Wredne igraszki

2018-06-05
Data 1. wydania:
2016-08-09
Katarzyna Karłowska
humor manipulacja miłość nienawiść odmiana losu podstęp relacje damsko-męskie romans rywalizacja

Współczesne romantyczne książki to chyba nie mój vibe, pozostanę przy XIX wiecznych angielskich romantyczkach. Chociaż Josh wydaje się bardzo atrakcyjny😌.

Ta historia to bardzo lekki romans biurowy. Nie mogę powiedzieć, że jest do końca schematyczna.
Relacja między bohaterami to popularne przejście z nienawiści do miłości.

Książka zawiera wiele humorystycznych zwrotów, choć uważam, że nie przypadnie do gustu większości. Dla mnie osobiście żarty były często żenujące, a główna bohaterka zazwyczaj działała mi na nerwy.

Sceny erotyczne, a właściwie ich opis był bardzo przyjemny dla oka, dla mnie to dość istotne jeśli pojawiają się one w historii. Zostały napisane zmysłowo i zachowując granicę dobrego smaku.

Podsumowując tę mini-recenzję, sądzę, że warto poświęcić tej historii jeden wieczór. Dzięki swojej prostocie pozwala się zrelaksować bez zbędnych zawiłości. Nie mogę powiedzieć, że książka zapadnie w mojej pamięci na dłużej, aczkolwiek czasem potrzeba przerywnika w życiu w postaci tak lekkiego romansu.

Relacja między bohaterami to popularne przejście z nienawiści do miłości.

Sceny...

Na półkach: , , , , ,

"Między nienawidzeniem kogoś a byciem w nim zakochaną istnieje mnóstwo łudzących podobieństw". Już drugie zdanie zdradza, że to książka z happy endem.

Książka lekka, niewymagająca, chwilami bardzo zabawna. Irytował mnie ten kompleks niskiego wzrostu głównej bohaterki i to, że w kółko powtarzała jaki wielki jest Josh. Chwilami oboje swoim zachowaniem działali mi na nerwy, ale koniec końców dało się ich lubić.

Bardzo duży minus za tłumaczenie. Dialogi niezrozumiałe i nielogiczne, sprawiały, że gubiłam się w fabule. Żeby zrozumieć o co chodzi musiałam po parę razy czytać dany fragment.

Ogólnie pozycja po to, aby przeczytać, trochę się pośmiać i poirytować, a potem o niej zapomnieć.

Ksiazka na wakacje. Lekka i przyjemna, bez większych zawiłości.

Ksiazka na wakacje. Lekka i przyjemna, bez większych zawiłości.

Nie dobrnęłam do końca. Zachęcona licznymi pozytywnymi opiniami sięgnęłam po tę książkę i jakże się rozczarowałam. Nie wiem czy to z tłumaczeniem jest coś nie tak czy z moim gustem, ale nie dałam rady przeczytać jej całej. Irytowała mnie główna bohaterka, która ciągle przypominała, że jaka to ona jest malutka, dialogi były sztywne, momentami nie miały sensu. Klapa totalna, a szkoda, bo miałam duże nadzieje co do tej książki.

Momentami nie mogłam się zdecydować, czy główna bohaterka była urocza czy denerwująca w swoim szaleństwie na punkcie urody Josha, ale ostatecznie stwierdzam, że ją polubiłam (w przeciwieństwie do Josha, który od początku do końca był mi właściwie obojętny, może z wyjątkiem tego, że współczułam mu złego traktowania przez ojca). Jest to oczywiście prosta historia z kilkoma banałami (wesele, winda, konkurent), a jednocześnie paroma szczegółami, które czynią ją wyjątkową na tle innych romansów i pozwolą ją lepiej zapamiętać (truskawki, kolekcja smerfów, kolor sypialni). Spodobało mi się też kilka przełamanych stereotypów, jak np. ten, że tylko mężczyzna powinien dawać kobiecie kwiaty, a nie na odwrót.

🌷𝑅𝐸𝐶𝐸𝑁𝑍𝐽𝐴🌷

Jest i ona! Słynna książka, która przeżywa swój ponowny sukces dzięki Tiktokowi, sama też tam się o niej dowiedziałam i szkoda, że trafiła w moje ręce tak późno. 😁
W Polsce znana też jako "Wredne igraszki" 🤢, ale zdecydowałam się na przeczytanie w oryginale, bo ponoć niezbyt poradziliśmy sobie z tłumaczeniem, czemu się nie dziwię, ale o tym bedzie dalej. 😉
Niedawno czytałam "The Spanish love deception" i spotkałam się z mnóstwem opinii, że to marna podróbka "The hating game" i zgadzam się z tym całkowicie! Jest mnóstwo podobnych elementów, od tych bardziej ogólnych, jak nieprzyjazne stosunki w pracy, po cechy wyglądu i charakteru głównej bohaterki, a nawet towarzyszenie sobie na ślubie jednego z rodzeństwa...😝
Sally Thorne ubrała to wszystko jednak w tak zabawne słowa, że naprawdę momentami śmiałam się na głos. Dosłownie nie mogłam odłożyć książki, a te nienawistne gierki pomiędzy Lucy, a Joshem były tak dziecinne, że aż piękne. 😆
Językowo była to powieść nieco trudniejsza od książki Eleny Armas, miała mnóstwo potocznych wyrażeń, których po prostu nie da się dosłownie przetłumaczyć na polski, więc wierzę, że ta nasza wersja nie jest zbyt zachęcająca. Może kiedyś sprawdzę, ale na razie gorąco polecam tę po angielsku, jeśli tylko czujecie się na siłach. 😊
Nie będę się rozwodzić o fabule, bo nie mam na to miejsca, ale jest to naprawdę urocza komedia, która wzrusza równie mocno, co bawi! Znajdziecie tu trochę biurowej rywalizacji, kilka zawiłości rodzinnych i pięknego, cudownego uczucia, które objawia się w dość specyficzny sposób. 🤭
Małe znaki, wielkie gesty, przebojowa pin-up girl, która mocno zaszła za skórę pewnemu sztywniakiwi. 😄
Książka na pewno zostanie u mnie na półce i kiedyś zrobię reread, a właściwie, to miałam na to ochotę od razu po jej odłożeniu. 😁
9/10! ❤

🌷𝑅𝐸𝐶𝐸𝑁𝑍𝐽𝐴🌷

W Polsce znana też jako "Wredne igraszki" 🤢, ale zdecydowałam się na przeczytanie w oryginale, bo ponoć niezbyt poradziliśmy sobie z tłumaczeniem, czemu się nie dziwię, ale o tym bedzie dalej....

Świetna książka, taka trochę realistyczna. Warto przeczytać.

Świetna książka, taka trochę realistyczna. Warto przeczytać.

To czego potrzebowałam. Wciąga, nie pozwala odłożyć, oczekuje happy-endu.

To czego potrzebowałam. Wciąga, nie pozwala odłożyć, oczekuje happy-endu.

Miła historia, ma w sobie jakiś powiew świeżości. Jednak nie sprawiła, że bardzo przejmowałam się losami bohaterów. Ich relacja była często dla mnie dość niezrozumiała. Fajnie ją przeczytać i dowiedzieć się, o co tyle szumu. Będę ją dobrze wspominać, ale bez zachwytu.

ig: @dwieksiazki

ig: @dwieksiazki