Doktor Jekyll i pan Hyde

The Strange Case of Doctor Jekyll and Mr. Hyde
kryminał, sensacja, thriller
Lesław Haliński
Stevenson Doktor Jekyll pan Hyde Psychopatologia Sensacja Thriller Bestseller

Gdybym miała w największym możliwym skrócie przedstawić recenzję powieści "Doktor Jekyll i Pa Hyde" to napisałabym: kto się bawi w Boga, ten zbiera swoje żniwo. Ta książka zasługuje jednak zdecydowanie na kilka słów więcej komentarza, choćby z tego względu że stanowiła ona pretekst do szeregu wybitnych ekranizacji. Robert Louise Stevenson zawał w niej przedziwną opowieść o...

O wiele bardziej wolę wariację Stefana Grabińskiego na temat historii o dwóch stronach tej samej osoby, z których każda ma swoje życie. U Stevensona całość jest mniej rozbudowana i jego bardziej zwięzły styl nie wprowadził mnie do tej historii. Zanim odpowiednio weszłam, skończyłam. Czytanie „Doktora Jekylla i pana Hyde’a” nie sprawiło mi zbyt wielkiej przyjemności. Może...

Czytałem książkę w języku angielskim, była bardzo trudna, napisana "wysokim" angielskim. Bardzo trudno mi ocenić język powieści. Może przeczytam ją kiedyś w języku polskim.

Co mi się podobało:
- Złożona historia (koncept sublimacji dobrej I złej postaci - warto zwrócić jak pięknie jest to zrobione. Widać to chociażby w cytacie poniżej.)
- Pokazanie wpływu "narkotyków"...

Klasyk. Przeczytałem pierwszy raz w życiu i nie żałuję.

Bardzo ciekawe opowiadania, które przypominają XIX-wieczne pierwowzory dzisiejszych legend miejskich.
„Doktor Jekyll i pan Hyde” opowiada o tajemniczej relacji między szanowanym doktorem, a pogardzanym złoczyńcą, której konkluzja jest zaskakująco pasująca do dzisiejszej epoki Internetu. Kto czytał, ten może zrozumie o czym mówię.
„Hiena cmentarna” jest jak krótka opowiastka...

Większość to nuda bez żadnego zaskoczenia. Na koniec trochę refleksji i filozofii, ale nie rekompensuje to straty czasu.

Zwięzła i zgrabnie napisana, a przy tym bardzo klimatyczna przypowieść. Wydaje mi się, że wciąż aktualna.

Ciekawa historia, akcja ładnie się rozwija ukazując nowe fakty. Wciąga i ciekawi ale nie w sposób że chce się biec dalej i zobaczyć szybciej, raczej umościć się wygodnie w fotelu i rozkoszować się rozwojem wydarzeń. Bardzo przyjemna lektura.

Opowieść jest na tyle dobrze znana że nie potrzebuje kolejnych komentarzy. Podtrzymuję tylko zachwyty nad treścią która z niej płynie

Na półkach: , , , ,

Dla tych wszystkich idiotów, którzy uważają, że człowiek może być tylko dobry lub tylko zły. Przeczytajcie.

Dyskusje

4 607