Demony Hitlera Ezoteryczne korzenie III Rzeszy

2018-01-01
2018-01-01
Katarzyna Pachniak
historia III Rzesza II wojna światowa Hitler okultyzm ezoteryzm

„Historia wierzeń i absurdów III Rzeszy”

„Demony Hitlera ezoteryczne korzenie III Rzeszy” jest dobrą i dość trudną książką. Mnogość nazwisk, teorii, pseudoreligii i stowarzyszeń opisanych w opracowaniu jest ogromna. Trzeba być mocno skupionym, aby się nie pogubić. Zaczynamy od podwalin, by skończyć na upadku III Rzeszy. Autor dotyka niemal każdego aspektu, który miał styczność z ezoteryką. Możemy poznawać te wobrażenia z pozycji społeczeństwa, nazistowskich instytucji czy poszczególnych najważniejszych figur a na końcu samego Hitlera. Wierzenia wodza są bardzo dokładnie analizowane, od najdrobniejszych zacząwszy a na „teorii lodowej” skończywszy.
Książka pozwala też ocenić stosunki społeczne przez pryzmat „wierzeń dozwolonych”, a także prześledzić ezoteryczne zmiany od czasów najdawniejszych do upadku III Rzeszy.
Wpływ znanych osób, pisarzy, okultystów czy zwykłych oszustów nie został pominięty.
Dość dużo pojawia się nazwisk, nie tylko niemieckich, z ery „przednazistowskiej”.
Możemy przeczytać o „badaniach” i wyprawach w różne części świata sponsorowanych przez różne wydziały SS, czy samego Himmlera. Wiedza o niektórych jednostkach (np. do spraw czarownic) była dla mnie nowością.
Autor nie zapomina też o najtragiczniejszych skutkach parania się ezoteryką w III Rzeszy – ludobójstwie, antysemityzmie czy tragicznych doświadczeniach na ludziach w obozach koncentracyjnych.
Moim zdaniem książka jest warta przeczytania i miejsca w niejednej biblioteczce. Bez niej wiedza o III Rzeszy nie może być uznawana za pełną. Jest ona jedynym tak dogłębnym opracowaniem w tym temacie, dostępnym na naszym rynku, które udało mi się zdobyć. Wydanie jest bardzo staranne w twardej oprawie na bardzo dobrym papierze. W środku znajdziemy trochę zdjęć a także bogaty spis opracowań i indeks. Polecam.

„Historia wierzeń i absurdów III Rzeszy”

• Wierzenia i Demony
  • Do kupienia