Wojenne siostry. Niezwykłe historie bohaterskich kobiet

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Wydawnictwo:
- Znak
- Data wydania:
- 2019-10-16
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-10-16
- Liczba stron:
- 336
- Czas czytania
- 5 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324059072
- Tagi:
- literatura polska wojna kobieta
Siostra Wanda siedziała na drewnianym krześle w kuchni, wokół chodziło dwóch wściekłych gestapowców. Modliła się tylko o jedno, żeby nie kazali jej wstać. Pod krzesłem, zasłoniętym jej habitem, kuliła się mała dziewczynka, żydowska sierota, którą siostry już raz uratowały przed śmiercią.
Siostry wiedziały, że rozochoceni, pijani sowieccy żołnierze nie odpuszczą. Zdecydowały, że czas uciekać. S. Adelgund już miała do nich dołączyć, gdy usłyszała krzyki przerażonych dziewcząt. Żołdacy zagonili cztery nastolatki do piwnicy. Adelgund nie mogła zostawić dziewcząt na pewną śmierć. Odważnie poszła za nimi do piwnicy. Dziewczętom udało się uciec. Adelgund znaleziono zgwałconą i bestialsko zamordowaną dwa dni później.
Agata Puścikowska opisuje historie niezwykłych, bohaterskich kobiet. Sióstr, które nie chowały się przed wojną i okupacją w zakonach, ale niosły pomoc wszystkim, którzy tego potrzebowali. Pomagały ukrywać się partyzantom, dostarczały żywność, oddawały własne życie za często zupełnie obcych sobie ludzi, czasem chwytały nawet za broń. Również po wojnie niektóre z nich walczyły z komunistami. O ich bohaterstwie do dziś mówi się niewiele. Stanowczo za mało!
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Bohaterskie siostry
„Stąd niniejsza książka to skromny wybór historii i postaw wyjątkowych, wybitnych. Postaci sióstr, które udało się opisać, to niejako reprezentantki setek, jeśli nie tysięcy zakonnic walczących w czasie wojny. Łączyła je miłość do Pana Boga i do ludzi, oraz wiara w prawdę, sprawiedliwość i wolność.”
Chociaż od zakończenia drugiej wojny światowej minęło już kilkadziesiąt lat, to o niektórych jej aspektach przeciętni ludzie wciąż wiedzą bardzo mało. O niektórych wydarzeniach nie wolno było mówić w PRL-u, o niektórych zwyczajnie zapomniano. Wiele postaci, o których powinniśmy pamiętać, umarło w zapomnieniu.
Jednym z takich właśnie aspektów jest męczeństwo księży i sióstr zakonnych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że 29 kwietnia obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Warto coraz więcej mówić o kapłanach i siostrach, które poniosły śmierć, służąc Bogu i ludziom.
Właśnie w ten nurt wpisuje się bardzo poruszająca książka Agaty Puścikowskiej pod tytułem „Wojenne siostry”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Znak. Autorka jest dziennikarką i felietonistką, pisze także reportaże.
„Wojenne siostry” to historia kobiet niezwykłych. Książka opowiada o siostrach zakonnych, które z ogromną ofiarnością, nie zważając na niebezpieczeństwo, podczas wojny starały się jak najlepiej wypełnić swoje powołanie. Powołanie do ofiarnej służby Bogu i ludziom. Służby aż do końca, do ofiary z własnego życia.
Właściwie każda z opisanych historii wzrusza i zmusza do zastanowienia się, jak to w ogóle było możliwe. Co takiego sprawiało, że kruche kobiety znajdowały w sobie niezwykłą siłę i odwagę podczas kontaktów z gestapo, Armią Czerwoną czy UB? Dlaczego z narażeniem życia niosły pomoc wszystkim potrzebującym: Żydom, sierotom, głodnym, chorym?
Historie sióstr są jednocześnie tragiczne – męczeńska śmierć z rąk okupantów, gwałty popełniane przez sowieckich żołnierzy. Dziś nie uświadamiamy sobie, ile siostry zakonne wycierpiały podczas wojny i po niej.
Agata Puścikowska stara się przywrócić pamięć o tych bohaterskich kobietach. Książka jest naprawdę warta naszej lektury.
Wojciech Sobański
Oceny
Książka na półkach
- 191
- 138
- 31
- 6
- 5
- 4
- 3
- 3
- 3
- 2
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Wojenne siostry. Niezwykłe historie bohaterskich kobiet
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
"Wojenne siostry" Agaty Puścikowskiej przedstawiają sylwetki sióstr zakonnych, które często z narażeniem życia pomagały okolicznej ludności w czasie wojny. Siostry ukrywały partyzantów, dostarczały żywność, a jeżeli trzeba było walczyć z bronią w ręku - to też robiły. Książkę przeczytałam bardzo szybko. Polecam zwłaszcza osobom interesującym się tematyką drugiej wojny światowej.
"Wojenne siostry" Agaty Puścikowskiej przedstawiają sylwetki sióstr zakonnych, które często z narażeniem życia pomagały okolicznej ludności w czasie wojny. Siostry ukrywały partyzantów, dostarczały żywność, a jeżeli trzeba było walczyć z bronią w ręku - to też robiły. Książkę przeczytałam bardzo szybko. Polecam zwłaszcza osobom interesującym się tematyką drugiej wojny...
więcej Pokaż mimo toTakich historii raczej nie oceniam plusikami . To temat ,o którym raczej mało się mówi ,pisze a dotyczy to osób-sióstr ,które w czasach wojny nie chowały się w klasztorach ale pomagały potrzebującym ,a niekiedy były bardziej waleczne niż żołnierze z bronią. Zdawały sobie sprawę ,że to walka na śmierć i życie i w dużo przypadkach oddawały własne życie za innych. To historie w większości nieżyjących już sióstr ale te ,z którymi udało się porozmawiać autorce wiedziały ,że należy mówić o tym dla przyszłych pokoleń. Tak jednak myślę-czy ludzie potrafią wyciągać wnioski? Nie dopuszczać do zabijania ludzi. Jak nawet widać obecnie , niektórzy są bardzo ale to bardzo "odporni" na to.Trudno mi to zrozumieć.
Takich historii raczej nie oceniam plusikami . To temat ,o którym raczej mało się mówi ,pisze a dotyczy to osób-sióstr ,które w czasach wojny nie chowały się w klasztorach ale pomagały potrzebującym ,a niekiedy były bardziej waleczne niż żołnierze z bronią. Zdawały sobie sprawę ,że to walka na śmierć i życie i w dużo przypadkach oddawały własne życie za innych. To...
więcej Pokaż mimo toOpowieść o kobietach - zakonnicach - które postanowiły nieść pomoc innym, w jednym z najtragiczniejszych momentów dla naszej ludzkości. Pomagały innym, mimo że same posiadały niewiele. I wiele z nich, za swoje działania, spotkała męczeńska śmierć.
Czytając tę książkę, czułam dużą wdzięczność i, przede wszystkim, podziw dla każdej z tych zakonnic. Chciałabym być, chociaż w niewielkim stopniu, tak odważna, bezinteresowna i zdolna do poświęceń.
Pomimo, że same historie mogłyby, moim zdaniem, zostać napisane lepiej, ciekawej, to książka jest najbardziej godna polecenia i na pewno zostanie ze mną na długo.
Opowieść o kobietach - zakonnicach - które postanowiły nieść pomoc innym, w jednym z najtragiczniejszych momentów dla naszej ludzkości. Pomagały innym, mimo że same posiadały niewiele. I wiele z nich, za swoje działania, spotkała męczeńska śmierć.
więcej Pokaż mimo toCzytając tę książkę, czułam dużą wdzięczność i, przede wszystkim, podziw dla każdej z tych zakonnic. Chciałabym być, chociaż w...
