The Godfather

Mistrzostwo.
Tyle mam do powiedzenia.

Wybitna powieść.

Wybitna powieść.

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto umie czytać. Przeczytane dwa razy, ale nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa w tej sprawie :-)

Czytam po raz drugi. Po dziesięciu latach czuję wszystko od nowa, kibicuję, wzdrygam się, jestem jednym z nich i potem myślę, co za świat... Ojciec chrzestny to książka, do której warto i trzeba wracać. To alfa i omega, to odpowiedź na każde trapiące cię pytanie. To książka, na którą zawsze znajdzie się czas, na każdy humor, na każdy dzień.

Historię rodziny Corleone poznałam po raz pierwszy i niesamowicie się w nią wciągnęłam. Nigdy nie oglądałam filmu i miałam zupełnie inne wyobrażenie o tej książce. Zawsze myślałam, że tytułowy Ojciec Chrzestny to bezduszny mafiozo, którego głównym zadaniem jest zastraszanie i zabijanie innych. A dostałam obraz człowieka honoru i głowy rodziny, który dba ( co prawda niekoniecznie w konwencjonalny sposób) o swoich najbliższych. Chętnie spełnia prośby przyjaciół, oczekując w zamian, by traktowano go jak członka rodziny. Oczywiście dostaje w zamian kartę przetargową w postaci długu wdzięczności.

Akcja przybiera nieco inny obrót, gdy Don ląduje w szpitalu. Władzę przejmuje jego syn i dochodzi do wojny Rodzin. Nie jest on jednak tak rozważny jak jego ojciec, nie ma też takiej pozycji i siły, która pozwalałaby zakończyć bój w sposób zadowalający wszystkie Rodziny. Podejmuje działania, które są tragiczne w konsekwencjach zarówno dla niego jak i jego najbliższych.

Mario Puzo poprowadził opowieść tak, że bardzo dokładnie poznajemy każdego bohatera, jego życie nieraz od czasów dzieciństwa, aż po drogę jaką przeszedł zanim poznajemy go w momencie pisania książki. Dzięki temu bardziej jesteśmy w stanie zrozumieć ich postępowanie, a nieraz nawet zmienić o nim zdanie.

Jedyne czego można żałować, to tego, że akcja dzieję się w Nowym Jorku. Brakowało mi tam prawdziwej, pięknej Sycylii.

Od pierwszego przeczytania za dzieciaka pozostanie na zawsze w serduszku.

Od pierwszego przeczytania za dzieciaka pozostanie na zawsze w serduszku.

Od kiedy w dzieciństwie pierwszy raz zobaczyłam film, totalnie zafascynował mnie ten wykreowany, mafijny świat.
Książka mnie w tym mocniej utwierdziła💙

Powieść opowiada o nowojorskiej mafijnej rodzinie Corleone.
Jej głową jest don Vito Corleone - on decyduje o jej losach i o wszelkich interesach. Niestety wraz z upływającym czasem, zbliża się moment, gdy na czele rodu będzie musiał stanąć jeden z jego synów.
Niedługo po weselu swej córki, don Corleone wplątuje się w pewien tragiczny w skutkach konflikt. Przez to jego synowie, którzy do tej pory nie byli w pełni wtajemniczani w rodzinne interesy, w jednej chwili zostają już na dobre związani z porachunkami ojca...
W tej sytuacji też najmłodszy syn, Michael, który miał być odsunięty od brudnych interesów, zostaje wciągnięty w rodzinne sprawy. Praktycznie tylko on może uratować rodzinę i jej przyszłość!

Bardzo podobają mi się opisy porachunków mafijnych, pokazujące jak rodzina Corleone działa w białych rękawiczkach oraz ukazujących to, jakim potężnym mafjozem jest don Corleone!
Akcja jest wciągająca i wartka - przez utwór się płynie!
Styl jakim autor się posługuje, jest doprawdy wybitny - nie ma długich i barwnych opisów, wszystko jest napisane wprost, co dodaje tej książce charyzmy i tajemniczości.

Ogromnie doceniam to, że jedna z części książki (księga 3) w całości poświęcona jest Vito Corleone - pokazuje jak młody chłopak z pewnych przyczyn ląduje w USA, jak uczył się tam życia, jak dbał o byt rodziny. Widać też w jaki sposób rozpoczął i rozwijał potęgę nazwiska Corleone
Pozwala to lepiej poznać całą historię i docenić Vito Corleone, który od zera stał się jedną z bardziej wpływowych osób w mafijnym półświatku

Polecam każdemu sięgnąć po tę książkę!
Ocena: 10/10

Instagram: @sailing_among_books

Książka mnie w tym mocniej utwierdziła💙

Powieść opowiada o nowojorskiej mafijnej rodzinie Corleone.

O fabule TEJ książki chyba opowiadać nie trzeba. Ludzie dzielą się na tych, którzy albo już ją znają, albo powinni samodzielnie przeczytać. Ja wracam do niej regularnie i za każdym razem to doskonała rozrywka.

Do tej pory nie obejrzałem filmu, uwierzycie? Sięgnąłem po książkę, kiedy robiłem porządki na strychu, i mówiąc szczerze: podoba mi się!

Słusznie mafia wymyśliła, by rodzinę trzymać z dala od interesów, bo to tylko wróży pewne kłopoty. Urzekła mnie ta powieść, gdyż mówi to, co powinna wiedzieć większość z nas: Nikt nie rodzi się wielkim, wielki to się stajesz, to kwestia wyborów, jakich dokonujesz i czy trzymasz się zasad, które nabyłeś przez życie.

Zdrada, spiski, wojny gangów, jest akcja, nie można się oderwać.

Jeden człowiek zjednał sobie ludzi i uczynił ich rodziną. Nawet jak na kryminalną historie, bohaterzy mieli system wielkich wartości, wkładali serce w to, co robią i moim zdaniem jest uwydatnieniem ich wyjątkowej roli w świecie.

Historia braci? Niezależnie jacy byli, kto był za ojcem, kto przeciw niemu, nie odwrócili się przeciwko sobie, gdyż byli rodziną. Sonny, Fredy i Mike.

Polecam każdemu.

Prawdopodobnie wynik tego, że najpierw – i to o wiele lat wcześniej, jeszcze jako dzieciak – obejrzałem film i się w nim zakochałem. Książkę przeczytałem, doceniłem to, że film nie był jej w stu procentach wierny, dzięki czemu ma ona motywy i wątki, których wcześniej się nie znało, ale mimo wszystko trochę się z nią męczyłem.