Okładka książki Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950. Krzysztof Busse, Arkadiusz Kutkowski
Krzysztof BusseArkadiusz Kutkowski Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej historia
historia
Instytut Pamięci Narodowej
2012-01-01
2012-01-01

Okładka książki Nie tylko partia? Organizacje społeczne w Polsce Ludowej 1944-1989 - geneza, funkcjonowanie, znaczenie Zbigniew Bereszyński, Krzysztof Busse, Andrzej Czyżewski, Sebastian Drabik, Adam Dziuba, Agnieszka Fic, Dorota Gałaszewska-Hilczuk, Dariusz Gałaszewski, Filip Gończyński-Jussis, Jacek Herman, Paweł Jackowski, Dariusz Jarosz, Urszula Kozłowska, Piotr Krzyżanowski, Kościelniak-Marszał Miłosz, Anna Nowakowska-Wierzchoś, Anna Pachowicz, Dominika Pasich, Artur Pasko, Tadeusz Ruzikowski, Adam Radosław Suławka, Krzysztof Sychowicz, Aleksandra Wierzchowska, Joanna Wiesler
Nie tylko part... Zbigniew Bereszyńsk...
Okładka książki Moja Garbatka, 2016 Waldemar Bałda, Krzysztof Busse, Barbara Jakubik, Marcin Kępa, Andrzej Jan Kumor, Stefan Maciejewski, Redakcja "Mojej Garbatki"
Moja Garbatka,... Waldemar Bałda, Krz...

Kiełbasa i słonina
idzie do Stalina,
kości i flaki
jedzą Polaki,
a ja biedna koza
idę do kołchoza.
Taki wiersz, opatrzony stosownym rysunkiem, napisał młody radomski patriota w 1950 roku, działacz podziemnej organizacji młodzieżowej (s. 151).

Znakomite opracowanie, wydane w 2012 roku przez lubelski odział IPN, poświęcone jest powojennej partyzantce niepodległościowej powiatów: radomskiego, kozienickiego i iłżeckiego. Samo wydanie, bardzo staranne, dużego formatu, większe niż A4, w twardej oprawie i na gładkim papierze robi duże wrażenie. Piękne zdjęcie na okładce, przedstawiające żołnierzy Witolda Drozdowskiego „Lota” (we wrześniu 1945 pod Skaryszewem) doskonale oddaje ducha tej książki i zachęca do lektury.

Komentarza historycznego jest stosunkowo niewiele. Już we wstępie autorzy wyjaśniają, że nie mają ambicji naukowych. Na całość wydania składa się przede wszystkim mnóstwo dobrej jakości ilustracji, zdjęć, wycinków prasowych, notatek UB, listów gończych i wyroków wydawanych na "bandytów" polskich, a nawet zachowanych planów, schematów działania poszczególnych ugrupowań, czy szkiców sytuacyjnych obław prowadzonych na grupy AKowców. Materiały te pochodzą ze zbiorów IPN, Archiwum w Radomiu oraz wielu osób prywatnych.

Sześć rozdziałów, poprzedzonych wstępem i uzupełnionych kalendarium, biogramami i komiksem opisującym odbicie więźniów z radomskiego więzienia UB w dniu 9 września 1945 roku stanowi nieocenione źródło informacji także dla młodego pokolenia. To świadectwo bezkompromisowego oporu wobec sowietyzacji Polski.

Tej książki się nie czyta, ale chłonie.
Porwie każdego, nawet tych, którzy nie przepadają za historią, bo w żadnej mierze nie jest to sucha faktografia, ale bardzo przyjemna w odbiorze publikacja.

Kiełbasa i słonina
idzie do Stalina,