Cudowna wzruszająca książka o odważnych kobietach i ich poświęceniu w imię miłości do drugiego człowieka i Boga placac za to czesto największą cenę. Są inspiracją dla każdej kobiety. Trzeba znać ich nazwiska i ich losy, pamięć o nich nie może zniknąć. Bohaterki.
Cudowna wzruszająca książka o odważnych kobietach i ich poświęceniu w imię miłości do drugiego człowieka i Boga placac za to czesto największą cenę. Są inspiracją dla każdej kobiety. Trzeba znać ich nazwiska i ich losy, pamięć o nich nie może zniknąć. Bohaterki.
Pokaż mimo toJestem miło zaskoczona i nie bywale po tej książce,wywołuje we wiele emocji,wzruszeń,w czasie wojny siostry zakonne dzielne,wyjątkowe i niezwykłe walczyły z Sowietami,jedna siostra zakonna pomogła małej dziewczynce żydowskiej,uratowała ją przed śmiercią.
Napisane historie tych niesamowitych,wspaniałych kobiet służyły w Opatrzności Bożej.
Czytało się mi dobrze,to była wzruszająca,wspaniała książka warta przeczytania.
Nie wiedziałam wcześniej o takich zakonnicach siostrach zakonnych,Teraz już poznałam każdą po kolei jakie waleczne kobiety walczyły tam.
Łzy uroniłam czytając tę książkę ile bólu,cierpień podczas okrutnej,strasznej wojny ludzie tam przechodzili.
Jestem miło zaskoczona i nie bywale po tej książce,wywołuje we wiele emocji,wzruszeń,w czasie wojny siostry zakonne dzielne,wyjątkowe i niezwykłe walczyły z Sowietami,jedna siostra zakonna pomogła małej dziewczynce żydowskiej,uratowała ją przed śmiercią.
więcej Pokaż mimo toNapisane historie tych niesamowitych,wspaniałych kobiet służyły w Opatrzności Bożej.
Czytało się mi dobrze,to była...
Niesamowite historie kobiet w habitach, które ratowały Żydów, partyzantów a gdy było trzeba, to nawet rozbrajały bomby. Odważne, wręcz brawurowe i bezczelne ryzykantki, które nie bały się wroga, nierzadko oddawały swe życie za innych ludzi.
Dowiedziałam się z tej książki wielu ważnych rzeczy i poznałam kilka bardzo ciekawych historii o miastach, które znam a o których nie miałam wcześniej pojęcia.
Warto przeczytać.
Niesamowite historie kobiet w habitach, które ratowały Żydów, partyzantów a gdy było trzeba, to nawet rozbrajały bomby. Odważne, wręcz brawurowe i bezczelne ryzykantki, które nie bały się wroga, nierzadko oddawały swe życie za innych ludzi.
więcej Pokaż mimo toDowiedziałam się z tej książki wielu ważnych rzeczy i poznałam kilka bardzo ciekawych historii o miastach, które znam a o których nie...
Najbardziej poruszające historie: siostra Aldegund z Chojnic, pochowana na podwórku klasztornym pod figurą św. Franciszka, jej szkaplerz jest w domu franciszkanek w Orliku niedaleko Chojnic.
Siostra Józefa Dukszta z Ciechocinka i jej ogromna energia, służba, praca. W wieku 66 lat chodziła po 14 km do kościoła, a później jeszcze niezmordowanie nosiła hostie wiernym.
Okropnie smutna historia siostry Zofii Łuszczkiewicz skatowanej w koszmarnym mokotowskim więzieniu, później w Inowrocławiu i Fordonie. Zmarła wkrótce po uwolnieniu.
Julia Rodzińska, która niosła otuchę w Stutthofie innym więźniarkom, zaopiekowała się chorymi na tyfus. Jej grób to teren obozu...
