Doktor Jekyll i pan Hyde

The Strange Case of Doctor Jekyll and Mr. Hyde
kryminał, sensacja, thriller
Lesław Haliński
Stevenson Doktor Jekyll pan Hyde Psychopatologia Sensacja Thriller Bestseller

Po kultowej książce, która jest inspiracją dla innych twórców, spodziewałam się czegoś więcej. Może chodzi o staroświecki język? Niestety, książkę zmęczyłam tylko po to, by zapoznać się z klasykiem.

Bardzo fajna opowiastka, a historia znacznie lepsza od rozbuchiwanej postać popkulturowej

Kolejny klasyk wśród klasyków, który zna każdy, nawet, jeżeli nigdy przyjemności przeczytania go nie miał. Książka, która sama w sobie stała się ikoną i wdarła się do popkultury zajmując już stałe w niej miejsce. Wydana w 1886 roku nowela była hitem swoich czasów i jedną z tych pozycji, które zawładnęły umysłami i sercami tysięcy czytelników i robić, to będzie nadal pomimo...

To niestety ten rodzaj klasyki, który niekoniecznie warto było przeczytać. Owszem, tę pozycję trzeba znać, gdyż stała się ona sama w sobie inspiracją dla innych twórców, ale jednak nieco mnie rozczarowała swoją przewidywalnością.

Pan Utterson to człowiek chłodny z natury i adwokat o niezbyt wylewnym usposobieniu. Jest jednak tolerancyjny i niezwykle dobry.

Ryszard...

Trudno jest oceniać pozycję uznawaną za klasyk, natomiast, biorąc pod uwagę epokę i nurty światopoglądowe w niej panujące, uważam że jest to majstersztyk! Przedstawione w tej książce zagadnienie zaburzenia dysocjacyjnego tożsamości podnosi dla kolejnych pokoleń przyczynek do rozważań nad tym niełatwym tematem. Fabuła toczy się wartko, jak w dobrej współczesnej pozycji...

Nie rozczarowuje.

Z całego zbioru czytelnicy kojarzą zazwyczaj tylko najpopularniejsze opowiadanie - "Doktor Jekyll i pan Hyde", ale naprawdę warto zapoznać się z pozostałymi

W końcu zabrałem się za ten klasyk. Niestety zestarzał się. Ale warto było. Chociażby dlatego, żeby przekonać się iż Hyde to w sumie zwykły człowiek. Tylko wyzbyty zahamowań. W filmach, kreskówkach i komiksach, które oglądałem Hyde to był zawsze wielki potwór. Trochę jak Hulk. Tu nie. On po prostu idzie dalej, gdy normalny człowiek by się zatrzymał.

Rozumiem dlaczego tak...

Książka nieco nudna, chociaż sam zamysł i fabuła są bardzo istotne. Jako, że jest ona uznawana za zupełną klasykę polecam zapoznać się z tą pozycją.

Dyskusje

4 459