Tętniące serce

literatura szwedzka Franciszek Mirandola Nobel ojcowska miłość

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Na półkach: , , , , , , ,

Zainteresowałam się tą książką ze względu na bukiet kwiatów na okładce. To on przykuł moją uwagę, szczególnie w związku z kwietniowym wyzwaniem. 😉
Potem spojrzałam na wiele mówiące nazwisko - Lagerlöf i już w 90% byłam zdecydowana, by książkę poznać, zwłaszcza, że nie czytałam żadnego utworu noblistki.

Wrażenia jednak są średnie. Niezaprzeczalnie jest to bardzo dobra literatura, ale trąci myszką, a tłumaczenie Franciszka Mirandoli dodatkowo wrażenie to potęguje.
Mimo to, przedstawienie siły i mocy ojcowskiej miłości jest poruszające. Selma Lagerlöf mistrzowsko ukazuje cały proces powstania więzi - od tętniącego serca ojca po narodzeniu córki począwszy, aż do jego szaleństwa.

Bardzo podobały mi się niedopowiedzenia związane z losem Klary po jej wyjeździe i te wszystkie, mniejsze i większe elementy realizmu magicznego, które najczęściej towarzyszą Janowi i przez to, czasami miałam wrażenie, że jest on albo pijany, albo obłąkany, a czasami widziałam też w nim jakąś cząstkę Lwa Myszkina.

Cieszę się, że mogłam zmierzyć się z tą historią, ale nie jest to literatura łatwa, ani tym bardziej przyjemna, bo serce ściska się wielokrotnie, gdy poznajemy życie szwedzkich wyrobników i ich beznadziejny los.

Polecam, chociaż jest to proza wyjątkowo wytrawna.
Dla wytrwałych.

WYZWANIE CZYTELNICZE IV 2022
Przeczytam książkę z kwiatem na okładce lub w tytule

Wrażenia jednak są średnie. Niezaprzeczalnie jest to bardzo dobra...

Na półkach: , , , ,

Napisana przepięknym językiem, rozdzierająca serce historia o niewdzięczności, stracie i ogromnej sile miłości, która prowadzi czasem do zguby. Cudowny, mistyczny klimat, ten sam, co w Göście Berlingu, choć ta historia uderzyła mnie dużo bardziej swoim mrokiem i przede wszystkim przesłaniem.

Wyzwanie czytelnicze LC # październik 2021

Z twórczości Selmy Lagerlof znałam tylko piękną książkę dla dzieci "Cudowną podróż" oraz króciutkie opowiadanie, bajeczkę "Zamieniec". Nie do końca byłam przekonana, że książka mająca już swoje lata, jest pisana zupełnie w innym stylu, innym językiem spodoba mi się. Le postanowiłam przeczytać coś innego tej autorki, pierwszej kobiety, która otrzymała Nobla w dziedzinie literatury. Literatura skandynawska jest nieco specyficzna, lecz ta historia bardzo mnie wciągnęła.
Mimo tego, że opowieść snuje się bardzo powoli i leniwie to jednak nie da jej się ot tak odłożyć na potem.

Zawsze mówi się tylko o matczynej miłości, że to właśnie matka jest zdolna do wszystkiego dla swojego dziecka, o miłości ojcowskiej raczej rzadko się wspomina. A w tej książce to właśnie taka nadzwyczajna miłość ojca do córki jest tematem przewodnim. Jan jest prostym wyrobnikiem na wsi, gdy ma się urodzić jego dziecko jest załamany. Wie, że teraz nie będzie spokoju w domu z płaczącym niemowlęciem. Gdy jednak po raz pierwszy trzyma swoją nowonarodzoną córeczkę w ramionach jego podejście do dziecka ulega całkowitej zmianie. Serce zaczyna bić tak gwałtownie, jakby miało ochotę wyskoczyć. Jan pokochał to dziecko nadzwyczajną, bezgraniczną miłością. Między ojcem a córką rodzi się niesamowita, wyjątkowa więź, otaczają siebie nawzajem tak silnym uczuciem, że dla matki miejsca między nimi praktycznie już zabrakło, nie ma ona dostępu do ich świata.

"Pojął teraz nagle, co wywołało tak silne bicie jego serca. Ale mało tego, zrozumiał w tej chwili, czego mu dotąd brakło w życiu i co było powodem wszystkich utrapień."

