Dziewczynka z zapalniczką

Okładka książki Dziewczynka z zapalniczką Mariusz Czubaj Patronat LC
Okładka książki Dziewczynka z zapalniczką
Mariusz Czubaj Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Polski psychopata (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Polski psychopata (tom 5)
W.A.B.
2018-05-23
2018-05-23
literatura polska niebezpieczeństwo policjant profiler psychopata seryjny zabójca szantaż śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna
Inne

trzyma w napięciu. co się stanie dalej. Hipis daje czadu. zakończenie dziwne ale jak na Hipisa może być:)

Zabójstwo 6- letniej dziewczynki i to dość brutalne niezbyt zachęcało do sięgnięcia po kolejną część z Heinzem w roli głównej, ale muszę przyznać, że pod względem konstrukcyjnym, ta część serii "Polskiego psychopaty", podobała mi się najbardziej. Z minusów? Jako, że sama mieszkam w Katowicach i dość dobrze znam rozkład swojego miasta, rzuciło mi się w oczy kilka wpadek topograficznych. Wytypowanie zabójcy też nie było dla mnie jakąś mega skomplikowaną zagadką. Gdzieś w połowie książki domyślałam się już kto stoi za tymi morderstwami więc cała frajda z oczekiwanego na końcu elementu zaskoczenia, całkowicie mnie w tym przypadku ominęła. Przyznaję jednak, że czuję namiastkę niedosytu, ponieważ autor pozostawił na zakończenie jeszcze inną, ciekawą i niewyjaśnioną do końca sprawę no i tak po cichu liczę, że w 6 i ostatniej części cyklu, coś tam się wyjaśni i doczeka finalnego końca.

Kawał porządnej roboty w kolejnej części przygód śląskiego komisarza. Czubaj w dobrej formie.

Bardzo wciągająca! Na pewno wrócę do książek tego autora.

Bardzo wciągająca! Na pewno wrócę do książek tego autora.

Rok 2011. W lesie nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant, Jacek Szymon. Wszystko wskazuje na to, że były policjant przed śmiercią zajmował się starą sprawą, próbował rozwikłać sprawę zabójstwa małej dziewczynki. Dziewczynka została zabita w piwnicy rodzinnego domu, a do jej stóp sprawca przybił gwoździami czerwone buciki. Śledztwo w sprawie zabójstwa swojego byłego mentora prowadzi Rudolf Heinz, policjant przeżywający ciężkie chwile. Czy Heinzowi uda się znaleźć zabójcę kolegi i rozwikłać tajemnicę zbrodni sprzed lat?

"Dziewczynka z zapalniczką" to piąta powieść z serii o profilerze Rudolfie Heinzu, choć dla mnie pierwsza, nie przeszkadzało mi to w lekturze, choć może nie wszystkie wątki były dla mnie jasne. Jako że akcja powieści osadzona jest w Katowicach i Dąbrowie Górniczej, świetnie znam okolice, po których porusza się Heinz, więc łatwo jest mi je sobie wyobrazić.

Akcja powieści rozkręca się stopniowo, kolejne elementy historii znajdują swoje miejsce. Sprytnie zmylony trop naprowadzających na sprawcę zbrodni i nietuzinkowa postać fame fatale. Bohaterowie się ciekawie skonstruowani, choć Heinz jako policjant z problemami i przeszłością jest „ogranym” motywem zarówno w powieściach jak i filmach. Zaczynam podejrzewać, że każdy policjant z wydziałów dochodzeniowych ma problemy psychiczne (przynajmniej w książkach i serialach).

Ciekawy zabieg łączący współczesną zbrodnię z motywami znanymi z baśni. Fame fatale z tatuażem, trudne relacje rodziców z dziećmi i między rodzeństwem, zbrodnia z przeszłości mająca swoje konsekwencje w teraźniejszości.

Czy polecam? Jeśli lubicie nietuzinkowe kryminały, to jak najbardziej!

