Kot w domu. Instrukcja obsługi

Wydawnictwo RM
2019-05-01
2019-05-01
kot poradnik

O kotach z dowcipem i urokiem. O ich wadach i zaletach. Przyjemna pozycja dla każdego kociarza, pozwala odkryć nieznane zakątki kociej natury

‘Kot w domu. Instrukcja obsługi.’ jest to książka z gatunku poradników, jednak sama autorka twierdzi, iż jej dzieło nie jest poradnikiem o wychowaniu kota, z czym się zgadzam w 100%, bo kota się nie wychowuje.
Mimo iż autorka ma na swoim koncie już kilka książek o zwierzętach, to jest to moje pierwsze spotkanie z jej twórczością. Czytało mi się ja bardzo dobrze, gdyż jest napisana prostym i bardzo dobitnym językiem, co przy prezentowanych informacjach jest ogromnym plusem. Sięgając po tą pozycję na uwagę zasługuje sposób wydania. Jest to niepozorna książka z dużą ilością nie tyle rad, co spostrzeżeń osoby, która od wielu lat ma do czynienia z różnymi kotami. Tekst ozdobiony jest cudownym ilustracjami Pani Magdaleny Gałęziak, a ciekawostką są różne anegdoty kocie, bardzo prawdziwe i zapewniające czytelnikowi dobry humor. Książka podzielona została na 5 rozdziałów, z których dowiadujemy się trochę o historii kota domowego, jego zwyczajach oraz upodobaniach. Autorka porusza również tematy problemów, na jakie może natrafić opiekun kota oraz podaje potencjalne sposoby ich rozwiązania. Pisze potencjalnymi, gdyż autorka wielokrotnie powtarza, że każdy osobnik jest inny, przez co coś, co zadziała na jednego nie koniecznie pomoże przy drugim. Cóż, taka uroda tych wyjątkowych stworzeń i z doświadczenia zgadzam się z autorką.
W tej pozycji bardzo mi się spodobało, że autorka opisuje przykłady swoich doświadczeń z własnymi kotami. W piękny sposób ukazana jest wyjątkowa więź między nią a jej pupilami.
Jest to książka ciekawa, którą poleciłabym początkującym kociarzom, tak by dowiedzieli się, z jakimi to wyjątkowymi i charakternymi zwierzętami będą mieli do czynienia. Jeśli chodzi o doświadczonych opiekunów to polecam ją jako ciekawostkę, może czegoś nowego się dowiecie, ja dzięki niej odkryłam by dać kotu pietruszkę, tak by moje słodziaki odczepiły się od mojej roślinki. Oczywiście krok zrobiony po konsultacji z weterynarzem, gdyż warto potwierdzać nowe informacje.

Czy wśród moich obserwatorów znajdują się kociarze? Jeśli tak, mam dla Was pewną pozycję. Przedstawiam Wam książkę Barbary Sieradzan „Kot w domu. Instrukcja obsługi”.

Jest to w pewnym sensie poradnik, a raczej cenne wskazówki jak żyć pod jednym dachem z kotem. To również anegdoty z życia autorki, pełnego tych uroczych zwierzaków. Barbara Sieradzan nie ocenia, nie narzuca rad. Przybliża nam te dostojne zwierzęta, poprzez przedstawienie ich anatomii w rozdziale „Poznajmy się”. Dowiecie się, jaką funkcję mają kocie wąsy, pazury, kości i mięśnie itp. Czym kierować się w wyborze rasy, a przede wszystkim zrozumiecie, że to zwierze nas wybiera, a nie my jego. Kolejny rozdział to odpowiedzi na pytanie „Co jest najważniejsze dla kota?”, jakie znaczenie mają kocie rytuały, jakie miejsca preferuje. W „Co nam najbardziej przeszkadza w zachowaniu kota” autorka przekazuje nam pomysły jak radzić sobie z obdrapanymi tapiecerkami, wskakiwaniem na stół naszego pupila, jak odzwyczaić kota od nocnych zabaw. Odpowiada na pytania co znaczy załatwienia potrzeb poza kuwetą, jakie rośliny są szkodliwe, a jakie nie i wiele innych. „Trudne sytuacje” poświęcone zostały wizytom u weterynarza, wskazówkom, jak podawać tabletki, jak podróżować z kotem. Porusza temat diety, kociego wieku oraz żałoby. Ostatni rozdział to relacje kot – właściciel, czyli co mówi kocia mowa ciała, jak dogadać się z kotem, czym się z nim bawić, o czym rozmawiać. Porusza świat emocjonalny mruczków oraz ważny zagadnienie, z którym borykają się wszyscy właściciele. Czy wprowadzać system kar i nagród? Jeśli tak, to jaki?

