Drabina do nieba

literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Niebezpieczny jak pisarz

[ 5 ] Link do recenzji

Czyta się ją wg mnie szybko i dobrze, ale no, są to trochę tanie chwyty. Taki melodramat, w którym od razu wiesz, którędy pójdzie akcja. No nie wiem, spodziewałam się, że będzie subtelniej, a tu prawie thriller miejscami.

Niezwykła pozycja, bez dwóch zadań ! Po mistrzowsku nakreślona postać głównego bohatera Maurice'a, który nie zważając na żadne świętości, zdolny jest do popełnienia najbardziej haniebnych czynów, żeby tylko jego starania wspięcia się na piedestał dla wybitnych pisarzy nie zostały niczym zaburzone. Ma tylko jedną "drobną" przypadłość. Brak mu talentu pisarskiego, postanawia...

Dla mnie ocena tej książki jest trudna. Staram się być obiektywna w swojej opinii, więc określę to tak. Jako całość czyta się szybko, fabuła jest ciekawa, jest kilka wątków sprawnie poprowadzonych doprowadzających do przewidywalnego w efekcie finału.
Nie chcę ulegać stereotypom, ale pewnie będzie to nieuniknione. Zauważyłam taką tendencję, która nie jest zbyt dla mnie jako...

Dawno nie czytałam tak dobrze napisanej książki (co może świadczyć nie najlepiej o mnie, nie o literaturze). Styl Boyne'a przypomina mi mocno Schmitta, fabuła "Drabiny..." też pewnie mogłaby się wpisać w ten klimat.
Czyta się szybko, wciąga, ale też zostawia coś po sobie. Bardzo dobra rzecz!

Do czego zdolny jest człowiek, który za wszelką cenę chce osiągnąć swój cel? Jak daleko jest w stanie się posunąć? Gdzie znajduje się granica, której nie będzie w stanie przekroczyć?

"Drabina do nieba" to powieść o młodym, początkującym pisarzu. Maurice Swift marzy o zostaniu sławnym autorem powieści. Jest ambitny, zdeterminowany ale jednocześnie bezwzględny w dążeniu do...

Styl pisarski interesujący i przyjemny w odbiorze. Bohaterowie całkiem plastyczni, wyraziści i w pewnej mierze rzeczywiści, tyle że dobrani w grupy funkcjonujące (do ostatniego rozdziału) na jednym i tym samym schemacie (oprawca vs ofiara i bezradni obserwatorzy), co na dłuższą metę nieco nuży. Sam pomysł na fabułę wciągający ale ostatecznie jak dla mnie zrealizowany w dość...

Przekornie: o tragedii człowieka bez wyobraźni :) Do czego jest zdolny, by osiągnąć sukces?
Przekornie po raz drugi: mówi się, że trzeba marzyć i spełniać marzenia - nasz bohater osiąga swój cel.
Całkiem poważnie, choć nadal przekornie: I koniec końców – jest szczęśliwy.
Motto (?) Kto mieczem (symbolicznym) wojuje, ten od miecza ginie.

Po b.fajnym początku, potem jest takie zwolnienie zamulenie ,że nie dałem rady do końca przeczytać.

Wyszukane wątki, zaskakująca fabuła. Sporo życiowej prawdy i przestrogi, zamkniętej w zaledwie czterystu stronach. Książka wymaga i skłania do refleksji. Serdecznie polecam!

Książka jest bardzo dobra. Fabularnie świetnie, studium postaci super. Jedyny mój zarzut jest taki, że autor tak bardzo stara się, żeby ta powieść była doskonale napisana, że momentami staje się to męczące.

Dyskusje

• 2020
  • 2019
  • E-book
  • Po angielsku
  • Literatura irlandzka

Dodaj cytat z książki Drabina do nieba