Kolejne udane spotkanie z komisarzem Heinzem - już mi chyba została tylko ostatnia część ;-). Tak jak w poprzednich książkach autora - świetna historia kryminalna, trzyma w napięciu i zaskakuje.

Sobota rano.
Wszyscy śpią.
Trzeba sprawdzić, czy po piątym beatelsie Mariusz Czubaj wrócił do czubajowatosci.
Otworzyłam.
Przepadłam.
Śniadanie zrobił syn.
Obiad mąż.
Nie wiem, co jadłam. Nie mówcie im.
Podobno nawet z nimi na zakupach byłam.
Zdecydowanie warto przeczytać!
Uwaga. Zamknełam książkę i wciąż miałam ciarki.
Skubany, pieknie wciagnał Andersena.
Tak, tego od baśni.
Nie mogłam siegnąć po Dardę, którego nie znam jeszcze. Wiec wzięłam sie za kolacje.
Gratuluje Panie Mariuszu!

Sobota rano.
Wszyscy śpią.
Otworzyłam.
Przepadłam.
Śniadanie zrobił syn.
Obiad mąż.
Nie wiem, co jadłam. Nie mówcie im.
Podobno nawet z nimi na zakupach byłam.
Zdecydowanie warto przeczytać!
Uwaga. Zamknełam książkę i wciąż miałam ciarki.
Skubany, pieknie wciagnał Andersena.
Tak,...

Pierwsze spotkanie z Czubajem ,i raczej ostatnie .O tytułowej dziewczynce z zapalniczką jest nie wiele ,a szkoda bo to ciekawy wątek. Jest za to komisarz Heinz ,który po za pracą gra na gitarze ,troszkę popija ale to on rozwiązuje sprawę zabójstwa swego kolegi po fachu ,i morderstwa dziewczynki z przed lat. Wszystko to nie jakie ,miałkie ,tu nie ma się czym ekscytować .

Seria kryminałów z komisarzem Heinzem to jedna z lepszych serii, jaką zdarzyło mi się czytać. "Dziewczynka z zapalniczką" to kolejna jej część, która zdecydowanie trzyma poziom.

Historia zaczyna się od  tajemniczego zabójstwa Jacka Szymona. Były policjant przed śmiercią zajmował się poszukiwanem zabójcy małej dziewczynki. Dziecka, któremu przybito do stóp gwoździami czerwone buciki. Wszystko wskazuje na to, że zanim zginął był bliski rozwiązania sprawy.
Heinz podejmuje się kontynuacji dzieła Szymona. Zagłębia się coraz bardziej w makabryczny sprawę sprzed lat, badając kolejny raz te same tropy, którymi podążał jego starszy kolega z firmy.  Czy uda mu się odnaleźć zabójcę? A może sam padnie jego ofiarą?

"Dziewczynka z zapalniczką"  to rasowy kryminał. Akcja płynie tam wartko niczym górski strumień, a zakończenie mocno zaskakuje. Fabuła jest tak zbudowana, by trzymać czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Więc jeśli lubicie kryminały, to jest to książka dla Was. Zdecydowanie polecam!!

Znałam autora z duetu z Markiem Krajewskim. Teraz widzę, że i sam radzi sobie bardzo dobrze. Rudolf Heinz zyskał moją sympatię, chętnie sięgnę po inne powieści, w których występuje, bo zdaje się, że trafiłam na ostatnią z serii.
Co prawda znów jest podobny zestaw problemów, z jakimi musi się mierzyć śledczy, ale pewnie w policji tak już jest, a może i nie tylko tam. W każdym razie czyta się bardzo dobrze, nie ma nudy, rozwlekłych wywodów i mnożenia niepotrzebnych wątków. Jest wartka akcja, ciekawy powrót do śledztwa sprzed lat, powiązanie go z obecnym, interesujące drążenie sprawy i pomyślne rozwiązanie, którego można się już wcześniej trochę spodziewać. Nie przeszkadzało mi to jednak w sprawdzeniu, czy się nie myliłam:)