Siostra Matylda Getter - opiekowała sie żydowskimi dziećmi w zakonie sióstr Franciszkanek na Białołęce (gmach i jeden z domków - Polonka- istnieje do dziś). Podobno przed wojną ośrodki opieki były też w Aninie i Międzylesiu.
Siostra Maria Podskarbi i s. Maria Kajusa - ciężko pracujące fizycznie (chce się w pracy "wyniszczyć" dla Jezusa") bezsensownie zamordowane przez żołnierzy Armi Czerwonej na terenie klasztoru Urszulanek w Poznaniu - Pokrzywnie. Tam pochowane.
Bardzo poruszyła mnie także postać siostry Alicji Kotowskiej. Tak się złożyło, że jakiś czas temu widziałam szkołę, w której pracowała - a w zasadzie którą tworzyła - w Wejherowie. Byłam też - nieświadoma tego - na jej grobie w Piaśnickim Lesie. Samo miejsce pamięci w Piaśnickim Lesie wywarło na mnie duże wrażenie....
Najbardziej poruszające historie: siostra Aldegund z Chojnic, pochowana na podwórku klasztornym pod figurą św. Franciszka, jej szkaplerz jest w domu franciszkanek w Orliku niedaleko Chojnic.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSiostra Józefa Dukszta z Ciechocinka i jej ogromna energia, służba, praca. W wieku 66 lat chodziła po 14 km do kościoła, a później jeszcze niezmordowanie nosiła hostie wiernym.
Okropnie...
Wspaniała , dzięki niej dowiedziałam się o wielu miejscach i wydarzeniach o których nie miałam pojęcia a znajdują się nie daleko od mojego miejsca zamieszkania . Polecam gorąco
Wspaniała , dzięki niej dowiedziałam się o wielu miejscach i wydarzeniach o których nie miałam pojęcia a znajdują się nie daleko od mojego miejsca zamieszkania . Polecam gorąco
Pokaż mimo toBardzo dobrze, że ta książka powstała. Upamiętnia się przy pomocy wielkich środków Niemców ratujących Żydów (Shindler),jednocześnie zapominając o heroizmie Polaków. Z drugiej strony medalu są zakonnice, które koniecznie i zawsze znęcają się nad dziećmi w przedszkolach, a takie które robią tysiąc dobrych rzeczy nie istnieją. Ta książka to przełamanie - w dobrym stylu - takich stereotypów. Polecam
Bardzo dobrze, że ta książka powstała. Upamiętnia się przy pomocy wielkich środków Niemców ratujących Żydów (Shindler),jednocześnie zapominając o heroizmie Polaków. Z drugiej strony medalu są zakonnice, które koniecznie i zawsze znęcają się nad dziećmi w przedszkolach, a takie które robią tysiąc dobrych rzeczy nie istnieją. Ta książka to przełamanie - w dobrym stylu -...
więcej Pokaż mimo toNie jest to książka, którą poleciłabym z gorącym sercem. Zbyt mało faktów o wojennych siostrach, za dużo o ich życiu przed wojną czy święceniami.
Historie czyta się dosyć szybko, ale autorka za bardzo rozwodzi się nad mało istotnymi faktami. Niepotrzebne wg. mnie są informacje o dzieciństwie czy wczesnej młodości bohaterek, to nic nie wnosi do głównego tematu.
Zdaję sobie sprawę, że walka sióstr z wrogiem jest nierzadko tajemnicą, albo została całkowicie zapomniana. Jednak mam wrażenie, że autorka na siłę chciała sprawić by jej książka była obszerniejsza.
Nie jest to książka, którą poleciłabym z gorącym sercem. Zbyt mało faktów o wojennych siostrach, za dużo o ich życiu przed wojną czy święceniami.
więcej Pokaż mimo toHistorie czyta się dosyć szybko, ale autorka za bardzo rozwodzi się nad mało istotnymi faktami. Niepotrzebne wg. mnie są informacje o dzieciństwie czy wczesnej młodości bohaterek, to nic nie wnosi do głównego tematu.
Zdaję sobie...