Ptasiek

Rebis
2007-01-01
8371207581
Jolanta Kozak
wojna kanarki trauma wojenna choroba psychiczna

Zamierzałam przeczytać tę książkę od którejś z ostatnich klas podstawówki. Stała na półce i czekała, ale jakoś nie mogłam się zebrać. Prawdopodobnie dlatego, że dawno, dawno temu mało czytałam, za to lubiłam o sobie myśleć, że jestem Wielką Czytelniczką. Cóż, byłam małą. Plot twist już znacie: w końcu w 2022 UDAŁO SIĘ.

I co? I... dziwnie ;). Pamiętam, że w latach 90. na „Ptaśka” i ogólnie na Whartona był prawdziwy szał. Czytali go wszyscy: koleżanka na koloniach, ludzie w autobusie, Piasek polecał w „Popcornie” – a dobrze wiemy, że polecenie Piaska to nie byle co! Spodziewałam się więc zupełnie innej książki niż ta, którą właśnie skończyłam. Obstawiałam, że będzie to chwytliwa, popowa historia, a tymczasem opowieść płynie wolno i ma w sobie trudny do uchwycenia ciężar, chyba głównie narracyjny (narracja dwuosobowa plus mnóstwo opisów ptasiego życia, co może nudzić, ale dla mnie akurat było ok).

Tym, co mocno obniżyło moją ocenę, jest fatalny początek. Z powodu trudnego do zniesienia otwarcia prawie porzuciłam tę historię. Środek nieźle się broni, ale ostatecznie czegoś mi zabrakło, a już na pewno zrozumienia, dlaczego ta historia jest aż tak znana. Czy to przepoczwarzający się w ptaka tytułowy Ptasiek został gwiazdą światowego formatu? Pewnie tak, bo pomysł na postać ciekawy.

To nie jest zła książka, ale do zachwytów daleko. No i na pewno nie poleciłabym „Ptaśka” czytelniczce „Popcornu” i „Bravo” ani nawet kolonistce. Dla ludzi w autobusie całkiem w porządku.

I co? I... dziwnie ;). Pamiętam, że w latach 90. na...

Świetna książka, lekko i z dystansem o rzeczach niebywale trudnych - w tym szaleństwie jest metoda. Szczerze, wolę jednak mniej sztandarowe książki Whartona - polecam ,,Tato" i ,,Niezawinione śmierci".

Początek ciekawy, środek już mniej, ale koniec rewelacja.

Początek ciekawy, środek już mniej, ale koniec rewelacja.

Rewelacyjna książka. Polecam.

Rewelacyjna książka. Polecam.

To jedna z tych książek, które zostają człowiekowi w głowie.

To jedna z tych książek, które zostają człowiekowi w głowie.

"Ptasiek" to taka książka, którą czyta się tylko raz, ale pamięta przez kolejne czterdzieści lat. Ciężko zebrać po jej przeczytaniu myśli, bo emocjonalnie powieść okrywa czytelnika dziwnym smutkiem i melancholią, tęsknotą do prostoty życia i ciężarem odczuwania rzeczywistości jako dorosły.

"Ptasiek" to opowieść o chłopcu, który tak bardzo pragnął być ptakiem, że jego świadomość chłopca zaczyna bić się z marą o lataniu jako ptak. Osobiście odniosłam wrażenie, że przez narrację naszego tytułowego bohatera, Ptaśka, autor pokazuje rozwój swojego rodzaju psychozy, zatarcia się osobowości oraz depresji z tego powodu. Uwierzcie mi, Wharton opisuje to zjawisko bezbłędnie, bo i też sam był doktorem psychologii. Wharton, z tego co wyczytałam, lubił przedstawiać w książkach swoje własne alter ego, aczkolwiek nie wydaje mi się, by był to sam Ptasiek, raczej stawiałabym na jego przyjaciela Alfonsa (w skrócie Al). Al, tak samo jak Wharton, walczył w armii amerykańskiej podczas II Wojny Światowej. Koszmar wojny jest równie realny co choroba Ptaśka, w dodatku obie te rzeczy sprawiają, że zarówno Ptasiek jak i Al żyją z poczuciem utraty dawnego siebie, całego siebie i wszystkiego, co kiedykolwiek miało dla nich sens. Pewnego rodzaju ukojenie przychodzi im wraz z ponownym odkryciem swojej traumatycznej przeszłości, co robią przez monologi. Genialne.

