Niedobry pasterz

Okładka książki Niedobry pasterz Przemysław Borkowski
Okładka książki Niedobry pasterz
Przemysław Borkowski Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Zygmunt Rozłucki (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Zygmunt Rozłucki (tom 2)
Czwarta Strona
2018-05-09
2018-05-09

Kolejny tom z Panem psychologiem. Dobrze i szybko się czyta. Polecam.

Kolejny tom z Panem psychologiem. Dobrze i szybko się czyta. Polecam.

Dobrze, że tym razem znacznie mniej tych chorych wnętrz psychiki, wiecej zwykłej logiki sledczej - choć przyczyny samooskarżenia jedngo (tytułowego?) bohatera nieco naciągane. I jak to podsumował inny s z bohaterów - nieźle to pokręcone.
Trochę ciążące w odbiorze to przgięcie alkoholowe innego z boohaterów; niby pozytywnego ale czy do końca?

Zacznę od tego, że opis na okładce niepotrzebnie podkolorowuje fabułę. Zwłoki zamordowanej dziewczyny wcale nie dowodzą brutalności sprawcy a presji mediów też specjalnie nie widać.
Tym razem autor dużo więcej miejsca poświęca zmaganiom protagonisty z wewnętrznymi demonami w postaci alkoholizmu i niespełnionej miłości niż rozwiązywaniu zagadki kryminalnej. Niestety, oba te wątki są rozczarowujące: zagadka kryminalna zostaje rozwiązana przypadkiem, nie dając wcześniej czytelnikowi wcześniej żadnych wskazówek poza typowaniem na chybił trafił. Natomiast wewnętrzne rozterki psychologa Rozłuckiego - niestety, kojarzyły mi się z sercowymi dramatami nastolatków.
Obcowanie z audiobookiem uprzyjemnia jednak lektor: Mariusz Bonaszewski, więc mimo iż ta powieść mnie rozczarowała to zacząłem słuchać tom trzeci przygód Zygmunta Rozłuckiego

Słabsza pozycja od 1szego tomu. Nadal przyjemnie się czyta, nie banalna

Słabsza pozycja od 1szego tomu. Nadal przyjemnie się czyta, nie banalna

Dobre. Cała trylogia dobra. Jestem mile zaskoczona,że człowiek znany z kabaretu pisze naprawdę dobre kryminaly. Bywa zabawnie i nostalgicznie. Do końca nie trafiam z zabójcą.

Brawo dla Pana Borkowskiego za odwagę pisania pod prąd, niebanalne podejście do tematu pedofilii wśród księży. Kto przeczytał ten wie co mam na myśli, kto nie przeczytał - polecam. Natomiast irytował mnie nadmiar alkoholu w tym tomie. No cóż polska przypadłość.... Kolejne książki Borkowskiego przede mną.

Nie ma już tego efektu świeżości jaki był przy pierwszym tomie przygód Rozłuckiego, ale opowieść nadal jest interesująca. Chociaż od intrygi kryminalnej ciekawsza była dla mnie historia popadania głównego bohatera w alkoholizm.
Natomiast mam mieszane uczucia co do prób Borkowskiego wplatania swoich prywatnych pisarsko-kabaretowych wątków do xiążki. Niektóre, jak wywiad z Borkowskim w Gazecie Olsztyńskiej, są udane, a niektóre jak postać Robercika wzorowana na koledze z KMN są zaskakująco słabe.
No i Olsztyn tak realistycznie opisany. Brawo.

Bardzo ciekawie napisana, porusza tematy często będące tabu naszego społeczeństwa.

Tak, ta książka nie jest kryminałem a przynajmniej nie w klasycznej formie. Jeżeli szukasz takiego gatunku to raczej nie jest pozycja dla ciebie.
Jednakże zmagania głównego bohatera z samym sobą, ze swoim uzależnieniem, piętnem rodzinnym oraz ze śledztwem, które próbuje posuwać do przodu przedstawione były dla mnie wystarczająco wiarygodnie. Kilka wątków pobocznych dodaje autentyczności całej historii. Czytało się z dużą przyjemnością i już sięgam po kolejny tom z udziałem Zygmunta Rozłuckiego.
Słuchałem audiobooka w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego, którego głos dodaje wiele atrakcyjności tej lekturze. Pan Mariusz - po prostu pierwsza liga wśród czytających audiobooki.

Niby kryminał, a jednak zamiast śledztwa jest staczanie się głównego bohatera, który ciągle nie może podjąć decyzji "zabić się, czy jeszcze nie". A w imię wyższych celów nie stroni od alkoholu i doprowadzania się do bankructwa.
Kilka sytuacji/dialogów - mimo pewnego dramatyzmu - mocno mnie ubawiło. A przez to, że główny bohater jest jednak trochę irytujący i sprawia wrażenie "pierdoły", zostaje jednak bohaterem nietypowym. Ogólnie jestem na tak!

• Audiobooki

Video