Droga

Cormac McCarthy Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantastyka, fantasy, science fiction
The Road
Robert Sudół
postapokalipsa apokalipsa post-apokalipsa przetrwanie survival podróż
Inne

Opinie [1 026]

Beznadzieja. Smutek. Strach. Szarość. Głód. Wola życia. Czym jest życie? Wieczną drogą, tułaczką, próbą przetrwania mimo przeciwności losu. Czym jest życie w świecie, w którym nie ma nic? W świecie, który umiera i pojedyncze istoty trzymają się pazurami przetrwania i czekają... właściwie na co? Na to, że ktoś im pomoże? Że Bóg nagle cofnie katastrofę? Co napędza ludzi w...

„Droga” opowiada o mężczyźnie i jego synu. Bohaterowie idą przez zniszczony kataklizmem świat, mając nadzieję na dotarcie do lepszego miejsca. Cywilizacja upadła, nie ma już ptaków, zwierząt, ani dobrych ludzi. Brak jest żywności oraz podstawowych produktów, a w mroku czai się niebezpieczeństwo, bo niektórzy doszli do wniosku, że kanibalizm jest jedyną opcją umożliwiającą...

Skuszony wieloma dziesiątkami sięgnąłem po "Drogę" - ba, nawet zamówiłem sobie film. Ale, że książka była pod ręką, więc zacząłem od niej.
No cóż, nie można odmówić autorowi umiejętności nakreślenia otaczającej beznadziei. Ale chyba skupił się za bardzo na tym, pomijając całą resztę, przez co tytuł po prostu mnie znużył. Nie wierzę, że w takiej sytuacji bohaterowie nie...

Genialna powieść. Smutna, dołująca, ale niesamowicie dająca do myślenia. I choć bardzo dziwnie napisana, to jednak po prostu piękna. Relacja ojciec syn to jest jakaś miazga.

Nie wiem jak to się stało, że kiedy zaczęłam czytać Drogę to poprostu wyłączyłam się z życia. Absolutnie fascynująca, przejmująca historia. Taka, której nie da się zapomnieć. Zostaje w nas na zawsze ten klimat! Przeczytalam ją dawno, a ona wciąż zaprząta moje myśli. Genialna!

"Droga" to książka po którą nie każdy sięgnie, nie każdy dotrwa do końca opowieści. Cieszę się, że jestem jedną z tych wytrwałych. Tytułowa "Droga" jest swoistego rodzaju drogą na Golgotę. Jest to opowieść o człowieczeństwie, poświeceniu i nadziei. Trudno tę książkę czytać. Opowieść się nie snuje, tak jakby rytm książki, sposób jej czytania warunkowała wyboistość drogi....

Bardzo dobra książka, bardzo smutna. Ukazuje świat po zagładzie, myślę że niezwykle realny, beznadzieja,bezsilność i ogromny smutek. Ta powieść dotknęła mnie, poruszyła i zostanie ze mną na długo. Bez wątpienia jedna z ważniejszych książek które przeczytałem.

Smutna książka, której świat wykreowany jest w ponurych, apokaliptycznych barwach. Są momenty, które przyprawiaja o dreszcz, są momenty kiedy rozmowy mężczyzny z synem rozczulaja. Krótka historia, ale warta przeczytania.

PS Czytanie o głodzie bohaterów odnawia u mnie wdzięczność do jedzenia

Krótka, ale pojemna w sensy i znaczenia powieść. Temat eksploatowany do bólu przez pisarzy SF, tutaj bardziej skupia się na wymiarze humanistycznym. Jest w tych rozmowach ojca i syna pewna naiwność, która razi, ale zmusza do przemyśleń.

„Zapominamy to, co chcemy pamiętać, a pamiętamy to, o czym chcielibyśmy zapomnieć.”

Przymierzałam się do „Drogi” już od dawna. Właściwie nabierałam na nią ochoty za każdym razem, gdy czytałam którąś z części o Chyłce Remigiusza Mroza. Tam przecież jeden z bohaterów jest wielbicielem prozy Cormaca McCarthy’ego, a zaczytaną „Drogę” ma zawsze na wyciągnięcie ręki.

Tej...

Dyskusje