One płoną jaśniej

Otwarte
2019-09-04
2019-09-04
Joanna Jurewicz
kobieta prawa kobiet seksizm przemoc Indie literatura indyjska
Inne

Oficjalne recenzje i

Jak rzecz

267 0 108

1. Historia bolesna i wstrząsająca, ale napisana tak, że nie traumatyzuje.
2. Nagromadzenie wydarzeń jest tak wielkie, że czasem już się jest zmęczonym.
3. Dobrze dobrany język do bohaterek,
4. Historia o cierpieniu, o ubezwłasnowolnieniu, o sile jaka jest potrzebna do przetrwania, o potrzebie samostanowienia i walki o siebie.

1. Historia bolesna i wstrząsająca, ale napisana tak, że nie traumatyzuje.
2. Nagromadzenie wydarzeń jest tak wielkie, że czasem już się jest zmęczonym.
3. Dobrze dobrany język do bohaterek,

Miejsca urodzenia się nie wybiera, dlatego cieszę się, że urodziłam się i jestem Europejką.

Tematy poruszane w powieści tj. seksizm, uprzedmiotowienie, rasizm, handel ludźmi, okaleczanie czy niewolnictwo to w pewnych miejscach na świecie niestety nadal norma.

Czasem mam wrażenie, że tylko tam, gdzieś daleko … ale tak nie jest. W naszym kraju tez walczymy o godność, prawo wyboru, prawo decydowania o sobie. Weszłyśmy na inny poziom, ale przecież wieś/miasto, wykształcenie/jego brak, rodzina i kasa to tematy codzienne.

Przyjaźń/miłość i nadzieja ukazane w powieści to fundamenty, na których polegają bohaterki. Serce wraz z rozumem.

Książka nie jest dla osób wysoce wrażliwych. Jest brutalna, rozdzielająca na strzępki i .. trudna do objęcia umysłem. Jednakże wartościowa i bardzo potrzebna. Gorsze odczucia miałam tylko po książce „Zielone sari”, której nie da się czytać w swej brutalności.

W moim odczuciu jest to dobra powieść na początek zgłębiania wiedzy o życiu w Indiach, o przemocy, równości i patriarchacie.

Tematy, które autorka porusza w książce, to życie kobiet z małych wiosek w Indiach. Ich życie czyli wyzysk, skrajna bieda, przemoc domowa i przemoc w ogóle, aranżowane małżeństwa, molestowanie, gwałty. Handel ludźmi, rasizm, nietolerancja oraz okrucieństwo to świat tej książki, z którym walczą dwie główne bohaterki. Z jednej strony dzięki tej książce mamy możliwość zobaczyć jak wygląda życie kobiet w Indiach, jak to w jakiej rodzinie się urodziny wpływa na nasze losy i też to jak dużo daje nam wykształcenie. Z drugiej strony życie kobiet niezależnie od kraju pochodzenia jest wszechobecna i nie tylko gdzieś w dalekich Indiach kobiety traktowane są jak towar. Tematy poruszane w powieści są niezwykle ważne, w sumie nawet nie tyle, że ważne one są najważniejsze na świecie. Bo to książka mówiąca o tym do czego prowadzi życie w patriarchalnym świecie. Są rejony świata, w których lepiej się nie rodzic.

Choć tematyka książki jest mocna, to nie wciągnęłam się emocjonalnie w tę powieść, trochę zabrakło mi w niej hinduskiego charakteru, bez niego książka staje się bardziej uniwersalna, ale uważam, że nie zawsze taki uniwersalizm jest potrzebny. Czytając miałam wrażenie, że książka jest taka bardzo obyczajowa, napisana przystępnym językiem, i może właśnie przez taką konstrukcję tej powieści jakoś specjalnie się w nią nie zaangażowałam emocjonalnie. Przez większość książki czytałam ją z takim pewnym dyskomfortem, wywołanym tym, że mimo ciężkiego tematu dość dobrze i lekko tę historię się czyta.

Na półkach: , , , ,

Nie mogę otrząsnąć się po tej historii.
Przejmująca, rewelacyjnie napisana, prawdziwie brutalna, bo pokazuje, jak straszna jest rzeczywistość.
Do przeczytania dla każdego.

Nie mogę otrząsnąć się po tej historii.
Do przeczytania dla każdego.

Wzruszająca, poruszająca, momentami miażdżąca serce. Niestety tak wygląda życie kobiet w niektórych częściach świata, chociaż dla nas jest to nie do przyjęcia. Kilkukrotnie podczas czytania tej pozycji musiałam ją odkładać na kilka dni, żeby przetrawić to, co przeczytałam i zebrać siły na poznawanie dalszych losów bohaterek. Są to dziewczyny bardzo silne i uparte, a przede wszystkim łączy je przyjaźń tak silna, że nie jest w stanie jej zerwać ani odległość, ani upływ czasu. Strasznie frustrujące zakończenie, przynajmniej dla mnie :D Niemniej polecam gorąco.

Zaskakująca i niewiarygodna dla Europejki. Niestety dla wielu kobiet to normalność.

genialna. makabryczna. nie dla ludziach o slabych nerwach.

genialna. makabryczna. nie dla ludziach o slabych nerwach.

Przepiękny i zarazem dramatyczny obraz siły kobiecej przyjaźni. O uporze, cierpliwości, niezłomności. Niezwykła, poruszająca, momentami drastyczna powieść.

Cóż to była za książka! Wciągnęła mnie od pierwszych stron i nie pozwoliła się oderwać do ostatnich. Sponiewierała mnie emocjonalnie. Okrutna i poruszająca. I człowiek ma jeszcze nadzieję, że te historie są wyssane z palca, ale niestety nie są. To okrucieństwo dzieje się naprawdę.
Zdecydowanie to jedna z tych książek, które zostaną we mnie na zawsze.

Zdecydowanie to jedna z tych książek, które zostaną we mnie na zawsze.

Książka napisana niezwykle prostym, przyjemnym językiem. Ogromnie podobały mi się fragmentów o Indiach. Natomiast mam wrażenie, że w fabule autorka chciała zawrzeć za dużo, przez co dzieje się wiele, ale czy nie za wiele?
Zakończenie również nie przypadło mi do gustu, liczyłam na coś innego.

Zakończenie również nie przypadło mi do gustu, liczyłam na coś innego.

Video

Video