Doktor Jekyll i Pan Hyde

Okładka książki Doktor Jekyll i Pan Hyde
Robert Louis Stevenson Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Klasyka - Fantazja klasyka
klasyka
1985-01-01
8320708168
Tadeusz Jan Dehnel
Doktor Jekyll Pan Hyde literatura szkocka pisarze szkoccy

Książka zaciekawiła mnie od momentu kiedy przeczytałem opis, który jak się później okazało zdradzał całą fabułę, to też od początku znałem cały zamysł na książkę. Mimo to i tak czytało mi się świetnie i każda strona była ciekawa.

[To co napisałem poniżej może być traktowane jako spojler]

Tekst jest metaforą odnośnie dwoistości ludzkiej natury. Każdy ma w sobie dobro i...

Przed przeczytaniem nie wiedziałam zbyt wiele o tej książce. Tylko raz usłyszałam, żebym nie czytała opisu, bo zdradza całą fabułę. Tak też zrobiłam i teraz dziękuję tej osobie za radę! Z każdą kolejną stroną mogłam sama poznawać bohaterów i odkrywać tajemnicę. Krótka, konkretna, bardzo dobra książka. Szybko się ją czyta. Jest wciągająca. Polecam!

Dziewiętnastowieczny Londyn. Prawnik Utterson otrzymuje od swojego przyjaciela, doktora Jekylla, testament, w którym to doktor Jekyll czyni swoim jedynym spadkobiercą tajemniczego pana Hyde'a. Kiedy Utterson dowiaduje się, że Hyde jest osobą o szemranej reputacji, postanawia wyjaśnić dziwną więź, która łączy drogiego mu doktora Jekylla z tym podejrzanym osobnikiem....

Klasyczna opowieść będąca na pewno wyjątkowa na swoje czasy. Jednak czytając ją teraz, wiedząc co się wydarzy (bo kto nie zna nawet pobieżnie tej historii) oraz łącząc to z niezbyt pociągającą narracją jest to po prostu dobre, ale nie szczególne opowiadanie.

Mimo, że utwór jest zaliczany do klasyki literatury grozy, to nie ulega wątpliwości, że językowo bardzo mocno się zestarzał. Do tego dochodzą kultowe tytułowe postaci, które już od dawna są znane w popkulturze przez co książka w obecnych czasach jest całkowicie pozbawiona tajemniczości i grozy.

,,Doktor Jekyll i pan Hyde" pozostanie najwybitniejszym dziełem tego autora, ale pozostałe opowiadania są także fascynujące

Każdy człowiek ma w sobie dobro oraz zło, które zdają się toczyć w nas nieustanną walkę. Co jednak, gdyby żył ktoś, kto zostaje całkowicie pozbawiony wpływu jednej z tych sił? Co wtedy z moralnością? I czym ona tak naprawdę jest?

To wokół tej tematyki krąży Robert Louis Stevenson. W swojej powieści porzuca zjawiska nadprzyrodzone na rzecz nauki, czym budzi moje skojarzenia...

Krótka książka, idealna na jeden wieczór. Napisana bardzo przyjemnym językiem co sprawia, że szybko się ją czyta. Od połowy domyśliłam się jakie może być zakończenie.
Moim zdaniem ukazany tutaj został obraz tego, jak czasami nasza mroczna strona może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do zguby (w dużym uproszczeniu). Polecam.

Bardzo przyjemny klasyk, pionierskość bezpośrednio nazwanej podświadomości w literaturze, warto się zapoznać, a i czyta się płynnie i gładko.

Gdybym miała w największym możliwym skrócie przedstawić recenzję powieści "Doktor Jekyll i Pa Hyde" to napisałabym: kto się bawi w Boga, ten zbiera swoje żniwo. Ta książka zasługuje jednak zdecydowanie na kilka słów więcej komentarza, choćby z tego względu że stanowiła ona pretekst do szeregu wybitnych ekranizacji. Robert Louise Stevenson zawał w niej przedziwną opowieść o...

4 751
    3 120