Umiera się tylko raz

Okładka książki Umiera się tylko raz Robert Dugoni Patronat LC
Okładka książki Umiera się tylko raz
Robert Dugoni Wydawnictwo: Albatros Cykl: Tracy Crosswhite (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2019-03-13
Data 1. wydania:
2017-01-24
Lech Żołędziowski
literatura amerykańska niebezpieczeństwo psychopata seryjny zabójca śledztwo thriller wyścig z czasem zabójstwo

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Książka, jak każda poprzednia, zwodzi czytelnika w domysłach: kto jest sprawcą zbrodni? Do końca miałam kilka typów, ale żaden nie okazał się trafiony. Polecam!

Kolejna "Tracy" odhaczona.

Dugoni w posłowiu przyznaje, że w trakcie pisania zmienił koncepcję, co niestety trochę czuć w nieco sztucznie doklejonym zakończeniu.

Zastanawiałem się więc czy dać 6 czy 7, ale skoro większość książki czyta się na jednym tchu to mimo słabszego zakończenia podwyższam notę.

Kolejne książki z cyklu już czekają. :)

Kolejna "Tracy" odhaczona.

Kolejne książki z cyklu już czekają. :)

Na półkach: , , , ,

Umiera się tylko raz to moje czwarte spotkanie z Robertem Dugoni, który stworzył najlepszą policjantkę z jaką spotkałam się w literaturze. Kogo mam na myśli? Bohaterkę cyklu Tracy Crosswhite. Czwarte spotkanie - czwarta 10. To się zaczyna robić powoli nudne ;).
W pułapce na kraby, w zatoce Puget Sound zostają zostaje odnalezione ciało kobiety. Sprawa już od samego początku wydaje się trudna, ponieważ okazuje się, że włożyła ona sporo wysiłku w to, by ukryć swoją prawdziwą tożsamość. Ponadto w wyniku ustaleń policji, ofiarą okazuje się być zaginiona w górach Andrea Strickland. Śledczy postanawiają prześwietlić przeszłość kobiety, znajdując więcej pytań niż odpowiedzi. Dlaczego kobieta zadbała oto, by nikt jej nie znalazł?
Tracy, kocham cię. Jestem fanką twojego podejścia do pracy, i poświęcania się sprawie. Cieszę się, że nie musisz wylewać za kołnierz, ani być samotną matką, by udowodnić, że jesteś dobrze napisaną postacią. Mam nadzieję, że masz swój pierwowzór w realnym życiu, bo takich osób w policji potrzeba.
Panie Robercie, mam nadzieję, że seria nie zakończy się wraz z 9 tomem. Moje czytelnicze serce pękłoby wtedy na milion kawałków.

Najlepsza z dotychczasowych część z serii o detektyw Crosswhite. Poprzednie były dość przewidywalne, w tej było więcej zwrotów akcji.
Lubię, jak w kryminałach jest wystarczająco dużo danych, żeby czytelnik sam mógł rozwiązać zagadkę. Tutaj częściowo tak było. Jeden z dwóch kluczowych momentów nawiązywał do podanych wcześniej informacji, które jednocześnie nie były tak oczywiste, żeby od razu przewidzieć zakończenie. Drugi już nie, ale nie można mieć wszystkiego...
Wartka akcja, intryga z grubsza spójna, sympatyczna (choć trochę zbyt idealna) bohaterka, całość na plus. Nie podobała mi się tylko podwójna narracja. Perspektywa ofiary niepotrzebnie i przede wszystkim przedwcześnie wprowadzała dużo szczegółów, do których zespół detektywów powinien dojść sam.

Bardzo dobrze się czyta.
Akcja jest prowadzona dwutorowo. Z jednej strony Tracy, naprawdę pełna zaangażowania - bardzo przyjemnie jest czytać o tak niesamowicie zaangażowanych policjantach, którzy dniem i nocą myślą o prowadzonej sprawie, a nawet walczą o jeszcze więcej pracy dla siebie.
Z drugiej strony tajemnicza kobieta, uwielbiająca czytać i namiętnie kupująca książki.

Zagadka mocno zawikłana -dużo postaci, dużo tropów - wszystko pomysłowo pozaplatane.
Do tego trochę, ale nie za dużo, rozważań Tracy o jej życiu osobistym -rozwija się jej związek; Tracy (43 letnia) myśli poważnie nad macierzyństwem.

Bardzo dobrze się czyta.

