Bohaterskie siostry

Wojtek
07.11.2019
Okładka książki Wojenne siostry. Niezwykłe historie bohaterskich kobiet Agata Puścikowska
Średnia ocen:
7,1 / 10
55 ocen
Czytelnicy: 207 Opinie: 10

„Stąd niniejsza książka to skromny wybór historii i postaw wyjątkowych, wybitnych. Postaci sióstr, które udało się opisać, to niejako reprezentantki setek, jeśli nie tysięcy zakonnic walczących w czasie wojny. Łączyła je miłość do Pana Boga i do ludzi, oraz wiara w prawdę, sprawiedliwość i wolność.”

Chociaż od zakończenia drugiej wojny światowej minęło już kilkadziesiąt lat, to o niektórych jej aspektach przeciętni ludzie wciąż wiedzą bardzo mało. O niektórych wydarzeniach nie wolno było mówić w PRL-u, o niektórych zwyczajnie zapomniano. Wiele postaci, o których powinniśmy pamiętać, umarło w zapomnieniu.

Jednym z takich właśnie aspektów jest męczeństwo księży i sióstr zakonnych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że 29 kwietnia obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Warto coraz więcej mówić o kapłanach i siostrach, które poniosły śmierć, służąc Bogu i ludziom.

Właśnie w ten nurt wpisuje się bardzo poruszająca książka Agaty Puścikowskiej pod tytułem „Wojenne siostry”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Znak. Autorka jest dziennikarką i felietonistką, pisze także reportaże.

„Wojenne siostry” to historia kobiet niezwykłych. Książka opowiada o siostrach zakonnych, które z ogromną ofiarnością, nie zważając na niebezpieczeństwo, podczas wojny starały się jak najlepiej wypełnić swoje powołanie. Powołanie do ofiarnej służby Bogu i ludziom. Służby aż do końca, do ofiary z własnego życia.

Właściwie każda z opisanych historii wzrusza i zmusza do zastanowienia się, jak to w ogóle było możliwe. Co takiego sprawiało, że kruche kobiety znajdowały w sobie niezwykłą siłę i odwagę podczas kontaktów z gestapo, Armią Czerwoną czy UB? Dlaczego z narażeniem życia niosły pomoc wszystkim potrzebującym: Żydom, sierotom, głodnym, chorym?

Historie sióstr są jednocześnie tragiczne – męczeńska śmierć z rąk okupantów, gwałty popełniane przez sowieckich żołnierzy. Dziś nie uświadamiamy sobie, ile siostry zakonne wycierpiały podczas wojny i po niej.

Agata Puścikowska stara się przywrócić pamięć o tych bohaterskich kobietach. Książka jest naprawdę warta naszej lektury.

Wojciech Sobański

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd