Zimowla

literatura polska
literatura piękna
literatura polska
Inne

Okładka książki Silna Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj, Dominika Słowik
6,8
Silna Anna Cieplak, Natal...
Okładka książki Twórczość nr 11 / 2020 Piotr Biłos, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Redakcja miesięcznika Twórczość, Dominika Słowik, Miłosz Waligórski, Alfred Marek Wierzbicki, Piotr Wojciechowski, Krzysztof Ćwikliński
6,0
Twórczość nr 1... Piotr Biłos, Maciej...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2020 Waldemar Bawołek, Paweł Bem, Leszek Bugajski, Janusz Drzewucki, Marian Grześczak, Janusz Głowacki, Józef Hen, Jerzy Kronhold, Bogusława Latawiec, Maciej Libich, Andrzej Mencwel, Krystyna Miłobędzka, Czesław Miłosz, Krzysztof Mrowcewicz, Kazimierz Orłoś, Wacław Oszajca, Redakcja miesięcznika Twórczość, Eustachy Rylski, Ewa Sonnenberg, Paweł Sołtys, Piotr Szarota, Leszek Szaruga, Dominika Słowik, Aneta Wiatr, Marta Wyka, Adam Zagajewski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Andrzej Zieniewicz, Krzysztof Ćwikliński
7,0
Twórczość nr 7... Waldemar Bawołek, P...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
7,1
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Jestem zachwycona tą powieścią - równie mocno jej tajemniczą fabułą, jak i pięknym, mądrym językiem. Warto przeczytać.

Raczej nie dałabym temu żadnej nagrody, ale fajnie było se powchłaniać trochę swojskich klimatów z odrobiną niesamowitości.

Cudowna, do chłonięcia "po kawałku, po troszeczku". Jednak zgadzam się z opiniami innych czytelników, że w wersji skróconej byłaby znacznie lepsza. Tak o połowę.

Skrócić o połowę i byłaby nawet dobra powieść. A tak po lekturze czuję się zmęczony, jakbym najadł się za dużo smażonej kapusty. Jeśli na tym ma polegać "wyśmienita literatura" to ja chyba muszę przestać słuchać krytyków, bo umrę przez nich na zatwardzenie.

(czy Wy też macie problem z tą okładką?)

Poprawne, ale rozczarowujące.

Zachęcona niezwykle entuzjastycznymi recenzjami oraz coroczną listopadową akcją @woblink_com #czytajpl, wybrałam tę właśnie książkę do przesłuchania.
Książka opowiada o wydarzeniach rozgrywających się w niewielkim miasteczku o nazwie Cukrówka. Bohaterka, młoda dziewczyna opowiada dzieje miasteczka nie tylko z czasów obecnych, ale także lat młodości rodziców i babki. A w...

Akurat tyle realizmu magicznego, żeby było lekko tajemniczo, ale wciąż strawnie.

"Zimowla", to taka książka, którą zabiera się ze sobą wszędzie, żeby w międzyczasie przeczytać choć jeden rozdział więcej. Bardzo, ale to bardzo podobali mi się bohaterowie. Dokładnie przemyślana historia i świetnie przedstawiony świat, który niby dobrze znamy, a jednak odkrywamy na nowo. Na takie książki czekam, takie uwielbiam czytać i do takich wracam dla czystej...

Wielkim - dosłownie - problemem Zimowli jest to, że ta książka ma o 300 stron za dużo. Człowiek pływa w klimatycznych historiach i liczy na jakieś interesujące zakończenie, które jednak jest wymuszone i błahe. Gdyby powieść była krótsza, efekt rozczarowania byłby dwa razy mniejszy.

Realizm magiczny made in Poland. Zaczyna się ciekawie, opowieść snuje się nieśpiesznie, dochodzą nowe wątki, robi się coraz bardziej tajemniczo i nierealnie... Po czym historia made in Poland wyjaśnia wszystko. Dobre, ale nie rewelacyjne. Wolę Marqueza.

Dyskusje

1 475