Klara jest bardzo rozsądną dziewczynką, świetnie daje sobie radę w szkole oraz potrafi dobrze łowić ryby. Jest lubiana i nie sprawia kłopotów rodzicom.
Poznajemy w książce wielu bohaterów, mieszkańców wioski, w której mieszka Jan z żoną Katarzyną i córką Klarą oraz ich sąsiadów, okolicznych znajomych. Każda osoba jest tu dobrze opisana, poznajemy ich życie i historie, ale właściwie cała książka skupia się na osobie Jana, on jest tu postacią wiodącą, i chociaż czasami wydaje się człowiekiem bez uczuć i nie zawsze rozumie postępowanie innych ludzi, to jednak jest z natury bardzo dobrym człowiekiem, który potrafi lub chociaż stara się pomóc innym w potrzebie. Jednak najbardziej jest skupiony na swojej córce Klarze, gdyż cały czas mówi o tym, że ona przyniesie mu na starość wiele radości w życiu.

"Nie ma na świecie drugiego takiego dziecka. Nie można tej małej okpić, nie można w nią wmówić czegoś, co nie jest rzetelną prawdą."

Jednak jak to w życiu bywa, nie wszystko jest tak piękne jakbyśmy chcieli. Jest tu również dużo goryczy i rozczarowania. Jedno się tylko nie zmienia, miłość bezgraniczna ojca do córki, która czasem przypomina nawet szaleństwo.

"Ale na świecie tym zdarza się więcej rzeczy niespodziewanych niż tych, których oczekujemy na pewno."

Jest to niesamowita opowieść, pisana pięknym językiem, którego już się tak często nie używa. Mimo tego, że napisana została ponad 100 lat temu to myślę, że nie straciła wiele na aktualności, można się doszukać w niej teraźniejszych problemów, skłania również do refleksji nad życiem...

"- Najlepsza rzecz - odparł powoli - żyć w zgodzie ze wszystkimi. Jedyna to i najprostsza reguła życia."

Za plus należy jeszcze dodać, że ta książka doczekała się aż trzykrotnej ekranizacji, co powinno świadczyć o jej popularności.

Wyzwanie czytelnicze LC # październik 2021

Selma Ottilia Lovisa Lagerlof ( 1858-1940), szwedzka pisarka, przedstawicielka realizmu fantastycznego w literaturze szwedzkiej. Międzynarodową sławę przyniosła jej powieść dla dzieci"Cudowna podróż".
Jest laureatką Nagrody Nobla z roku 1909 i pierwszą kobietą, która
została członkinią Akademii Szwedzkiej.
"Tętniące serce" to dramatyczna historia o nadzwyczajnej miłości ojca Jana do
córki, Klary. Obejmuje ona wiele wydarzeń z życia prostej rodziny wyrobników, jednocześnie jest obrazem szwedzkiej wsi z jej obyczajami
czasów XIX wieku; nasycona emocjami.
Całość ma przejmującą wymowę moralną. Urok prostoty języka i dobry lektor, Włodzimierz Press, sprawiają, że powieść porusza serce. Zainteresowanie lekturą było tak duże, że doczekała się ona nawet trzykrotnej ekranizacji.

Jest laureatką Nagrody Nobla z roku 1909 i pierwszą kobietą, która
została członkinią Akademii Szwedzkiej.
"Tętniące serce" to dramatyczna historia o nadzwyczajnej miłości...

Oszaleć z miłości - brzmi jakże romantycznie, a przecież nazbyt często zwiastuje tragiczne skutki. Do utraty zmysłów może doprowadzić także miłość rodzicielska - jedyna całkowicie niezasłużona, dana raz na zawsze i dosłownie z urodzenia.
Tragikomedia łącząca klimat Konopielki z treścią luźno zahaczającą o Balladę o Januszku. Równie uniwersalnie wzrusza, co rani. Jeśli śmieszy, to nie do łez, ale przez ich kurtynę.

Pomijając główny wątek bezgranicznej, bezwarunkowej miłości ojca do córki, do refleksji skłoniła mnie zarysowana gdzieś w tle codzienność szwedzkich chłopów końca XIX wieku. Pokora wobec losu, często biedy i ciężkiej pracy, a obok tego wielka przyzwoitość i dobroć prostych ludzi. Nasuwa mi się porównanie z naszymi czasami, bezrefleksyjną pogonią za zyskiem, zanikaniem serdecznych więzi międzyludzkich, niszczeniem i odwróceniem się od przyrody.

