Drabina do nieba

2019-08-14
2018-11-13
literatura irlandzka proza współczesna

Niebezpieczny jak pisarz

Maurice Swift ma w życiu dwa pragnienia, zostać pisarzem i ojcem. Pracując jako kelner w zachodnioberlińskim hotelu spotyka znanego autora powieści Enricha Ackermanna. Starzec jest pod wrażeniem młodego i przystojnego Maurica. Otwiera przed nim swe serce zwierzając się z tragicznych wydarzeń, których był prowodyrem w przeszłości. Maurice perfidnie to wykorzystuje. Ponieważ brak mu wyobraźni i talentu postanawia nausać książkę, opisujacą wspomnienia starego Niemca, co przyczynia się do poniżenia i zszargania reputacji Ackermanna. Maurice jednak nie odczuwa żadnych wyrzutów sumienia, tym bardziej, że książka świetnie się sprzedaje. Jedna publikacja nie zaspokaja aspiracji młodego autora i już wkrótce Swift zaczyna rozgladać się za kimś, kto móglby dostarczyć mu pomysł na kolejną ksiażkę. Kimś, komu móglby ten pomysł ukraść.
"Drabina do nieba" na pierwszy rzut oka to książka o ksiązkach, ich autorach i wydawcach. Akcja toczy się leniwie, wręcz statycznie. Pierwsze rozdziały nie ujawniają w jakim kierunku będzie się toczyła fabuła. Odkrywamy to stopniowo, a im dalej tym większy szok i niedowierzanie. "Drabina do nieba" to przede wszystkim historia o ambicjach, których spełnienie niesie ze sobą tragiczne skutki. To portret człowieka pozbawionego wszelkiej moralności i empatii, który nie zawacha się przed niczym, by tylko osiagnąć sukces.
Zdecydowanie polecam!!

Pięknie napisana totalnie obrzydliwa opowieść o ambicji doprowadzonej na skraj wstrętu. Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Jestem poruszona.

Czy jesteś w stanie zrobić wszystko, aby osiągnąć cel, spełnić marzenie?

Maurice Swift – jest przystojnym, przebojowym mężczyzną, z ogromną potrzebą na osiągnięcie literackiego sukcesu. Nie posiada jedynie talentu - ale nie jest to żadna przeszkoda dla spełnienie własnego celu.

Od pierwszej strony czułam, że będzie to dobra książka. Nie tylko ze względu na autora - opis był intrygujący. Nie pomyliłam się. Bohater jest zły w każdym calu. Bezwzględny, cyniczny i przesiąknięty manią wielkości. Nie ma żadnych skrupułów, nie widzi ile szkody jego działania mogą wyrządzić innym. Jedynym celem jest osiągnięcie sukcesu. Moralność jest mu całkowicie obca.

Książka pokazuje Maurice w kilku odsłonach - każda z nich jest lepsza od poprzedniej. Tak ogromna mania wielkości może doprowadzić do dwóch rzeczy - zwycięstwa lub porażki. Jak było w przypadku Maurice? Musicie sprawdzić sami.

Czy jesteś w stanie zrobić wszystko, aby osiągnąć cel, spełnić marzenie?

Niesamowita, przerażająca, zaskakująca, wspaniała! To nieliczne określenia tej lektury. Obraz psychopaty, który jest jednocześnie czarujący i manipulując przyciąga do siebie ludzi. To człowiek, który może mieszkać obok. Często jego "złe zachowania" uchodzą mu płazem. Jak kot spada na cztery łapy, robi wszystko byle tylko osiągnąć swój cel.
Studium przypadku, polecam. Rewelacja!

Studium przypadku, polecam....

Gościu bez talentu, ale z ogromnymi ambicjami. Zestawienie wróżące albo katastrofę, albo przy użyciu odpowiedniej ilości sprytu i przebiegłości sukces.

