Doktor Jekyll i pan Hyde oraz inne opowiadania

Okładka książki Doktor Jekyll i pan Hyde oraz inne opowiadania Robert Louis Stevenson
Okładka książki Doktor Jekyll i pan Hyde oraz inne opowiadania
Robert Louis Stevenson Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Klub Srebrnego Klucza klasyka
klasyka
Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo Iskry
1958-01-01
1958-01-01
Tadeusz Jan Dehnel, Julian Stawiński, Wilam Horzyca
literatura angielska literatura XIX wieku

Okładka książki Theatre Royal - Markheim & Zodomirskys Duel: Episode 5 Aleksander Dumas, Robert Louis Stevenson
Theatre Royal ... Aleksander Dumas, R...
Okładka książki Theatre Royal - The Sire de Maletroits Door & The Judgement: Episode 3 Fiodor Dostojewski, Robert Louis Stevenson
Theatre Royal ... Fiodor Dostojewski,...

Jedynie "Doktor Jekyll i pan Hyde" zyskują moją aprobatę. Język opowiadań (to zapewne zasługa tłumacza) piękny, ale ogólnie treść jakaś toporna. Nie dla mnie.

Na początku chciałam zaznaczyć że moja opinia tyczy się TYLKO opowiadania Dr Jekyll i Pan Hyde.

Pamiętajcie!!!
Nie pijcie podejrzanych trunków w laboratorium chemicznych, ponieważ potem mogą być tego fatalne konsekwencje. Dr Jekyll może potwierdzić to na swoim przykładzie.

A tak na poważnie
Była to lektura krótka ale treściwa. Pan Janusz Zadura spisał się mistrzowsko jako lektor. Jeden człowiek a dwie różne osobowości. Ciekawie to wyszło autorowi.

Pamiętajcie!!!

A tak na poważnie

Świetne pióro i cudne opowieści. Niektóre dają do myślenia. Są nadal aktualne. Stevenson przemyca pewne mądrości życiowe. Warto się wczytać. Polecam wszystkim.

You can't hide, cause you're HYDE.

You can't hide, cause you're HYDE.

Opowieść o doktorze Jekyllu i panu Hyde znałam jedynie ze słyszenia. Ale wreszcie miałam okazję zapoznać się z pisaną historią, pięknie wydaną przez Wydawnictwo Dwie Siostry, z ilustracjami brazylijskiego artysty, Adao Iturrusgaraia.

"Doktor Jekyll i pan Hyde" to tak naprawdę krótkie opowiadanie. Rozpoczyna się niezbyt ciekawie, od spaceru surowego prawnika i jego kuzyna, panów nudnych i pozbawionych humoru. Jednak owa przechadzka staje się początkiem ciekawej historii, gdy kuzyn pana Uttersona wyjawia mu, że był świadkiem niecodziennego zdarzenia. Oto pewien dziwny i odrażający człowiek taranuje dziewczynkę. W ramach zadośćuczynienia przynosi czek. Ciekawe jest to, dokąd udaje się ów człowiek po blankiet. Mianowicie wchodzi on do pewnego domu od ciemniej strony ulicy, przez stare i zniszczone drzwi. Wkrótce okazuje się, że to część budowli znanego doktora Jekylla, a Utterson, jego przyjaciel i powiernik testamentu, jest zaniepokojony dziwnym człowiekiem, który wydaje się mieć w szachu poważanego naukowca. Jak się końcowo okazuje, cała historia ma podwójne dno, a panów Jekylla i Hyde'a łączy specyficzna więź.

W każdym z nas drzemie pierwiastek dobra, ale i mroczna część, którą staramy się ukryć przed światem. Nie da się wydzielić i oddzielić tej niezbyt przyjemniej części nas samych, by tylko dobry fragment pozostał. Środowisko, w którym dorastamy kształtuje nas. Jednak czy będziemy czynić dobro, czy okażemy się łotrami, w dużej mierze zależy od nas samych. Gorzej, gdy okazuje się, że to nie cechy charakteru, ale dwoistość osobowości, jej rozszczepienie. Coś, nad czym nie jesteśmy w stanie zapanować, podobnie jak doktor Jekyll nie był w stanie okiełznać pana Hyde'a.

Klasyczna pozycja, warta poznania, a w tym wydaniu czytanie to prawdziwa przyjemność.