Pewien nastoletni chłopak jeszcze w nocy aby nikt go nie złapał płynie by zebrać swoje pułapki na kraby. O tej porze roku pozwolenie na łowy mają tylko rdzenni mieszkańcy, wszyscy inni podlegają karze. Jakie jego zdziwienie oraz przerażenie gdy zamiast krabów odnajduje rękę. Przerażony dzwoni po policje a oni zajmują się wyłowieniem ciała. To ewidentne morderstwo dostaje Tracy z partnerem. Tracy wrażliwa na losy młodych kobiet zaczyna szukać odpowiedzi kim była denatka. Okazuje się, że kobieta przeszła operację twarzy, ale nie taką upiększającą lecz całkowicie zmieniającą twarz.
Po odnalezieniu chirurga plastycznego okazuje się, że sprawa jest jeszcze dziwniejsza. Kobieta zrobiła operacje i zabrała wszystkie zdjęcia, choć zwykle trzyma je lekarz. Poznają jej tożsamość lecz okazuje się, że może być ona fałszywa. Krok po kroku okazuje się, że to zaginiona ponad pół roku wcześniej w górach kobieta. Najprawdopodobniej zginęła choć ciała nigdy nie odnaleziono. Powstaje pytanie jak znalazła się w wodzie gdy zginęła w górach? Wszystko wskazuje na męża ale czy na pewno? Śledztwo jest ciężkie, pełne zaskakujących zwrotów akcji, walki o jurysdykcję. Czy Tracy wraz z zespołem rozwiąże zagadkę? A może odbiorą jej tę sprawę i będzie musiała się z tym pogodzić? I co mają do tego książki? Trzeba sięgnąć po książkę i się przekonać.

To jest czwarty tom o detektyw Tracy Crosswithe. Jak dla mnie jest to najlepsza część do tej pory. Zagadka jest na prawdę ciekawa i intrygująca. Musiałam się dowiedzieć kto zabił i to jak najszybciej. Rozwiązanie jej, cóż chylę czoło bo było genialne. Autor świetnie wodzi nas za nos. Kiedy myślałam, że już wszystko odgadłam i to jest banalne, to udowadniał, że się mylę i to paręnaście razy. To była świetna przygoda.
Bardzo lubię gdy kryminał jest przeplatany z codziennym życiem detektywów, ich problemami, radościami. Tu dostajemy ładny pakiet, nie dość, że świetna zagadka kryminalna to jeszcze nie banalna strona życiowa bohaterów. A bohaterowie są tak ciekawie wykreowani, że szkoda, że na prawdę nie istnieją.
Dodatkowego smaczku dodaje to, że poznajemy krok po kroku wydarzenia z życia denatki. Jest to bardzo ciekawy zabieg. Dzięki niemu możemy bliżej poznać ofiarę.
Książka bardzo mi się podobała i szczerze ją polecam. Warto po nią sięgnąć i poznać te historię.

Czwarta część o detektyw Crosswhite i jej niebywałej intuicji - autor nie zwalnia tempa, a tym bardziej dalej utrzymuje wysoki poziom! Tym razem nieustraszona detektyw zderza się z zabójstwem kobiety, której ciało zostało odkryte w pułapce na kraby. Jej tożsamość jest jedną wielką tajemnicą, a śledztwo w jej sprawie porusza się w żółwim tempie. Kim ona jest? Jakie skrywa tajemnice? Z tym musieliśmy się zmierzyć towarzysząc detektyw Crosswhite w jej śledztwie.

Książki Dugoniego mają swój niebywały klimat, pozwalają nam przenieść się w czasie i miejscu, do wydarzeń, które są opisane w książce. Dosłownie można się poczuć, jakby się było w samym środku wydarzeń.

Umiera Się Tylko Raz pozornie wydaje się książką z dość łatwą fabułą, która szybko została rozwiązana - i tak właśnie myślałam przez dłuższy czas. Początkowo myślałam, że na tym się wszystko skończy i że wszystko jest już jasne. Chwilowo byłam zawiedziona, bo byłam przekonana, że będzie to pierwsza książka autora, gdzie nic niezwykłego nie będzie - ale na całe szczęście się myliłam! Kiedy myślałam, że już nic mnie nie zaskoczy - fabuła się tam zagmatwała, że po prostu nie dało się książki odłożyć!!

I to myślę - jest wystarczającym powodem, dla którego po prostu musicie sięgnąć po twórczość Dugoniego. Względnie łatwa fabuła jest tak przez niego rozkręcona, że dosłownie nie da się książki odłożyć. Przekonajcie się sami, a na pewno się nie zawiedziecie:) sama główna bohaterka jest po prostu ludzka, tak realna, że naprawdę wydaje nam się, że mamy z nią do czynienia na żywo, a nie w książce! Umiera Się Tylko Raz nie jest najlepszą częścią z tej serii, ale i tak - WARTO!

Trochę przewidywalna. Fajnie się czytało. Lubię tą niespieszną akcję u Roberta Dugoni

Kolejna część cyklu o detektyw Trecy Crosswhite... Tym razem sprawa dotyczy zamordowanej kobiety znalezionej w pułapce na kraby. Tracy stara się dotrzeć do źródeł i znaleźć sprawcę, jak zwykle po drodze pokonując wiele przeszkód. Część czwarta przynosi zmiany w życiu prywatnym pani detektyw, co nie zmienia faktu, że wciąż policyjny instynkt jej nie zawodzi. Chciwość, korupcja i przemoc, ale zakończenie mocno zaskakuje....

Bardzo wciągający kryminał z krwi i kości ;) Ciekawa fabuła, zaskakujące zwroty akcji, niezbyt dużo wątków pobocznych o prywatnym życiu głównej bohaterki. Nie można się oderwać :) Na plus to, że nie trzeba znać innych części cyklu, żeby dobrze się czytało tę pozycję.