Świat Nali. Człowiek, kot i ich podróż rowerem dookoła świata

Okładka książki Świat Nali. Człowiek, kot i ich podróż rowerem dookoła świata Dean Nicholson
Okładka książki Świat Nali. Człowiek, kot i ich podróż rowerem dookoła świata
2021-06-16
2021-06-16
2020-09-29
Joanna Dziubińska

Bardzo przyjemna, pełna pozytywnej energii historia poznania i pierwszego (+-) roku wspólnych podróży Neli i Deana. Nie ma tu żadnych fajerwerków, prosta historia, prosty język, prosty przekaz. A jednak, pomimo tej zwyczajności, jest w tej opowieści tyle ciepła, tyle powodów do wzruszeń i uśmiechu, że nie da się nie zachwycić tymi historiami. Jeśli Dean zdecyduje się na napisanie kolejnej - na pewno po nią sięgnę.

Na półkach: , , , , , ,

Cudowna książka podróżnicza i z wielką kocią miłością w tle.
Wkręciłam się na maksa. Przypomina mi inną pozycję ,, Żeglarz ,kura i ich niezwykły rejs’’ Guireca Soudee .
Niezwykle ciepła, wzruszająca aż do bólu, podtrzymująca na duchu, optymistyczna. Oparta na prawdziwych faktach.

Treść przedstawia podróż rowerem Deana Nicholsona z początku samotną, a później w towarzystwie znalezionej , porzuconej burej kotki Nali.
Autor wyrusza na rowerze dookoła świata z rodzinnego miasteczka Dunbar we wschodniej Szkocji we wrześniu 2018 roku i kontynuuje jazdę przez Bośnię, Czarnogórę, Albanię, Grecję, Turcję, Gruzję, Azerbejdżan . Skąd udaje się w drogę powrotną przez Gruzję, Turcję, Bułgarię, Serbię i Węgry.

Po drodze przeżywa niezmiernie dużo przygód. Musi używać różnych forteli, aby przedostać się z kotem przez granice państw. A nie wszędzie jest tak różowo. Plany trasy też nie są od początku tak zamierzone, krzyżuje je jednak w głównej mierze pandemia, brak funduszy i dorywcza praca turystyczna. W czasie podróży zdarza się też choroba, pomoc innym zwierzakom, przymusowe kwarantanny weterynaryjne związane z przewozem kota. Młody mężczyzna spotyka w czasie wyprawy niesamowite osoby i przekonuje się o jednym, że ktoś kto jest biedniejszy, to bardziej wrażliwy na cudze położenie. Uchodźcy z Syrii oddają mu swój skromny posiłek w obozie , gdy ten chodzi głodny.
I takich postaw jest cała masa. A im kto ma większą władzę to wykorzystuje to , utrudniając przy przekraczaniu granicy itp.

Najcudowniejsze jednak w tym wszystkim jest to , że to dzięki kotu nasz bohater zmienił się nie do poznania. Z lekkoducha , imprezowicza, palacza trawki, przemienia się w osobę wrażliwą i empatyczną. Jeszcze przed wyjazdem szafował własnym życiem nie zastanawiając się na konsekwencjami. Pożyczył samochód od ojca , nie wtajemniczając go w swoje plany. Spowodował groźny wypadek z dachowaniem i spadkiem z nasypu włącznie. Mógł zginąć wraz ze swoim kumplem. Na własne życzenie. To potrząsnęło nim na pewno. Ale utwardziła wszystko przyjaźń i miłość do małego burego zwierzątka, towarzyszki podróży.
Nie tylko on opiekował się Nalą, ona też pokazała co potrafi niejednokrotnie.

Książka zawiera mapki podróży oraz przepiękne kolorowe fotografie z wyjazdu. Perełka!

Szkoda ,że nie powstała druga część tej książeczki. O ile się orientuje wydana została pierwsza książeczka dla dzieci z pluszowym dodatkiem kotka, ale wyłącznie w języku angielskim. Czekamy więc na polską wersję dla dzieci oraz dalsze wydarzenia z wypraw tej doborowej i przewspaniałej podróżującej pary dla osób dorosłych.
Ich losy można śledzić na instagramie i na stronie internetowej. Wszystkie linki podane są w książce.

Jest to jedna z najpiękniejszych książek , którą w życiu przeczytałam. Naj! Naj ! Naj! Kuriozum! Tej książce przyznałabym 1000 gwiazdek , żeby było to możliwe.
Polecam gorąco!

Cudowna książka podróżnicza i z wielką kocią miłością w tle.

Cudowna książka! Cieszę się, że mogłam podążać razem z Dean'em i Nalą przez świat. Dużo niesamowitych historii. Super spędzony czas!

Autor jest wspaniałym, pełnym dobrego serca i wrażliwym człowiekiem. Dzięki takim historiom odzyskuję wiarę w ludzi ;)

Fajna książka do poczytania razem z nastolatkiem. Kocham Nalcię, a Deana i ich wspólne przygody obserwuję od dawna na IG. Ich profil, życie i książka dają nadzieję i przywracają wiarę w ludzi. Taki promyczek w brutalnym świecie 🐈🌞

Przepiękna historia, bardzo otwierająca. Niesamowite, że istnieją jeszcze tak dobrzy ludzie jak autor książki, przez cała książkę widać jego otwarte serce na innych. Książka jest inspirujaca i uwrażliwiająca na zwierzęta. Pokazuje, że zwierze może stać się prawdziwym, najlepszym przyjacielem człowieka. Nie mogłam również wyjść z podziwu tras pokonywanych przez autora - przez cała książkę zastanawiałam się, jak trzeba być wysportowanym żeby coś takiego przejść. :)

Zastanawia mnie, kiedy druga część? Czy po pandemii ruszył dalej w drogę?

Ciekawa, pouczającą, pełna pozytywnych odczuć, napisana lekkim fajnym językiem, będę do niej wracała. Polecam ❤️👍

To taka ciepła książka o podróży człowieka, który szukał swojej drogi w życiu. Książka z gatunku plasterek na serce, o miłości do zwierząt i wędrowaniu rowerem przez liczne kraje świata:)

Zaczęło się nieźle - pomysł na wyrwanie się z marazmu praca-imprezy, czyli podróż dookoła świata. Za kotami przepadam, ale... zwierzęta są dla mnie zwierzętami, czyli kot i kotka, samiec i samiczka, żadne tam: "chłopiec i dziewczynka". Nie mnie oceniać, jak bardzo Nala zmieniła Deana; czy zwierzę pozwoliło mu dojrzeć, czy po prostu wyzwania, jakie podjął. Oczywiście, problem porzuconych zwierząt jest bolesny, ale jakoś bym tego aż tak nie gloryfikowała. Wiem, nie jestem "na czasie", trendy itd. Trudno. Zawsze bardziej boleć mnie będzie los porzuconych dzieci niż zwierząt. A książka? Taki mało literacki przerywnik pośród innej lektury.

Jedna z najlepszych ksiazek jakie kiedykolwiek czytalam. Dean Nicholson powinien byc autorem. Polecam kazdemu na swiecie . :)))))

• Podróżnicze
  • Koty
  • Zwierzęta

Dean Nicholson Świat Nali. Człowiek, kot i ich podróż rowerem dookoła świata Zobacz więcej