W obecnej sytuacji na świecie dwoistość natury ludzkiej jest bardzo widoczna.
Czy każdy ma pierwsatek zła i dobra w sobie?
Zło jest w każdym z nas, tylko pytanie czy potrafimy nad nim zapanować?
Pierwszy raz czytałam klasyka literatury "Doktor Jekyll i pan Hyde", miałam przyjemność poznać tą ponadczasową opowieść w fenomenalnym wydaniu @dwiesiostry.
Mroczna tajemnica Jekylla od ponad 100 lat fascynuje. Niby znałam historię, ale jednak nie do końca. To jedna z lepszych książek od złożoności ludzkiej natury, nie przeszkadza dawniejszy język, aktualna jest cały czas. Bo przecież każdy ma dwie strony medalu..
Wisienką na torcie są ilustracje brazylijskiego artysty Adao Iturrusgaraia, które nadają książce jeszcze więcej ekspresji.

W obecnej sytuacji na świecie dwoistość natury ludzkiej jest bardzo widoczna.
Czy każdy ma pierwsatek zła i dobra w sobie?
Zło jest w każdym z nas, tylko pytanie czy potrafimy nad nim zapanować?
Mroczna...

Dr. Jekyll i pan Hyde to postać (postacie?),goszczące w popkulturze od wielu lat. Powstała spora liczba filmów i parodii. Co ciekawe ten portret psychopatologii i podwójnej osobowości jest nagminnie wykorzystywany w kreskówkach (m.in. Kacze opowieści, Zwariowane melodie, czy Scooby-Doo). Straszne jest to, że ta nowela jest nadal aktualna (pomijam niesłabnącą fascynację niezbadanym zjawiskiem osobowości mnogich). To aktualna krytyka tłumienia w sobie, ukrywania za maską, tego co zżera od wewnątrz i wyzwala się w najmniej oczekiwanym momencie. Czy każdy znać kryje w sobie zło w czystej postaci?

Zbiór zawiera również inne opowiadania, m.in. Cykl Klub Samobójców oraz moje ulubione Diablik we flaszce.

Przed przeczytaniem nie wiedziałam zbyt wiele o tej książce. Tylko raz usłyszałam, żebym nie czytała opisu, bo zdradza całą fabułę. Tak też zrobiłam i teraz dziękuję tej osobie za radę! Z każdą kolejną stroną mogłam sama poznawać bohaterów i odkrywać tajemnicę. Krótka, konkretna, bardzo dobra książka. Szybko się ją czyta. Jest wciągająca. Polecam!

,,Doktor Jekyll i pan Hyde" pozostanie najwybitniejszym dziełem tego autora, ale pozostałe opowiadania są także fascynujące

Gdybym miała w największym możliwym skrócie przedstawić recenzję powieści "Doktor Jekyll i Pa Hyde" to napisałabym: kto się bawi w Boga, ten zbiera swoje żniwo. Ta książka zasługuje jednak zdecydowanie na kilka słów więcej komentarza, choćby z tego względu że stanowiła ona pretekst do szeregu wybitnych ekranizacji. Robert Louise Stevenson zawał w niej przedziwną opowieść o skomplikowanych aspektach osobowości ludzkiej, widać funkcjonowanie ludzkiego mózgu fascynowało już nawet neoromantycznych twórców. I tak oto rozpoczyna się opowieść o serii okrutnych zbrodni, które bada prawnik Gabriel Utterson. Sprawa okazuje się jednak tym dziwniejsza, że nagle, z niezrozumiałych względów jego przyjaciel - szanowany doktor Jekyll przekazuje mu do wykonania testament, w którym całość swego majątku na wypadek swojego zaginięcia lub śmierci przepisuje niejakiemu Panu Hyde. I tu oczywiście pojawia się pytanie kim jest ów Pan Hyde i co go łączy z doktorem Jekyllem? Kto wie, ten wie, kto nie wie temu nie zdradzę. Jedno jest pewne - wbrew pozorom łączy ich więcej niż można byłoby przypuszczać :) Pomimo upływu czasu czyta się rewelacyjnie, a powieść w ogóle nie traci na świeżości. Polecam serdecznie!

• Klasyka

Robert Louis Stevenson Doktor Jekyll i pan Hyde oraz inne opowiadania Zobacz więcej