Miłość made in China

Okładka książki Miłość made in China Dorian Malovic
Okładka książki Miłość made in China
Dorian Malovic Wydawnictwo: Znak Horyzont nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Znak Horyzont
2018-01-01
2018-01-01
Chiny kobieta miłość reportaż

Okładka książki Uchodźcy z Korei Północnej. Relacje świadków Dorian Malovic, Juliette Morillot
Uchodźcy z Kor... Dorian Malovic, Jul...

"Bez mężczyzny kobieta jest niczym" - to jeden z cytatów pochodzących z książki. Malovic rozmawiał z matkami, córkami, żonami, homoseksualistami, prostytutkami i ich alfonsami. Wszystko po to, by zobrazować, jak naprawdę wygląda chińska rzeczywistość, która jest przytłaczająca, momentami straszna i niestety też smutna.

W Chinach kobieta ma jakąkolwiek wartość do 25 roku życia, po tym czasie, jeśli nie ma męża, któremu mogłaby być w pełni oddana, staje się dla społeczeństwa bezużyteczna, dlatego określa się ją mianem shengnu, czyli resztek. Z kolei próby znalezienia męża bardzo szybko mogą zostać odebrane wręcz jako atak lub stać się powodem zaprzepaszczenia reputacji. Mimo gigantycznego rozwoju, okazuje się, że pod względem emocjonalnym Chiny są daleko w tyle. To tu istnieją targi singli, gdzie rodzice szukają miłości dla swoich pociech, ciało traktowane jest jak towar na półkach sklepowych, kwitnie prostytucja - również męska i, jak się okazuje - nie trzeba być homoseksualistą, by iść do łóżka z innym mężczyzną. Wystarczy myśleć o tym, ile juanów otrzyma się po wszystkim. Lektura genialnie obrazuje też odwet, jaki wzięły kobiety za niesprawiedliwość i brak szacunku, z jakim przez lata się borykały. Obecnie, bardziej wykształcone i samoświadome coraz częściej postanawiają brać sprawy w swoje ręce i... pojawia się kolejna skrajność, czyli rozkwit biznesu zajmującego się “eliminowaniem ernai”, czyli kochanek. Zmienia się też kobieca mentalność - z ofiar to one stają się sprawczyniami, które nie tylko są bezlitosne dla mężów, ale także bardziej wyzwolone – coraz więcej Chinek przyznaje się do wdawania się w romans z xiao bai lian – młodszymi mężczyznami, którzy dają im to, czym nigdy nie obdarował ich własny mąż.

Świetne przedstawienie Chin będących potęgą gospodarczą, za którą kryje się samotność, kłamstwo i zepsucie. Polecam w 100%

W Chinach kobieta ma jakąkolwiek wartość do 25 roku...

Bardzo interesująca publikacja dotycząca, ogólnie mówiąc, relacji i związków w Chinach. Czytając, aż trudno uwierzyć, że takie rzeczy mogą dziać się w XXI wieku w jednych z najbardziej rozwijających się gospodarek świata.

Poznajemy tu oblicze młodych Chinczyków praktycznie pozbawionych uczuć, nie wierzących w szczęście i miłość, goniących za pieniądzem i wygodą. Jest to dla mnie niesamowicie inne od tego, co wydaje mi się, że panuje w Europie.

Książka odrobinę przegadana, ale naprawdę ciekawa. Napisana lekko, wydana na przyjemnym papierze z dużą interlinią co sprawia, że czyta się to mega szybko.

Lubię czytać o Chinach i Korei, fascynuje mnie mentalność ich mieszkańców, tak absolutnie różna od naszej. Nie inaczej jest w przypadku życia sercowego. Dorian Malovic napisał rzetelny reportaż oparty na znajomości kultury i historii tego narodu. Rozmawia z młodymi kobietami poszukującymi partnera, z rozwódkami, odwiedza biura swatek, do jednego z nich nawet sam się zapisuje. Wstępuje także do szarej strefy by poznać utrzymanki i prostytutki obu płci. "Miłość made in China" to bardzo dobrze napisany, interesujący reportaż nie tylko dla pasjonatów Azji, ale też dla wszystkich ciekawych drugiego człowieka i tego co dzieje się za drzwiami małżeńskich sypialni po drugiej stronie globu 😎
PS. Niestety korekta spała sprawdzając tę pozycję, dużo błędów, literówek, niepotrzebnych spacji...

