Krzywda. Historia moich blizn

2017-10-25
Data 1. wydania:
2017-03-02
Marcin Mortka
odmiana losu problemy młodzieży relacje rodzinne trauma wykluczenie wypadek

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Czas leczy rany.. albo przynosi nowe

181 2 48

"Krzywda. Historia moich blizn." Eve Ainsworth
Poznajemy Gabi, nastolatkę która zmaga się z żałobą po stracie dziadka i tajemnicą z którą nie może sobie poradzić. Jest otoczona paczką przyjaciół z którymi zjeżdża na deskorolce w parku i ma przyjaciółkę z którą trzyma się od dzieciństwa. Boryka się z bardzo niską samooceną, uważa się za brzydulę,w mediach społecznościowych i grupach wsparcia szuka pomocy i rady jak przestać się krzywdzić. Kiedy to robi przez chwilę jest dobrze,a potem jeszcze większe wyrzuty sumienia i wstręt do samej siebie. Gabi krzyczy o pomoc, krzyczy w myślach i najczęściej nocą,w dzień nie umie jednak otwarcie i głośno powiedzieć co ją gryzie i nie daje spokoju. Nie pomaga stanąć na nogi także trudna relacja z matką, która jest raczej oschła i dosyć skomplikowana. Książka jest po przeplatana wspomnieniami o dziadku,od pierwszych chwil kiedy pojawił się w jej życiu i kiedy z niego zniknął, to śmierć dziadka była katalizatorem dramatu Gabi.
Książka porusza ważny temat: samookaleczania się młodych ludzi, ich osamotnienia, w swoich oczach nie zasługują na uwagę i pomoc. Niekiedy taka pomoc przychodzi za późno. Książka rozwścieczyła swoim zakończeniem, autorka ucięła opowieść, zostawiając nas z niewiedzą,z odczuciem że zostawiliśmy bohaterkę na łaskę żyletki. Nie zgadzam się z takim zakończeniem, powinno być inne, dające choćby nikłą nadzieję,na lepsze jutro dla Gabi. Tego mi zabrakło.
Polecam Wam przeczytać tę książkę , bo warto poznać punkt widzenia młodych ludzi i uczucia osób które dokonują samookaleczania. Autorce udało się bardzo dobrze opisać uczucia Gabi. Oceńcie także sami zakończenie ,,Krzywdy,,.
Polecam

"Krzywda. Historia moich blizn." Eve Ainsworth

Książka porusza problem samookaleczenia i trudnością z poradzeniem sobie z utratą bliskiej osoby. Przedstawiony problem, ukazany jest w prostym, zrozumiałym języku, dobrze ukazana jest tutaj perspektywa nastolatka - osoby okaleczającej się i jej motywy, dlaczego to robi. Brakuje osobowości bohaterów pobocznych, których potencjał został niewykorzystany. Książka przeciętna, dobra na przeczytanie w jeden wieczór

Młodzieżówka...
Może dlatego, taki styl i długość (by odebrało ją jak najwięcej młodych ludzi).
Powinien ją przeczytać, jednak, każdy.
Jest warta poświęconego czasu. Porusza "trudny" problem. Pokazuje jak, czasami, łatwo się od siebie oddalić...jak ważna jest rozmowa...

Młodzieżówka...
Może dlatego, taki styl i długość (by odebrało ją jak najwięcej młodych ludzi).
Powinien ją przeczytać, jednak, każdy.

Książka jest napisana prostym językiem i kierowana jest głównie do młodzieży, choć swoją treścią mogłaby nauczyć postępowania niejednego dorosłego.

"Krzywda historia moich blizn" to krótka historia, nastoletniej Gabi, o głębokim przesłaniu.
Przypomina, że: "każdy z nas ma coś, z czym walczy". To my decydujemy, czy w tej walce pozostajemy sami, czy też nie. Czasem bowiem warto odrzucić wstyd, dumę, maskę i przyjąć pomoc od bliskich, czy przyjaciół, a przede wszystkim od psychologa, który naprowadzi nas tak, by uporządkować swoje myśli.
Książka niesie również pewną przestrogę dla rodziców, by byli otwarci na swoje dzieci, by nie oceniali, a pomogli zrozumieć zmiany, czy problemy w życiu, które zachodzą, a nie zamiatać je pod dywan i w końcu, by uporali się ze swoimi krzywdami sprzed lat, bo te właśnie nieuporządkowane sprawy, przeszkadzają na drodze bycia szczęśliwym.

