Złodziej zaginionego obrazu

Okładka książki Złodziej zaginionego obrazu Massimo Nava
Okładka książki Złodziej zaginionego obrazu
Massimo Nava Wydawnictwo: Esteri kryminał, sensacja, thriller
Il mercante di quadri scomparsi
Esteri
2019-02-25
2019-02-25
Maciej A. Brzozowski
Literatura włoska kryminał Monte Carlo Monako Księstwo Monako marszandzi morderstwo sztuka malarstwo

79/180/2021
Na początku trochę niemrawo było, nie wciągnęło mnie za bardzo. Na szczęście jednak wystarczająco, żebym czytała dalej. I bardzo dobrze, bo to bardzo udana książka. I jaka atrakcyjna geograficznie: jak często czytacie powieści, których akcja rozgrywa się w Monako i Szwajcarii? Wprawdzie większość zdarzeń ma miejsce we Francji, no ale Monte Carlo to jednak coś. Do tego środowisko luksusowych prostytutek, handlarzy sztuką, Modigliani (coś jest takiego w tych wydłużonych malowidłach, że ostatnio się zrobiły modne),nawet prokurator z Monako należy do wyższych sfer (no tak, prawniczy zawód, a ja mam polskie skojarzenie, że prokurator to taki biedak…). Miłosne rozterki żonatego policjanta prowadzącego sprawę, ale co się dziwić, każda osoba płci żeńskiej pojawiająca się śledztwie jest piękniejsza od poprzedniej. Zakończenie nie było wielkim suspensem, ale wolę takie, niż wyciągane na ostatniej stronie powieści króliki z kapelusza, które wprawdzie ułatwiają rozwiązanie zagadki, tylko że wiedział o nich wcześniej tylko autor.
Dla mnie najbardziej egzotyczne były podróże i noclegi policjanta. Nie mówiąc już o posilaniu się i popijaniu w bistrach i restauracjach. Wyobrażacie sobie polskiego dochodzeniowca jak za służbowe pieniądze lata w tę i nazad miedzy Francją a Szwajcarią (a na koniec jeszcze zalicza Izrael),płaci panienkom za informacje i opycha się wołowiną po burgundzku? No, ale Monaco to w końcu wielki świat, również w policji.
Chętnie przeczytam coś jeszcze tego autora, niech no tylko wyjdzie.
PS. "Jak wielu mieszkańców Europy Wschodniej, miał ucho do języków albo z powodu naturalnych predyspozycji albo wpływu najazdów czy inwazji."

79/180/2021

• 52 książki w 2019r.

Dodaj cytat z książki Złodziej zaginionego obrazu