Diabelski krąg

Okładka książki Diabelski krąg Przemysław Borkowski
Okładka książki Diabelski krąg
Przemysław Borkowski Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Prokurator Gabriela Seredyńska (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Prokurator Gabriela Seredyńska (tom 4)
Czwarta Strona
2023-10-25
2023-10-25

Cała seria charakteryzuje się wciągającą i trzymającą w napięciu fabułą, świetną kreacją postaci, intrygą na poziomie i elementami charakterystycznymi dla powieści sensacyjnej i kryminalnej. Polubiłam się z Panią Prokurator Seredyńską i mam nadzieję, że jeszcze powróci w kolejnych tomach.

Ot...
Kryminał. Czyta się dobrze, ale nie porywa.

Ot...
Kryminał. Czyta się dobrze, ale nie porywa.

Super 😀

Super 😀

Ten rok zaczął się czytelniczo wspaniale. Trafiam na same dobre książki, lepszego startu w 2024 nie mogłam sobie wymarzyć! Z pewnością do tego grona dołączam „Diabelski krąg” – czwartą część z prokurator Gabrielą Seredyńską.

Rudowłosa pani prokurator odwiedza swoje rodzinne strony. Z sentymentu i tęsknoty? Niekoniecznie… Okazało, że zmarł jej ojciec. Człowiek, z którym nie miała dobrych stosunków ani tym bardziej kontaktu. Jest jedyną spadkobierczynią domu po ojcu, więc przy okazji pogrzebu chce załatwić sprawy związane ze sprzedażą domu. Z niewiadomych powodów ceremonia się opóźnia, zakład pogrzebowy oficjalnie informuje o pomyłce, która zaszła w terminie pogrzebu, jednak Serdyńska nie do końca w to wierzy…

Prokurator odkrywa, że na przy domu ojca znajduje się grób. A przynajmniej tak jej się wydaje… Musi to zweryfikować. Jej plany, aby szybko wszystko załatwić i wrócić do Warszawy, bardzo się rozjeżdżają. Coś nie pozwala jej zostawić tego i tak po prostu wyjechać. Zostaje, a wraz z nią wychodzące na światło dzienne szokujące tajemnice dotyczące jej rodziny, ale też ludzi z wioski. Zapnijcie pasy, będzie się działo!

W czwartym tomie Autor przeszedł samego siebie. Wykorzystał świetny pomysł z zainscenizowaniem tytułowego diabelskiego kręgu i wpleceniem wątku myśliwskiego. Strasznie, dosłownie strasznie ciekawie to wyszło. Do tego ten małomiasteczkowy klimat. Niby każdy z każdym się zna, ale są pewne układy, tylko dla wybranych, elity. Tu tajemnic też nie brakuje, aż kipi od szeptanych między sobą plotek, ale nikt głośno o niczym nie powie…

„Diabelski krąg” budzi strach. Atmosfera dreszczyku towarzyszyła mi od pierwszych stron książki aż do samego jej końca. Warto było dać się porwać i płynąć z nurtem książki.
„Diabelski krąg” budzi ciekawość. Realnie byłam zaintrygowana tym co się w tej wiosce dzieje. A uwierzcie, spokojnie tam nie jest.
„Diabelski krąg” wciąga. I to jak! Ta książka Wam nie odpuści. Jak tylko zaczęłam ją czytać, tak całkowicie się w niej zatraciłam. Uwielbiam ten stan. Jak nie czytałam, to wciąż myślałam o tej historii. Znacie to?

Czytałam tą książkę z nieskrywaną przyjemnością! Wyczekuję kontynuacji. 😊

1998

Rozczarowała mnie ta powieść. Po opisie liczyłam na coś całkiem innego.
Nie ma porywającej akcji ani emocji. Akcja rozwija się bardzo powoli, są straszne dłużyzny ,niepotrzebne opisy i rozważania.
Sam pomysł na powieść całkiem dobry i mimo tych wszystkich tajemnic rodzinnych, jak dla mnie niewykorzystany.
A samo zakończenie sztuczne i teatralne.
Jedynie opisy przyrody podobały mi się w tej powieści a tak przez większość czasu się nudziłam.
Odnosze wrazenie, że autora opuściła wena, bo poprzednia powieść z cyklu tez mnie nie zachwyciła.

Rozczarowała mnie ta powieść. Po opisie liczyłam na coś całkiem innego.
A samo zakończenie sztuczne i teatralne.
Jedynie opisy przyrody...

@pzborkowski zaprasza czytelnika do świata precyzyjnie stworzonej iluzji, która daje poczucie obecności innej rzeczywistości, pozwalającej lewitować pośród władzy, fałszu i szaleństwa.
Do świata traumatycznych przeżyć ludzi uwikłanych w potworne uwarunkowania balansujące na granicy życia i śmierci.
Do świata specyficznie pojmowanego rodzicielstwa, w którym zemsta przejmuje kontrolę nad rozumem.
I wreszcie do świata, w którym stylistyka, gramatyka i składnia układają się w jedną całość wybrzmiewającą przyjemną dla ucha melodią.
Polecam.

Do świata specyficznie pojmowanego rodzicielstwa, w którym zemsta...