Autorka zachęca również do adopcji. Dodatkowy atutem książki są zamieszczone w niej zabawne ilustracje. Osoby, które zastanawiają się nad adopcją kota lub te, które zaczynają przygodę w kocim świecie znajdą tutaj obszerną wiedzę. Po lekturze będą wiedziały, czego się spodziewać i jak sobie radzić w danych sytuacjach. Doświadczeni właściciele tych czworonogów odnajdą w opisywanych przez autorkę sytuacjach siebie i swojego pupila.

Jeśli chcecie żyć w zgodzie i harmonii z Panami waszego domu 😅 to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. W tej książce znajdziecie propozycję rozwiązań problemów, z którymi spotyka się większość kocich opiekunów. Barbara Sieradzan, związana z miesięcznikiem Kocie Sprawy, która dzieliła życie z niejednym kotem, w swojej niezwykle osobistej i ciepłej, a zarazem uniwersalnej pod względem problematyki książce przekazuje wiedzę i doświadczenie na temat kocich charakterów i spraw. Kot w domu to nie jest zwykły poradnik, to niezwykle pouczająca opowieść o życiu z kotami. Z całą pewnością wyciągniecie z niej dużo kociej mądrości.

Barbara Sieradzan to autorka paru książek o zwierzętach a także wielu artykułów w czasopismach o zwierzętach. W “Kocich sprawach” publikowała satyryczne opowiadania “Między nami kocurami” a także prowadziła rubryki tematyczne czy cykle wydawnicze takiej jak na przykład “Koty z warszawskiego zoo”. Od lat dzieląca swoje życie z czworonogami a przez jej dom przewinęło się wiele kocich istnień. Dzięki temu bogatemu doświadczeniu mogła oddać w nasze ręce książkę o kotach, w której poza poradami możemy poznać kocich bohaterów związanych z autorką.
“Kot w domu. Instrukcja obsługi” to pozycja, która została podzielona na pięć tematycznych rozdziałów. Pierwszy z nich zabiera nas w szybką wędrówkę po kocich losach a także po jego anatomii. W końcu trzeba poznać zwierzę, z którym planuje związać swoje losy. Mamy tu także część o tym jakiego kota powinniśmy wybrać. Kolejna część przybliża nam owego czworonoga pod względem zachowania, tego jakim jest zwierzęciem, co jest dla niego najważniejsze i jakie ma rytuały. Trzeci rozdział poświęcony jest temu co najczęściej ściera sen z powiek potencjalnych właścicielom kotów czyli “złe” zachowanie. Poznamy tu problemy związane z kuwetowymi sprawami a także z umiłowaniem do niszczenia poszczególnych elementów domowego wyposażenia.

Przedostatni rozdział porusza tak zwane trudne tematy, które wcześniej czy później spotkają właściciela. Bo czy ktokolwiek nie słyszał już legend o podaniu kotu tabletki? Dowiemy się także o tym jak przeżyć wizytę weterynarza czy podróż z kotem a także żałobę. Ostatnia część związana jest z poradami na temat “rozmowy“ z kotem i tym jak dogadać się z tym hedonistycznym czworonogiem. To pewnego rodzaju zbiór zagadnień, które pozwolą nam wejść do jego świata i żyć razem w zadowalającej symbiozie. Na samym końcu znajdziemy listę polecanych lektur i stron internetowych, dzięki, którym możemy pogłębić naszą wiedzę. Mamy także listę fundacji, które możemy wspomóc. Niewątpliwy atutem owej książki są ilustracji Magdaleny Gałęzi, którą możecie znać z profilu “Milozwierz” na Facebooku. Przezabawne a jednocześnie urocze sprawiają, że ciężko się przy nich nie uśmiechnąć.

