Daleko od morza

Filia
2019-07-17
2019-07-17
literatura polska

W tej książce nic nie jest proste i nie wpisuje się w schemat standardowej powieści o losach Niemców i Polaków podczas/po II WŚ. Dlatego polecam-książka do przeczytania i zastanowienia się. Świat nie jest czarno-biały

Bardzo dobra ksiązka, bohaterka pomimo swoich dramatycznych przeżyć znajduje siłę aby pomóc współczuć innym .

Bardzo ciekawie napisana historia.
Dająca wiarę, że po ciężkich przeżyciach każdy może odnaleźć swój sens dalszego życia.

Bardzo ciekawie napisana historia.

Uwielbiam książki wojenne , większości czytam tylko takie.
To kolejna świetna książka, którą zapamiętam na długo.

Uwielbiam książki wojenne , większości czytam tylko takie.
To kolejna świetna książka, którą zapamiętam na długo.

Bardzo mądra i wartościowa opowieść nie tylko o kobiecie, która wymyka się ramom wyznaczonym kobietom. W losy bohaterki, która próbuje odnaleźć się w powojennej rzeczywistości autorka wplata dramatyczne historie Niemców, zwykłych ludzi, którzy z wojną nie mieli nic wspólnego.

Ciekawa historycznie, narracja dość prosta, oceniam na 6.

Ciekawa historycznie, narracja dość prosta, oceniam na 6.

Książka strasznie nudna i monotonna z początku a na końcu zbyt chaotyczna

Książka strasznie nudna i monotonna z początku a na końcu zbyt chaotyczna

Książka godna polecenia i to z kilku powodów.
Po pierwsze ciekawie opowiedziana historia Marianny i jej rodziny, zarówno jej losy powojenne jak i te z czasów wojny, a nawet przedwojenne.
Po drugie to możliwość poznania trudnych czasów wojennych, od od ludobójstwa na kresach wschodnich, poprzez partyzantkę i konspirację aż po historię więźniów w obozach koncentracyjnych poddawanych eksperymentom medycznym tzw. "królików"
.I wreszcie po trzecie to realistyczne przedstawienie sytuacji powojennej na ziemiach odzyskanych. Wszechobecny strach przed "wyzwolicielami" z Armii Czerwonej, którzy są jak dzicz, niszczą gwałcą i zabijają, obraz zniszczonego splądrowanego miasta, próbujących się w nim odnaleźć przybyszów "ze wschodu" i resztek pozostałej ludności niemieckiej. A nad tym wszystkim nowa władza ludowa. To nie słodka bajka jak historia Kargulów i Pawlaków co to przyjechali wagonem z całym dobytkiem zajęli puste domy i żyli spokojnie, ale kawał prawdziwej historii opartej na faktach.
Jestem pod wrażeniem i serdecznie polecam.

Książka godna polecenia i to z kilku powodów.

Każdy kto przeżył wojnę, został nią naznaczony. Każdy kogoś stracił, zrobił coś, o czym w innych czasach nawet by nie pomyślał.
Z końcem wojny skończyła się także pewna epoka. Nie było już czasu na konwenanse, zaloty i melancholię. Brutalna rzeczywistość sprowadzała na ziemię z wielką siłą. Nie pozostawiała złudzeń. Ludzie uczyli się żyć od nowa, z przerażeniem i pogardą przyglądając się poczynaniom innych. Ileż sił i samozaparcia potrzeba było by pozostać wrażliwym, nie obojętnym.
Dziś podziwiamy sylwetki takich ludzi, nazywamy bohaterami.
Cóż zrobili więcej niż tylko przeżyli. Może właśnie dzięki nim ocalała w Polsce godność i poczucie własnej wartości, o którą teraz znów przyszło bardziej nam dbać

Bardzo przyjemnie czytająca się opowieść o Mariannie Palińskiej ,która przetrwała obóz koncentracyjny i po ciężkich przeżyciach wraca do kraju .Pragnie odszukać rodzinę i wrócić do normalności.Czy jej się uda?

• II wojna światowa

Dodaj cytat z książki Daleko od morza