Cuda za rogiem

2018-10-15
2018-10-15
Nikodem Karolak
literatura japońska Nikodem Karolak

Po tym, jak zostałem zachęcony przez liczne pozytywne opinie i imponującą ilość sprzedanych egzemplarzy, postanowiłem się zabrać za lekturę tego dzieła. Niestety, muszę przyznać, że nie udało mi się poczuć tej samej fascynacji co inni czytelnicy. Książkę czyta się dobrze jednak mam wrażenie, że brakuje jej głębi. Sporo ckliwych historii które w mniejszym lub większym stopniu łączą się z sobą. Z pewnością nie jest to literatura która utkwi mi w pamięci.

Przepiękna japońska powieść kręgu kulturowego, która dziwnie kojarzy mi się ze świętami a bezpośrednio nie ma z nimi nic wspólnego.

Nie jest to tylko powieść realistyczna, są elementy magiczne, pętla czasowa, problematyka zwycięstwa dobra nad złem.
Książka wzrusza, nadaje ducha optymizmu, czuje się cały czas unosząca magię wśród najbardziej realistycznych postaci bohaterów.
Uważam ,że właśnie ta lektura bardzo pasuje , by przeczytać ją przed świętami.
Jest niesamowita.

Zaczyna się bardzo niewinnie. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w małej miejscowości oddalonej o dwie godziny jazdy pociągiem od Tokio stał sobie sklepik wielobranżowy, prowadzony przez pana Namiya. Ludzie przychodzili do niego nie tylko po zakupy ,ale po pomoc i radę w trudnych położeniach życiowych. Przez otwór w rolecie wrzucali list z pytaniem, a odbierali odpowiedź w skrzynce na mleko z drugiej strony.

Akcja powieści przenosi nas do czasów współczesnych , konkretnie do 13 września 2012 roku.
Trzem złodziejaszkom wracających z nocnego napadu z łupami psuje się w drodze samochód. Żeby nie ściągnąć na siebie podejrzeń policji czy przypadkowych osób, postanawiają gdzieś się schronić z fantami. Traf przypadł na porzucony i opustoszały budyneczek dawnego sklepu pana Namiya. Znajdują tam starą gazetę, a w niej artykuł o właścicielu sklepu i jego bezinteresownej pomocy potrzebującym.
I zaczyna się niezwykła magia, gdyż przez roletę właśnie teraz do nich samych wpada list do środka. Włamywacze po przeczytaniu , orientują się ,że prośba o poradę przyszła z przeszłości. A to jest dopiero początek domina …
Najlepsze przed nami.

Co zrobią trzej przestępcy?

Same złodziejaszki przedstawiają specyficzne typy osobowości – jeden dobry, drugi zły, inny porywczy. Doskonale nakreślone. Zaczyna się cudowna zabawa dla czytelnika, karuzela lub diabelski młyn, tylko trudno z niego wysiąść jak się wystartowało. Zaczynamy sami wkraczać do akcji, pulsuje nam w skroniach. Czujemy ,jakbyśmy sami znaleźli się w środku na zapleczu sklepu.

Poznamy różnych bohaterów , którzy są wzajemnie ze sobą powiązani. Postacie cechuje realizm bez żadnych elementów fantastycznych. Wprost przeciwnie są to zupełnie normalne osoby z problemami, osiągające sukcesy lub porażki, przeżywające strach, tęsknotę, potrzebę miłości. Coś je jednak łączy, ale co? Trzeba poskładać rozsypane elementy układanki.

A jaką rolę w tej życiowej grze porad odegra smartfon ?

Cudowna, ciepła, pełna nostalgii opowieść, skłania ku refleksji, magiczna, odkrywająca tajemnice, budzi ducha świątecznego.

Niesie wspaniałe przesłanie, że wszystko zależy od nas samych, my decydujemy o swoich ścieżkach życia. Jaką decyzję podejmiemy trafną czy błędną, będzie ona miała konsekwencje w przyszłości. Trzeba uwierzyć w siebie i wykorzystać życie w pełni, tak by niczego nie żałować.

Piękna, nietuzinkowa powieść, pokochałam ją całym sercem. Dla mnie numer 1 na święta.
Polecam!

Fajna

Fajna

Bardzo przyjemna i ciepła historia. Czyta się ją niezwykle szybko, chociaż nie ma tu dużo akcji. Opowiada historie z pozoru niezwiązanych ze sobą osób, ale z czasem ich losy się ze sobą wiążą. Nie są w stanie sami poradzić sobie ze swoimi problemami, więc zawracają się o pomoc do starego sklepikarza. On pokazuje im, że tak naprawdę odpowiedzi mają w sobie. I to jest opowieść o każdym z nas, bo wszyscy stajemy na rozdrożu i musimy dokonać wyboru. Może tak naprawdę nie potrzebujemy sklepikarza, żeby znaleźć odpowiedź.