Barbara Sieradzan stworzyła książkę, która w prosty sposób przekazuje nam wiedzę o kocie. Znajdziemy tu masę anegdotek sytuacyjnych o jej kotach, które stają się tak naprawdę bohaterami owej książki. Opisane przez nią sytuacje, często u właścicieli spowodują uśmiech, bo przecież ich kot robi tak samo. Lekki styl autorki prowadzi nas po kocim świecie, zdradza niektóre ich tajemnice. Da się tu wyczuć ciepło i miłość bijącą od pisarki do tych czworonogów. I choć jest to krótka lektura i nie zawiera pełnej wiedzy, bo Sieradzan przekazuje nam najważniejsze informacje to na pewno stworzona przez nią instrukcja obsługi sprawi, że owy kot nie będzie dla nas wielką tajemnicą a wręcz łatwiej będzie go zrozumieć nawet aktualnym posiadaczom.

“Kot w domu. Instrukcja obsługi” to przyjemna lektura, która opowiada o kocim świecie widzianym oczami doświadczonej kociej właścicielki a raczej ich współlokatorki. To właśnie anegdotki o owej kociej gromadce pozwalają lepiej poznać świat tych czworonogów. Pozycja ta pomaga zrozumieć je a także lepiej przygotować się na wspólne życie z kotem. Lektura ta nadaje się zarówno dla osób, które chcą zamieszkać z kotem ale także dla obecnych właścicieli, którzy nie zawsze mogą się dogadać z kocim współlokatorem. Jest to ciekawa instrukcja obsługi, którą warto przeczytać

Ten kto mnie już odrobinę poznał wie, że uwielbiam koty. Jestem typową kociarą, mój dom zamieszkuje rudy Prezes, który rządzi nami. Nie jest to pierwszy kot w moim życiu, od dziecka przez mój dom przewijała się spora liczba tych pięknych zwierząt, wydawało mi się, że jestem ekspertem w posiadaniu kota, lecz po przeczytaniu poradnika “Kot w domu. Instrukcja obsługi” Barbary Sieradzan doszłam do wniosku, że to kot rządzi w naszym domu a my tylko mu służymy. Autorka tej książki mieszka nie tylko z kotami, w jej domu znalazło się miejsce również na psy. historie z życia wzięte, które przemyciła w tym poradniku wzruszyły mnie i mojego męża, który słuchał co lepszych kawałków książki, które mu czytałam.

Zazwyczaj nie czytam poradników, a teraz wpadła recenzja poradnika tuż po recenzji innego poradnika, ale tak mi się przytrafiło, że dostałam propozycję zrecenzowania tych dwóch świetnych książek. Muszę przyznać, że po otworzeniu przesyłki aż piszczałam z radości, ponieważ znalazł się w niej kalendarz kota Jaśniepana, zawsze podziwiałam rysunki Magdaleny Gałęzi a teraz mogę się pochwalić kalendarzem pełnym jej rysunków. “Kot w domu. Instrukcja obsługi” również jest ozdobione rysunkami Pani Gałęzi przez co wizualnie książka wypada świetnie.

Skonfrontowałam swoją wiedzę na temat kotów z wiedzą osoby, która pisze o nich poradniki i muszę przyznać, że w niektórych punktach potrafiła mnie autorka zaskoczyć, w niektórych się z nią zgadzałam w 100% a niekiedy mogłabym się kłócić, ale powiedzmy sobie szczerze, koty są strasznymi indywidualistami. Autorka przedstawiła w swoim poradniku kilka faktów o pochodzeniu kotów, o ich budowie i zmysłach, przeplatając te suche fakty swoimi obserwacjami i historiami z jej życia z kotami.

