sprostał.

Powieść jest podzielona na czternaście opowieści, które przedstawiają dzieje stworzenia świata i człowieka, oraz zmagań bogów światła i mroku. Same historie są ciekawe i potrafią przykuć uwagę. Fajnym zabiegiem jest prowadzenie narracji z perspektywy wędrownego bajarza, który opowiada dawne dzieje za kęs strawy i łyk piwa.

Nie tak dawno miałem okazję czytać dość podobny i popularny na naszym rynku tytuł: Mitologię Nordycką od Neila Gaimana. W porównaniu z nią dzieło Jabłońskiego wydaje mi się lepsze i bardziej dopracowane. Polskiemu autorowi udało się (przy znacznie gorzej zachowanych źródłach) stworzyć pełniejszą i bardziej spójną historię. Na pewno na plus należy także dodać, że Jabłoński do powieści dołączył dodatki opisujące wybrane bóstwa oraz święta Słowian czego brakuje u Gaimana.

Podsumowując myślę, że warto dać temu tytułowi szansę i zanurzyć się w dawny świat mitów i wierzeń naszych przodków. Powieść odsłuchałem w Audiotece i jak zwykle poziom superprodukcji jest więcej niż zadowalający. Ode mnie 7/10.

Na koniec mała uwaga ode mnie. O ile Dary Bogów czytało mi się całkiem przyjemnie, to raczej nie polecam sięgnięcia po drugi tom cyklu pod tytułem Popiel, niestety kolejna część jest moim zdaniem wyraźnie słabsza.

Tak jak sugeruje we wstępie autor, niewiele wiemy o naszej rodzimej mitologii, skutecznie "zabitej" przez wprowadzone chrześcijaństwo. dlatego tym bardziej trzeba przeczytać tę książkę. Nie musi ona się spodobać, ale warto zapoznać się z panteonem bogów słowiańskich, obrzędami i zwyczajami (osobiście nie spodziewałem się, że aż tyle ich przetrwało do dzisiaj) naszych przodków. Każdy wyrobi sobie własne zdanie o naszych korzeniach czytają całkiem fajnie napisane mity i baśnie słowiańskie

• Audiobooki