Wojenne siostry. Niezwykłe historie bohaterskich kobiet

Okładka książki Wojenne siostry. Niezwykłe historie bohaterskich kobiet Agata Puścikowska
Okładka książki Wojenne siostry. Niezwykłe historie bohaterskich kobiet
Agata Puścikowska Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2019-10-16
2019-10-16
literatura polska wojna kobieta

Bohaterskie siostry

"Wojenne siostry" Agaty Puścikowskiej przedstawiają sylwetki sióstr zakonnych, które często z narażeniem życia pomagały okolicznej ludności w czasie wojny. Siostry ukrywały partyzantów, dostarczały żywność, a jeżeli trzeba było walczyć z bronią w ręku - to też robiły. Książkę przeczytałam bardzo szybko. Polecam zwłaszcza osobom interesującym się tematyką drugiej wojny światowej.

Takich historii raczej nie oceniam plusikami . To temat ,o którym raczej mało się mówi ,pisze a dotyczy to osób-sióstr ,które w czasach wojny nie chowały się w klasztorach ale pomagały potrzebującym ,a niekiedy były bardziej waleczne niż żołnierze z bronią. Zdawały sobie sprawę ,że to walka na śmierć i życie i w dużo przypadkach oddawały własne życie za innych. To historie w większości nieżyjących już sióstr ale te ,z którymi udało się porozmawiać autorce wiedziały ,że należy mówić o tym dla przyszłych pokoleń. Tak jednak myślę-czy ludzie potrafią wyciągać wnioski? Nie dopuszczać do zabijania ludzi. Jak nawet widać obecnie , niektórzy są bardzo ale to bardzo "odporni" na to.Trudno mi to zrozumieć.

Opowieść o kobietach - zakonnicach - które postanowiły nieść pomoc innym, w jednym z najtragiczniejszych momentów dla naszej ludzkości. Pomagały innym, mimo że same posiadały niewiele. I wiele z nich, za swoje działania, spotkała męczeńska śmierć.
Czytając tę książkę, czułam dużą wdzięczność i, przede wszystkim, podziw dla każdej z tych zakonnic. Chciałabym być, chociaż w niewielkim stopniu, tak odważna, bezinteresowna i zdolna do poświęceń.
Pomimo, że same historie mogłyby, moim zdaniem, zostać napisane lepiej, ciekawej, to książka jest najbardziej godna polecenia i na pewno zostanie ze mną na długo.

Cudowna wzruszająca książka o odważnych kobietach i ich poświęceniu w imię miłości do drugiego człowieka i Boga placac za to czesto największą cenę. Są inspiracją dla każdej kobiety. Trzeba znać ich nazwiska i ich losy, pamięć o nich nie może zniknąć. Bohaterki.

Jestem miło zaskoczona i nie bywale po tej książce,wywołuje we wiele emocji,wzruszeń,w czasie wojny siostry zakonne dzielne,wyjątkowe i niezwykłe walczyły z Sowietami,jedna siostra zakonna pomogła małej dziewczynce żydowskiej,uratowała ją przed śmiercią.
Napisane historie tych niesamowitych,wspaniałych kobiet służyły w Opatrzności Bożej.
Czytało się mi dobrze,to była wzruszająca,wspaniała książka warta przeczytania.
Nie wiedziałam wcześniej o takich zakonnicach siostrach zakonnych,Teraz już poznałam każdą po kolei jakie waleczne kobiety walczyły tam.
Łzy uroniłam czytając tę książkę ile bólu,cierpień podczas okrutnej,strasznej wojny ludzie tam przechodzili.

Czytało się mi dobrze,to była...

Niesamowite historie kobiet w habitach, które ratowały Żydów, partyzantów a gdy było trzeba, to nawet rozbrajały bomby. Odważne, wręcz brawurowe i bezczelne ryzykantki, które nie bały się wroga, nierzadko oddawały swe życie za innych ludzi.
Dowiedziałam się z tej książki wielu ważnych rzeczy i poznałam kilka bardzo ciekawych historii o miastach, które znam a o których nie miałam wcześniej pojęcia.
Warto przeczytać.

Najbardziej poruszające historie: siostra Aldegund z Chojnic, pochowana na podwórku klasztornym pod figurą św. Franciszka, jej szkaplerz jest w domu franciszkanek w Orliku niedaleko Chojnic.
Siostra Józefa Dukszta z Ciechocinka i jej ogromna energia, służba, praca. W wieku 66 lat chodziła po 14 km do kościoła, a później jeszcze niezmordowanie nosiła hostie wiernym.
Okropnie smutna historia siostry Zofii Łuszczkiewicz skatowanej w koszmarnym mokotowskim więzieniu, później w Inowrocławiu i Fordonie. Zmarła wkrótce po uwolnieniu.
Julia Rodzińska, która niosła otuchę w Stutthofie innym więźniarkom, zaopiekowała się chorymi na tyfus. Jej grób to teren obozu...
Siostra Matylda Getter - opiekowała sie żydowskimi dziećmi w zakonie sióstr Franciszkanek na Białołęce (gmach i jeden z domków - Polonka- istnieje do dziś). Podobno przed wojną ośrodki opieki były też w Aninie i Międzylesiu.
Siostra Maria Podskarbi i s. Maria Kajusa - ciężko pracujące fizycznie (chce się w pracy "wyniszczyć" dla Jezusa") bezsensownie zamordowane przez żołnierzy Armi Czerwonej na terenie klasztoru Urszulanek w Poznaniu - Pokrzywnie. Tam pochowane.
Bardzo poruszyła mnie także postać siostry Alicji Kotowskiej. Tak się złożyło, że jakiś czas temu widziałam szkołę, w której pracowała - a w zasadzie którą tworzyła - w Wejherowie. Byłam też - nieświadoma tego - na jej grobie w Piaśnickim Lesie. Samo miejsce pamięci w Piaśnickim Lesie wywarło na mnie duże wrażenie....

Okropnie...

Wspaniała , dzięki niej dowiedziałam się o wielu miejscach i wydarzeniach o których nie miałam pojęcia a znajdują się nie daleko od mojego miejsca zamieszkania . Polecam gorąco

Bardzo dobrze, że ta książka powstała. Upamiętnia się przy pomocy wielkich środków Niemców ratujących Żydów (Shindler),jednocześnie zapominając o heroizmie Polaków. Z drugiej strony medalu są zakonnice, które koniecznie i zawsze znęcają się nad dziećmi w przedszkolach, a takie które robią tysiąc dobrych rzeczy nie istnieją. Ta książka to przełamanie - w dobrym stylu - takich stereotypów. Polecam

Nie jest to książka, którą poleciłabym z gorącym sercem. Zbyt mało faktów o wojennych siostrach, za dużo o ich życiu przed wojną czy święceniami.
Historie czyta się dosyć szybko, ale autorka za bardzo rozwodzi się nad mało istotnymi faktami. Niepotrzebne wg. mnie są informacje o dzieciństwie czy wczesnej młodości bohaterek, to nic nie wnosi do głównego tematu.
Zdaję sobie sprawę, że walka sióstr z wrogiem jest nierzadko tajemnicą, albo została całkowicie zapomniana. Jednak mam wrażenie, że autorka na siłę chciała sprawić by jej książka była obszerniejsza.

Zdaję sobie...

• Historyczne