Jestem pewna, że książka nie będzie leżała na półce i się kurzyła. Mam zamiar ją pożyczyć kilku osobom, na liście mam już kuzynkę, która po raz pierwszy stała się sługą kota i szwagierce, która całe życie podporządkowuje kotom. Jestem ogromnie ciekawa ich opinii o poradniku, czy dowiedziały się czegoś nowego. Najbardziej podobały mi się rozdziały o żałobie kota czy o dbaniu o kota seniora. Mieszkam na wsi i jako dzieciak nie znałam żadnego kota seniora, wszystkie koty były wychodzące i wiele nieszczęść je spotykało, po wielu latach życia bez kota, zdecydowałam się na kolejnego pupila, lecz tym razem chciałam świadomie się nim opiekować. Obecnie Pan Prezes ma 3 lata i przed nami mam nadzieję długa podróż, więc liczę, że książka Barbary Sieradzan pomoże mi przygotować się na przyszłość. Jeśli jesteście kociarzami tak jak ja to polecam wam z całego serca ten poradnik. Za książkę do recenzji dziękuję bardzo wydawnictwu RM i polecam zajrzeć na stronę wydawnictwa, może wpadnie wam w oko jakiś kotonotatnik lub kotokalendarz.

Kot nie jest rzeczą i nie potrzebuje instrukcji obsługi. Natomiast jego właściciel jak najbardziej potrzebuje książki, która może stać się drogowskazem po meandrach opieki nad kocim podopiecznym. I tym właśnie jest ta książka- poradnikiem, który pozwoli lepiej zrozumieć istotę, którą mamy się opiekować. W Kocie w domu. Instrukcji obsługi może znaleźć szereg odpowiedzi na nurtujące każdego kociarza pytania. Jaką rasę wybrać dla siebie? A może adoptować bezdomniaka? Co jest dla niego dobre a co złe? Jak pomóc pupilowi przetrwać trudne dla niego sytuacje? Odpowiedzi na te pytania ( i wiele innych) możemy znaleźć w tej oto publikacji.
Tak naprawdę każdy kolejny poradnik dotyczący opieki nad zwierzętami a szczególnie kotami witam z otwartymi ramionami. Każdy z nich poszerza moją wiedzę na temat moich podopiecznych a dzięki temu jestem bardziej świadoma ich potrzeb, zachowania lub zagrożeń, które mogłyby im zaszkodzić. Jeśli chcemy być dobrymi opiekunami takie książki wcale nie wydają się fanaberią, bo nasza niewiedza może nasze zwierzaki sporo kosztować. Fakt, można potrzebnych informacji poszukać na zwierzęcych forach czy grupach, ale tam raczej usłyszy się kilka inwektyw na swój temat niż realną poradę. Dlatego najlepszą alternatywą są poradniki m.in. Kot w domu. Instrukcja obsługi. Ta książka chociaż liczy sobie mniej więcej 150 stron, zawiera w sobie wiele ciekawych informacji, które pomogą nam lepiej zrozumieć naszych milusińskich. Napisano ją przystępnym językiem a przez to czyta się ją bardzo szybko. I nie ma się czemu dziwić. Autorka nie tylko przekazuje czytelnikowi swoją wiedzą, ale dzieli się swoimi doświadczeniami w kontaktach z tymi niezwykłymi zwierzętami.
Kot w domu. Instrukcja obsługi to książka, która nie tylko pomoże lepiej poznać kotowane, ale także skorygować ewentualne błędy jakie robimy w relacjach z nimi i poprawić stosunki na linii kot- opiekun. Jej lektura może być pierwszym krokiem dla tych, którzy zechcą zostać kocimi opiekunami. Kot to obowiązek na lata a jeśli chcemy by stał się naszym domownikiem, lepiej abyśmy wiedzieli na co się piszemy. Może się zdarzyć, że opieka nad nim nas przerośnie. A wtedy co nam pozostanie? Wrzucić w lesie albo podrzucić komuś na wsi? Oddać do przepełnionego do granic możliwości schroniska? Nie ! Najpierw dowiedzmy się z czym wiąże się posiadanie kota. A potem decydujmy czy damy radę zaopiekować się żywą istotą. Ta książka może nam w tym pomóc.