Czuję się jakbym przeczytała opowiadanie na wattpadzie a nie prawdziwą książkę (bez urazy dla wattpada).
Wszystko jest napisane bardzo chaotycznie, niesamowicie infantylny sposób pisania do mnie nie przemawia, mało tego; nie przemówiła historia. Rozmowy w książce są strasznie płytkie. Przykro mi wręcz, że książka o tak poważnym problemie została w taki sposób potraktowana przez autorkę. Wiele jej brakuje do poważnego tonu.
Powieść miała być o ważnych trudnościach w nastoletnim życiu, a czuję jakby autorka miała 12 lat (a dwunastolatka nie jest w stanie przekazać ważnych rzeczy na tyle dobrze).
Nie wiem co napisać o tej książce, po prostu nie czytajcie.

Dla mnie przedstawiona historia jest bardzo dobra. Relacje wszystkich bohaterów wydają mi się wiarygodna. Sama mierzę się z problemem samookaleczeń, dzięki temu dosłownie ostatnia strona była dla mnie prawdziwym katharsis, jednak mimo tego, że jestem nastolatką nie bardzo przemawiało do mnie środowisko skaterów, było dla mnie takie troszkę dziwne, ale to tylko dlatego, że sama nie interesuję się jazdą na deskorolce. Może gdyby główna bohaterka miała inne zainteresowania lepiej by mi było się z nią utożsamić i moja ocena byłaby większa :)

Nie podoba mi się, jak zostały tu przedstawione problemy z samookaleczeniem głównej bohaterki. Ta historia jest zbyt krótka, zbyt prosta wręcz, żeby to wszystko porządnie rozwinąć.

I to jest właśnie drugi problem - żadna z postaci nie jest porządnie rozwinięta. Praktycznie nie widzimy ich charakterów, oni po prostu tam są. Niby mają jakieś problemy, ale są tylko pobieżnie wspomniane, najczęściej parę zdań na całą książkę i tyle. No i Alfie - po co on tu w ogóle był? Nie jestem w stanie wymienić jego żadnej cechy charakteru, bo po prostu istniał, tak jak wszyscy, byle nie wydawało się pusto.

Dodatkowo, fabuła tu nie istniała. Przed imprezą, impreza, w międzyczasie retrospekcje, koniec. Naprawdę taki poważny temat jak samookaleczenie sprowadzamy do akcji dziejącej się na przestrzeni paru dni? No nie.

Nie polecam, lepiej znaleźć czas na coś bardziej wartościowego. Uważam, że autorka ma słaby warsztat i nie potrafiła przekazać tego, co chciała. Mimo że intencja była dobra, to bez fabuły i porządnych bohaterów z krwi i kości, nie powstanie nic sensownego.

Czytałam już "7 dni" Eve Ainsworth i średnio mi się podobała, więc nie byłam zbyt pozytywnie nastawiona to tej książki. Jednak ten utwór miło mnie zaskoczył. Czytało się go zdecydowanie lepiej i całość zdecydowanie bardziej się do siebie kleiła. Niestety, książka ma też swoje minusy: retrospekcje pojawiają się znikąd i brzmią jakoś dziwnie. Niemniej jednak warta przeczytania pozycja, chociażby żeby dowiedzieć się trochę więcej o osobach z takimi problemami jak Gabi.

Jak zaleczysz swe rany, skoro nie potrafisz stawić czoła przeszłości?
Gabi, pewna siebie i popularna w szkole dziewczyna, skrywa mrożącą krew w żyłach tajemnicę. Sekret ten jest tak okropny, że nie może go zdradzić nawet najlepszej przyjaciółce. Dziewczyna od dłuższego czasu przestaje się dogadywać z matką, a jej pasja – jazda a deskorolce – nie sprawia już przyjemności. Pewnego dnia nieoczekiwany impuls popycha ją na mroczną ścieżkę. Gabi nigdy nie czuła się tak samotna. Wówczas dowiaduje się, że wielu innych ludzi skrywa swoje rany..
Przejmująca historia problemu samookaleczania i samoakceptacji nie tylko wśród nastolatków.

Dziewczyna przytłoczona problemami niezrozumienia z matką i śmierci dziadka, który rozumiał jej problemy zaczyna się samo okaleczać, ponieważ przynosi jej to ulgę. Dziewczyna kocha jeździć na desce, ale zaczyna podejmować straszne decyzje. Gabi cierpi jednak przekona się , że nie tylko ona cierpi.

Jak zaleczysz swe rany, skoro nie potrafisz stawić czoła przeszłości?

Uwielbiam Eve Ainsworth i ta książka jest zdecydowanie najlepszą z jej dotychczasowych osiągnięć literackich. Z całego serca polecam.

Eve Ainsworth Krzywda. Historia moich blizn Zobacz więcej