Doktor Jekyll i pan Hyde

Okładka książki Doktor Jekyll i pan Hyde
Robert Louis Stevenson Wydawnictwo: Storyside Seria: #ToMojaMuza fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2019-04-25
Wojtek Cajgner
audiobook Daria Zawiałow

więcej Więcej

Mimo, że utwór jest zaliczany do klasyki literatury grozy, to nie ulega wątpliwości, że językowo bardzo mocno się zestarzał. Do tego dochodzą kultowe tytułowe postaci, które już od dawna są znane w popkulturze przez co książka w obecnych czasach jest całkowicie pozbawiona tajemniczości i grozy.

,,Doktor Jekyll i pan Hyde" pozostanie najwybitniejszym dziełem tego autora, ale pozostałe opowiadania są także fascynujące

Każdy człowiek ma w sobie dobro oraz zło, które zdają się toczyć w nas nieustanną walkę. Co jednak, gdyby żył ktoś, kto zostaje całkowicie pozbawiony wpływu jednej z tych sił? Co wtedy z moralnością? I czym ona tak naprawdę jest?

To wokół tej tematyki krąży Robert Louis Stevenson. W swojej powieści porzuca zjawiska nadprzyrodzone na rzecz nauki, czym budzi moje skojarzenia...

Krótka książka, idealna na jeden wieczór. Napisana bardzo przyjemnym językiem co sprawia, że szybko się ją czyta. Od połowy domyśliłam się jakie może być zakończenie.
Moim zdaniem ukazany tutaj został obraz tego, jak czasami nasza mroczna strona może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do zguby (w dużym uproszczeniu). Polecam.

Bardzo przyjemny klasyk, pionierskość bezpośrednio nazwanej podświadomości w literaturze, warto się zapoznać, a i czyta się płynnie i gładko.

Gdybym miała w największym możliwym skrócie przedstawić recenzję powieści "Doktor Jekyll i Pa Hyde" to napisałabym: kto się bawi w Boga, ten zbiera swoje żniwo. Ta książka zasługuje jednak zdecydowanie na kilka słów więcej komentarza, choćby z tego względu że stanowiła ona pretekst do szeregu wybitnych ekranizacji. Robert Louise Stevenson zawał w niej przedziwną opowieść o...

O wiele bardziej wolę wariację Stefana Grabińskiego na temat historii o dwóch stronach tej samej osoby, z których każda ma swoje życie. U Stevensona całość jest mniej rozbudowana i jego bardziej zwięzły styl nie wprowadził mnie do tej historii. Zanim odpowiednio weszłam, skończyłam. Czytanie „Doktora Jekylla i pana Hyde’a” nie sprawiło mi zbyt wielkiej przyjemności. Może...

Czytałem książkę w języku angielskim, była bardzo trudna, napisana "wysokim" angielskim. Bardzo trudno mi ocenić język powieści. Może przeczytam ją kiedyś w języku polskim.

Co mi się podobało:
- Złożona historia (koncept sublimacji dobrej I złej postaci - warto zwrócić jak pięknie jest to zrobione. Widać to chociażby w cytacie poniżej.)
- Pokazanie wpływu "narkotyków"...

Klasyk. Przeczytałem pierwszy raz w życiu i nie żałuję.

Bardzo ciekawe opowiadania, które przypominają XIX-wieczne pierwowzory dzisiejszych legend miejskich.
„Doktor Jekyll i pan Hyde” opowiada o tajemniczej relacji między szanowanym doktorem, a pogardzanym złoczyńcą, której konkluzja jest zaskakująco pasująca do dzisiejszej epoki Internetu. Kto czytał, ten może zrozumie o czym mówię.
„Hiena cmentarna” jest jak krótka opowiastka...

4 677
    3 102