Ta książka to idealna pozycja dla osób, które nigdy nie miały styczności z kotami, a teraz zostały lub planują zostać współlokatorami kota (trudno tu mówić o byciu właścicielem, sami rozumiecie 😅). Przede wszystkim nie ma w niej wywyższania się oraz przesady.
W pewnym momencie mojego funkcjonowania z kotem, trafiłam na forum dla kociarzy. Chyba było gorsze niż fora dla matek. Uciekłam stamtąd prędziutko.

Tutaj mamy podane fakty. Najpierw autorka opowiada o anatomii i historii kotów. 🐱 Później przechodzi do życia z tymi zwierzętami. Bardzo podoba mi się przywoływanie anegdot i brak oceniania. Nie dowiecie się, że należy kotu podporządkować całe życie, a jeśli nie pozwalacie siedzieć mu na stole w trakcie obiadu, to jesteście okropnymi ludźmi.

To lektura napisana przez rozsądną osobę, z pewnością pomoże przygotować domowników na nowego mieszkańca.

Już pierwsze zdanie tej książki mnie ujęło: „To nie jest poradnik o wychowywaniu kota. To jest książka o tym, jak go nie wychowywać, ponieważ wychowywanie tego czworonoga nie ma żadnego sensu”. Kochani, kot to nie jest mniejszy pies! Do kota w ogóle nie należy podchodzić z myślą, że trzeba go wychować! Właśnie to nam autorka pokazuje, w sposób mądry, wyważony i poparty ogromnym doświadczeniem. Z tej książki emanuje głęboka znajomość kociej natury. Autorka na przykładach pokazuje, że koty potrafią się znakomicie komunikować z człowiekiem, że mają potrzeby wyższe, że potrafią się dostosować. Choć miałam w życiu kilka kotów, to wiele się z książki nauczyłam. Dlatego spokojnie polecam ją ludziom już posiadającym koty. Ta książka może ich przygotować na przyszłość: na nowe koty pojawiające się w domu, na chorobę kota, na starość zwierzęcia. Posiadacze kotów na pewno docenią też ilustracje – rysunkowe memy z kotem w roli głównej. Są tak celne, tak prawdziwe, i tak śmieszne, że czasem śmiałam się w głos.
Książka Barbary Sieradzan ma jeszcze jedną ważną zaletę: jest praktyczna. Podsuwa szereg rozwiązań, które łączy jedno: są sprawdzone. Jednak polecam czytać książkę w całości, a nie tylko rozdziały poświęcone poszczególnym problemom. Po skończeniu lektury będziecie rozumieć kota znacznie lepiej. Ale nie łudźcie się, nigdy nie zrozumiecie go do końca. Możecie go jedynie uszanować, a wtedy on uszanuje was.

Jak dobrze żyć z kotem

Kot, pupil domowy, członek rodziny, przyjaciel domu, najukochańszy pieszczoch człowieka, przywódca domowego stada. Jak dobrze żyć z naszym czworonożnym druhem, jak zapewnić mu ciepły, bezpieczny i spokojny dom, jak się z nim komunikować, jak odczytywać jego zachowanie, jak mu pomagać przetrwać chorobę, stresujące sytuacje, jak wizyta u weterynarza czy naszą dłuższą nieobecność, jak dbać o kota by zapewnić sobie i mu szczęśliwe życie, jak być lepszym opiekunem. Jeśli masz kota bądź koty albo zastanawiasz się nad adopcją puchatego czworonoga i zadajesz sobie takie właśnie pytania, książka którą dziś recenzuję, jest właśnie dla Ciebie.

Barbara Sieradzan, dziennikarka pisząca dla "Kocich Spraw" zna się na kotach i ich charakterach, jak i na kocich zachowaniach, emocjach i wszystkim co z kotami związane, jak sama pisze, kiedyś chyba była kotem, dlatego tak dobrze je rozumie. W swojej publikacji w bardzo przystępny i ciepły sposób dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami z życia zapalonej kociary, która kocha swoje koty całym serduchem.

