Droga

Wydawnictwo Literackie
2008-03-10
2008-03-10
Robert Sudół
postapokalipsa apokalipsa post-apokalipsa przetrwanie survival podróż
Inne

Książka ta z pewnością jest warta uwagi i warto poświęcić jej chwile, szczególnie dlatego ze nie jest obszerna. Na moją osobę nieszczególne wywarła wrażenie, lecz ma w sobie specyficzny klimat odosobnienia, i czerpania radości z zycia w tak ponurym przedstawionym świecie.

Wciągająca historia o zmaganiach z brutalną rzeczywistością oraz rodzicielskiej miłości.

Jestem pod wrażeniem pięknej surowości tej książki. Jej minimalistycznie opisanego, a jednocześnie niezwykle głębokiego spojrzenia na sens naszego życia. Cała gama emocji w prostych zdaniach, cała gama życiowych mądrości i wątpliwości w prostej fabule - ot, ojciec i syn walczą o przetrwanie. Rewelacyjna proza.

Każdy powinien to przeczytać! Jakie to jest cudo. Czytaliśmy tę książkę razem z mężem (raz czytałam ja na głos, raz on) i byliśmy zachwyceni. Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Nie będę tutaj opowiadać o fabule, bo książka jest krótka i naprawdę warto do niej podejść z czystą głową. To jak autor buduje napięcie, jak wspaniale opisuje swiat otaczający naszych bohaterów ! My nie wiemy co tak naprawdę wydarzyło się na tym świecie, ale nie jest nam to potrzebne. Piękna ♡♡♡ To będzie jedna z najlepszych przeczytanych książek w tym roku :) POLECAM

Na rozstaju dróg.

Postapokaliptyczna Ameryka, dwoje ludzi - ojciec i syn, którzy przemierzają bezdroża zrujnowanego kraju zmierzając na południe, strajac się za wszelką cenę przeżyć i zachować przy tym człowieczeństwo, jak się później okazuje nie łatwo jest je zachować w obliczu bestialstwa i ludzkiej zawiści. Niestety trudne czasy, tworzą złych ludzi, u których uzewnętrznia się wszystko co najgorsze... To takie ludzkie.

Sposób ukazania zniszczonego świata przez autora jest wręcz oniryczny, nierzeczywisty, surowy, szary i spopielony a klimat odosobnienia w opustoszałym świecie niezwykle oddziaływuje na czytelnika. Rozmowy między ojcem i synem są mocno zdawkowe, lecz w gruncie rzeczy pokazują ich bardzo intymną relację i zżycie ze sobą. To instynkt samozachowawczy, miłość i troska Ojca pozwala brnąć obojgu dalej na przód.

Problemy egzystencjalne są tu widoczne na każdym kroku, wewnętrzne rozdarcie między tym co minęło, a tym co jest teraz, świadomością nieuchronnej zagłady, ciągłą ucieczką przed ocalałymi, którzy ludźmi są tylko z nazwy, dawno temu zatracili swoje człowieczeństwo, oraz braku jakiejkolwiek przyszłości, a wszystko to staje ością w gardle Ojca który bezgranicznie Kocha swojej dziecko, i którego zabija świadomość tego, jaka przyszłość go czeka, gdy jego zabraknie. Z kolei syn, to dziecko pełne naturalnej dobroci i współczucia, które w pełni nie pojmuje otaczającego go świata, jego niewinność i zbytnia ufność w ludzkość może być preludium do tragedii.

Niezwykła historia o przetrwaniu i miłości. Wsparcie bliskiej osoby w sprawie że możemy przenosić góry i brnąć dalej naprzód, mimo przeciwności. Styl którym została napisana na początku nie przemawiała do mnie, szło topornie, lecz z każdą stroną wciągałem się coraz bardziej a koniec końców zrobiła na mnie duże wrażenie.

Na rozstaju dróg.

29/2022 (audiobook 17/2022)
Smutna i przygnębiająca książka.
Pełna niedomówień i przemilczeń opowieść o ojcowskiej miłości w postapokaliptycznym świecie i woli przetrwania w obliczu zagłady ludzkości.