Małżeństwo w Chinach przedstawione z wielu perspektyw, głównie kobiecych. Wypowiadają się dziewczyny, które wyrwały się z chłopskich rodzin, by pracować w salonach masażu, głos mają właścicielki dużych i prosperujących firm, a także pracownice biur matrymonialnych, które przykładają rękę do samonapędzającej się spirali swatania niekoniecznie dopasowanych związków.
A wszystkim rządzi pieniądz. Czy "to, co nas podnieca, to się nazywa kasa"?
Obraz, który wyłania się z reportażu nie jest pocieszający.
Po raz kolejny po lekturze książki nachodzi mnie refleksja, że mimo tego jak jest "u nas", mogło być zdecydowanie gorzej.

A...

Lubię czytać te o tematyce społecznej, o innych krajach i kulturach, o podejściu do miłości w zależności od kręgu kulturowego. Dlatego kiedy zauważyłam w bibliotece „Miłość made in China.” Doriana Malovica, wiedziałam, że prędzej czy później ją przeczytam.

Coś tam o Dalekim Wschodzie wiem, nie na darmo ma się siostrę po sinologii 😉 Dlatego istnienie parków singli, w których rodzice szukają partnerów dla własnych dzieci, czy fakt, że mężczyzna bez własnego mieszkania ma nikłe szanse na znalezienie żony, nie były dla mnie zaskoczeniem. Jednak Malovic w swojej książce porusza też wiele innych tematów: staropanieństwo, sytuację osób LGBT+, istnienie agencji matrymonialnych, także tych dla obcokrajowców, którzy marzą o egzotycznej żonie, czy (nielegalnej) prostytucji. W swojej podróży po Chinach autor rozmawia z Chińczykami, przygląda się hucznym weselom i odmalowuje obraz kraju zawieszonego między nowoczesnością a konfucjańską tradycją, w której kobieta powinna stanowić cichą ozdobę mężczyzny.

Nie lubię harlekinowo-disneyowskiego podejścia do miłości, zakładającego, że miłość od pierwszego wejrzenia i aż po grób, pełna uniesień i namiętności, a niestety autorowi nie zawsze udaje się odrzucić typowo zachodnią perspektywę. Niby nie ocenia, ale jednak da się odczuć pewną wyższość. Jest tutaj bardzo wiele tematów i niestety niektóre zdają się być potraktowane trochę powierzchownie, a szkoda, choć mam oczywiście świadomość, że miejsca nie ma wiele (jakieś 350 stron zaledwie). Malovic sam przyznaje, że rozmawiał głównie z kobietami, bo chińscy mężczyźni niechętnie mówią o uczuciach. Tą przeważająco kobiecą perspektywę bardzo widać i zabrakło mi tutaj spojrzenia z drugiej strony, innej perspektywy, a także rozmów z nastolatkami, których odczucia mogą się już różnić od ich starszych współobywateli. Po kilku(nastu?) dniach od lektury już niewiele pamiętam, więc „Miłość made in China” odbieram jako typowego średniaka. To lektura ciekawa, wzbogacającą obraz Chin, ale niezapadająca w pamięć.

książka ciekawa - dowiedziałam sie z niej kilku interesujących rzeczy.

Podobało mi się podejście autora (fakt że mieszka w Chinach, zna język, ma znajomych i zbierał materiały do ksiązki latami dodają profesjonalizmu i autentyczności publikacji),który pokazał różne aspekty i "odcienie" miłości (np. szukanie drugiej połówki teraz i kiedyś, życie małżeńskie, sytuację rozwodników, niekochanych żon, starych panien, homoseksualistów, utrzymanek, kobiet próbujących poślubić obcokrajowców).

Oczywiście są aspekty życia społecznego, których mi tu brakowało, ale generalnie książka to dobrze napisany portret współczesnego chińskiego społeczeństwa z licznymi nawiązaniami do historii, tradycji i kultury Chin.

książka ciekawa - dowiedziałam sie z niej kilku interesujących rzeczy.

Chaotyczna. Temat mógłby być ciekawy ale jakos ciezko mi sie czytało tę książkę.

Bardzo ciekawa książka, czytałam już kilka reportaży o Chinach, ale nigdy z tej perspektywy. Niezbyt to szczęśliwy obraz dzisiejszego społeczeństwa Chin, ale wspaniała lektura dla osób ciekawych świata.
Jedyny minus to marna korekta. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić jak 3 korektorki mogły przepuścić taką masę błędów i literówek, widziałam ich przynamniej z 15 w książce.

Zapraszamy do obejrzenia recenzji

Zapraszamy do obejrzenia recenzji

Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo fajna książka, lekka, zabawna, naprawdę w kapitalny sposób pokazująca Chiny i sferę zawierania związków, całe „swatowanie” - lektura obowiązkowa na plażę i leżaczek.

• Chiny
  • Reportaż