"Kot w domu. Instrukcja obsługi" składa się z pięciu rozdziałów, w których autorka przybliża nam historię i pochodzenie kota domowego, jego budowę, zmysły, instynkt łowcy, a także rasy kotów, to co jest dla kotów najważniejsze, czyli terytorialność, potrzeba stałej kontroli otoczenia i panowania nad sytuacją, zachowania społeczne, znaczenie rytuałów w życiu kota, i trudności w akceptacji zmian, czy to jak koty reagują na inne zwierzęta czy nieznanych im ludzi. Z tej książki dowiemy się również jak zapobiegać bądź powstrzymywać, zniechęcać naszego pupila od niewłaściwych zachowań, a także jak radzić sobie w trudnych sytuacjach typu podawanie tabletek, wizyta u weterynarza, podróż czy jak dbać o kota seniora. Ostatni rozdział poświęcony jest emocjom kota, jego mowie ciała, roli zabawy w jego życiu, systemowi kar i nagród, sposobom rozmowy i porozumiewania się z naszym ulubieńcem, a także znajdziemy tu kilka słów na temat felinoterapii. Pod koniec publikacji odnajdziemy listę lektur i stron internetowych, które idealnie sprawdzą się jako uzupełnienie informacji i ciekawostek po lekturze książki pani Basi, jest tu także zachęcenie do adopcji zwierzaków, a nie ich kupna, a także odsyłacz do miejsc, które można wesprzeć poprzez darowizny.

"Kot w domu. Instrukcja obsługi" to wspaniale podana miseczka wiedzy na temat kotów i ich kociego życia. Czuć, że autorka kocha koty i dba o nie jak można najlepiej. Publikację czyta się szybko, jest ona pełna humoru, jak i wzruszeń, a smaku dodają cudne i dowcipne ilustracje Magdaleny Gałęzi. Cudowna lektura dla wszystkich miłośników kotów, jak i tych, którzy zastanawiają się nad przygarnięciem futrzanego jegomościa pod swój dach. Z całego serca polecam, ta książka to świetna lektura.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu RM.

Jak dobrze żyć z kotem

Dzisiaj przedstawiam wam książkę, która ma pomóc nam, kociarzom w wychowaniu naszych przyjaciół. Jak sobie poradzić z wizytą u weterynarza, obgryzaniem kwiatów, czy hierarchią w domu? Na te pytanie ma odpowiedzieć ta książka.
Od razu powiem na wstępie: proszę brać ją z przymróżeniem oka, a właściwie w niektórych kwestiach lepiej zamknąć oczy.
Jako właścicielka czterech kotów musiałam mocno zagłębić się w temat tych zwierząt. Dlatego nie mogę wyjść ze zdziwienia, że ktoś może promować rzeczy, które są dla kotów zagrożeniem.
Autorka nie widzi nic złego w wypuszczaniu kota na podwórko (średni wiek jakiego dożywa kot wychodzący to 4 lata). Promuje karmienie kota suchą karmą w trybie codziennym, dodatkowo karmy pseudo specjalistyczne (np. dla kastratów). Każdy świadomy właściciel kota wie, że jeżeli kot ma dobrze dobrane karmy i w odpowiednich porcjach to nie potrzebuje karmy ze specjalną etykietą, która w rzeczywistości jest tylko chwytem marketingowym. Jest zdziwiona, że kot lubi jajko (a jajko to bomba witaminowa i smakowa dla kotów - przed podaniem poczytajcie co i jak). Pisze też o tym, że mięta jest bezpieczna dla kotów (nie, nie jest, bo tylko niektóre gatunki, a o ile nie jesteście specjalistami to lepiej nie ryzykować).
Jedyne co było dość dobrze opisane to kwestie behawioralne, które raczej z prawdziwą behawiorystką wiele wspólnego nie mają, a są po prostu zbiorem doświadczeń autorki (czytając o wprowadzaniu nowego kota do domu łapałam się za głowę). Uważam, że jest to książka, która może przygotować PRZYSZŁEGO właściciela na fakt, że kot to zwierze, które nie jest łatwe w obsłudze. Jeżeli potrzebujecie fachowej wiedzy to polecam się nie sugerować, a sięgnąć po inne książki z tej tematyki.

Jako właścicielka czterech...

• Poradniki