rozwińzwiń

Niedobry pasterz

Okładka książki Niedobry pasterz Przemysław Borkowski
Okładka książki Niedobry pasterz
Przemysław Borkowski Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Zygmunt Rozłucki (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Słabsza pozycja od 1szego tomu. Nadal przyjemnie się czyta, nie banalna

Słabsza pozycja od 1szego tomu. Nadal przyjemnie się czyta, nie banalna

Dobre. Cała trylogia dobra. Jestem mile zaskoczona,że człowiek znany z kabaretu pisze naprawdę dobre kryminaly. Bywa zabawnie i nostalgicznie. Do końca nie trafiam z zabójcą.

Brawo dla Pana Borkowskiego za odwagę pisania pod prąd, niebanalne podejście do tematu pedofilii wśród księży. Kto przeczytał ten wie co mam na myśli, kto nie przeczytał - polecam. Natomiast irytował mnie nadmiar alkoholu w tym tomie. No cóż polska przypadłość.... Kolejne książki Borkowskiego przede mną.

Nie ma już tego efektu świeżości jaki był przy pierwszym tomie przygód Rozłuckiego, ale opowieść nadal jest interesująca. Chociaż od intrygi kryminalnej ciekawsza była dla mnie historia popadania głównego bohatera w alkoholizm.
Natomiast mam mieszane uczucia co do prób Borkowskiego wplatania swoich prywatnych pisarsko-kabaretowych wątków do xiążki. Niektóre, jak wywiad z Borkowskim w Gazecie Olsztyńskiej, są udane, a niektóre jak postać Robercika wzorowana na koledze z KMN są zaskakująco słabe.
No i Olsztyn tak realistycznie opisany. Brawo.

Bardzo ciekawie napisana, porusza tematy często będące tabu naszego społeczeństwa.

Tak, ta książka nie jest kryminałem a przynajmniej nie w klasycznej formie. Jeżeli szukasz takiego gatunku to raczej nie jest pozycja dla ciebie.
Jednakże zmagania głównego bohatera z samym sobą, ze swoim uzależnieniem, piętnem rodzinnym oraz ze śledztwem, które próbuje posuwać do przodu przedstawione były dla mnie wystarczająco wiarygodnie. Kilka wątków pobocznych dodaje autentyczności całej historii. Czytało się z dużą przyjemnością i już sięgam po kolejny tom z udziałem Zygmunta Rozłuckiego.
Słuchałem audiobooka w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego, którego głos dodaje wiele atrakcyjności tej lekturze. Pan Mariusz - po prostu pierwsza liga wśród czytających audiobooki.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niby kryminał, a jednak zamiast śledztwa jest staczanie się głównego bohatera, który ciągle nie może podjąć decyzji "zabić się, czy jeszcze nie". A w imię wyższych celów nie stroni od alkoholu i doprowadzania się do bankructwa.
Kilka sytuacji/dialogów - mimo pewnego dramatyzmu - mocno mnie ubawiło. A przez to, że główny bohater jest jednak trochę irytujący i sprawia wrażenie "pierdoły", zostaje jednak bohaterem nietypowym. Ogólnie jestem na tak!

To było moje pierwsze i raczej nie ostatnie spotkanie z tym autorem. Na początku przestraszyłam się, że jest to kolejna książka o księdzu-pedofilu lub o alkoholiku. Na szczęście trochę się pomyliłam.

Uwielbiam, kiedy akcja książki rozgrywa się na małej "przestrzeni", gdzie liczba bohaterów jest ograniczona. Tak było i tym razem. W niewielkiej miejscowości pod Olsztynem, gdzie wszyscy się znają, bardzo trudno było utrzymać niektóre tajemnice. A dzięki temu główny bohater, psycholog Zygmunt Rozłucki, miał duże pole do popisu.

Tajemnicze morderstwo i zaskakujące, ale jednocześnie sensowne wyjaśnienie zagadki to podstawy dobrego kryminału. Z pewnością zachęciły mnie do przeczytania pozostałych tomów tej trylogii. Jednak liczę na to, że pan psycholog będzie w nich mniej irytujący i mniej pijany niż w "Niedobrym pasterzu" ;)

Książka bardzo dobrze napisana, było to moje pierwsze spotkanie z Panem Borkowskim i już wiem że nie ostatnie.
Serdecznie polecam.

Serdecznie polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka ok. Ale pytanie dla ludzi z Olsztyna lub okolic, czy miejscowość gdzie mieszka bohater to wymysł autora? Czy mówi wam coś ten opis? Chociaż dużo było wytłumaczone w I tomie. O ile miejsca z Olsztyna każdy z pewnością kojarzył po opisie. To już nie kojarzę gdzie mogła by być ta wieś gdzie jest ten dom.

• 2018
  • Audiobook