Anus Mundi. Five Years in Auschwitz

Okładka książki Anus Mundi. Five Years in Auschwitz
Wiesław Kielar Wydawnictwo: Auschwitz-Birkenau State Museum Cykl: Dzieła zebrane (tom 2) Seria: Testimonies from Auschwitz biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Data 1. wydania:
2017-01-01
angielski
Susanne Flatauer
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

więcej Więcej

Niesamowita, prawdziwa i poruszająca. Kolejna perełka z literatury obozowej/wojennej.

Mocny dokument odsłaniający realia obozowego życia. Polecam.

Wiesław Kielar jest kolejną osobą, której wspomnienia czytałam w ostatnim czasie. Wcześniej czytałam już o Jerzym Bieleckim i Edwardzie Galińskim, a prawdopodobnie już niedługo do tego grona dołączy również Tadeusz Borowski. Co łączy całą tę grupę, oprócz, co oczywiste, uwięzienia w Auschwitz? Wszyscy oni znali się osobiście. Byli tzw. 'Starymi numerami',...

Wyjątkowa książka -bo i wyjątkowy był jej autor. Historia niesamowitej siły woli i niesamowitego szczęścia (w niewyobrażalnym nieszczęściu).

Jak na razie najciekawsza książka o KL-ach, a trochę już ich mam na swoim koncie. Brutalna, prawdziwa, bez ogródek, odważna i świetnie napisana. Polecam i dziwie się sobie, ze dopiero teraz, niedawno, na nią trafiłem.

Surowa i brutalna, a jednocześnie jakże potrzebna i w zaspokojeniu tej potrzeby wybitna.

Doskonałe świadectwo więźnia w formie pamiętnika-reportażu. Po "Tatuażyście z Aschwitz" został mi ogromny niedosyt i lekki niesmak (nota bene w dwóch fragmentach jest mowa o słowackim tatuażyście, nie wymienionym jednak z nazwiska). Sięgnęłam więc po tę klasykę literatury obozowej. I dopiero to pokazało prawdziwszy obraz KL Auschwitz i postaw ludzkich. Ten przekaz jest o...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kupiłem podczas wizyty w Oświęcimiu. Nie żałuję! Chciałbym móc zapamiętać tyle z każdej przeczytanej książki ile zapamiętałem z Anus mundi Wiesława Kielara.

Wszystkie te tatuażysty i inne fryzjerki, które podobno pochodzą z Auschwitz powinny przepaść. Historia ukazana w Anus Mundi przedstawia dobitnie bezmiar ludzkiej tragedii. Śmierć jest obecna z nami od pierwszej strony, miałem wrażenie, że wręcz czuję jej oddech. Niepotrzebne są ckliwe opowieści wymyślone przez pisarza by osiągnąć sukces. Takie rzeczy działy się naprawdę, a...

Trudno jest ocenić tę książkę. Od pierwszych stron tkwimy w bezmiarze ludzkiej tragedii, absolutnej beznadziei, zaprzeczenia jakimkolwiek wartościom. Mimo wszystko towarzyszymy człowiekowi, który stara się ocalić to, co w nim ludzkie. Czy jest to możliwe w piekle?

1 432
  • Historia