rozwińzwiń

Droga

Okładka książki Droga Cormac McCarthy
Okładka książki Droga
Cormac McCarthy Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Ekranizacje: Droga (2010) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
The Road
Wydawnictwo Literackie
2008-03-10
2008-03-10
Robert Sudół
Ekranizacje:
Droga (2010)
postapokalipsa apokalipsa post-apokalipsa przetrwanie survival podróż
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Historia smutna, dewastująca i praktycznie beznadziejna, dla kontrastu może napisana niesamowicie urzekającym, poetyckim językiem. Kawał rewelacyjnej literatury, którą czyta się za jednym zamachem, a o której rozmyśla się potem tygodniami.

Jeszcze nigdy nie czytałem książki chociażby podobnej do tej.

Nie mówię tu nawet o treści, ale raczej o sposobie napisania jej. Brak rozdziałów, rozróżnienia dialogów, czy nawet imion bohaterów.

Szok był na tyle duży, że pierwsze strony szły dość topornie. Jednakże moment w którym mój mózg przestawił się na tę formę, sprawił, że mimo niewielu dialogów, akcji w której obiektywnie dużo się nie dzieję, miałem ochotę dowiedzieć się co będzie dalej.

Jak książka Cię złapię, to już nie wypuści.

Jeszcze nigdy nie czytałem książki chociażby podobnej do tej.

Cudowna i przepięknie napisana, choć smutna w swej brutalności. Ją się nie czyta, a przeżywa i pochłania.

Jak dla mnie sieje strach. Takie sny to koszmar. Aczkolwiek literacko książka świetnie napisana.

Pomimo pewnej - zamierzonej - stagnacji i powtarzalności zdarzeń historia wciąga i wzbudza niepokój. Atmosfera kreowana jest tutaj bardzo umiejętnie. I nie wiem, czy to tylko moje skojarzenie, czy faktycznie tak było, ale dostrzegam znaczną inspiracją książką w serialu/grze (?) "The last of us".

Książka napisane w eksperymentalny sposób. Czułem chwilami jakbym czytał gotowy scenariusz filmowy. Bardzo emocjonalna, trzymająca w napięciu i zarazem dosadnie brutalna powieść. Jedna z najmroczniejszych wizji przyszłości jaką było mi dane wyobrazić sobie poprzez czytanie.

Jacek Dukaj napisał o tej książce, że jest to „czarna jak węgiel elegia o tym kolorowym raju, w którym żyjemy, nie zdając sobie sprawy z naszego szczęścia”. To trafne określenie, bo „Droga” to powieść, która pokazuje, jak cenna i krucha jest nasza cywilizacja, a także jak silna i piękna potrafi być ojcowska miłość.
Niewiele jest książek, które tak bardzo mnie poruszyły. Motyw drogi i postapokaliptyczny świat stanowią tylko tło dla intymnej relacji ojca i syna, którzy wędrują przez spustoszoną Ziemię, szukając schronienia i nadziei. Ich podróż jest pełna niebezpieczeństw, cierpienia i moralnych dylematów. Muszą zmierzyć się z głodem, zimnem, chorobą i przede wszystkim z ludźmi, którzy stali się bestiami, żywiącymi się innymi ludźmi. Ojciec i syn są jednymi z nielicznych „dobrych ludzi”, którzy „niosą ogień” w sobie, czyli wartości, które odróżniają ich od zwierząt.
„Droga” jest ciężka i przygnębiająca. Przytłacza strachem i smutkiem. Jest to wizja świata, w którym nie ma już Boga, świata ludzi ani sensu. Jednak w tym mroku pojawia się też blask, który daje siłę do życia. Jest nim miłość ojca do syna, która przezwycięża trudności i nie pozwala poddać się ani stracić wiary w ludzkość. Jest to miłość, która jest jedynym źródłem ciepła i światła w tym piekle.

Niewiele jest książek, które tak bardzo mnie poruszyły....

Ciężka, męcząca, wprowadzająca w stan depresyjny. Być może tak będzie wyglądał koniec ludzkości, chodź nie wiadomo dlaczego i jak nastąpił. Wizja ta przybija i zasmuca.

Tak bardzo, bardzo chce się zejść z tej drogi, już przestać śledzić tę całkowicie pozbawioną nadziei sytuację bohaterów i wrócić do swojego bezpiecznego życia z dachem nad glową i jedzeniem w lodówce. A jednocześnie ciężko jest przerwać bo może jednak ta droga nas dokądś doprowadzi? Przejmująca, zimna, wciągająca

Opowieść o najmroczniejszej stronie człowieka. Przerażające jest to kim możemy się stać gdy nadejdzie chwila największej próby. Deszcz, zimno, ciemność, śmierć i jednostki niosące ogień i nadzieję.

13 374
    9 766