Bardzo chce pisać, ale bardzo mu to nie wychodzi. Nie ma muzy, nie ten czas, nie te historie. Raczej przeciętny niż dobry. I zdarza się, że poznaje człowieka, którego historię skrywaną przez lata bez skrupułów wykorzystuje, aby osiągnąć swój cel. Niszczy go przy tym totalnie i ośmiesza, ale cóż- przecież to cel uświęca środki. Stał na samym dole drabiny, a teraz może zacząć się wspinać. Teraz po odniesieniu tak ogromnego sukcesu, będzie już tylko w górę.

Tyle, że przy braku talentu, droga w górę ma dużo dziur. I jeszcze więcej stromych podejść. Wybitny autor jednej powieści doskonale zdaje sobie sprawę, że sam nie da rady iść dalej. Potrzebuje ukraść. Obojętnie czy będzie to tekst, pomysł, historia- byleby tylko weszło na jego konto.

Więcej nie zdradzam. Poza tym, że do tego wszystkiego jest dobrze wyglądającym mężczyzną, który jest w stanie uwodzić i mężczyzn i kobiety. I szarmancki też potrafi być. Bardzo pomaga mu to realizować swoje cele.

To jest bardzo dobra historia o człowieku złym na wskroś. To jest opowieść, podczas czytania której możemy sobie zadań milion pytań, na które trudno znaleźć odpowiedzi. Bo na przykład czy nasze historie są tylko nasze? I czy ktoś bez naszej wiedzy może sobie je wykorzystać ot tak? Jak bardzo słuchając uważnie można podkraść koncepcję i przerobić ją na swoją? I czy mamy prawo wykorzystać pomysły młodszych, podopiecznych i podpisać je swoim imieniem? Przecież to się dzieje- nie czarujmy się dookoła.

Bardzo dużo myślałam sobie o tej książce. O zasadach moralnych, o sięganiu po marzenia mimo wszystko i wbrew wszystkiemu, o celach i ogromie satysfakcji po ich osiągnięciu. I wreszcie o wyrzutach sumienia, które przecież chyba muszą gdzieś sobie po takich akcjach żyć w człowieku.

Książka w którą trzeba wejść i to wejście może chwilę potrwać. Ale zapewniam, że warto. Nie dla każdego. Mocny wątek homoseksualny. I to nie jeden. I nie ma tam wielkiego pośpiechu, bo pan sobie działa przez lata powolutku. I tak ma, co chce. Po co się spieszyć.
Dla mnie bardzo dobra. Ale myślę, że każdy musi to ocenić sam. Ja tam polecam😊

Bardzo ciekawa i wciągająca historia.Doskonały portret psychologiczny głównego bohatera, który dla kariery zrobi dosłownie wszystko.Czytając nie mogłam się oderwać.Jedna z lepszych książek przeczytanych w tym roku i zdecydowanie godna polecenia.

Wciągająca, dobra historia. Pomimo tego, że tematyka wydaje się przynudnawa to czyta się szybko i zwinnie. Ciekawa kreacja głównego bohatera (tragicznego).

Mistrzowskie studium zła człowieka. Świetna dynamika akcji, choć wiadomo, to tylko powieść, więc jeśli nie doszukiwać się niemożliwych w rzeczywistości zbiegów okoliczności, to naprawdę dobra książka. Dodatkowo piękna okładka, która doskonale koresponduje z zawartością.

Nietypowa rzecz, sprawnie napisana, ciekawy sposób prowadzenia czytelnika przez historię. A jednocześnie niemal niemożliwością jest polubienie głównego bohatera. Ta książka jest bardzo dobra i stanowi ciekawe doświadczenie czytelnicze. Ale nie jest czymś, co chciałbym kiedyś ponownie przeczytać.

Bardzo ciekawa książka. Wciągała od pierwszych stron. Co prawda myślałam po początkowej historii, że cała akcja będzie osadzona w czasach wojennych (co dodałoby książce niezłego klimatu),ale niestety nie. Mimo to jest to naprawdę warta uwagi pozycja. Pokazuje jak wiele ludzie są w stanie poświęcić przez kierujący nimi egoizm... Jak wiele są w stanie zrobić dla osiągnięcia sukcesu.... Polecam wszystkim.

• Literatura piękna

John Boyne Drabina do nieba Zobacz więcej