rozwińzwiń

Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950.

Okładka książki Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950. Krzysztof Busse, Arkadiusz Kutkowski
Okładka książki Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950.
Krzysztof BusseArkadiusz Kutkowski Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej historia
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376293813
Średnia ocen

10,0 10,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nie tylko partia? Organizacje społeczne w Polsce Ludowej 1944-1989 - geneza, funkcjonowanie, znaczenie Zbigniew Bereszyński, Krzysztof Busse, Andrzej Czyżewski, Sebastian Drabik, Adam Dziuba, Agnieszka Fic, Dorota Gałaszewska-Hilczuk, Dariusz Gałaszewski, Filip Gończyński-Jussis, Jacek Herman, Paweł Jackowski, Dariusz Jarosz, Urszula Kozłowska, Piotr Krzyżanowski, Kościelniak-Marszał Miłosz, Anna Nowakowska-Wierzchoś, Anna Pachowicz, Dominika Pasich, Artur Pasko, Tadeusz Ruzikowski, Adam Radosław Suławka, Krzysztof Sychowicz, Aleksandra Wierzchowska, Joanna Wiesler
Ocena 5,5
Nie tylko part... Zbigniew Bereszyńsk...
Okładka książki Moja Garbatka, 2016 Waldemar Bałda, Krzysztof Busse, Barbara Jakubik, Marcin Kępa, Andrzej Jan Kumor, Stefan Maciejewski, Redakcja "Mojej Garbatki"
Ocena 9,5
Moja Garbatka,... Waldemar Bałda, Krz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
10,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1217
885

Na półkach: , , ,

Kiełbasa i słonina
idzie do Stalina,
kości i flaki
jedzą Polaki,
a ja biedna koza
idę do kołchoza.
Taki wiersz, opatrzony stosownym rysunkiem, napisał młody radomski patriota w 1950 roku, działacz podziemnej organizacji młodzieżowej (s. 151).

Znakomite opracowanie, wydane w 2012 roku przez lubelski odział IPN, poświęcone jest powojennej partyzantce niepodległościowej powiatów: radomskiego, kozienickiego i iłżeckiego. Samo wydanie, bardzo staranne, dużego formatu, większe niż A4, w twardej oprawie i na gładkim papierze robi duże wrażenie. Piękne zdjęcie na okładce, przedstawiające żołnierzy Witolda Drozdowskiego „Lota” (we wrześniu 1945 pod Skaryszewem) doskonale oddaje ducha tej książki i zachęca do lektury.

Komentarza historycznego jest stosunkowo niewiele. Już we wstępie autorzy wyjaśniają, że nie mają ambicji naukowych. Na całość wydania składa się przede wszystkim mnóstwo dobrej jakości ilustracji, zdjęć, wycinków prasowych, notatek UB, listów gończych i wyroków wydawanych na "bandytów" polskich, a nawet zachowanych planów, schematów działania poszczególnych ugrupowań, czy szkiców sytuacyjnych obław prowadzonych na grupy AKowców. Materiały te pochodzą ze zbiorów IPN, Archiwum w Radomiu oraz wielu osób prywatnych.

Sześć rozdziałów, poprzedzonych wstępem i uzupełnionych kalendarium, biogramami i komiksem opisującym odbicie więźniów z radomskiego więzienia UB w dniu 9 września 1945 roku stanowi nieocenione źródło informacji także dla młodego pokolenia. To świadectwo bezkompromisowego oporu wobec sowietyzacji Polski.

Tej książki się nie czyta, ale chłonie.
Porwie każdego, nawet tych, którzy nie przepadają za historią, bo w żadnej mierze nie jest to sucha faktografia, ale bardzo przyjemna w odbiorze publikacja.

Kiełbasa i słonina
idzie do Stalina,
kości i flaki
jedzą Polaki,
a ja biedna koza
idę do kołchoza.
Taki wiersz, opatrzony stosownym rysunkiem, napisał młody radomski patriota w 1950 roku, działacz podziemnej organizacji młodzieżowej (s. 151).

Znakomite opracowanie, wydane w 2012 roku przez lubelski odział IPN, poświęcone jest powojennej partyzantce niepodległościowej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1
  • Ulubione
    1
  • Niesamowite książki
    1
  • Przeczytane na studia
    1
  • 2019
    1
  • Partyzantka
    1
  • Radom
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne