Bohaterskie siostry

Wojtek
07.11.2019

„Stąd niniejsza książka to skromny wybór historii i postaw wyjątkowych, wybitnych. Postaci sióstr, które udało się opisać, to niejako reprezentantki setek, jeśli nie tysięcy zakonnic walczących w czasie wojny. Łączyła je miłość do Pana Boga i do ludzi, oraz wiara w prawdę, sprawiedliwość i wolność.”

Chociaż od zakończenia drugiej wojny światowej minęło już kilkadziesiąt lat, to o niektórych jej aspektach przeciętni ludzie wciąż wiedzą bardzo mało. O niektórych wydarzeniach nie wolno było mówić w PRL-u, o niektórych zwyczajnie zapomniano. Wiele postaci, o których powinniśmy pamiętać, umarło w zapomnieniu.

Jednym z takich właśnie aspektów jest męczeństwo księży i sióstr zakonnych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że 29 kwietnia obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Warto coraz więcej mówić o kapłanach i siostrach, które poniosły śmierć, służąc Bogu i ludziom.

Właśnie w ten nurt wpisuje się bardzo poruszająca książka Agaty Puścikowskiej pod tytułem „Wojenne siostry”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Znak. Autorka jest dziennikarką i felietonistką, pisze także reportaże.

„Wojenne siostry” to historia kobiet niezwykłych. Książka opowiada o siostrach zakonnych, które z ogromną ofiarnością, nie zważając na niebezpieczeństwo, podczas wojny starały się jak najlepiej wypełnić swoje powołanie. Powołanie do ofiarnej służby Bogu i ludziom. Służby aż do końca, do ofiary z własnego życia.

Właściwie każda z opisanych historii wzrusza i zmusza do zastanowienia się, jak to w ogóle było możliwe. Co takiego sprawiało, że kruche kobiety znajdowały w sobie niezwykłą siłę i odwagę podczas kontaktów z gestapo, Armią Czerwoną czy UB? Dlaczego z narażeniem życia niosły pomoc wszystkim potrzebującym: Żydom, sierotom, głodnym, chorym?

Historie sióstr są jednocześnie tragiczne – męczeńska śmierć z rąk okupantów, gwałty popełniane przez sowieckich żołnierzy. Dziś nie uświadamiamy sobie, ile siostry zakonne wycierpiały podczas wojny i po niej.

Agata Puścikowska stara się przywrócić pamięć o tych bohaterskich kobietach. Książka jest naprawdę warta naszej lektury.

Wojciech Sobański

Kup książkę