Kup teraz - 13 ofert w cenie od 6.99 zł do 34.99 zł

Dary bogów

Witold Jabłoński Wydawnictwo: Genius Creations Cykl: Saga Słowiańska (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
2019-01-01
2018-09-25
Genius Creations
myth fantasy Słowianie legendy mity podania bogowie jasne bóstwa mroczne bóstwa demony opiekuńcze
Saga Słowiańska (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction
2019-01-01

Najbardziej podobały mi się pierwsze historie opowiadające powstanie świata. Ciekawie sfabularyzowana historia wierzeń słowiańskich, autor wykonał świetną pracę przeszukując teksty źródłowe, naukowe na temat mitologii Słowian. Wyjaśnienia naukowe jak i bibliografię autor zawarł w książce. A więc otrzymujemy od niego ciekawe połączenie opowieści z nauką.

Czytając opinie na temat tej książki widzę, że wielu czytelników nie rozumie bądź nie chce zrozumieć, że nie jest to przedstawienie aktualnego stanu wiedzy o mitologii słowiańskiej, a jedynie swobodne interpretacje Autora i jego wizje jak mógł wyglądać świat wierzeń naszych przodków. Z tego też powodu nie oceniam ich zgodności z ustaleniami Gieysztora czy Szyjewskiego....

Zbiór mitów Witolda Jabłońskiego to naprawdę cudo. Nie potrafię wyrazić tego jak podziwiam tą książkę. Dzięki tej książce mitologia słowiańska już nie jest mi obca. Ta książka mnie bardzo zachęciła po sięgnięcie innych słowiańskich pozycji. Sięgnięcie po tą książkę zawdzięczam @slavicbook , dziękuję ci. Jedyna rzecz która mnie irytowała to wstęp autora, który był...

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że z książką zapoznałem się w formie wspaniałego słuchowiska przy udziale m.in. Wiktora Zborowskiego w roli narratora, starego bajarza i była to bardzo dobra decyzja. Mitologia słowiańska w najlepszej postaci. Autor zebrał mity, podania, legendy, które były dostępne, mimo że nie przetrwało zbyt wiele zapisków o tej tematyce, a szkoda,...

Trudno po tylu stuleciach ustalić konkrety dotyczące bóstw słowiańskich. Zostały okruchy, przetrwały niektóre zwyczaje, czasem coś w słownictwie. Autorowi udało się stworzyć z tego piękną fabułę dającą złudzenie, że coś wiemy. Żal tego świata, który pożarło chrześcijaństwo.

Mitologia słowiańska podana w przyjaznej fabularnej formie. Właściwie jest to zbiór opowiadań (mitów) dzięki czemu nie ma przydługich nudnych momentów a tylko najciekawsza akcja. Nie jest to jakaś rewelacyjna pozycja ale przyjemnie przy niej płynął czas. Ciekawym dodatkiem jest podsumowanie badań naukowych dotyczących mitologii słowiańskiej.

Polecam tę książkę każdemu, kto pyta mnie "od czego zacząć" czytanie slavic booków :)

Czytanie "Darów bogów" to jak słuchanie bajarza przy ognisku. Świetna!

Więcej książek w tym klimacie znajdziesz u mnie na https://slavicbook.pl/

Książka jest ciekawa, zwłaszcza gdy chcemy zasięgnąć wiedzy co do wierzeń Słowian. Jednak chwilami historie, które można byłoby opisać dłużej, są bardzo skracane. Jak dla mnie niepotrzebne wyjaśnienia po każdym rozdziale.

Świetnie przedstawione mity słowiańskie, bardzo polecam audiobooka w audiotece, Zborowski jest rewelacyjny.

Jak nie jesteś fanem mitów to jakieś -2 do punktacji.

Dyskusje

• 2019
  • Audiobook
  • 2020
  • Audiobooki
  • 2021

Dodaj cytat z książki Dary bogów