Szczerze muszę się przyznać, że do zakupu książki zachęciła mnie niska cena i wysoka ocena książki na portalu i sam jej opis. Myślałam ze dostanę wyjątkowo głęboko opisaną relację ojca z córką. NIestety tak się nie stało. W książce jest tylko: „Klara jest cudowna, śliczna, mądra, ładna” i tak w kółko. WIdać jak człowiek się zmienia po narodzinach dziecka, jak postrzega swoją małą osóbkę ktorą stworzył. Jak obezwładniające i silne jest uczucie miłości i potrzeby bliskości, kontaktu, opieki nad dzieckiem. Te opowiadania bo ja tak traktuję tę książkę, jako opowiadania, fragmenty z życia, a nie całość - nie były rozbudowane, prawie, że zero treści, np. poszli do kościoła, zdarzyło się coś w kościele (mini akcja)i wyszli z kościoła…. męczyła mnie ta książka, ale niby coś w sobie miała. Rozumiem co zawarto w tej książce, końcówka nawet jakoś uratowała tę książkę, ale ja widocznie wole inaczej opowiedziane historie. Albo po prostu moje oczekiwania wobec tej pozycji były inne.

Uwielbiam skandynawską literaturę. Uwielbiam także książki wydawane przez Oficynę MG, za piękne okładki, ale także za prezentowanie prawdziwych perełek wydawniczych, książek innych, fascynujących, zabierających w inny świat.
Nic więc dziwnego, że gdy ujrzałam w zapowiedziach Tętniące serce, musiałam książkę przeczytać.
Kolejna doskonała książka noblistki Selmy Lagerlöf, którą miałam okazję przeczytać. Wydawnictwo MG wpadło na genialny pomysł, żeby nam przybliżyć postać autorki i jej dzieła.
Tym razem jest to opowieść o miłości ojcowskiej, o sile więzi ojca z córką, o tęsknocie i próbie uczucia.
Autorka w niezwykle sugestywny sposób ukazuje nie tylko niesamowitą relację rodzinną, tęsknotę graniczącą z obsesją, emocjonalną spiralę, ale również obraz życia na szwedzkiej wsi XIX-tego wieku wraz z niejednoznacznym bohaterem, jakim jest Jan.
Zestawienie na ogół spokojnego Jana-ojca z huśtawką emocji, wręcz zawłaszczenia, jakie staną się jego udziałem po narodzinach dziecka aż do jego doroslości, wręcz niesamowite.
Nie będę wam opisywać fabuły. Jest to praktycznie niemożliwe, albo co najmniej bardzo trudne. To powolna, leniwie się tocząca, ale od pewnego momentu wręcz kipiąca emocjami, uczuciami opowieść. Brak nagłych zwrotów akcji, a jednak książka pochłania i to nieomal od pierwszej strony.
Czyta się doskonale, z wielkim napięciem i ogromnymi oczekiwaniami - co dalej.
Historia ojca i córki, tego, co ich łączy, uczuć, napięć pomiędzy nimi, oczekiwań wciąga i trzyma w swoich okowach do ostatniej strony. Po skończonej lekturze w głowie czytelnika buzują najróżniejsze emocje, pytania, uczucia. To z pewnością niezwykła powieść i mimo, iż została wydana w 1914 roku, czyli ponad 100 lat temu, nic nie straciła na aktualności. Pewne problemy, aspekty, kwestie są ponadczasowe. Takie są poruszane w Tętniącym sercu. Zachęcam do jej lektury.
Jest co chłonąć, jest w czym się zanurzać. Wrażenia z lektury wyjątkowe.
O sile, wręcz magii i oddziaływaniu tej powieści na innych twórców świadczyć może fakt, że Tętniące serce aż trzykrotnie zostało sfilmowane.

Kolejna doskonała książka noblistki Selmy Lagerlöf,...

Rodzice z Askaladarny przez 15 lat czekają na znak życia córki.

Rodzice z Askaladarny przez 15 lat czekają na znak życia córki.

Bardzo dużo książek przeczytałam w swoim życiu. Tę opowieść uznaję jako jedną z najpiękniejszych. Piękny język, piękny przekaz wartości moralnych zawsze aktualnych.