Urok późnego lata. Tom I

Okładka książki Urok późnego lata. Tom I Agnieszka Janiszewska
Okładka książki Urok późnego lata. Tom I
Agnieszka Janiszewska Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Urok późnego lata (tom 1) literatura piękna
Urok późnego lata (tom 1)
Novae Res
2018-05-23
2018-05-23

Przeważnie czytam thrillery, ale dla odmiany wzięłam się za obyczajówkę. jak dla mnie bardzo rozwleczona i mimo tajemnic męczyłam ją

Zupełnie nie rozumiem siebie, dlaczego dopiero teraz sięgnęłam po książki Pani Agnieszki Janiszewskiej. Cudownie czytało mi się " Urok późnego lata". I chociaż nie polubiłam Adrianny nie przeszkadzało mi to w odbiorze. Rodzinne tajemnice, nieporozumienia i małe wojenki mają to do siebie, że kiedyś przychodzi czas aby ujrzały światło dzienne. Tak jest i tym razem. Przeszłość się o siebie upomni. Czy po wielu latach uda się rodzinie zakopać topór wojenny? Czytajcie sami. Ja, co mi się praktycznie nie zdarza, natychmiast sięgam po drugi tom z cyklu. Wciągnęły mnie losy taj rodziny. A autorka na dokładkę pisze wspaniałe wstawki historyczne.

Lubię historie rodzinne z tajemnicą w tle.
Książka jednak trochę rozwleczona.

Lubię historie rodzinne z tajemnicą w tle.
Książka jednak trochę rozwleczona.

Na półkach: , , , , , ,

Warszawa. Świetna powieść o skomplikowanych ludzkich losach. Mądra i wciągająca. Podobał mi się też wątek związany z przeszłością bohaterów.

Początkowo sporo dłużyzn ale z każdą stroną dalej coraz bardziej wciągała i wciągała...

To nie jest moje pierwsze spotkanie z książką Agnieszki Janiszewskiej. Poprzednie,.dwie pozycje mnie zdecydowanie zachwyciły. Teraz było podobnie,.ale schemat powieści jest bardzo podobny. Skomplikowane losy i ludzkie zawiłości. Jest miłość, zdrada i rodzina - relacje rodzinne, małżeńskie i rodzicielskie a w tle pytanie - ile można poświęcić dla drugiego człowieka. Książkę zdecydowanie polecam 🙂

Zachwycałam się w tej książce lekkim i barwnym językiem Pani Agnieszki Janiszewskiej. Spodobała mi się zastosowana przez Autorkę narracja, dzięki której odnosimy wrażenie, że zamiast czytać kolejną lekturę, siedzimy w wygodnym fotelu z kubkiem chłodnej już herbaty, o której zapomnieliśmy, słuchając z pełnym zaangażowaniem i szczerym zainteresowaniem wspomnień starszej kobiety, Adrianny.

Pisarka poprowadziła ciekawą fabułę utrzymaną w nostalgicznym i melancholijnym. Opowiada historię poszczególnych postaci, która układa się w piękną i porywającą opowieść wielopokoleniowej rodziny, w której wiele spraw zostało zapomnianych lub starannie usuniętych w kąt.

W moim odczuciu, powieść ta jest dobrą lekturą na parę jesiennych wieczorów, chociaż nie wciąga od razu. Potrzebuje czasu, aby się rozkręcić, ale kiedy już to robi - ciekawi, trzyma w napięciu, odsłaniając powoli i stopniowo, kolejne rodzinne tajemnice.

Smaku całej książce dodaje wiedza historyczna jaką Pani Agnieszka dzieli się z Czytelnikiem pomiędzy opowieściami o urokliwych miejscach oraz o zwykłych postaciach z sąsiedztwa, jakimi są przede wszystkim kobiety.

Polecam "Urok późnego lata" każdemu, kto lubi odkrywać sekrety rodzinne oraz zgłębiać dawne jej dzieje. To prawdziwa perła wśród literatury obyczajowej!

Książka bardzo długo się rozkręca. Ale jak już się rozkręci to zaczyna mocno wciągać. Szczególnie rozdziały, w których jedna z bohaterek – Adrianna - wspomina swe dzieciństwo (m.in. mroczny, zimny i nieprzyjazny dom, matkę melancholiczkę, despotycznego ojca, macochę, której nigdy nie zaakceptowała w boku ojca). Natomiast rozdziały opisujące aktualną sytuację rodziny Adrianny (na którą ogromny wpływ mają jakieś nieznane nam wydarzenia sprzed lat) wypadają już słabiej – nudzą i niewiele wartościowego wnoszą do fabuły. Ogólnie jednak książka jest całkiem dobra. Ciekawi, chwilami trzyma w napięciu, klimat dawnego dworskiego życia też został jako tako zaakcentowany. I najważniejsze, że cały czas czytaniu towarzyszy nam myśl, jaka to właściwie tajemnica zostaje tak skrzętnie przed nami skrywana. Bo od samego początku wiemy, że w historii rodziny Adrianny są jakieś sekrety i niedomówienia, które pokomplikowały jej relacje z najbliższymi. Autorka zaczyna je przed nami odkrywać, lecz robi to bardzo powoli i stopniowo. No i niestety, tom ten nie wyjaśnia nam wszystkiego. W zasadzie to nie daje on zbyt dużo konkretów, pozwala jedynie na snucie domysłów, co do powodów chłodnych relacji między Adrianną i jej córką. Ale czy nasze domysły są słuszne? Aby się tego dowiedzieć musimy sięgnąć po kolejną część sagi. Ja z pewnością to zrobię, gdyż zaciekawiła mnie historia Ady i jej najbliższych. Przyjemnie mi się ją czytało, nie tylko ze względu na wciągającą treść dotyczącą wspomnień bohaterki, ale także prosty język i lekki styl, które zostały tutaj zastosowane.

Polecam!

Przyjemna rodzinna opowieść ,wspomnienia i ukrywane tajemnice sprzed lat .Bardzo lubię tego typu książki.

polecam

polecam