Urobieni. Reportaże o pracy

Okładka książki Urobieni. Reportaże o pracy Marek Szymaniak
Nominacja w plebiscycie 2018

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (28) / kwiecień 2020 Patrick Barkham, Juliusz Ćwieluch, Krystyna Dąbrowska, Tadeusz Dąbrowski, Magdalena Działoszyńska - Kossow, Rukhl Fishman, Karol Grygoruk, Małgorzata Halber, Magda Hueckel, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Aoko Matsuda, Jan Mazurek, Agata Romaniuk, Marta Rybicka, Marianna Sztyma, Marek Szymaniak, Mike Urbaniak, Aleksandra Warecka, Jarosław Westmark, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Ocena 7,0
Pismo. Magazyn... Patrick Barkham, Ju...

Oficjalne recenzje i

Uczciwą pracą ludzie się zatracą

719 1 155

Bardzo pozytywne zaskoczenie. Pan Szymaniak umie pisać zwięźle i przekonująco, co nie zawsze zdarza się dziennikarzom w dłuższej formie. Na uwagę zwraca interesujący dobór historii, bohaterów i poruszone tematy. Od pracy stróżów nocnych przez maklerów handlujących na rynkach finansowych po związki zawodowe. Brawo, jestem niezwykle ciekaw drugiej książki.

Historie zwykłych ludzi na tle komentarza historycznego. Jak to w życiu różnorodnie. Nie wszystkie historie są równie ciekawe, jednak to przegląd, więc "trzeba o tym mówić". Większość schematów znana z własnego czy sąsiedzkiego podwórka. co nie zmienia faktu , że jak wyżej("trzeba o tym mówić"). Generalnie smutny to obraz.

Niektóre fragmenty to mi bardzo pachną jak moja kariera zawodowa. Za to pozostałe zupełnie jak kariery sąsiadów, znajomych, czy kolegów ze studiów.
Solidny reportaż, dobry warsztat, warto przeczytać.

Solidny reportaż, dobry warsztat, warto przeczytać.

Witam. Oceniam przez pryzmat swoich doświadczeń życiowych. Na szczęście wiele z opisanych zdarzeń jest już daleką przeszłością ale z niektórymi jeszcze teraz się spotykam. Kto nigdy nie walczył o pracę, zwłaszcza przy bezrobociu 20%+, kto nie usłyszał "jak Ci się nie podoba mam 100 na Twoje miejsce" itp. czy też nie widział kobiety na kolanach całującą po rękę za zatrudnienie za 500 PLN (widziałem to z kilku metrów w byłym mieście wojewódzkim, chyba w 2000 roku) ten pewnie uważa autora za lewicowego aktywistę. Kto przeżył opisane w książce przypadki, niezależnie od sympatii politycznych i poglądów, pomyśli raczej to co ja. Mam jedynie nadzieję że za jakiś czas historie opisane w książce będą jedynie ciekawostką w tej książce. Pozdrawiam. P.

Książka, która pozwala docenić miejsce w życiu, w jakim się obecnie znajdujemy.

Książka, która pozwala docenić miejsce w życiu, w jakim się obecnie znajdujemy.

Powyższa lektura jest ciekawym reportażem z którym warto się zapoznać. Jest to książka trudna poruszająca bardzo ważny temat jakim jest praca.
Najbardziej w pamięci utkwiła mi historia Pana Dariusza - pracownika liniowego w wałbrzyskiej Toyocie, który opowiada o tym jakie panują warunki i zasady w firmie. Szok i niedowierzanie towarzyszyło mi podczas tej historii.
Jeśli ktoś nie ma ochoty na zapoznanie się z całym reportażem to warto chociaż przeczytać smutną historię Pana Dariusza.

Jeśli...

Wciągająca, wstrząsająca i bardzo smutna.

Wciągająca, wstrząsająca i bardzo smutna.

Szczerze mówiąc nieco rozczarowała mnie ta książka. Od reportażu spodziewałam się bardziej wnikliwego zaznajomienia się z tematem, przedstawienia analiz, statystyk, charakterystyki sytuacji w pewnych branżach czy okresach, a może i historii zmian na rynku pracy. Wszystko uzupełnione również przykładami z pierwszej ręki. Jednak tutaj sytuacja jest odwrócona - ta książka to przede wszystkim zbiór historii poszczególnych bohaterów, które pod koniec każdego rozdziału są uzupełnione kilkoma akapitami zawierającymi komentarz do historii, np. w postaci statystyk. Czytało się ją szybko i lekko, ale może właśnie z tego względu, że były to po prostu krótkie opowiadania. Jak dla mnie ta książka to taki reporterski "fast food" - jak ktoś nie ma pomysłu co przeczytać, to może po nią sięgnąć, ale raczej ostatecznie niewiele z niej wyniesie.

Dziękujemy ci, neoliberalizmie, za takie spieprzenie tego kraju.

Dziękujemy ci, neoliberalizmie, za takie spieprzenie tego kraju.

Porusza ważny temat, nie zawsze jednak czyniąc to umięjętnie na poziomie warsztatowym.