Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr

Prószyński i S-ka
2019-07-16
2019-07-16
Magdalena Koziej

"Zabawna, ciepła i niezwykle krzepiąca książka" tak jest napisane na tyłach książki. Bohaterką jest 27 letnia dziewczyna w spektrum autyzmu. I tutaj już są moje wątpliwości. W całej książce nie widziałam nic zabawnego ... nic ... Ciepła? Dla mnie ogólnie to słowo jakoś nie tak brzmi, ale pokrzepiająca owszem. Bohaterka po śmierci rodziców bardzo dobrze sobie radzi. Odkąd w książce pojawił się jej przyrodni brat ... książka jest mega ciekawa. Matka całe życie ją tłamsiła. Sąsiadka była życzliwa, ale jej rodzina? O losie zwłaszcza mąż - straszna postać. Bohaterka opracowuje swoich 7 reguł, których stara się trzymać ... ogólnie jestem na nie ...

To z pewnością nie jest NormalnaTypowa książka. Tak, jak Elvira nie jest NormalnąTypową kobietą. Opowieść jest punktem widzenia 27-letniej kobiety z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Byłam tego ogromnie ciekawa, bo możliwość poznania punktu widzenia innych osób, a zwłaszcza osób, których wcale nie spotykamy często, zawsze jest dla mnie bardzo interesująca. Ja Elvirę polubiłam od początku, niemalże odczuwałam to, co mogła czuć ona. "Obserwowałam" rozwój wydarzeń tak jakby podwójnie- z jej punktu widzenia i swojego, jako osoby zdrowej. I to jest naprawdę niesamowite doświadczenie, choć tylko na papierze. Może patrzę na to inaczej niż inni czytelnicy, ponieważ jestem pedagogiem i pracuję z dziećmi, którym niejednokrotnie sama muszę objaśniać kwestie, które były niezrozumiałe dla Elviry. Mimo to uważam, że takie książki są niezwykle ważne i potrzebne. Może dzięki temu więcej osób poznałoby istotę różnych zaburzeń i byłoby bardziej empatycznych i wyrozumiałych. Ja puściłam książkę w obieg, by dołożyć do tego swoją cegiełkę do tego, by choć te kilka osób z mojego otoczenia mogło poszerzyć swój punkt widzenia i być po prostu bardziej wyrozumiałymi. Ogromny szacunek dla autorki, piękna inicjatywa i wspaniała robota! Polecam lekturę każdemu.

Prosta historia napisana prostym językiem z perspektywy osoby dotkniętej zaburzeniem ze spektrum autyzmu.
Żeby poradzić sobie w świecie zdominowanym przez Normalnych Typowych ludzi, Elvira opracowuje system postępowania. Jednak szybko okazuje się, że nie da się sprowadzić czegoś tak skomplikowanego jak relacje międzyludzkie do siedmiu reguł, a przystosowanie się do otoczenia to proces rozciągający się na całe życie.
Słodko-gorzka opowieść, która pozwala dostrzec to, na co na co dzień nie zwracamy uwagi.

Pouczająca książka pokazująca życie, problemy osoby z zaburzeniem. Skłania do refleksji, pokazuje, że każdy człowiek jest inny ale każdy zasługuje na szczęście. Uważam, że książka powinna być obowiązkową lekturą szkolną. 7/10

Nie wszyscy jesteśmy jednakowi ale na pewno dobrzy by było dla świata i dla nas wszystkich gdyby wszyscy stosowali się do niedoskonałych reguł Elviry. Może nie o to chodziło autorce ale przy czytaniu miałam wrażenie, że choroba, a potem śmierć matki pomogło Elli wyrwać się z czterech ścian domu i własną ciężką pracą dostać się do "normalnego" świata i zostać może bardziej szczęśliwą...

Ogłuszająco pokazana obłuda nasza codzienna, głupota i zwyczajne ludzkie zło, którego nie zauważają NormalniTypowi. Delikatnie opisany proces żegnania się z rodzicem i żałoba. Przyda się paczka herbatników do czytania. I może nic się w niej specjalnego nie dzieje, ale były momenty, w których przestałam oddychać.

"Siedem niedoskonałych reguł" to książka, dzięki której możemy się dowiedzieć jak ciężkie życie jest osób, które postrzegają świat inaczej niż my. Pozorny brak akcji sprawia, że możemy dokładniej poznać bohaterkę, częściowo wczuć się w jej problem i razem z nią odkrywać świat. Mimo paru potknięć przy czytaniu, lekturę dokończyłam pełna pozytywnych wrażeń i z uśmiechem na ustach.

Niby urocza.
Niby coś w tej historii jest ujmującego - gdy sie dłużej zastanowie.
Za możliwość poznania sposobu myślenia i funkcjonowania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu gwiazdka wyżej.
Ale pierwsza moja mysl: książka nijaka.
Poznalam Elvire i szybko niestety o niej zapomne.

Niby urocza.
Niby coś w tej historii jest ujmującego - gdy sie dłużej zastanowie.
Ale pierwsza moja mysl: książka nijaka.
Poznalam Elvire i szybko niestety o niej zapomne.

Cudowna, ciepła, prawdziwa. Będę do niej wracać.

Cudowna, ciepła, prawdziwa. Będę do niej wracać.

Bardzo dobra.
Wydaje mi się, że autorka całkiem dobrze opisała świat autystycznej Elviry i jej problemy ze zrozumieniem reguł obowiązujących w świecie "Typowych".

Bardzo dobra.

Frances Maynard Siedem niedoskonałych reguł Elviry Carr Zobacz więcej