Czwarta część śledczych przygód prokurator Gabrieli Seredyńskiej. Tym razem główna bohaterka przyjeżdża do rodzinnej miejscowości na pogrzeb swojego ojca. Wkrótce na terenie domu staruszka odkrywa ślady, które mogą świadczyć o popełnionej tam zbrodni. Zaczyna prowadzić prywatne dochodzenie.

Pierwsza połowa książki nudna i przegadana, w drugiej akcja przyspiesza, jednak w całej fabule jest coś, co nuży i powoduje zmęczenie czytaniem. Jest to zdecydowanie najsłabsza część serii.

Jeśli szukacie thrillera, który trzyma w napięciu już od pierwszych stron to stop. Właśnie taki znaleźliście.
Po przeczytaniu już pierwszych rozdziałów wiedziałam, że trafiam na bardzo dobrą pozycje. Mówiąc, iż styl autora jest świetny jest niewystarczające. Ciekawe, inteligentne dialogi, stopniowe budowanie napięcia, intrygująca bohaterka, mistrzowsko wręcz prowadzona fabuła i mroczny klimat małego miasteczka - składowe pozycji idealnej. W tej historii nic nie jest takie jak się wydaje z początku. Z czasem na światło dzienne wychodzą tajemnice skrywane od lat.

Jest to tom IV serii, ale jeśli tak jak ja- nie mieliście się szansy zapoznać z poprzednimi częściami to nic straconego. Jest to osobna historia nie wymagająca znajomości poprzednich. Sam autor wspomniał, iż nawet lepiej od niej zacząć swoją przygodę - poznajemy tu lepiej główną bohaterkę.

Gdy na pogrzeb swojego ojca przyjeżdża prokurator Gabriela Seredyńska, nic nie zwiastuje, że ten dzień okaże się jeszcze gorszy, niż mogłaby się spodziewać. Pojawiła się w tym miejscu, w zasadzie z czystej formalności i jak najszybciej chce pozamykać wszystkie zalegające sprawy. Przypadkiem jednak, natrafia na ślady, które świadczą o tym, że w tym miejscu mogło dojść do poważnego przestępstwa. Wbrew powszechnym głosom sprzeciwu, postanawia rozpocząć swoje prywatne śledztwo, nie mogąc pozbyć się wrażenia, że w tym miejscu dzieje się coś niepokojącego.

Książka wyróżnia się niezwykle przemyślaną fabułą, która zaczyna się od uroczystości pogrzebu ojca głównej bohaterki. To wyjątkowe wydarzenie staje się punktem wyjścia do nieprawdopodobnej historii, w której każdy ukrywa coś, co może zrujnować pozorny spokój tajemniczego miasteczka. Prokurator Seredyńska, niezłomna w swych przekonaniach, przystępuje do własnego śledztwa, ignorując sprzeciw miejscowych służb. Jej wytrwałość i odwaga prowadzą ją przez labirynt intryg, które ukazują mroczne oblicze społeczności. Przeczucie podpowiada jej, że warto bliżej przyjrzeć się tej sprawie, a potwierdzeniem dla jej intuicji są rozmowy z mieszkańcami, których oczy zdradzają strach. Jej dochodzenie prowadzi ją do przerażającego miejsca w głębi lasu oraz szokujących odkryć dotyczących jej własnej rodziny.

Autor zgrabnie przedstawia specyficzny klimat miasteczka, zanurzonego w sekretach, których nikt nie chce zobaczyć w świetle dnia. Opisy szokujących odkryć dotyczących rodziny Prokurator Seredyńskiej przyciągają uwagę czytelnika, a język użyty przez autora jest bogaty, obrazowy i pełen napięcia. Precyzyjne przedstawienie otaczającego świata i postaci sprawia, że czytelnik wtapia się w atmosferę tej historii, czując emocje i napięcie na każdej stronie. Autor doskonale balansuje między tajemnicą a dramatem, co utrzymuje czytelnika w stałym napięciu. Jednym z mocnych punktów książki jest również ukazanie psychologii postaci. Prokurator Gabriela Seredyńska rozwija się w trakcie historii, stając się nie tylko bohaterką śledztwa, lecz także silną, złożoną jednostką.
Niektóre fragmenty mogłyby być bardziej dynamiczne, a tempo narracji momentami wydaje się lekko ociężałe. Niemniej jednak autor potrafi zatrzymać czytelnika na każdym etapie, tworząc niezapomniane chwile i zaskakujące zwroty akcji. Tempo akcji w tej części cyklu, zdecydowanie odróżnia go od pozostałych tomów.
Podsumowując, Diabelski krąg, jest to książka, która wciąga czytelnika od pierwszej strony, prowadząc go przez pełną napięcia i tajemnic atmosferę. To zdecydowanie lektura dla miłośników kryminałów, thrillerów oraz thrillerów psychologicznych, którzy cenią mrok, tajemnice, a także niespieszne układanie wszystkich wątków w jedną spójną całość. Autor stworzył świat, w którym prawda jest jednym z najcenniejszych skarbów, a cena za jej odkrycie może być wyjątkowo wysoka.

Bardzo dobry thriller. Akcja wciągająca. Intryga pogmatwana. Gabriela dociera do tajemnic rodzinnych, które stopniowo odkrywa. Przy okazji rozwiązuje zagadkę tajemniczych zniknięć dwojga młodych ludzi.

• Audiobooki
  • Ebooki