Od jednego Lucypera

Wydawnictwo Literackie
literatura polska
literatura piękna
literatura polska

To najlepsza polska książka wydana po '89. Doskonale napisana, pięknym językiem, w który umiejętnie i sensownie wpleciono gwarę śląską i język mówiony. Poruszająca historia życia w Polsce, życia na Śląsku, historia w której człowiek, kobieta odnajduje siebie. Na wskroś polska książka o tym, dlaczego trudno być Polką. Głęboko poruszająca.

Wspaniale napisana, przejmująca, wciągająca historia!

Bardzo dobra książka. Nie tylko dla kobiet. To pierwsza przeczytana przeze mnie powieść Pani Anny i na pewno nie ostatnia. Polecam.

Bardzo dobrze się czyta, fantastyczne pióro,( mimo fragmentów pisanych śląską gwarą zrozumiała), współczesna historia Katarzyny, jej myśli- takie bliskie.

Wspaniała i mądra literatura. Historie kobiet z krwi i kości, którym życie pożałowało silnych mężczyzn. W ogóle im mężczyzn pożałowało. Trudne jest życie młodej wdowy. A w tej powieści, w tej rodzinie tylko takie. Postaci w tej powieści są niezwykle barwne, a ich historie ciekawe. Napisane mądrze i pięknym językiem ( wspaniała gwara ).

Moja pierwsza lipcowa lektura postawiła poprzeczkę bardzo wysoko. Nowa powieść Anny Dziewit-Meller od to surowa, ale tak piękna literacko historia kobiet poszukujących swojego miejsca. I chociaż ten motyw może wydawać się zgrany, to „Od jednego Lucypera” zaskakuje pozytywnie!

Katarzyna z okopconego Śląska uciekła do Holandii, gdzie buduje swoją karierę...

Czas odczarować okreslenie „babska literatura”, która kojarzy sie z niezbyt wymyślnymi romansami zwieńczonymi dobrymi zakończeniami. Bo przecież książki kobiece to nie tylko te o szczęśliwej miłości i poszukiwaniu spełnienia w urokliwym domku na wsi - czego dobrym przykładem jest najnowsza powieść Ani Dziewit Meller.
Autorka w „Od jednego Lucypera” (kocham ten...

Już na początku napiszę – nie przegapicie i nie pomińcie Drogie Czytelniczki tej książki.

„Od jednego Lucypera” nie oczekujcie feministycznego manifestu w postaci haseł z rozwinięciem. Nastawcie się na dwugłosową powieść o Śląsku i kobietach, które pisały swoją historię na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Na początku poznajemy Kasię, która uciekła ze Śląska do Holandii....

Doskonała!

Pokolenia kobiet jednej rodziny - wszystkie żyjące przeszłością, traumami, nie swoim życiem a poświeceniem się dla... no właśnie: dla rodziny, kariery, wyzwolenia, wolności. Która z nas nie zobaczy tam zrębów historii swojej babki, matki a po trosze siebie?
Wszystko to wpisane w historie śląska i Polski Ludowej, a dodatkowo napisane świetnym językiem.

Dyskusje

• 2020