Widziałam wiele zarzutów, że Wharton ze zbytnią pieczołowitością opisuje ptaki i że jest to nudne. Kochani, książka nazywa się "Ptasiek" - to chyba wszystko wyjaśnia.

Spodobała Ci się opinia? Wpadnij na bookstagrama pani_johannes

Ptasiek i Al to zupełnie różni od siebie chłopcy, a jednak udało im się znaleźć nić porozumienia, linię która pomoże im przetrwać niejedno.

Al odwiedzając Ptaśka w szpitalu psychiatrycznym, nie sądził że z jego przyjacielem jest tak źle.
Próbując przypomnieć dawnemu towarzyszowi to kim jest, opowiada mu o ich dorastaniu i wspólnie spędzonym czasie. Opowiada mu również o swoich wydarzeniach z wojny, która zmusiła ich do przerwania codzienności.
Ptasiek w tym czasie przypomina sobie coś innego. Przypomnia sobie ptaki- powód jego obsesji. To kim kiedyś był i kim się stał. Stopniowo próbuje wrócić do życia, lecz stanięcie w normalności dwoma nogami jest trudniejsze niż się wydawało.
Dobrze, że ma u boku kogoś, kto bezgranicznie chce mu pomóc.

Szczerze nie spodziewałam się, że to może być coś tak genialnego. Najbardziej zachęcił mnie wątek wojny i szaleństwa. Nieczęsto wpadam na takie książki, a tu jest to pokazane idealnie.

Zakochałam się w przyjaźni Ala i Ptasia, to było coś niedoopisania. Wzruszyło mnie to jak jeden próbuje uratować drugiego, nie poddawając się sprzeczności.
Trochę przerażała mnie obsesja Ptaśka. To jak bardzo wierzył w to że jest ptakiem i że może latać jak one. To jak jego sny mieszały się z jego rzeczywistością, przy tym go raniąc.
Al za to dokładnie opowiedział swoją walkę na wojnie. Na ogół zazwyczaj ciężko mi się połapać w takich scenach, ale tutaj widział wszystko dokładnie, tak jakbym tam była.

To piękna historia o dorastaniu i samotności, przyjaźni i wojnie i o tym, że nie na każdego jest za późno.

Tradycyjnie już kilka lat temu oglądałem dobrą ekranizację, a po latach sięgnąłem po powieść. Film nie zdradza do końca tego z jakim świrem tutaj czytelnik ma do czynienia. Doprawdy było tu dużo psychodelii, te schizofreniczne opisy Ptaśka, jego pomieszanie z poplątaniem pod kopułą, te wszystkie chore sny i jego zachowanie względem ptaków, to całe wyobcowanie. Nakładały się dwie linie czasowe, czas teraźniejszy i wspomnienia, jawa mieszała się ze snem, była też postać włoskiego przyjaciela, który odwiedza Ptaśka w psychiatryku i snuje swoją opowieść o wojnie i ich dorastaniu. Ale co tu się rozegrała za psychologia postaci! Zastanawiam się czy Ptasiek to nie jest największy świr świata fikcji, może konkurować z Normanem Batesem i paroma innymi. Szkoda trochę końcówki, tu była szansa na jeszcze wyższą ocenę. Tym niemniej zdecydowanie polecam tę nieźle wykręconą powieść.

2013
1956

To nie jest lektura na jeden wieczór, przejmująca.

To nie jest lektura na jeden wieczór, przejmująca.

Tej książki nie czyta się lekko, ale warto...
Niesamowicie poruszająca...o przyjaźni, samotności, wojnie, ludzkich lękach i słabościach...i o Ameryce...i niesamowicie o ptakach...

Tej książki nie czyta się lekko, ale warto...