Ciepła, zabawna i tak pozytywnie naiwna, jak to zresztą zwykle bywa z książkami tego typu. Aczkolwiek, żeby nie robić z siebie tak na siłę poważnego kogoś, to poniżej zamieszczam list do właściciela sklepu wielobranżowego.

"Drogi Panie Namiya, odkąd pamiętam życzę ludziom dobrze, może nie jestem mistrzem w rady, ale poświęcam trochę czasu zanim komuś coś podsunę, więc najgorszy też nie jestem. To zawsze coś, przyzna mi Pan chyba rację? Nawet życzenia urodzinowe piszę na raty, ciągle coś usuwając i dodając staram się złożyć komuś jak najlepsze. Ogólnie to bardzo mi zależy na tym, żeby życzyć ludziom z serca, broń boże nie kopiować. No i żeby traktować innych co najmniej tak, jak samemu chciałbym być traktowany, wierzę, że to coś znaczy. Ten list proszę potraktować jako motywacyjny, ponieważ od jakiegoś czasu szukam innej pracy (takiej zupełnie innej). Tkwię w miejscu, którego... ogólnie to chciałbym zostać Pana asystentem. Może to zbyt odważna prośba, w końcu w ogóle mnie Pan nie zna, ale proszę mi zaufać. Co do wynagrodzenia to myślę, że jak jeszcze trochę popracuję w obecnej firmie to mógłbym to robić nawet za pół darmo.

Z wyrazami szacunku, Znudzony Żółw"

Pamiętam, jak stałam w księgarni zafascynowana okładką, opis też mi się spodobał. Zaczęłam czytać kilka stron, ale zdenerwował mnie chaos wypowiedzi tzn. nie było sprecyzowane, który z bohaterów zabiera głos. Odłożyłam książkę, odeszłam i po czasie przez przypadek znów na nią trafiłam. W sumie przebrnęłam przez początek, później było z górki. Kolejne rozdziały zostały bardziej dopracowane, powoli z chaosu zrobił się ład. Autor wykonał kawał dobrej roboty. W skrócie książka jest o bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Skłania do refleksji, jak to często bywa w powieściach japońskich pisarzy. Okazała się fajną pozycją po "Zanim wystygnie kawa", bo również mamy do czynienia z podróżą w przeszłość, tylko w innej formie.

Kupiłam tę książkę w empiku bo spodobała mi się okładka, ale po przeczytaniu nie żałuje zakupu. Jedna z nielicznych książek japońskich gdzie bohaterami stają sie typy spod ciemnej gwiazdy.

Umiejscowienie historii wokół sierocińca i sklepu oferującego dobre rady jest subtelne, ale jednocześnie pełne symbolizmu i genialnie opracowane. Wszystkie historie spinają się w całość, mimo że każda z nich diametralnie się od siebie różni.

Polecam serdecznie fanom japońskiej popkultury!

Cuda za rogiem | Keigo Hagashino | tł Nikodem Karolak
⭐️⭐️⭐️⭐️

„Jest jedna rzecz, którą zrozumiałem, czytając o problemach przez te wszystkie lata. Często pytający już ma odpowiedź. Chce się tylko upewnić, że myśli właściwie.”

„Cuda za rogiem” to powieść o sklepie papierniczym . Jednak nie takim zwykłym sklepie. Za jego drzwiami dzieje się magia. Dosłownie i w przenośni. Trochę naiwna i infantylna ale w tym wszystkim słodka i urocza. Opowiada trochę miłości i przyjaźni ale i przeznaczaniu i smutku. Pomaga zrozumieć co w życiu jest najważniejsze. A motyw podróży w czasie nadaje temu wyjątkowości. Nie jest to wybitna literatura, jednak funduje niesamowitą rozrywkę z lekkim morałem. Polecam ją szczególnie tym, którzy nie przepadają za literaturą azjatycką. Ta jest troszkę inna, bardziej przystępna.

Cuda za rogiem | Keigo Hagashino | tł Nikodem Karolak
⭐️⭐️⭐️⭐️

Powieść o starszym mężczyźnie, 3 złodziejach i pewnym sklepie w którym Ci bohaterowie przebywają w różnym czasie. Powieść szkatułkowa poruszająca tematy realizacji marzeń, miłości, wyborów życiowych i tych wszystkich spraw, które pojawiają się w życiu wielu z nas. Mamy historie trudne, tragiczne ale w tym wszystkim nie brak nadziei i pogody ducha. Polecam wybrać tą książkę gdy potrzebujecie ciepłej i podnoszącej na duchu lektury.

,,Cuda za rogiem" nie są być może wybitną literaturą, ani nawet szczególnie oryginalną, jednak jest to książka ogromnie pozytywna, nadto przyjemna i wcale ciekawa, a czyta się ekspresowo.

• Japonia

Video