Nie wiemy, jaki kataklizm dotknął Ziemię, nie znamy bliżej miejsca akcji (możemy się domyślać, że chodzi o USA), nie znamy nawet imion bohaterów: ojca i syna.
Mężczyzna i chłopiec przemierzają prawie odludne pustkowia, niegdyś tętniące życiem, pchani imperatywem nieustannego wędrowania. Moknący na deszczu, smagani wiatrem, cierpiący zimno i głód, wyczerpani, w poczuciu nieustannego zagrożenia, zapadający na zdrowiu.
Mężczyzna ma pod opieką małego chłopca, niezaradnego, naiwnego, nie umiejącego zadbać o siebie nawet na swą dziecięcą miarę, który często zapomina o zasadach przetrwania albo gubi/pozostawia gdzieś ważne części ekwipunku.
To tylko pogłębia poczucie beznadziejności całej tej sytuacji.

Wszechobecny głód doprowadził nielicznych pozostałych przy życiu niedobitków do kanibalizmu, zatem każdy spotykany w czasie wędrówki człowiek jest potencjalnym wrogiem.
A każdy najmniejszy przedmiot, jak np. zapalniczka, może decydować o życiu lub śmierci.

Książka McCarthy`ego wpisuje się w nurt literatury postapokaliptycznej i będąc jej częścią – powiela pewne gatunkowe słabości i mimo pewnej wyróżniającej ją oryginalności - bywa momentami sztampowa, a pewne rozwiązania fabularne wydają się dość banalne ze względu na swą oczywistość.

Największą wartość – w mojej ocenie – ma tutaj ów ciężar emocjonalny. Sugestywność tej prozy (duży ukłon w stronę tłumacza – Roberta Sudóła) sprawia, że czytelnik naprawdę empatycznie doświadcza przeżyć i stanów psychicznych dwójki bohaterów, a frazy typu: „Jestem głodny, tatusiu…” zapadają głęboko w serce i ranią je dotkliwie.

Po lekturze tej historii muszę sięgnąć po coś lżejszego emocjonalnie, by otrząsnąć się z towarzyszących mi w tej drodze doznań.
Jestem przekonany, że wersja audio w interpretacji niezrównanego Krzysztofa Gosztyły działa na czytelnika o wiele bardziej sugestywnie niż lektura tradycyjna. Gosztyła swoim głosem potrafi wykreować pełną gamę ciężkich uczuć i odczuć oraz sprawić, że beznadziejność świata kreowanego przez Autora jest naprawdę odczuwalna przez czytelnika.

29/2022 (audiobook 17/2022)
Smutna i przygnębiająca książka.

Mężczyzna i...

Jeśli jesteście przygnębieni wojną, złem, prawdą o ludziach, nie czytajcie tej książki. Jeśli jesteście szczęśliwi, złapaliście wiatr w żagle - też nie. Ale znajdźcie kiedyś czas, bo to jest okrutnie dobra książka.

Przerażający obraz świat po katastrofie, która w obliczu wojny na Ukrainie nabiera mocniejszego wyrazu; mam tylko nadzieję, że nigdy nie doświadczymy tego co główny bohater...

Świetna książka, trzymająca w napięciu do samego końca. Napisana bardzo ciekawym językiem, opisy sytuacji czy dialogi przeplatane są filozoficznymi tekstami i przemyśleniami bohaterów. Dla mnie super

Nie czytałam opinii o książce, nawet opis tylko na szybko przejrzałam. Spodziewałam się więcej fantastyki i post apokaliptycznego świata, jednak zastałam historię o relacji ojca i syna, którym nie pozostało już nic innego w życiu, którzy wspólnie próbują przeżyć. Relacja piękna, bezinteresowna i pełna poświęceń, jednak sama książka wydawała mi się momentami o niczym a dialogi dosyć powtarzalne. Prawdopodobnie naiwność dziecka, która jest bardzo naturalna, tutaj mnie jednak troszkę denerwowała. Wierzę, że autor chciał przekazać tym coś więcej, postać dziecka miała być dobra, pomocna i "nieskazitelna". Książka nie jest zła, ale dziwi mnie że została okrzyknięta bestsellerem.